Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 30-01-12, 23:43   #31
JimGod
Pole Position Racers Member

Stage 5
 
JimGod's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 7,738
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: Consum M3 in Bucuresti

Quote:
Originally Posted by zepolikahhh_ View Post
Poate il faci bi turbo si atunci iti creste consumu numa cu 1%.O sa ai consum de 11.
Sincer,ori esti tantalau si nu stii sa ti numeri banii la benzinarie,ori sa zicem ca ti place gradinaritu si le cam infloresti.
nu te obliga nimeni sa crezi.dar nu am inteles faza cu tantalau...chiar nu poti sa te abti ?sau vrei sa iesi in evidenta prin vorbele de sus?
ai avut m3 de sti tu cat consuma?tu habar nu ai ce e in motorul ala.motorul stock scoate timp de m5/m6 pe 402m cu evacuare cu catalizatoare sport.tu deduci ce inseamna asta?
depind de forumul asta ca altfel nici dunarea nu te mai spala )
JimGod is offline  
Old 30-01-12, 23:48   #32
zepolikahhh_

Stage 5
 
zepolikahhh_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 753
Default Re: Consum M3 in Bucuresti

iti dai seama meeeeeeeeeeeeeeeeeeeen.
Maine vand M6 le si imi iau M3 din 93.O sa fiu smecher in judet ca tine.
Probabil puterea prea mare si consumul excesiv de mic ti-au afectat gandirea.
Urca-te inapoi in 1.9 tdi pana iti revi.
zepolikahhh_ is offline  
Old 30-01-12, 23:49   #33
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Consum M3 in Bucuresti

Quote:
Originally Posted by fan3xxl View Post
mmm, foarte interesant topicul asta....decat sa va injurati pe aici si sa jigniti mai bine va luati cate un M3 si faceti fiecare consumul....sunt curios din toti care au postat pe aici si critica ce se spune, CATI AU AVUT UN M3, sau macar condus....
wow , da trebuie sa am m3 ca sa imi dau cu parerea? Si eu daca am condus absolut toate generatiile de m3 si m5 [ exceptie facand f10 ele ] , inseamna ca am dreptul sa comentez mai mult ca tine sau cum? Ai macar habar de ceva cunostinte mecanice de vii si te bagi si tu in seama? Daca nu , te rog lasai pe altii mai in masura sa dezbata problema cu argumente tehnice si tot.


Revenind la subiect , jimgod una e o masina cu un motor mai modern decat ce ai tu si alta e motorul ala vechi ca si conceptie, Intelegi ? Faptul ca ambele sunt de 3000 de cmc nu inseamna ca adopta aceeasi tehnologie sau mod de functionare. Cum am spus si repet , e greu de crezut asemenea consum , mai ales la un asemenea model care ala fara minim 16 la suta nu te puteai intelege cu el in oras si inca nu sa nascut acel inginer care sa reproiecteze acel motor de m3 sa il faca sa consume de 10 , fara suparare , argumente tehnice sunt destule , dar o dam in polemica , de asta prefer sa ne rezumam cat mai mult pe fapte concrete.
DEVIL's Style is offline  
Old 30-01-12, 23:58   #34
alex_maniacu_91

Stage 5
 
alex_maniacu_91's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,467
Member of:
[BMW]
Default Re: Consum M3 in Bucuresti

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
de asta prefer sa ne rezumam cat mai mult pe fapte concrete.
Daca si cu parca......

Pana acum, el ca posesor, este singurul care a facut o fapta concreta. Restul doar ati dat din taste.
Alimentati si mergeti unul cu el in masina si vedeti daca e real sau nu ce zice. Simplu si la obiect.
__________________
alex_maniacu_91 is offline  
Old 31-01-12, 00:01   #35
JimGod
Pole Position Racers Member

Stage 5
 
JimGod's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 7,738
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: Consum M3 in Bucuresti

Quote:
Originally Posted by zepolikahhh_ View Post
iti dai seama meeeeeeeeeeeeeeeeeeeen.
Maine vand M6 le si imi iau M3 din 93.O sa fiu smecher in judet ca tine.
Probabil puterea prea mare si consumul excesiv de mic ti-au afectat gandirea.
Urca-te inapoi in 1.9 tdi pana iti revi.
nu pot decat sa ma amuz pe seama ta...atata frustrare in tine
sper sa ne parasesti cat de curand impreuna cu prietenii tai elefantii
bo$$ de maine promit ca schimb numa in 8000rpm ca sa scot consumul "dat de producator"
JimGod is offline  
Old 31-01-12, 00:02   #36
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Consum M3 in Bucuresti

Quote:
Originally Posted by alex_maniacu_91 View Post
Daca si cu parca......

Pana acum, el ca posesor, este singurul care a facut o fapta concreta. Restul doar ati dat din taste.
Alimentati si mergeti unul cu el in masina si vedeti daca e real sau nu ce zice. Simplu si la obiect.
Sa vii pe forum si sa sustii ca ii consuma 10 la suta de km nu e o fapta concreta , e doar o afirmare ! Si inca ceva , cand dau din taste , dau din proprie experienta !

Ca sa inteleaga toti [ ca vad ca unora trebuie sa le desenezi ca sa inteleaga ] , discutam strict situatia sau motorul in cauza , nu ma intereseaza persoana [ ma duceam pe "feisbuc" daca ma interesa persoana lui costin ]

Ma intriga ceva , de ce vroiai sa vinzi totusi motorul la un moment dat? mai ales ca din ce am vazut scris la tine , ai ganduri destul de mari cu el !
DEVIL's Style is offline  
Old 31-01-12, 00:06   #37
alex_maniacu_91

Stage 5
 
alex_maniacu_91's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,467
Member of:
[BMW]
Default Re: Consum M3 in Bucuresti

Ma uimeste cat timp liber aveti sa va bateti capul cu probleme de consum.

Poate intr-un trafic tarziu consuma atat, poate nu. Incalzeste pe cineva treaba asta? Topicul asta a trecut de la informatii tehnice, la misto-uri, atacuri la persoana si cine stie ce va urma.

Succesuri.
alex_maniacu_91 is offline  
Old 31-01-12, 00:08   #38
zepolikahhh_

Stage 5
 
zepolikahhh_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 753
Default Re: Consum M3 in Bucuresti

Quote:
Originally Posted by JimGod View Post
nu pot decat sa ma amuz pe seama ta...atata frustrare in tine
sper sa ne parasesti cat de curand impreuna cu prietenii tai elefantii
bo$$ de maine promit ca schimb numa in 8000rpm ca sa scot consumul "dat de producator"
Parca esti iubitul meu sa te parasesc,scuza ma dar n am deviatii sexuale.
In fine,iti doresc multa bafta si anunta-ne cand ai trecut pe motor electric.

Last edited by zepolikahhh_; 31-01-12 at 00:13.
zepolikahhh_ is offline  
Old 31-01-12, 00:12   #39
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Consum M3 in Bucuresti

Tocmai mi a trecut ceva prin cap , nu cumva ai facut conversie de la M50B25 la S50B30 U.S. spec [ nu swap ] ?
DEVIL's Style is offline  
Old 31-01-12, 00:23   #40
JimGod
Pole Position Racers Member

Stage 5
 
JimGod's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 7,738
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: Consum M3 in Bucuresti

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Sa vii pe forum si sa sustii ca ii consuma 10 la suta de km nu e o fapta concreta , e doar o afirmare ! Si inca ceva , cand dau din taste , dau din proprie experienta !

Ca sa inteleaga toti [ ca vad ca unora trebuie sa le desenezi ca sa inteleaga ] , discutam strict situatia sau motorul in cauza , nu ma intereseaza persoana [ ma duceam pe "feisbuc" daca ma interesa persoana lui costin ]

Ma intriga ceva , de ce vroiai sa vinzi totusi motorul la un moment dat? mai ales ca din ce am vazut scris la tine , ai ganduri destul de mari cu el !
da am vrut sa-l vand ca sa imi fac altul turbo de la 0.dar nu il vand dintrun singur motiv.mi-am propus sa dobor bariera de 12s pe aspirat.asa cum mi-am propus in 2011 sa scad sub 13s si am reusit mai mult, chiar asa mi-am propus si acum....sub 12s pe aspirat.si totusi e o masina facuta in fata portii mele nu de marii tuneri si destepti de prin romania.ideea e ca se poate si multi au de invatat din asta dar ei prefera sa arunce cu noroi in munca altora.
e enervant ca vine unu care nu stie sa treaca strada singur si imi spune ca nu e asa.macar daca ar veni un om destept cu performante si proiecte in spate as tace din gura si mi-as vede de treaba mea.eu cand schimbam motoarele la pisica pe ninsoare in curte el descoperea tetrisul.
asta e enervant,cel mai enervant.bun nu crezi, foarte bine inchide topicul si citeste in alta parte oare e atat de greu?
dar asa e in orice comunitate fiecare isi are propriile oi maro.
acuma astept si eu sa vad ce ati realizat si voi in afara de folie,xenon si toba sport.
chiar nu o sa mai postez pe forum legat de masini si masina mea pt ca nu vreau sa isi bata joc un dezbracat de masina mea.

Last edited by aleks; 31-01-12 at 00:43.
JimGod is offline  
Old 31-01-12, 00:29   #41
zepolikahhh_

Stage 5
 
zepolikahhh_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 753
Default Re: Consum M3 in Bucuresti

Ce constipat esti vere...
Du te si mai scapa putin din greutate,poate consuma si mai putin atunci.
zepolikahhh_ is offline  
Old 31-01-12, 00:37   #42
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Consum M3 in Bucuresti

Quote:
Originally Posted by JimGod View Post
da am vrut sa-l vand ca sa imi fac altul turbo de la 0.dar nu il vand dintrun singur motiv.mi-am propus sa dobor bariera de 12s pe aspirat.asa cum mi-am propus in 2011 sa scad sub 13s si am reusit mai mult, chiar asa mi-am propus si acum....sub 12s pe aspirat.si totusi e o masina facuta in fata portii mele nu de marii tuneri si destepti de prin romania.ideea e ca se poate si multi au de invatat din asta dar ei prefera sa arunce cu noroi in munca altora.zekopoliat prefera sa ne arate cata minte are in spatele monitorului si sa faca pe desteptul dar in viata reala nu cred ca a facut vreun schimb de ulei singur la motor.tocmai asta e enervant ca vine unu care nu stie sa treaca strada singur si imi spune ca nu e asa.macar daca ar veni un om destept cu performante si proiecte in spate as tace din gura si mi-as vede de treaba mea.eu cand schimbam motoarele la pisica pe ninsoare in curte el descoperea tetrisul.
asta e enervant,cel mai enervant.bun nu crezi, foarte bine inchide topicul si citeste in alta parte oare e atat de greu?
dar asa e in orice comunitate fiecare isi are propriile oi maro.
acuma astept si eu sa vad ce ati realizat si voi in afara de folie,xenon si toba sport.
chiar nu o sa mai postez pe forum legat de masini si masina mea pt ca nu vreau sa isi bata joc un dezbracat de masina mea.
In inteles , oricum ce pot sa zic , decat succes , o sa ai de tras pe chestia asta , daca vrei sa scoti sub 12 secunde mai ales pe aspirat , trebuie sa te legi de fiecare detaliu al motorului ca sa poti atinge acel target , ca si baza e foarte buna , pe turbo sunt sigur , la aspirat prefer sa nu comentez , nu prea am facut documentare sa vad ce e necesar. Intr o situatie similara sunt si eu cu proiectul cu kompressor , acolo unde multa lume spune ca nu e posibil sa duc un 1.9l putin peste performantele unui 2.5/2.8 doar cu un kompressor si cu un motor fara interne schimbate , dar asta e alta mancare de peste. Initial am vazut ca topicul a fost deschis de rifle , iar tu ai continuat , de asta am luat topicul de bun [ doar tine de zona tehnica nu? ] , pana la urma tu bagi benzina in el , nu eu sau altcineva , eu chiar eram curios cum ai ai atins performanta asta pe acest motor [ cu argumente tehnice bineinteles ]. Multumesc frumos pentru raspuns !
DEVIL's Style is offline  
Old 31-01-12, 02:34   #43
sharkylete
BMW Driver

Stage 5
 
sharkylete's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,810
Member of:
[BMW]
Thumbs down TOPIC INUTIL

) Numai vorbe... Recunosc... mai mult am ras decat sa iau in serios pentru ca mi se pare la caterinca ))

Si stiti cum e cu prostu` fudul.. ca nu e destul pana nu moare de grija altuia...

Asa imi ziceau si mie... maaa 2.8?!?! consuma de sparge!NU ESTE ADEVARAT.
Este adevarat,daca schimb numai in 6/7mii consuma rau dar daca mergi ca un om normal consumul este ok si eu sunt dispus sa o fac pe proba cu oricine si la pariu,cu plinul facut,parcursi 100km si facut iar plinul ca mie la drum intins daca merg civilizat fara sa sar de 2500/rpm mie nu imi sare consumul de 6%.
Si de asemenea, sunt dispus sa accept acelasi pariu pentru consum urban ca nu sare de 10,5% pana in ora 12 si dupa ora 18.

Mai trebuie sa spun si faptul ca masina mea nu a fost usurata deloc,din contra,am ingreunat`o.

Si pot sa mai spun(tot din propria experienta) ca am scos consum mixt(valcea/constanta) de 9% la un M5 E39(2003) de asemenea un mers foarte civilizat(chiar am mers sa vad ce consum poate scoate).Dar este si adevarat faptul ca intr-o zi am alimentat de circa 7milioane(vechi).

Nu inseamna ca daca motorul este din 93 si reconditionat in 2011 este musai sa fie la fel/sau mai prost.
Piesele nu mai sunt facute din materialele si tehnologia anilor 90... chiar daca motorul este de generatie mai veche nu inseamna ca nu poate scoate performante mai bune.

Nu caut carcota sau polemici cu nimeni dar pur si simplu mi se pare ca sunt prea multi bagatori de seama pe acest forum cu foarte putini prieteni si dornici de conversatie.

Si pana la capat,ca sa fim seriosi, ce relevanta are consumul altora din punct de vedere personal al fiecaruia?!
Eu acest topic il vad inutil si moderatorii stau si dau ban si warn la alti utilizatori pentru chestii care pot fi trecute cu vederea mult mai usor decat aberatiile din topicul asta.

Numai bine!



EDIT: Nu ma intereseaza parerile nimanui legat de cea am scris mai sus,cine vrea sa demonstreze cu adevarat ceva sa lase vorba la o parte si sa treaca la fapte.

Asa si eu am auzit ca in America au facut astia o masina de nu consuma frate... sunt destepti.. dar au facut-o in colaborare cu rusii...


EDIT2: Ca sa fim si la subiect,legat de nedumerirea acestui topic,DA! EU CRED CA A SCOS CONSUM DE 10%.(in situatia descrisa de JimGod si cu modificarile aduse masinii)
__________________
--- --- --- --- ---
The revenge is a meal best served COLD !
--- --- --- --- ---
@

Last edited by sharkylete; 31-01-12 at 02:39.
sharkylete is offline  
Old 31-01-12, 02:42   #44
MiTzA-

Stage 5
 
MiTzA-'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 2,033
Default Re: Consum M3 in Bucuresti

Respect Sharky ! Eu sunt de acord si cred tot ce ai scris acolo. Multi cred ca motor mic- consum mic, motor mare -consum mare !

Vreti consum mic , cumparati va : http://skodabucuresti.ro/noutati/sko...e-221-l100-km/
__________________
MedLife !

318i 99' !
MiTzA- is offline  
Old 31-01-12, 02:54   #45
sharkylete
BMW Driver

Stage 5
 
sharkylete's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,810
Member of:
[BMW]
Thumbs up Re: Consum M3 in Bucuresti

Quote:
Originally Posted by MiTzA- View Post
Respect Sharky ! Eu sunt de acord si cred tot ce ai scris acolo. Multi cred ca motor mic- consum mic, motor mare -consum mare !

Vreti consum mic , cumparati va : http://skodabucuresti.ro/noutati/sko...e-221-l100-km/
Pai eu am vorbit din propria experienta,nu din ce am auzit de la unu sau de la altu` sau ce am citit eu nu stiu unde pe ce forum...

Si in plus,sunt ceva persoane care pot confirma 100% ce am scris.

Un mic exemplu:

E36 meeting 2011

Traseu :

Valcea,Curtea de arges,Balea,Sibiu,Valcea(Nu este nevoie sa descriu drumul la prpriu pentru ca majoritatea il stiti)

Consum:

La intoarcere imi arata Consum 8.3 .. sa zicem ca are eroare... mi-a consumat 9,sau chiar 9,5 dar s-a mers in toate felurile!
Cert este ca de la plin am ramas cu acul intre sfert si jumatate.

Sa faca cineva socoteala...

PUNCT.
sharkylete is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -