Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 23-11-08, 14:45   #1
adrianbar

Stage 3
 
adrianbar's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 107
Member of:
[DACIA]
Default Cateva intrebari pentru cine ma poate ajuta

deci in primul rand vreau sa va intreb daca bujiile influenteaza consumul la masina;detin o dacie din 99 zambetu...si am pus set de bujii noi...inainte aveam super bosh,astea-s din carrefour ...dar am sa le curat pe alea si am sa le pun....in al doilea rand vreau sa intreb daca are ceva ca am pus pe aceeasi masina becuri xenox de 90 si alea dinainte erau de 55..cam asa ceva...se intampla ceva?

ms anticipat
adrianbar is offline  
Old 23-11-08, 15:17   #2
NoLimit

Stage 4
 
NoLimit's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 207
Default Re: cateva intrebari pt cine ma poate ajuta

bujiile influenteaza si ele consumul masini. O scanteie perfecta consuma tot combustibilul care s a aduna in cilindru, si dezvolti o putere mai mare, fara risipa de combustibil.A 2-a intrebare cauta adanc pe forum ca s a mai discutat, si gasesti acolo o discutie mai amanuntita.
NoLimit is offline  
Old 26-11-08, 02:48   #3
PUIU 82

Stage 3
 
PUIU 82's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 161
Default Re: cateva intrebari pt cine ma poate ajuta

Bujiile influenteaza consumul.
Daca ai avut Bosch si a mers bine cu ele,de ce nu ai luat tot din alea?
Nu vreau sa fiu mai catolic decat papa,dar becurile tale sunt ilegale si oricat ai regla farurile tot o sa gasesti frigiderul plin de carne,pt ca ii orbesti noaptea pe soferii de pe contrasens.Alea numai 'xenon' nu sunt.
Daca ai pus becurile alea fara relee,ai mari sanse sa prajesti blocul de lumini.
Sfatul meu,ia-ti becuri Philips si n-ai treaba.
Bafta!
__________________
Dacia SupeRnova B-26-HFC.
FORZA RAPID!
PUIU 82 is offline  
Old 26-11-08, 08:35   #4
adrianbar

Stage 3
 
adrianbar's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 107
Member of:
[DACIA]
Default Re: cateva intrebari pt cine ma poate ajuta

Quote:
Originally Posted by PUIU 82 View Post
Bujiile influenteaza consumul.
Daca ai avut Bosch si a mers bine cu ele,de ce nu ai luat tot din alea?
Nu vreau sa fiu mai catolic decat papa,dar becurile tale sunt ilegale si oricat ai regla farurile tot o sa gasesti frigiderul plin de carne,pt ca ii orbesti noaptea pe soferii de pe contrasens.Alea numai 'xenon' nu sunt.
Daca ai pus becurile alea fara relee,ai mari sanse sa prajesti blocul de lumini.
Sfatul meu,ia-ti becuri Philips si n-ai treaba.
Bafta!
aha ms pt sfaturi.....pai mi-au sarit sigurantele si le-am scos...le-am pus pe alealate inapoi...am luat si eu mai puternice ca parca is prea chioare astea ...cat despre arbitul celui de pe sens invers....am patzito si eu si ala care m-a orbit avea dacie si era pe faza scurta....si inca ceva...daca iau philips si is tot de 55 este vreo diferentza?
adrianbar is offline  
Old 01-12-08, 13:58   #5
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: cateva intrebari pt cine ma poate ajuta

daciile din `99 au relee incorporate, asa că n`ai de ce să`ti faci probleme (eu am pus la mine de un an si n`am probleme), cât despre bujii, cele mai bune pt dacia 1310 sunt Sinterom 14 NP18, echivalente fiind Bosch W 8 BC, Champion L 92 Y sau NGK BP 4 H / HS
__________________
Berlină 1310 decocostârcită B 79 L E M ... Member of : Dacia Rally Team Motorsport ...
Regulamentul secţiunilor comerciale...Reguli generale pe forumul 4TuningRO...Feedback Dacia...Esenţial: scrieţi corect în limba română



"Suntem atât de răi incât ne ardem si intre noi"

Funerare auto (tractari)

0765.324.707 / 0765.948.147
Ja_Rule is offline  
Old 01-12-08, 14:14   #6
Jokerel_2004

Stage 2
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 33
Default Re: cateva intrebari pt cine ma poate ajuta

Asa am facut si eu .Mi-am pus becuri de 90 W in faruri si in proiectoare si am prajit alternatoru'(masina e din '98 ).Intradevar lumina era altfel da' tre' sa te gandesti si la cel din sens invers.

Last edited by Ja_Rule; 01-12-08 at 14:55.
Jokerel_2004 is offline  
Old 07-06-09, 19:46   #7
Goose

Stage 4
 
Goose's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 192
Default Re: Cateva intrebari pentru cine ma poate ajuta

bujiile influenteaza consumu , si sa stii ca si ca si acele becuri iti mai iau din putere , foarte putin dar se simte pt o dacie
Goose is offline  
Old 08-06-09, 00:01   #8
Shark7
Dacia Driver

Stage 3
 
Shark7's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 97
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cateva intrebari pentru cine ma poate ajuta

Niste bujii bune pt. Dacia sunt NGK (cred ca..... japoneze). Incearca-le si nu vei regreta.
Shark7 is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -