Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 10-02-15, 19:58   #1
crazyfornova

Stage 5
 
crazyfornova's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,479
Default Montare OBC si climatronic

Salutare pasionati ai marcii bavareze.
Vin dintr-o "tabara" complet diferita, ci anume automobilul autohton. Sunt in curs de a-mi achizitiona un BMW e36 1,8is, si as avea cateva intrebari la cei care se pricep. Una din intrebari ar fi: Ce inseamna prescurtarea "is"
Stiu un e36 destul de ingrijit, chiar revopsit recent, are mici imbunatatiri pe ici pe colo si cam atat. Masina asta nu are OBD (on board computer) si nici climatronic sau cum ii spune, are climatizarea cu rotite.
Oare se poate monta AC si acel climatronic? Banui ca este munca multa, trebuiesc trase fire, montati diversi senzori ceea ce ridica mult pretul..
Ce imi puteti spune. Multumesc
__________________
1,6 16v japaneese
crazyfornova is offline   Reply With Quote
Old 17-02-15, 15:42   #2
marcelbigboy

Stage 4
 
marcelbigboy's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 293
Default Re: Montare OBC si climatronic

Daca doresti pe cineva care sa-ti monteze clima/obc etc poti apela cu incredere la
Mircea - 0768 474725
Bucuresti -sector 3 -zona Dristor
Detine si tester dedicat BMW e36 .
marcelbigboy is offline   Reply With Quote
Old 23-02-15, 10:03   #3
AxL MoDo

Stage 4
 
AxL MoDo's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 205
Member of:
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Montare OBC si climatronic

Eu am un proiect amplu. Reconditionez un E36 Cabrio de la 0, si din ce m-am interesat eu se vand kit-urile complete :

- OBC (masina ta ar trebui sa aibe o mufa neagra obligatoriu (cred) si este mai jos in poza, sau daca a avut obc mare trebuie sa aibe o mufa alba langa cea neagra) ! Daca nu ai mufa alba asta inseamna ca masina are doar pentru obc mic sepoate pune OBC mare (cu 16 butoane) care iti indica consumul viteza avg range etc si are si functia de check insa trebuie sa iti tragi niste senzori sper sa nu zic o proste dar din ce am inteles iti trebuie un senzor de temperatura + un senzor de la vasul de lichid parbriz si sa tragi niste fire in bord ! Ai grija sa cumperi OBC doar cu verificare live si in direct pentru ca se vand multe cu pixeli morti ! Cand cumperi OBC cu 16 butoane ar trebui sa primesti si maneta si gongul ! Asa se vinde pachetul in general !

- Daca vrei si clima sau dublu clima investitia ia amploare ai nevoie de compresor panou clima si multe maruntaie pe care in general le gasesti la pachet nu cred ca dezmembreaza cineva clima ! Oricum este o invstitie meritata pe deplin insa iti trebuie timp si neaparat bani ! Si nu te arunca din prima sunt multi care fac bani buni pe piese de BMW cand gasesc necunoscatori !

Exemplu : Bord de 4 cilindri a dorit sa mi-l vanda cu 150 de lei am ajuns acasa si am intrat pe facebook unde am vazut bord de 4 cilindrii la 30 de lei ! Asteptarea poate da roade si cand gasesti o oferta do it ! Sper ca ti-am fost de ajutor !

P.S:

NAME: 318is
VOLUME: 1,796 cc (1.796 L; 109.6 cu in)
1,895 cc (1.895 L; 115.6 cu in)
ENGINE: 4cyl
VALVETRAIN: DOHC 16V
FUEL: petrol
OUTPUT: 140 PS (103 kW; 138 hp) @6000 rpm
TORQUE: 175 N·m (129 lb·ft) @4500 rpm
180 N·m (130 lb·ft) @4300 rpm
ENGINE CODE: M42B18
M44B19
0-100KM/H: 9.9sec
TOP SPEED: 215 km/h (134 mph)
YEARS: 1992–1995
1995–1998

Mai importante sunt datele tehnice decat denumirea ! Injection Sport !
__________________
E36 Cabrio - Mein Kater
BMW - E34 - 520i
Sunt pe un forum auto,nu intr-un examen la scoala, d'aia am greseli gramaticale!

"In viata derapezi / Mai repede decat crezi
Pe strada, in parcuri sau canale / Vezi destule dovezi"
AxL MoDo is offline   Reply With Quote
Old 26-02-15, 11:45   #4
316i

Stage 5
 
316i's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,856
Default Re: Montare OBC si climatronic

Trebuie sa faci si diferenta intre preturile pietei si preturi de ocazie.
30lei ceasurile a fost pret de ocazie.
316i is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -