Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 03-04-13, 21:20   #1
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default restituire taxa auto.

salutare,prin vara am apelat la o avocata buna pt a mi se restitui taxa la doua masini inmatriculate de mine.Toate bune pana m-am trezit azi cu un comunicat de vreo doua pagini si o citatie de la tribunalul cluj in care imi scrie ingrosat cum ca nu beneficiez de restituirea taxei pt ca : AM INAINTAT DOSARUL DUPA 01.01.2012 .Si ca dupa acea data nu se mai restituie decat diferenta de taxa.Precizez ca masinile le-am inmatriculat ambele la sfarsitul lui 2008.Culmea e ca un vecin a facut aceeasi treaba ca mine,a dat statul in judecata in februarid 2012 deci tot dupa 01.01.2012 si prin toamna si-a recuperat taxa.Ma poate lamuri si pe mine cineva?Inca nu am apucat sa ii duc avocatei citatia.Va multumesc.
__________________
TurboMania
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 04-04-13, 00:36   #2
Commy

Stage 4
 
Commy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 214
Default Re: restituire taxa auto.

din cate stiu eu din ce m-am mai interesat, daca faci dovada ca taxa a fost platita in 2008 in cazul tau (cu vreo chitanta ceva) in mod normal nu are importanta cand inaintezi dosarul. deci ar trebui sa ti se restituie banii fara nici o problema.
__________________
Burn rubber not your soul brother!!!
Commy is offline   Reply With Quote
Old 04-04-13, 00:42   #3
Jambo

Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 381
Default Re: restituire taxa auto.

Quote:
Originally Posted by BaiatBun View Post
salutare,prin vara am apelat la o avocata buna pt a mi se restitui taxa la doua masini inmatriculate de mine.Toate bune pana m-am trezit azi cu un comunicat de vreo doua pagini si o citatie de la tribunalul cluj in care imi scrie ingrosat cum ca nu beneficiez de restituirea taxei pt ca : AM INAINTAT DOSARUL DUPA 01.01.2012 .Si ca dupa acea data nu se mai restituie decat diferenta de taxa.Precizez ca masinile le-am inmatriculat ambele la sfarsitul lui 2008.Culmea e ca un vecin a facut aceeasi treaba ca mine,a dat statul in judecata in februarid 2012 deci tot dupa 01.01.2012 si prin toamna si-a recuperat taxa.Ma poate lamuri si pe mine cineva?Inca nu am apucat sa ii duc avocatei citatia.Va multumesc.
Cu siguranta o sa te lamureasca si avocata si o sa fie un recurs deoarece acest lucru nu cred ca este legal,Taxa de timbru nu era in monitorul oficial la acea data,tu ai avut un proces in curs inaine de aceasta taxa.

OUG nr. 9/2013 privind timbrul de mediu pentru autovehicule a fost publicata in Monitorul Oficial nr. 119 din 4 martie 2013.

incepand din 15 martie, cand noile reglementari au intrat in vigoare, timbrul de mediu va fi platit, o singura data, in urmatoarele situatii:

cand un autoturism este inmatriculat pentru prima data in Romania
cand un autoturism este reintrodus in parcul auto national, in cazul in care la momentul scoaterii sale din parcul auto national, proprietarului I s-a restituit valoarea reziduala a timbrului
pentru masinile rulate pentru care nu a fost achitata nicio taxa de poluare/inmatriculare, timbrul de mediu se va plati cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate
pentru autoturismele rulate pentru care s-a dispus de catre instante restituirea sau inmtaricularea fara plata unei taxe de poluare/ de inmatriculare. Timbrul de mediu in aceasta situatie va fi achitat tot cu ocazia ocazia transcrierii dreptului de proprietate.
__________________
Jambo is offline   Reply With Quote
Old 04-04-13, 01:17   #4
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: restituire taxa auto.

la mine sa o zic pe romaneste ar fi cam asa.Am bagat dosarul dupa 01.01.2012 deci prea tarziu,scria acolo ca nu stiu ce legea masii a intrat atunci ,in ianuarie 2012.Adevaru e ca nici nu am apucat sa citesc cele doua pagini,acum sunt la munca si le am acasa.
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 08:54   #5
ionut_vip2005

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 2
Default Re: restituire taxa auto.

salut am si eu o intrebare care se pricepe am bagat actele de restituire a taxei in august 2012 ,am vandut masina apoi am bagat actele acum ma uitate pe saitul finante si am vazut art.88/2013 care spune cand o sa depun dosarul o sa imi trebuiasca actele in original al masini ,iar eu nu le mai detin pentru ca am vandut masina ,as'i vrea sa aflu de la cine stie mai bine sau sa ma indrume.multumesc o zi buna va doresc
ionut_vip2005 is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 09:10   #6
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: restituire taxa auto.

Quote:
Originally Posted by ionut_vip2005 View Post
salut am si eu o intrebare care se pricepe am bagat actele de restituire a taxei in august 2012 ,am vandut masina apoi am bagat actele acum ma uitate pe saitul finante si am vazut art.88/2013 care spune cand o sa depun dosarul o sa imi trebuiasca actele in original al masini ,iar eu nu le mai detin pentru ca am vandut masina ,as'i vrea sa aflu de la cine stie mai bine sau sa ma indrume.multumesc o zi buna va doresc
Iti trebuie copie dupa decizia de calcul,dupa chitanta cum ca ai platit taxa,dupa buletin si dupa cartea masinii.Atata tot.
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 10:32   #7
ionut_vip2005

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 2
Default Re: restituire taxa auto.

Asta o stiam dar acum am inteles ca cer actele masini copie dupa cartea masini si sa atest si originalul si copie dupa certificat si sa atest si originalul ,eu am bagat dosarul in luna august 2012 dupa ce am vandut masina am prima infatisare la tribunal pe 17 mai 2013 ma gandesc ca daca imi dau castig de cauza nu o sa am probleme cand am sa bag dosarul la finante sa imi restituie bani inapoi si am sa iti arata acum ce arata pe pagina oficiala a finante:
-

Pentru restituirea sumelor, titularul obligatiei de plata va depune urmatoarele documente:
- cerere de restituire (model tip) aprobata prin Hotararea Guvernului nr. 88/2013;
- documentul doveditor al platii taxei pe poluare pentru autovehicule/taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule/taxei pentru emisii poluante, respectiv chitanta fiscala/ordinul de plata si extrasul de cont, dupa caz, care sa ateste efectuarea platii acesteia, in original sau in copie;
- copia cartii de identitate a vehiculului cu prezentarea in original a acesteia;
- copia certificatului de inmatriculare, cu prezentarea in original a acestuia;
- in cazul autovehiculelor rulate achizitionate din alte state, un document din care sa rezulte data primei inmatriculari a acestora sau anul fabricatiei, dupa caz, in copie si in original;
ionut_vip2005 is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 10:39   #8
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: restituire taxa auto.

Quote:
Originally Posted by ionut_vip2005 View Post
Asta o stiam dar acum am inteles ca cer actele masini copie dupa cartea masini si sa atest si originalul si copie dupa certificat si sa atest si originalul ,eu am bagat dosarul in luna august 2012 dupa ce am vandut masina am prima infatisare la tribunal pe 17 mai 2013 ma gandesc ca daca imi dau castig de cauza nu o sa am probleme cand am sa bag dosarul la finante sa imi restituie bani inapoi si am sa iti arata acum ce arata pe pagina oficiala a finante:
-

Pentru restituirea sumelor, titularul obligatiei de plata va depune urmatoarele documente:
- cerere de restituire (model tip) aprobata prin Hotararea Guvernului nr. 88/2013;
- documentul doveditor al platii taxei pe poluare pentru autovehicule/taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule/taxei pentru emisii poluante, respectiv chitanta fiscala/ordinul de plata si extrasul de cont, dupa caz, care sa ateste efectuarea platii acesteia, in original sau in copie;
- copia cartii de identitate a vehiculului cu prezentarea in original a acesteia;
- copia certificatului de inmatriculare, cu prezentarea in original a acestuia;
- in cazul autovehiculelor rulate achizitionate din alte state, un document din care sa rezulte data primei inmatriculari a acestora sau anul fabricatiei, dupa caz, in copie si in original;
Pai asta nu o mai stiu ca trebuie originalele
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 10:49   #9
Jambo

Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 381
Default Re: restituire taxa auto.

Daca aveti putin timp sa cititi
Attached Files
File Type: pdf OMFP_407_2013.pdf (177.8 KB, 38 views)
File Type: pdf OUG_9_2013.pdf (140.7 KB, 27 views)
Jambo is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 15:37   #10
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: restituire taxa auto.

Eu am inteles de la un avocat ca poti cere restituirea in maxim 5 ani. Oricum ti se restituie doar diferenta ... Adica daca nu ai impozite platite intai iti scad impozitele iar daca mai ramane ceva primesti diferenta.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 15:39   #11
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: restituire taxa auto.

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Eu am inteles de la un avocat ca poti cere restituirea in maxim 5 ani. Oricum ti se restituie doar diferenta ... Adica daca nu ai impozite platite intai iti scad impozitele iar daca mai ramane ceva primesti diferenta.
la mine e platit totul la zi,masinile le-am inmatriculat la sfarsitul lui 2008,inca nu au trecut 5 ani,i-am trimis actele avocatei,sunt curios ce o sa zica
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 17:14   #12
SL 63 AK

Stage 5
 
SL 63 AK's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 773
Default Re: restituire taxa auto.

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Eu am inteles de la un avocat ca poti cere restituirea in maxim 5 ani. Oricum ti se restituie doar diferenta ... Adica daca nu ai impozite platite intai iti scad impozitele iar daca mai ramane ceva primesti diferenta.
la mine la Slatina am recuperat taxa pe o masina care acum e dauna totala inmatriculata in 2009 platit 1149e=4907lei atunci...procesul a inceput in luna martie 2012 si s a incheiat in decembrie,inclusiv definitiva de la curtea de apel Craiova..imediat am depus defnitiva la finante si mi au spus ca in 45zile imi baga banii(nu stiam cati bani,stiam doar ca avocata mea n a bagat cheltuieli de judecata) dupa aproximativ 50zile am primit banii in contul care li l-am dat suma de 5292lei...am luat mai mult deoarece banii ar fi avut valoare mai mare atunci,rata inflatiei bla bla...insa la financiar aveam 540lei amenzi si plata impozitului pe2luni la masina dauna totala pe anul acesta deoarece nu am scos fiscalul si o am si akm la impozit...datoriile de kre am zis mai sus sunt si acum,deci nu mi au oprit nimic
SL 63 AK is offline   Reply With Quote
Old 05-04-13, 17:18   #13
SL 63 AK

Stage 5
 
SL 63 AK's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 773
Default Re: restituire taxa auto.

ce as vrea sa stiu in momentul de fata este:daca se mai pot inmatricula masini prin proces,deoarece actuala este pe BG...m-am uitat si taxa ar fi undeva la 857e la euro 2 motor 2.0m52 vanos...sau cum pot face sa n o platesc pt ca banii aia ar fi ideali pt o vopsire totala
SL 63 AK is offline   Reply With Quote
Old 07-05-13, 00:59   #14
ronaldo93

Stage 4
 
ronaldo93's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 281
Default Re: restituire taxa auto.

timbrul de mediu se poate recupera in instanta ? din cate am inteles este la fel de vulnerabil ca si taxa auto
ronaldo93 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -