Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 06-06-11, 14:09   #16
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: serie motor stearsa

Quote:
Originally Posted by jakal View Post
in ploiesti au fost 2 razii cu ARR ...aveai 1,8 in acte....si 6 purcei sub capota ....plecai linistit fara numere....fara talon..

a mai fost o razie intre campina si floresti si multi au plecat fara nr, taloane ...etc...

stiu si ei sa faca diferenta intre 4 pistoane si 6 pistoane...s-au haladit nu ii mai pacalesti asa usor...
daca ai 2000 in acte poti sa mai ai o portita de scapare pt ca motorul arata ca un 2,5...

sa sari la un 4000 v8 e un pic risant...
pe aici nu prea scriem ce e sub capota.....din sursa sigura , garda intra pe forum si urmaresc posturile...ma refer la cele de PH......

sper sa nu aveti parte de ARR cei care ati mai adaugat 2 sau mai multe bujii in plus...

sal.....
Inseamna ca vorba ta.... s-au haladit si ei
Presupun ca daca ai ramas fara numere talon etc esti nevoit sa pui inapoi un motor de cati cmc ai in acte ca sa le recuperezi si un drum la RAR.Am inteles si ca va trebui sa pltesti omologarea vreo 4100 Ron + amenda. Amenzile cat sunt ? Care stie...?

Last edited by Maniak22; 06-06-11 at 14:31.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-11, 14:17   #17
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: serie motor stearsa

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Inseamna ca vorba ta.... s-au haladit si ei
Presupun ca daca ai ramas fara numere talon etc esti nevoit sa pui inapoi un motor de cati cmc ai in acte ca sa le recuperezi si un drum la RAR. Amenzile cat sunt ? Care stie...?
in primul rand daca nu esti propietar sau nu mai sti nimic despre el...situatia e cam grava....risti sa te uiti la masina....sau apelezi la o recarosare cu flexul....

dar fiecare se risca pe "sabia" lui...
__________________



contact 0766-671407
jakal is offline   Reply With Quote
Old 06-06-11, 14:34   #18
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: serie motor stearsa

Quote:
Originally Posted by jakal View Post
in primul rand daca nu esti propietar sau nu mai sti nimic despre el...situatia e cam grava....risti sa te uiti la masina....sau apelezi la o recarosare cu flexul....

dar fiecare se risca pe "sabia" lui...
Nu e roz deloc.....daca nu vrei belele n-ai ce face atunci si platesti o groaza de bani impozite daca vrei motor mare.

Last edited by Maniak22; 06-06-11 at 14:47.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-11, 10:17   #19
AsToR

Stage 3
 
AsToR's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 158
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: serie motor stearsa

Si mie mi-e blocul motor fara serie la 318i. Dupa un accident a fost necesara recarosarea, iar inspectia si verificarea ca motorul sa fie exact acelasi a fost foarte minutios facuta de catre cei de la RaR, care pe langa ca au verificat tipul motorului(trecut in carte) au facut si poze ale motorului care le-au trimis la Bucuresti pentru a fi re-verificate. Cu chestiile astea nu e de joaca, daca vrei un motor mai puternic, fa-l pe mod legal din cate se poate. Legal se poate pune orice motor cu unele conditii: sa fie facut la un service autorizat RaR, etc.
Insa e bine de stiut ca daca pui un motor cu pana la 40% cilindree mai mare, taxa de omologare e suportabila(pana in 2000 Ron) dar daca treci de 40%, taxa devine foarte aberanta, la ordinul miilor de euro.

Lipsa seriei pe blocul motor nu te ajuta cu nimic la schimbarea cu un alt motor de alta cilindree, pentru ca tipul motor e trecut pe cartea masinii si e foarte usor de identificat. Poti doar sa schimbi cu alte motoare de acelasi tip fara sa mai ai treaba cu omologarea RaR daca si acestea duc lipsa de serie.
AsToR is offline   Reply With Quote
Old 07-06-11, 13:31   #20
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: serie motor stearsa

Citez "ma fratele meu masina mea are pe carte si pe talon urmatoarele :" seria motor nu poate fi poansonata" adica imi pot pune orice motor vreau eu si sigur nu voi avea niciodata probleme cu ei pentru ca e de la rar toata treaba daca ai cunostinte ti-o poti face cu 100 de euro...!!! in talon este 325 i dar numai conteaza asta atatat imp cat imi scrie ca seria motor nu poate fii poansonata"
Mentionez ca are motor de 2000 pe masina.....

Dar de asta ce parere aveti ???????

Last edited by Maniak22; 07-06-11 at 13:33.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-11, 17:27   #21
lopezz

Stage 5
 
lopezz's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default Re: serie motor stearsa

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Citez "ma fratele meu masina mea are pe carte si pe talon urmatoarele :" seria motor nu poate fi poansonata" adica imi pot pune orice motor vreau eu si sigur nu voi avea niciodata probleme cu ei pentru ca e de la rar toata treaba daca ai cunostinte ti-o poti face cu 100 de euro...!!! in talon este 325 i dar numai conteaza asta atatat imp cat imi scrie ca seria motor nu poate fii poansonata"
Mentionez ca are motor de 2000 pe masina.....

Dar de asta ce parere aveti ???????
crezi ca cei de la RAR cand te opresc . nu isi dau seama sau ei nu stiu ca 325i are 6 cilindri? si nu stiu ei cum arata un motor 12 v?

a poti sa ii pacalesti daca ai 2.0 m50 sau m52 .. omologat ..si pui 25 sau 2.8 . ca nu difera ca forma
lopezz is offline   Reply With Quote
Old 07-06-11, 17:45   #22
AsToR

Stage 3
 
AsToR's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 158
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: serie motor stearsa

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Citez "ma fratele meu masina mea are pe carte si pe talon urmatoarele :" seria motor nu poate fi poansonata" adica imi pot pune orice motor vreau eu si sigur nu voi avea niciodata probleme cu ei pentru ca e de la rar toata treaba daca ai cunostinte ti-o poti face cu 100 de euro...!!! in talon este 325 i dar numai conteaza asta atatat imp cat imi scrie ca seria motor nu poate fii poansonata"
Mentionez ca are motor de 2000 pe masina.....

Dar de asta ce parere aveti ???????
Sa te uiti pe carte, ca scrie si tipul motor!!! Si acela e inconfundabil. Chiar daca nu ai serie motor(cum nu am nici eu) tipul motor tot e trecut.
AsToR is offline   Reply With Quote
Old 07-06-11, 18:04   #23
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: serie motor stearsa

Quote:
Originally Posted by AsToR View Post
Sa te uiti pe carte, ca scrie si tipul motor!!! Si acela e inconfundabil. Chiar daca nu ai serie motor(cum nu am nici eu) tipul motor tot e trecut.
Asta intre ghilimele nu eu am spus-o.

@AsToR spuneai ca daca pui motor cu capacitatea cilindrica mai mare de 40% omologarea e pe la 2000 RON.... inseamna ca daca te incadrezi in cei 40% si pui motor de 3200 in loc de 2500 te costa in jur de 2000 Ron omologarea doar ??
Spuneai ca se poate face swapu la orice service autorizat Rar...
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-11, 18:07   #24
AsToR

Stage 3
 
AsToR's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 158
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: serie motor stearsa

Sincer nu stiu cazuri aparte, singurul care il stiu: un var de-al meu de la 1600cmc a trecut la 2000cmc si a platit 1200 ron. Dar puteti trece pe la Rar sa intrebati, pentru a fi mai siguri.
AsToR is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 11:27   #25
lopezz

Stage 5
 
lopezz's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default Re: serie motor stearsa

si eu daca trec de la 2.3 12 v 6 cilindri 150 cai la 2.0 m52 6 cilindri 150 de cai .. tre sa platesc la omologare de imi sar ochii? ca nu depasesc puterea ..dimpotriva scad din capacitatea cilindrica ..tot 6 pistoane am...
lopezz is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 17:17   #26
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: serie motor stearsa

Quote:
Originally Posted by lopezz View Post
si eu daca trec de la 2.3 12 v 6 cilindri 150 cai la 2.0 m52 6 cilindri 150 de cai .. tre sa platesc la omologare de imi sar ochii? ca nu depasesc puterea ..dimpotriva scad din capacitatea cilindrica ..tot 6 pistoane am...
Platesti putin probabil............. dar nu asta e stresul.
Stresul e ca nu prea sunt metode sa scapi de impozit mare daca ai motor mare in ciuda faptului ca unii zic ca se poate.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 19:22   #27
lopezz

Stage 5
 
lopezz's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default Re: serie motor stearsa

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Platesti putin probabil............. dar nu asta e stresul.
Stresul e ca nu prea sunt metode sa scapi de impozit mare daca ai motor mare in ciuda faptului ca unii zic ca se poate.
Da se poate face contract de v c cu un tovaras si scoti fiscal ...dp Tovarasu iti vinde masina inapoi si ramai cu fiscal scos si nu ila Mai bagi la fisc..si merge numerele care le ai pe masina ..knd o sa te duci sa o treci pe numele tau o sa iti dea o amend a de 30 de lei pentru nerespectarea termenlui de 30de zile..a si iti expira contract d v c daca nu o abagi la fisc ..da e Frectie ca faci altu size pt greseli de octografie dar scrim dp tablet

Last edited by lopezz; 08-06-11 at 19:26.
lopezz is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 19:29   #28
SiloS@1300

Stage 5
 
SiloS@1300's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 727
Default Re: serie motor stearsa

Daca te prinde cu 2.5 sub capota si 1.8 in acte ar trebui sa iti faca dosar penal pentru evaziune fiscala.
SiloS@1300 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 20:02   #29
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: serie motor stearsa

Quote:
Originally Posted by lopezz View Post
Da se poate face contract de v c cu un tovaras si scoti fiscal ...dp Tovarasu iti vinde masina inapoi si ramai cu fiscal scos si nu ila Mai bagi la fisc..si merge numerele care le ai pe masina ..knd o sa te duci sa o treci pe numele tau o sa iti dea o amend a de 30 de lei pentru nerespectarea termenlui de 30de zile..a si iti expira contract d v c daca nu o abagi la fisc ..da e Frectie ca faci altu size pt greseli de octografie dar scrim dp tablet
Treaba asta spunea si Hondarul...... si imi vine sa ii dau dreptate cu totul ca multi il contrazic
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 20:10   #30
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: serie motor stearsa

Quote:
Originally Posted by SiloS@1300 View Post
Daca te prinde cu 2.5 sub capota si 1.8 in acte ar trebui sa iti faca dosar penal pentru evaziune fiscala.
Zicea unu de pe forum ca are trecut in talon "serie motor nu poate fi poansonata" si isi poate pune ce motor vrea sufletelul lui..... dar eu zic ca tot are trecut tipul motorului si cmc in talon si chiar si un necunoscator isi da seama daca e motor de 6 sau 4 cilindrii daca se uita la el.

Nu stiu daca iti face dosar penal... poate iti da timp sa pui inapoi motor de capacitatea ce ai in talon inapoi sau te obliga sa il omologhezi pe cel ce il ai + o amenda.
Tin minte acum vreo 15 ani si-a schimbat bunicumeo motorul la masina cu unul identic si nu s-a jucat chiar l-a omologat.
Acum nu stiu.... va trebui sa dau o fuga la RAR sa vad ce zic aia ce poti pati mai rau
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -