Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 24-03-11, 02:22   #1
lopezz

Stage 5
 
lopezz's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default serie motor stearsa

salutare.am si eu o intrebare ..imi cer scuze daca a mai fost aceasta discutie pe alte thread-uri dar nu le-am gasit ..


In caz ca eu am o masina cu motoru din acte .si ii sterg seria de pe motor.. ce se intampla cand ajung la autentificare si baietii nu o sa imi gaseasca seria pe motor?..motoru e acelasi original de fabrica ..dar de data asta cu seria stearsa..or sa imi scrie motor fara serie?
lopezz is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 08:11   #2
Marius_asy

Stage 5
 
Marius_asy's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 6,323
Default Re: serie motor stearsa

NU CRED CA O SA FIE O PROBLEMA ASA DE MARE.O SA TI TREACA MOTORUL FARA SERIE CAND TE DUCI LA AUTENTIFICARE.
UN PRIETEN A PATIT LA UN LOGAN CARE L A CUMPARAT DE NOU.A FOST SA FACA ITP LA O STATIE ITP SI CEL DE LA STATIE I A SPUS SA MEARGA LA RAR SA I TREACA MOTOR FARA SERIE, A FOST SI I AU TRECUT MOTOR FARA SERIE SI NU A FOST NICI O PROBLEMA,ASA CA MERGI FARA PROBLEME
BAFTA
Marius_asy is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 10:33   #3
B 58 MAL

Stage 5
 
B 58 MAL's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,335
Default Re: serie motor stearsa

nu este nici o problema , mai ales la masini asa de vechi , mergi la rar si o sa iti scrie , seria motor nu poate fi pansonata.
B 58 MAL is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 12:46   #4
lopezz

Stage 5
 
lopezz's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default Re: serie motor stearsa

eu am serie la motor dar vreau sa o dau jos ..ca pe viitor sa pot urca alt motor mai mare fara probleme...si ce le zic la oamenii de la rar? mi-a crapat motoru .l-am schimbat cu altu aceeasi capacitate cilindrica etc..dar nu are serie ..dau declaratie ca nu este furat si imi modifica talonu si cartea?
lopezz is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 17:17   #5
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: serie motor stearsa

Quote:
Originally Posted by lopezz View Post
eu am serie la motor dar vreau sa o dau jos ..ca pe viitor sa pot urca alt motor mai mare fara probleme...si ce le zic la oamenii de la rar? mi-a crapat motoru .l-am schimbat cu altu aceeasi capacitate cilindrica etc..dar nu are serie ..dau declaratie ca nu este furat si imi modifica talonu si cartea?
si crezi ca poti sa pui alt motor mai mare ,daca actualul nu are serie?) si sa nu fie nici o problema?
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 19:53   #6
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: serie motor stearsa

Quote:
Originally Posted by lopezz View Post
eu am serie la motor dar vreau sa o dau jos ..ca pe viitor sa pot urca alt motor mai mare fara probleme...si ce le zic la oamenii de la rar? mi-a crapat motoru .l-am schimbat cu altu aceeasi capacitate cilindrica etc..dar nu are serie ..dau declaratie ca nu este furat si imi modifica talonu si cartea?
N-o avea el serie, dar in cartea masinii tot e trecut codul motor. deci... nu are rost sa te chinui daca asta e scopul.
Seria e **** si codul motor e prefectura.
Daca ai motor fara serie, singurul avantaj e ca il poti schimba cu altul de aceeasi capacitate (acelasi cod) fara sa mai trebuiasca sa treci pe la rar.
Daca vrei sa-l schimbi si sa fie in regula, poti sa il schimbi cu un motor a carui putere sa nu depaseasca cu 40% puterea motorului original, te duci atunci la rar cu el cu seria data jos ai abia atunci ti-l trece fara serie. De ce sa alergi de mai multe ori?pt ca oricum daca il schimbi cu unul cu alt cod trebuie sa treci pe la rar fie ca ai serie, fie ca nu.

Last edited by rdy4ever; 26-03-11 at 19:58.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 28-03-11, 13:26   #7
lopezz

Stage 5
 
lopezz's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default Re: serie motor stearsa

pai codul de la motor ei de unde il vad? de exemplu eu am 2.3 150 cai ..pot pune maxim 25.24v ..dar eu ziceam .ca daca am 2.3 si de ex pun 3.0 v8 ..fara serie .si in talon sa scrie motor fara serie chiar daca e 2.3 in acte .. sunt sanse mari in caz ca ma opreste raru sa isi dea seama ca nu mai este motoru de 2.3 ? sau daca am 2.5 24 v si ma prinde raru ..e vreo problema? ca 2.5 nu depaseste 40 la suta din puterea fostului motor..adica 2.3.
lopezz is offline   Reply With Quote
Old 28-03-11, 13:53   #8
Cipilica
BMW Driver

Stage 5
 
Cipilica's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: serie motor stearsa

Amice, crezi ca inventezi tu apa rece? Astia de la ARR stiu mai bine ce ai tu pe masina decat tine. Vad ca tu incurci grav merele cu perele Una este seria motorului si altceva este tipul motorului. Deci, daca iti trece RAR-ul motor fara serie, LEGAL poti circula doar cu oricare alt motor DOAR acelasi tiP, fara sa poata comenta ceva cei de la ARR. Pentru orice alt tip de motor vei pune, in cazul in care ai "norocul" sa dai peste ARR, vei avea probleme.

Recitind ce ai scris tu, faptul ca ii poti "pacali" cu un v8 in loc de 6l, m-a amuzat copios

In alta ordine de idei, daca vrei sa-ti treci motorul fara serie in speranta ca vei putea merge legal cu orice alt motor, nu merge.


L.E. 40% conteaza doar in cazul in care vrei sa omologhezi un motor mai mare/puternic. Altminteri si cu un motor mai mic/mai putin puternic tot ilegal esti. Poti omologa si un motor cu peste 40% mai puternic, dar implica mult prea multe...
__________________
In opinia mea TOP 5 masini:
1. BMW e30 ///M3
2. BMW e30 ALPINA
3. BMW e30 320 is
4. BMW e30 325/318 is COUPE/CABRIO
5. BMW e30 316....325 SEDAN/TOURING


Vand/schimb/cumpar piese e30 https://forum.4tuning.ro/641-piese-bmw-vanzare/224804-vand-schimb-cumpar-piese-e30-ursulet.html
o764.7o1.oo5

Last edited by Cipilica; 28-03-11 at 13:59.
Cipilica is offline   Reply With Quote
Old 28-03-11, 13:56   #9
lopezz

Stage 5
 
lopezz's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default Re: serie motor stearsa

Quote:
Originally Posted by Cipilica View Post
Amice, crezi ca inventezi tu apa rece? Astia de la ARR stiu mai bine ce ai tu pe masina decat tine. Vad ca tu incurci grav merele cu perele Una este seria motorului si altceva este tipul motorului. Deci, daca iti trece RAR-ul motor fara serie, LEGAL poti circula doar cu oricare alt motor DOAR acelasi tiP, fara sa poata comenta ceva cei de la ARR. Pentru orice alt tip de motor vei pune, in cazul in care ai "norocul" sa dai peste ARR, vei avea probleme.

Recitind ce ai scris tu, faptul ca ii poti "pacali" cu un v8 in loc de 6l, m-a amuzat copios

In alta ordine de idei, daca vrei sa-ti treci motorul fara serie in speranta ca vei putea merge legal cu orice alt motor, nu merge.

oke .asta vroiam sa aud .merci frumos:*
lopezz is offline   Reply With Quote
Old 28-03-11, 13:56   #10
lopezz

Stage 5
 
lopezz's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default Re: serie motor stearsa

se paote inchide topicul .multumesc
lopezz is offline   Reply With Quote
Old 04-06-11, 21:54   #11
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: serie motor stearsa

Bun Bun.... dar daca te opresc cei de la ARR si tu ai in talon motor de 1800 cmc fara serie motor si pe masina ai motor 2500 cmc tot fara serie ce poate sa iti faca daca le spui ca asa ai cumparato ??? Din punct de vedere legal nu au ce si mi-ai mai spus multi.....voi ce ziceti ??
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-11, 20:11   #12
Cipilica
BMW Driver

Stage 5
 
Cipilica's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: serie motor stearsa

Pai ce sa -ti faca, daca zici ca legal nu au ce... Probabil ca o sa te felicite ca ai fost vigilent si ti-ai dat seama ca ai alt motor pe masina, mult mai mare si diferit. Si mai ales ca nu tu l-ai schimbat. Cu siguranta te vor lasa sa pleci linistit si-ti vor ura drum bun.


Ia zi sincer, cam ce varsta ai?
Cipilica is offline   Reply With Quote
Old 06-06-11, 01:46   #13
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: serie motor stearsa

Quote:
Originally Posted by Cipilica View Post
Pai ce sa -ti faca, daca zici ca legal nu au ce... Probabil ca o sa te felicite ca ai fost vigilent si ti-ai dat seama ca ai alt motor pe masina, mult mai mare si diferit. Si mai ales ca nu tu l-ai schimbat. Cu siguranta te vor lasa sa pleci linistit si-ti vor ura drum bun.


Ia zi sincer, cam ce varsta ai?
Arata-mi articol in lege ca te poate pedepsi pentru asa ceva... ca nu ai serie in talon si nu ai nici pe motor. Ei bine ei stiu ca nu ai 4 cilindrii si ca ai 6 logic. Multi altii care au schimbat in felul asta motoare pe masini de pe forum crezi ca au omologat motoare sau au primit amenzi si dosare penale pentru asa ceva ?
App daca tot esti curios.... nu vrei sa iti spun si unde locuiesc? Hai sa nu fim offtopic
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-11, 07:50   #14
Cipilica
BMW Driver

Stage 5
 
Cipilica's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: serie motor stearsa

"Prietene", o dai in diverse si te afunzi singur in penibil. Eu doar am vrut sa te trag de maneca sa-ti spun ca nu e bine ce zici. Punct.
Cipilica is offline   Reply With Quote
Old 06-06-11, 13:56   #15
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: serie motor stearsa

in ploiesti au fost 2 razii cu ARR ...aveai 1,8 in acte....si 6 purcei sub capota ....plecai linistit fara numere....fara talon..

a mai fost o razie intre campina si floresti si multi au plecat fara nr, taloane ...etc...

stiu si ei sa faca diferenta intre 4 pistoane si 6 pistoane...s-au haladit nu ii mai pacalesti asa usor...
daca ai 2000 in acte poti sa mai ai o portita de scapare pt ca motorul arata ca un 2,5...

sa sari la un 4000 v8 e un pic risant...
pe aici nu prea scriem ce e sub capota.....din sursa sigura , garda intra pe forum si urmaresc posturile...ma refer la cele de PH......

sper sa nu aveti parte de ARR cei care ati mai adaugat 2 sau mai multe bujii in plus...

sal.....
__________________



contact 0766-671407

Last edited by jakal; 06-06-11 at 13:58.
jakal is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -