Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 17-03-09, 20:34   #16
PH 33 RNR

Stage 5
 
PH 33 RNR's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 692
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Distanta Tacheti

Quote:
Originally Posted by Sirius View Post
esti sigur...?!!
Gresisem prima data acum e bine.
PH 33 RNR is offline  
Old 18-03-09, 14:35   #17
Rasputin

Stage 5
 
Rasputin's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 523
Default Re: Distanta Tacheti

In primul rand nu este tachet, este culbutor(a se vedea foto jos, 14 culbutor si 7 tachet)

Reglarea jocului termic dintre culbutori si supape se face la rece sau la cald, pentru a permite dilatarea libera a supapei si a evita ramanerea ei libere cand motorul este cald. Jocul se mareste in timpul exploatarii, provocand zgomote anormale, reducand timpul si cursa deschiderii supapelor, inrautatind umplerea cilindrilor cu amestec carburant sau aer si evacuarea gazelor arse.
Acest joc se regleaza periodic (la schimbul de ulei in cazul meu sau la 10.000 KM).

Valori reglaj tacheti:
Rece: 0.15mm admisie, 0.20mm evacuare
Cald: 0.18mm admise, 0.25mm evacuare
Reglarea se face de obicei la rece, dar se poate face si la cald, dar nu cred ca aveti lera de 0.18 mm.

Metoda numarul 1

La motoarele cu supape in cap jocul se regleaza intre culbutori si supape, astfel:

- se scoate capul chiulasei ( capac chiulasa sau carter superior), se roteste arborele cotit (cu manivela sau prin antrenarea cu un levier de la volant sau chiar prin cureaua ventilatorului), pana ce pistonul cilindrului 1 este adus la PMI (Punctul Mort Inferior), la sfrasitul compresiei (ambele supape sunt inchise), acesta se observa si prin coincidenta marcajelor de pe volant si carterul ambreiajului.

- se slabeste apoi piulita de blocare a surubului de reglaj de la culbutori si, in timp ce aceasta se mentine fixa cu cheia, se regleaza surubul cu surubelnita (cheie speciala la Dacia 1310), se controleaza jocul cu un calibru (lera) de interstitii (dimensiunii) corespunzatoare, care va trebui sa alunece cu frecare intre capatul culbutorului si cel al supapei, dupa care se fixeaza pozitia surubului, cu piulita.Aceleasi operatii se executa la toate supapele care nu sunt atacate ce culbutor.Se roteste arborele cotit cu 180 de grade si se repeta procedeul de mai sus pana se regleaza la toate supapele.Reglarea se poate face si in ordinea de functionare a motorului.Dupa ce s-a reglat jocul se invarte tija culbutorului (inpingatoare), ca sa se vada daca e dreapta, daca se invarte si se blocheaza atunci esta stramba si necesita schimbarea ei.

Metoda numarul 2

Se scoate fisa de la cilindru 1 se pune la masa si se invarte motoru pana da scanteie fisa la masa.(acum ar trebui sa vezi o taietura in volanta prin gaura de vizitare a volantei pe partea opusa a masinii decat pe cea pe la care faci reglajele), acum poti sa reglezi evacuare 1 si admisie 3,
Se invarte pana se elibereaza evacuare 3, reglezi admisie 4 si evacuare 3,
Se invarte pana se elibereaza evacuare 4, reglezi admisie 2 si evacuare 4,
Se invarte pana se elibereaza evacuare 2, reglezi evacuare 2 si admisie 1.

Asta ar fi reteta pentru orice motor in 4 cilindrii indiferent de forma axului cu came folosit, ideea e (1e3a, 4a3e, 2a4e, 2e1a).
Reglarea se poate face cu cheie speciala sau cu un patent si o cheie inelara de 10.
Dupa ce s-a reglat jocul se invarte tija culbutorului (inpingatoare), ca sa se vada daca e dreapta, daca se invarte si se blocheaza atunci esta stramba si necesita schimbarea ei.

Metoda numarul 3

1. Se invarte motorul (cu mana sau cu manivela) pana cand supapele cilindrului 1 se incaleca. Se regleaza supapele corespunzatoare cilindrului 4.
2. Se invarte motorul (cu mana sau cu manivela) pana cand supapele cilindrului 2 se incaleca. Se regleaza supapele corespunzatoare cilindrului 3.
3. Se invarte motorul (cu mana sau cu manivela) pana cand supapele cilindrului 3 se incaleca. Se regleaza supapele corespunzatoare cilindrului 2.
4. Se invarte motorul (cu mana sau cu manivela) pana cand supapele cilindrului 4 se incaleca. Se regleaza supapele corespunzatoare cilindrului 1.

Reglarea se poate face cu cheie speciala sau cu un patent si o cheie inelara de 10.
Dupa ce s-a reglat jocul se invarte tija culbutorului (inpingatoare), ca sa se vada daca e dreapta, daca se invarte si se blocheaza atunci esta stramba si necesita schimbarea ei.

Eu am prezentat 3 metode de reglare, acuma ramane la latitudinea voastra sa o alegeti pe cea care vi-se pare cea mai indicata, si nu in ultimul rand pe care o intelegeti cel mai bine.Va urez succes

P.S. - Valorile de reglare a jocului sunt pentru motoarele care au ca si carburant BENZINA.
Pentru motoarele care au ca si carburant GPL ar fi:

Rece: 0.20mm admisie, 0.25mm evacuare
Cald: 0.23mm admise, 0.30mm evacuare

GPL = alta putere calorica fata de benzina => temperatura mai mare in motor, arderea e mai intensa si mai mare. Logic, si dilatarea metalelor va fi mai mare.
Iar jocul se regleaza la maxim 5.000 KM
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Mecanismul de distributie.jpg
Views:	2966
Size:	97.5 KB
ID:	837027  
Rasputin is offline  
Old 20-03-09, 23:26   #18
grasucivic

Stage 2
 
grasucivic's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 60
Default Re: Distanta Tacheti

Quote:
Originally Posted by ciprian_the_1 View Post
nu, asa este 15 admisie 20 evacuare
nu frate aia corecta este urmatoarea primul pas bagi mana in motor
2scoti tot ce este in el (il scoti pe necuratu)si dupa aia 15a..20e...
grasucivic is offline  
Old 27-03-09, 15:46   #19
bo$$u

Stage 5
 
bo$$u's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 760
Member of:
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Distanta Tacheti

care nu stiti nu mai vb e 0,15 pe lera la adm si 0,20 la evacuare
bo$$u is offline  
Old 07-06-09, 18:32   #20
Goose

Stage 4
 
Goose's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 192
Default Re: Distanta Tacheti

Acum am si eu o intrebare . Daca lasi distanta mai mare si nu 15 cu 20 ci 20 cu 25, mai castigi putin la demaraj ?. eu asa am facut si parca se observa ceva . e bine ce am facut? si sa stii ca nu se aude nimic ciudat , cum ar fi bataie sau vreun tacanit .
Goose is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -