Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > CITROEN > Alte discutii Citroen

Reply
 
Thread Tools
Old 11-09-11, 20:46   #1
sacal19

Stage 3
 
sacal19's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 115
Default Probleme cu xantia

sal la toata lumea... am si eu o problema am gasit un citroen xantia 1.9TD masina fiind relativ ieftina dar are si o problema rotile din spate care nu se mai ridica, cele din fata merg foarte bine se ridica problema o are pe spate, cine are o xantia si stie vreau si eu cateva sfaturi, nu am vazut masina sa stiu ce are exact pt ca este la o femeia iar masina e undeva departe de mine... vreau cateva ideei despre ce ar putea face ca rotile din spate sa nu se mai ridice? sfera sau ce alte bubue ... ??
sacal19 is offline   Reply With Quote
Old 12-09-11, 23:39   #2
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: Probleme cu xantia

Cred ca ai sferele sparte pe spate......Topaie in mers , de spate ? Ia legatura cu user-ul dj01fad prin pm
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
Old 22-12-11, 14:35   #3
mariuus

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 7
Default Re: Probleme cu xantia

Quote:
Originally Posted by THUNDER77 View Post
Cred ca ai sferele sparte pe spate......Topaie in mers , de spate ? Ia legatura cu user-ul dj01fad prin pm
e varza
mariuus is offline   Reply With Quote
Old 22-12-11, 14:40   #4
mariuus

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 7
Default Re: Probleme cu xantia

Quote:
Originally Posted by sacal19 View Post
sal la toata lumea... am si eu o problema am gasit un citroen xantia 1.9TD masina fiind relativ ieftina dar are si o problema rotile din spate care nu se mai ridica, cele din fata merg foarte bine se ridica problema o are pe spate, cine are o xantia si stie vreau si eu cateva sfaturi, nu am vazut masina sa stiu ce are exact pt ca este la o femeia iar masina e undeva departe de mine... vreau cateva ideei despre ce ar putea face ca rotile din spate sa nu se mai ridice? sfera sau ce alte bubue ... ??
eu am avut doua pana acum orice xantia daca se aude un tacanit la motor are probleme cu sferele cu cat bataia este mai mare cu atat sferele sant mai terminate din cauza ca scapa presine si pompa se chinuie pe puntea din spate mai are o sfera inafara de cele de la roti poate fi ea problema
mariuus is offline   Reply With Quote
Old 22-12-11, 22:16   #5
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: Probleme cu xantia

Sfera de pe spate nu o au toate variantele de Xantia si nu are legatura cu jocul suspensiei , aia e sfera anti sink si singura legatura pe care o are sfera aia cu spatele , pe langa faptul ca nu permite lasarea spatelui definitiv la sol dupa ce se opreste motorul , sunt franele spate....cel putin asa retin . Repet : daca vreti sa rezolvati probleme unei Xantia luati legatura cu dj01fad , e meserias si stie ce e de facut .
__________________

Ardeau strabunele altare/Si ziua coborase-n berna/Treceau ostirile barbare/Peste cetatea mea eterna....
Ploua cu spaima si durere/Peste cetatea mea invinsa/Cadeau barbatii in tacere/Murea un zeu cu tampla ninsa.......


https://forum.4tuning.ro/201-masina-m...ia/page-5.html
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
Old 24-12-11, 18:31   #6
mariuus

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 7
Default Re: Probleme cu xantia

si cum se ia legatura cu dj10
mariuus is offline   Reply With Quote
Old 24-12-11, 23:06   #7
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: Probleme cu xantia

Prin pm sau cauta la profil , plus ca poti verifica zona Citroen de aici unde are topic-uri deschise
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
Old 25-12-11, 20:47   #8
dj01fad

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 630
Default Re: Probleme cu xantia

iote-ma
daca nu salta spatele, e de la mecanismul corectorului, nu de la sfere. daca salta si e tare, atunci e de la sfere. oricum, daca vrei poti sa vi cu ea la mine si o facem, orice ar avea. iar daca tzacane disjunctorul des inseamna ca ai sfera acumulator descarcata/sparta, sau pierderi mari pe instalatie, dar nu are nici o legatura cu sferele de la telescoape.
uite si nr de tel: 0722544672, nic
__________________
citroen xantia 2.0 HDI activa '00
citroen xantia 2.0 HDI break '99
citroen xantia 2.0 TCT activa '99
citroen xantia 3.0 V6 activa '97
dj01fad is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -