Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 20-04-09, 22:50   #1
alex_77_marius
Dacia Rally Team Member

Stage 5
 
alex_77_marius's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 849
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Scoaterea catalizatorului la Logan

Salut am un logan 1.4 si ma gandeam sa ii scot catalizatorul pentru o evacuare a gazelor mai buna(asta din ce am auzit si eu pe la baieti).se merita sa fac lucrul asta?adica o sa fie totusi o diferenta?am auzit ca ar urca mai repede in ture.rog cine se pricepe sa imi spuna si mie.bafta!!! cei care vor sa faca misto-uri ii rog sa se abtina nu ne-am nascut invatati niciunul dintre noi
__________________

D.R.T Motorsport

2.0 16v F4R 730 engine|KW v1 Coilovers|BORLA exhaust 50mm|Logan VAN front brake calipers|ZIMMERMANN front brake discs 259mm ventilated & perforated|FERODO Premier front brake pads|R19 rear brake calipers|OEM R19 rear brake discs 240mm|OEM R19 rear brake pads|MOTUL brake fluid|ATS DTC 15' rims yellow edition
alex_77_marius is offline  
Old 21-04-09, 15:52   #2
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Scoaterea catalizatorului la Logan

ca sa evitam orice misto, si eu sunt in aceeasi dilema. Mi-am dorit sa obtin multa putere din acelasi motoras. Chip tuning ai efectuat la motor? Ca sa obti ceva din motorul de 1.4 MPI trebuie sa faci urmatoarele:
1. resoftare (chiptuning-flashtuning - the same thing)
2. traseu admisie aer rece - exista tubulatura inox gata facuta pt Logan la pilot.ro pe site
3. filtru de aer sport K&N universal
4. o evacuare facuta pe comanda la un atelier specializat, cu catalizator scos.
De retinut la turatii mici pierzi ceva NM din cuplu motor din cauza dimensiunii marite a evacuarii, dar vei castiga la turatii mari. Presupun ca nu esti interesat de consum. daca vrei mai multe "discutii" pe aceasta tema trimite-mi un PM.
Si in final nu cred ca o sa castigi mai mult de 3 cai din modificarile aceastea mecanice, din soft, daca beneficiezi de unul bun poti sa castigi 10 cai + 16 NM (cel care mi-a resoftat motorul nu mi-a oferit o dovada palpabila, adica o fisa de tester, dar e cu soft modificat de la fabrica, acuma de or fi -2 cai nu ma deranjeaza, ideea e ca se simte o mica diferenta).

Last edited by Alejandro; 21-04-09 at 15:54.
Alejandro is offline  
Old 21-04-09, 18:13   #3
alex_77_marius
Dacia Rally Team Member

Stage 5
 
alex_77_marius's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 849
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Scoaterea catalizatorului la Logan

Resoftare e facuta deja,urmeaza admisia.catalizatorul vreau sa il dau jos sa vad daca intr-adevar se cun o mica dif si daca o sa fiu multumit strang ceva bani si imi fac si traseu complet pe 50mm finala o am deja montata de cei de la pilot.din cuplu la turatii mici stiu ca o sa pierd in schimb la turatii mari o sa traga super bine.am un prieten tot 1.4 are dar e modificat la greu asta constand in evacuare dubla 50mm,admisie pipercross imbracata in carbon,luat din chiulasa 1,5mm,soft cu limitarea dusa la 7000rpm,axa cu came sport,galerie cu serpisori.si cam atat imi aduc aminte oricum pe tester a scos 96cp.
alex_77_marius is offline  
Old 21-04-09, 19:04   #4
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Scoaterea catalizatorului la Logan

si consumul? cu ITP-ul cum sta?
Alejandro is offline  
Old 21-04-09, 19:19   #5
L.O.R.

Stage 3
 
L.O.R.'s Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 166
Default Re: Scoaterea catalizatorului la Logan

eu mi`am scos catalizatorul la logan ...si mi`am curatat pompa de benzina ....ca am avut ceva probleme ...si vreau sa zic ca trage mai bn fara catalizator se simte ceva mai "desfundata" ....dar in turatii mari scoate un sunet mai ascutit ..:P...nu m`am uitat in spate sa vad cam cat fum las in urma dar am timp azi e prima zi fara el
L.O.R. is offline  
Old 21-04-09, 19:56   #6
calin stefanescu

Stage 2
 
calin stefanescu's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 26
Default Re: Scoaterea catalizatorului la Logan

dak iti resoftezi motorul...ai grija sa iti si demonstreze caii care ti promit..nu d alta da mai sunt si d astia care zic k tiau resoftat motorul si ai 20cp in + da mare lucru nu tiau facut...dute la o firma mai renumita in asa cv...k sa fie o treaba buna succes
calin stefanescu is offline  
Old 21-04-09, 20:00   #7
Relu_GTT
Dacia Driver

Stage 5
 
Relu_GTT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,247
Member of:
[DACIA]
Default Re: Scoaterea catalizatorului la Logan

Quote:
Originally Posted by alex_77_marius View Post
Resoftare e facuta deja,urmeaza admisia.catalizatorul vreau sa il dau jos sa vad daca intr-adevar se cun o mica dif si daca o sa fiu multumit strang ceva bani si imi fac si traseu complet pe 50mm finala o am deja montata de cei de la pilot.din cuplu la turatii mici stiu ca o sa pierd in schimb la turatii mari o sa traga super bine.am un prieten tot 1.4 are dar e modificat la greu asta constand in evacuare dubla 50mm,admisie pipercross imbracata in carbon,luat din chiulasa 1,5mm,soft cu limitarea dusa la 7000rpm,axa cu came sport,galerie cu serpisori.si cam atat imi aduc aminte oricum pe tester a scos 96cp.
Ce fel de axa cu came a pus ?
Relu_GTT is offline  
Old 21-04-09, 21:38   #8
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Scoaterea catalizatorului la Logan

sunt 95% deacord cu voi, insa ceea ce nu prea imi place mie e ca voi nu sunteti prieteni cu mediul inconjurator. Sunt atatia copaci defrisati fara a mai fi plantati altii la loc, restu de noxe care se emana unde ajung? nu tot in buzunarele noastre? adica nu tot noi o sa suferim pe termen lung? si cat credeti ca o sa va dea catalizatorul acela scos? macar instalati altul sport. se gaseste, sunt produse de magnaflow, macar in euro3 sa o mentineti. si la itp ce-o sa faceti? o sa il remontati la loc? e totusi cata cost si dificil.
Alejandro is offline  
Old 21-04-09, 22:34   #9
Relu_GTT
Dacia Driver

Stage 5
 
Relu_GTT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,247
Member of:
[DACIA]
Default Re: Scoaterea catalizatorului la Logan

alex_77_marius
De unde se poate procura una? e facuta special pt motoru de reno 1.4 acest ax cu came sport ?
Relu_GTT is offline  
Old 21-04-09, 23:59   #10
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Scoaterea catalizatorului la Logan

dar totusi cu consumu nu mi-a raspuns nimeni, la cat creste consumu?
Alejandro is offline  
Old 22-04-09, 06:47   #11
alex_77_marius
Dacia Rally Team Member

Stage 5
 
alex_77_marius's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 849
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Scoaterea catalizatorului la Logan

@Relu_GTT O sa il intreb mai exact de unde,cati bani si daca e special pentru logan.Tot ce stiu e ca toate lucrarile sunt facute la bucuresti de niste baieti foarte buni in domeniu omu nu sa calicit la bani sa fac tot felul de improvizatii.

@Alejandro Consumul...odata ce te apuci sa modifici un motor incercand sa scoti putere din el nu cred ca mai tii cont de consum oricum un mediu cred ca il are undeva la 10L/100km. acum depinde si stilul de condus(sportiv sau mai batraneste).bafta
alex_77_marius is offline  
Old 22-04-09, 11:01   #12
D R A
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 316
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Scoaterea catalizatorului la Logan

Daca se va scoate catalizatorul va aparea o eroare P0420 de aceea trebuie pus un simulator de catalizator.
Axe cu came se gasesc si la dbilas pretul lor variind intre 300-700 de euro la care se vor aduga arcurile (si comanda iti ajunge direct la usa).
Daca stam sa ne gandim intai cat consuma atunci nu ne mai apucam de nimica.
D R A is offline  
Old 22-04-09, 13:23   #13
alex_77_marius
Dacia Rally Team Member

Stage 5
 
alex_77_marius's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 849
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Scoaterea catalizatorului la Logan

Am vorbit azi cu preietenul meu a zis ca la costat 350 de eur axa cu came.apropo isi vinde loganul http://dacia.anunturi-auto.4tuning.r...00-230878.html

Last edited by alex_77_marius; 22-04-09 at 13:27.
alex_77_marius is offline  
Old 22-04-09, 13:24   #14
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Scoaterea catalizatorului la Logan

dar era pt Logan? si singur axul cu came cat ar imbunatati mersul motorului?
Alejandro is offline  
Old 22-04-09, 13:29   #15
alex_77_marius
Dacia Rally Team Member

Stage 5
 
alex_77_marius's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 849
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Scoaterea catalizatorului la Logan

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
dar era pt Logan? si singur axul cu came cat ar imbunatati mersul motorului?
Da pentru Logan a zis ca e cam singura piesa care iti da peste 5 cai garantat
alex_77_marius is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -