Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Alte discutii Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 31-12-06, 12:08   #706
floars

Stage 3
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 99
Default Re: Club Renault 5

salutare sunt si eu posesor de 2 R5 -uri, ba chiar 3 dar al 3-lea l-am dezmembrat pt piese, oricum cele doua care functioneaza perfect vreau sa spun, unul sotia 1.4 GTS din 89 MOTOR c2j,si unul al meu care a fost initial varianta campus 1.1 la care am facut mici modificari am pus bandourile laterale de la cel dezmembrat bordul pt ca eu il aveam pe acela cel mai ieftin si vreau sa spun ca sa potrivit de minune,am avut o problema cu macaralele de la usile din fata pe care le-am schimbat cu unele electrice 1,5 mil/buc de la dezmembrari din bucuresti , am avut oproblema cu caseta de dir. am gasit tot prin bucuresti din dezmembr. de la un R5 1.7 baccara caseta servo dir. +pompa+tubulatura+vasul la numai 3 mil ,va pot spune (ca se"coteste"cu un deget)dar a fost lucru dracu la montaj si spre surprinderea mea nu scapa lichid pe nicaieri(inca), pompa de directie am pus de la un peugeot405 ca aceea a incaput jos sub galerie , si acum urmeaza o instalatie A.C. am pozat tot inafara de condensator si capilar. SUNT FOARTE BUCUROS CA EXISTA MULTI PASIONATI DE R5-uri , SI AS VREA SA FAC PARTE DIN CLUB CHIAR DACA SUNT MAI DEPARTE (TULCEA).
floars is offline   Reply With Quote
Old 31-12-06, 12:52   #707
floars

Stage 3
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 99
Default Re: Club Renault 5

SALUTARE CELOR IMPATIMITI DE R5-uri, VREAU SA VA SPUN CA MISCA CEVA INAUNTRUL MEU CAND LE VAD ALINIATE IN FATA BLOCULUI PE CELE 2,R5-uri PE CARE LE AM , VINDE LA NOI IN TULCEA UN PRIETEN UN R5 TURBO INMATRICULAT CU 500EURO, DAR CHIULOASA TURBO O DA LA PACHET + INTERCOOLER-ul. NU PREA ARATA FOARTE BINE MASINA, AM VRUT SA-I IAU CEASURILE DE BORD MAI MULT PENTRU TUROMETRU DAR NU CRED CA MERGE DATORITA FAPTULUI CA VITEZOMETRUL ESTE COMANDAT ELECTRONIC,SI CRED CA ARE SI O LEGATURA CU APRINDEREA ELECTR. IAR SENZORUL DE VITEZOMETRU ESTE DEMONTAT SI NU STIU DACA SE MONTEAZA PE CUTIA DE R5 OBISNUITA CU 5+1 , PT CA LA TURBO AM VAZUT CA ESTE ALT FEL DE CUTIE. DECI AR TREBUI SA TRATEZ SA IAU CEASURILE+APRINDEREA+SENZORII DE SCANTEIE SI CHILOMETRAJ.
floars is offline   Reply With Quote
Old 31-12-06, 12:59   #708
floars

Stage 3
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 99
Default Re: Club Renault 5

As Mai Avea O Mica Intrebare Celor Ce Ma Pot Sfatui , La Cat Se Regleaza Platina De R5 1.1 Cu Scanteie Data De Delcou Eu Am Pus La 0.4 Ca La Dacie Am Schimbat Si Bujiile Merge Bine Am Consum Destul De Mic Mixt, Am Bujiile Cu Filamentul Maroniu Cea Ce Face O Ardere Buna Si Completa Dar In Momentul Cind Accelerez Chiar Si In Treapta1 Masina Are O Mica Retinere Isi Ia Greu Demarajul.
floars is offline   Reply With Quote
Old 31-12-06, 13:58   #709
floars

Stage 3
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 99
Default Re: Club Renault 5

Quote:
Originally Posted by g3org3 View Post
salut!sunt nou in acest club si sper sa ma acceptati!Eu am un renault 5 fost campus actualmente cu elemente G-Kat si motor 1.4 cu injectie.Am si vreau sa dau mai multe piese d R5.De exemplu:set de 4 usi complete;bord complet;un motor de 1.4;4 jante de tabla pe 13;stopuri;doua bari(fata-spate).
NU VINZI NUMAI FETELE DE LA USI DACA LE MAI AI, SI CE FEL DE APRINDERE AI CU DELCOU SAU ELECTRONICA {floars78@yahoo.com}
floars is offline   Reply With Quote
Old 31-12-06, 19:36   #710
M Y U

Stage 5
 
M Y U's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 884
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Post Re: Club Renault 5

LA MULTI ANI !!! baieti,sa avem cu totii parte numai de bune anul ce urmeaza...
M Y U is offline   Reply With Quote
Old 01-01-07, 10:50   #711
bogdan_r5

Stage 4
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 171
Default Re: Club Renault 5

salut baieti aseara de rev am iesit toata noaptea cu r5 meu
dar la un moment dat mergea in suturi
bogdan_r5 is offline   Reply With Quote
Old 01-01-07, 10:54   #712
bogdan_r5

Stage 4
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 171
Default Re: Club Renault 5

am un r5 de 1,4 si azi dimineata am desfacut carburatorul si are 2 gume una mai mare si una mai mica si ambele sunt sfartecate dc??ma puteti ajuta ?de unde le aiu?
bogdan_r5 is offline   Reply With Quote
Old 01-01-07, 23:25   #713
praz

Stage 3
 
praz's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 104
Default Re: Club Renault 5

Quote:
Originally Posted by bogdan_r5 View Post
am un r5 de 1,4 si azi dimineata am desfacut carburatorul si are 2 gume una mai mare si una mai mica si ambele sunt sfartecate dc??ma puteti ajuta ?de unde le aiu?
io am cautat membrana de econostat de am innebunit. si nu am gasit. asa k mi-am skimbat carburatoru...
praz is offline   Reply With Quote
Old 01-01-07, 23:26   #714
praz

Stage 3
 
praz's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 104
Default Re: Club Renault 5

ce ziceti de o intalnire?
si as vrea si io un stiker pe rosu dak se poate
praz is offline   Reply With Quote
Old 02-01-07, 07:23   #715
floars

Stage 3
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 99
Default Re: Club Renault 5

LA MULTIANI IMPATIMITILOR DE R5-uri,multumesc de mesaj MYU-ule,chiar m-am uitat pe mobile.de la sector buburuze de si sunt vreo cateva cu preturi intre 100 si 30000 euro, spun asta ca plec pe 4 ian. in germania si vin inapoi caut sa-mi mai iau o buburuza preferabil 1.7 baccara am vazut una cu 300euro si cu patru usi .
floars is offline   Reply With Quote
Old 02-01-07, 07:31   #716
floars

Stage 3
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 99
Default Re: Club Renault 5

Quote:
Originally Posted by M Y U View Post
LA MULTI ANI !!! baieti,sa avem cu totii parte numai de bune anul ce urmeaza...
draga MYU-ule am auzit de tine de la niste cunoscuti care au o vopsitorie si au emigrat in tulcea super tare R5-ul tau, acum pe 10 ian. o bag la vopsit rosu complet cu tot cu bari si bandouri,saubandourile si barile gri si restul rosu .
ai cumva idee prin constanta ceva piese de R5 din desmembrari am aproape un garaj cu de toate si parca tot nu imi ajunge BAFTA.
floars is offline   Reply With Quote
Old 02-01-07, 08:10   #717
floars

Stage 3
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 99
Default Re: Club Renault 5

AM O MICA PROBLEMA CU R5-UL MEU NU DECLANSAZA VENTILATORUL ATUNCI CAND CRESTE TEMPERATURA LA APA IAM PUS LA INCEPUTUL IERNII SI TERMOSTATUL INAPOI AM CALDURA IAM FACUT PE TIMPUL VERII DE LA MOTOREL VENTILATORULUI UN FIR LA CONTACT SI AMERS MEREU,ACUM L-AM ANULAT,VREAU SA-I PUN LA PUNCT SISTEMUL DE RACIRE CU VENTILATOR AM CUMPARAT O TERMOCUPLA DE NOVA CA MERGE AM PUS-O ACASA INTR-UN PAHAR CU APA FIARTA SI NU DA CONTINUITATE (am facut cu un bec 12V)
PRACTIC FIRELE CARE DUC IN INSTALATIE(langa farul din st.) SI CARE ALIMENTEAZA TERMOCUPLA NU AU TENSIUNE , AVETI IDEE EXISTA CUMVA SI VREUN RELEU CARE NU ESTE LA VEDERE CARE COMANDA TOT SISTEMUL.
floars is offline   Reply With Quote
Old 02-01-07, 17:00   #718
worm

Stage 3
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 76
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Club Renault 5

si eu am avut acum doua saptamani probleme cu termocupla care nu cupla. s-a dovedit a fi releul de vina.
worm is offline   Reply With Quote
Old 02-01-07, 19:32   #719
M Y U

Stage 5
 
M Y U's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 884
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Post Re: Club Renault 5

Quote:
Originally Posted by floars View Post
draga MYU-ule am auzit de tine de la niste cunoscuti care au o vopsitorie si au emigrat in tulcea super tare R5-ul tau,
ai cumva idee prin constanta ceva piese de R5 din desmembrari am aproape un garaj cu de toate si parca tot nu imi ajunge BAFTA.

Multumesc de aprecieri ,dezmembrari ce au piese de renault 5 se gasesc in B-dul Mamaia[langa Miorita] si pe varianta Constantei in spatele complexului engros Histria;am auzit ca este un r5gtt in tulcea la 500e,te sfatuiesc sa il iei chiar daca mai e de lucru la el .Baieti' membrane si jigloare se gasesc in magazine de piese auto import ,acolo se prezinta talonu masinii si se cere kit reparatie carburator.

Last edited by M Y U; 02-01-07 at 19:35.
M Y U is offline   Reply With Quote
Old 02-01-07, 20:06   #720
floars

Stage 3
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 99
Default Re: Club Renault 5

Quote:
Originally Posted by worm View Post
si eu am avut acum doua saptamani probleme cu termocupla care nu cupla. s-a dovedit a fi releul de vina.
SCUZE DE DERANJ IMI POTI SPUNE TE ROG UNDE ESTE RELEUL CARE COMANDA TERMOCUPLA,CA EU AM URMARI FIRUL CARE PLEACA DIN EA SI INTRA SIMPLU IN INSTALATIE.
floars is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -