Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 26-04-13, 17:00   #31
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Cautat!

Ma lasi cu texte de genu?? :
Quote:
Originally Posted by cris.cristi View Post
Daca nu esti capabil sa-ti asumi grija fata de pietoni, alte masini si motocilisti stai casa. Un sofer nu este cel care stie sa plece de pe loc cu masina. sa nu omori pe altii prin incompetenta ta este principiul fundamental al soferiei
Uite asa de sanchi in 6 ani de zile si circa 50k km/an(si marea majoritate in oras) n-am nici o dauna provocata , asa ca nu-mi explica tu mie principiile fundamentale ale soferie...

Daca vrei sa intelegi ceva din pomenilcu' scris mai acu vreo 2 posturi bine , daca nu , pastreaza lectiile de condus si uitat in oglinzi pt altii.

Si uite asa ca sa inchei si eu la fel de brusc , daca ai de gand sa-mi raspunzi , n-o mai fa , ca n-are rost.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 26-04-13, 21:53   #32
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Cautat!

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Voi aveti permis de vorbiti despre ce "nu are voie" motociclistul? Ia luati voi legislatia la citit si vedeti ca are voie sa treaca printre masini...
Daca-mi arati tu bucata aia din codul rutier unde screi ca motociclistul are dreptul sa circule printre benzi si sa depaseasca toate masinile oprite la semafor, atunci poate vei demonstra ca nu vorbesti sa nu adormi. Dar sincer, asta faci.

Atara-mi tu de exemplu aici unde dracu scrie ca motocicleta are dreptul de a utiliza drept banda linia intrerupta dintre benzi.

Quote:
SECTIUNEA a 2-a
Utilizarea partii carosabile

Art. 100
Vehiculele trebuie conduse numai pe drumurile, partile carosabile, benzile sau pistele stabilite pentru categoria din care fac parte. In cazul in care pe drumurile publice nu sunt amenajate benzi sau piste speciale pentru mopede, biciclete si celelalte vehicule fara motor, acestea pot fi conduse si pe acostament in sensul de mers, daca circulatia se poate face fara pericol.

Art. 101
Cand drumul are doua sau mai multe benzi pe sensul de mers, vehiculele se conduc pe banda situata langa acostament sau bordura. Celelalte benzi pot fi folosite succesiv, de la dreapta spre stanga, daca banda de circulatie utilizata este ocupata, cu obligatia de a reveni pe banda din dreapta atunci cand acest lucru este posibil.

Art. 102
Vehiculele grele, lente sau cu mase ori gabarite depasite sau cele care se deplaseaza cu viteza redusa trebuie conduse numai pe banda de langa acostament sau bordura, daca in sensul de mers nu este amenajata o banda destinata acestora.

Art. 103
Pe drumul public cu cel mult doua benzi pe sens si cu o a treia banda pe care este amplasata linia tramvaiului langa axul drumului, conducatorii de vehicule pot folosi aceasta banda, cu obligatia sa lase libera calea tramvaiului, la apropierea acestuia.

Art. 104
Vehiculele care efectueaza transport public de persoane se conduc pe banda rezervata acestora, daca o astfel de banda exista si este semnalizata ca atare. Pe aceeasi banda pot circula si autovehiculele cu regim de circulatie prioritara cand se deplaseaza in actiuni de interventii sau in misiuni care au caracter de urgenta.

Art. 105
Se interzice intrarea intr-o intersectie chiar daca semnalul luminos ori un indicator de prioritate permit, daca din cauza aglomerarii circulatiei conducatorul de vehicul risca sa ramana imobilizat, stanjenind sau impiedicand desfasurarea traficului.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 06-05-13, 00:06   #33
alexbb

Stage 5
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 581
Default Re: Cautat!

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Voi aveti permis de vorbiti despre ce "nu are voie" motociclistul? Ia luati voi legislatia la citit si vedeti ca are voie sa treaca printre masini... mai fumati si o tigare, sau mancati un grisulet, ca vad ca v-ati nervozat virtual.
rdy4ever: ai macar habar ce s-a intamplat de il faci nesimtit pe motociclist? Sunt sigur ca nu... dar na, el e nesimtit ca a circulat pe un drum public, pe langa un bizon.
Mare parte a accidentelor se intampla din cauza masinilor, a soferilor cu gandire obtuza si care habar n-au legislatia, dar se cred indreptatiti sa loveasca sau sa injure, desi ei tot gresesc. Prostului nu poti sa-i explici ca-i prost...

p.s: da, exprimarea cu "ucisul" e hilara
ba poti sa-i explici prostului ca-i prost. De ex. arata-i articolul/articolele din codul rutier (alea care nu exista !!)cum ca motociclistii au voie sa mearga ca NESIMTITII prin trafic, sa croseteze masini la semafor si mai stiu eu ce (ca de ex slalomul printre masini intre benzi la semafor).
iar daca nu exista un asemenea articol, se aplica zicala aia; prostul nu e prost destul pana nu e si fudul.
Acum 3 ani un imbecil de motociclist mi-a rupt o oglinda la un S40 nou, eu stand normal la semafor in coloana. evident ca nu avea numar si nici nu s-a oprit. asa ca pe motociclistii nesimtiti (sunt si multi corecti si cu bun simt), daca nu imi acorda prioritate sau fac magarii...imi vad de drum...calm!

Last edited by alexbb; 06-05-13 at 00:15.
alexbb is offline   Reply With Quote
Old 08-05-13, 14:43   #34
cris.cristi

Stage 3
 
cris.cristi's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 79
Default Re: Cautat!

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
Ma lasi cu texte de genu?? :


Uite asa de sanchi in 6 ani de zile si circa 50k km/an(si marea majoritate in oras) n-am nici o dauna provocata , asa ca nu-mi explica tu mie principiile fundamentale ale soferie...

Daca vrei sa intelegi ceva din pomenilcu' scris mai acu vreo 2 posturi bine , daca nu , pastreaza lectiile de condus si uitat in oglinzi pt altii.

Si uite asa ca sa inchei si eu la fel de brusc , daca ai de gand sa-mi raspunzi , n-o mai fa , ca n-are rost.
Shezi bland, nu ma cert niciodata cu prostii.
cris.cristi is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -