Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 27-05-11, 09:45   #1
jhonycvz

Stage 5
 
jhonycvz's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,581
Member of:
[Opel]
[RENAULT]
Default Blow Off Valve la bmw

Ce este si la ce foloseste BOV (Blow Off Valve)
Performanta si sonor cuceritor printr-o constructie simpla si ingenioasa.

Ce inseamna BOV (Blow Off Valve)
Valva de descarcare (Blow Off Valve sau, pe scurt, BOV) se utilizeaza exclusiv la motoarele supraalimentate. Un dispozitiv destinat la origine performantei, a fost preluat de lumea tuningului in special pentru efectul sonor – acel “pshhh!” care se aude la schimbarea treptelor (sau la orice alta ridicarea a piciorului de pe acceleratie). Relativ simpla din punct de vedere constructiv, BOV este o supapa cu membrana sau piston mentinuta in pozitia “inchis” de un arc cu o forta prestabilita. Aceasta se monteaza pe traseul dintre compresor si galeria de admisie, inaintea clapetei de acceleratie.

Cum functioneaza BOV
Arcul de care am amintit anterior se comprima atunci cand asupra membranei (sau a pistonului, in functie de varianta constructiva) este exercitata o presiune ce depaseste valoarea stabilita pentru aplicatia respectiva. Pe de alta parte, depresiunea din galeria de admisie, produsa in momentul inchiderii clapetei de acceleratie, actioneaza pe suprafata opusa ajutand manevra. Astfel, se deschide supapa si se elibereaza surplusul de aer, producandu-se sunetul caracteristic.

Prin insurubarea capacului se ajusteaza pretensionarea arcului si, implicit, presiunea la care supapa se deschide, iar surubul limitator regleaza cursa pistonului, determinand debitul de aer care poate fi refulat.



Atunci cand motorul functioneaza la turatii mari, compresorul se roteste de asemenea rapid, generind valori ridicate ale presiunii si debitului de aer. Prin inchiderea clapetei de acceleratie, fluxul acestuia catre cilindri este oprit iar turbocompresorul, care, din cauza inertiei, tinde sa-si mentina miscarea, este supus unei franari bruste. Fenomenul are violenta direct proportionala cu marimea agregatului si presiunea dezvoltata, putind chiar sa-l distruga. Aici intervine BOV, care descarca surplusul de aer si impiedica socul, protejand compresorul. Un alt avantaj major este o scadere mai putin pronuntata a turatiei acestuia, asigurand reluarea mai rapida a “suflului” la o noua apasare a pedalei de acceleratie. Variantele cele mai simple – si cu efect sonor mai pronuntat - elibereaza aerul in exterior in timp ce variantele orientate spre performanta il descarca in amonte de compresor, contribuind la sustinerea rotatiei acestuia. Acestea din urma se mai numesc si Blow By Valves.

BOV si motoarele Diesel
Am mentionat mai sus, ca o conditie pentru functionarea BOV, inchiderea clapetei de acceleratie. Ce se intampla insa la motoarele Diesel la care aceasta lipseste? Ei bine, aici compresorul nu este franat de nimic la eliberarea pedalei de acceleratie (ea actioneaza doar asupra cantitatii de combustibil injectat), fluxul de aer sub presiune patrunde in continuare nestingherit in cilindri si nu exista riscul producerii vreunui soc daunator. Practic supapa de descarcare nu are utilitate si nici macar nu poate functiona!

Pentru a nu defavoriza amatorii de “efecte speciale” utilizatori de astfel de motoare, s-a gasit solutia de a comanda de catre unitati electronice dedicate, prin electrovalve, BOV care au ca unic scop generarea sunetul caracteristic, fara a contribui in vreun fel la cresterea performantelor.

astea sunt caracteristicile BOV (copiat de pe alt site),acum sunt curios cine si ce masini(bmw) de la noi au blow off valve!?
eu as vrea sa pun la e34 520i 24v 150cp
(astept si pareri)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Blow-off-valve-10045.jpg
Views:	92
Size:	16.0 KB
ID:	2019992   Click image for larger version

Name:	Imagine-blow-off-valve.jpg
Views:	177
Size:	91.4 KB
ID:	2019993  

Last edited by jhonycvz; 27-05-11 at 09:48.
jhonycvz is offline   Reply With Quote
Old 27-05-11, 10:48   #2
NXdev

Stage 5
 
NXdev's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 3,273
Member of:
[Honda]
Default Re: Blow Off Valve la bmw

Fara suparare ... ai postat "detaliile" despre BOV, fara sa le citesti? Mai sunt cateva topicuri asemanatoare...BOV-ul se pune numai pe motoare supraalimentate (compresor sau turbo ).
NXdev is offline   Reply With Quote
Old 27-05-11, 10:59   #3
jhonycvz

Stage 5
 
jhonycvz's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,581
Member of:
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Blow Off Valve la bmw

Quote:
Originally Posted by NXdev View Post
Fara suparare ... ai postat "detaliile" despre BOV, fara sa le citesti? Mai sunt cateva topicuri asemanatoare...BOV-ul se pune numai pe motoare supraalimentate (compresor sau turbo ).
am mai citit si pe alte site-uri,forum-uri.etc..nu pe 4tuning..da-mi link
gasesti pe youtube garla "dizelache" cu blow off-uri pe ele..deci..astept raspuns..cu link-uri..etc
eu as vrea sa pun la e34 520i 24v 150cp
(astept si pareri)
jhonycvz is offline   Reply With Quote
Old 27-05-11, 11:11   #4
daflyer_oradea

Stage 5
 
daflyer_oradea's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,901
Default Re: Blow Off Valve la bmw

dizelache are turbo...pune si tu pe astrele alea cu motor diesel, lasa BMW-ul in pace ca pana pui turbo pe el, nu ai ce sa faci cu BOV...sau faci o tiganie, si pui o jucarie din aia ce face pss psss la buton...
__________________
My wide E36
daflyer_oradea is offline   Reply With Quote
Old 27-05-11, 11:12   #5
NXdev

Stage 5
 
NXdev's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 3,273
Member of:
[Honda]
Default Re: Blow Off Valve la bmw

Quote:
Originally Posted by jhonycvz View Post
am mai citit si pe alte site-uri,forum-uri.etc..nu pe 4tuning..da-mi link
gasesti pe youtube garla "dizelache" cu blow off-uri pe ele..deci..astept raspuns..cu link-uri..etc
eu as vrea sa pun la e34 520i 24v 150cp
(astept si pareri)
Tot nu ai inteles dupa ce ai citit atatea site-uri si forum-uri ?
Ce ai vazut "garla" sunt TDI-uri ( adica turbo diesel ).
Alt link dupa forum cu povestea BOV...si mi se pare ca mai sunt cateva https://forum.4tuning.ro/15-sisteme-t...off-valve.html

Nu sunt expert, dar ma repet, BOV nu se pune pe motoarele aspirate, cum ai tu, ci pe cele supraalimentate.

Last edited by NXdev; 27-05-11 at 11:21.
NXdev is offline   Reply With Quote
Old 27-05-11, 12:26   #6
jhonycvz

Stage 5
 
jhonycvz's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,581
Member of:
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Blow Off Valve la bmw

concluzie:nu merita investitie(nici dracie cu buton care face psss psss psss)
merci frumos pentru parerile si raspunsurile voastre
jhonycvz is offline   Reply With Quote
Old 27-05-11, 12:33   #7
NXdev

Stage 5
 
NXdev's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 3,273
Member of:
[Honda]
Default Re: Blow Off Valve la bmw

Quote:
Originally Posted by jhonycvz View Post
concluzie:nu merita investitie(nici dracie cu buton care face psss psss psss)
merci frumos pentru parerile si raspunsurile voastre
Cu placere .
Se merita...doar daca vrei sa cresti performantele motorului prin montarea unei turbine, desi necesita costuri foarte mari pentru a pastra fiabilitatea motorului.

Iti poti monta BOV pe Opel, din cate vad este DTI
NXdev is offline   Reply With Quote
Old 29-05-11, 00:26   #8
bmwu

Stage 5
 
bmwu's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 437
Default Re: Blow Off Valve la bmw

cum vor unii moca totul....postati link...poate imi montez si eu ca ma cam bate gandul de o supapa bov..........adevarat ca ptr unele persoane degeaba e netul(poate doar pentru filme XXX)...in rest....prea multa informatie GRATUITA..........strica vise stilul NFS,sa nu mai vorbim de youtube........cata prostitutie ......
__________________
There ain't no replacement for displacement.......buildying a really fast E34
bmwu is offline   Reply With Quote
Old 29-05-11, 22:54   #9
jhonycvz

Stage 5
 
jhonycvz's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,581
Member of:
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Blow Off Valve la bmw

Quote:
Originally Posted by bmwu View Post
cum vor unii moca totul....postati link...poate imi montez si eu ca ma cam bate gandul de o supapa bov..........adevarat ca ptr unele persoane degeaba e netul(poate doar pentru filme XXX)...in rest....prea multa informatie GRATUITA..........strica vise stilul NFS,sa nu mai vorbim de youtube........cata prostitutie ......
bine frate ..esti campion...
am uitat k e un forum numai pentru cunoscatori,maistrii,ingineri,...nimeni nu are dreptul sa puna o intrebare(din pura curiozitate)..ca e "prost" sau luat la misto ....rog sa se stearga acest topic...sau sa se inchida
jhonycvz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -