Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 11-01-10, 09:31   #31
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

Quote:
Originally Posted by V1RuS View Post
Pt inceput si eu iti recomand tot o Dacie si pe viitor daca chiar vrei un bmw,iti recomand un 318...

(Eu cand am luat permisul mi-am cumparat o Dacie SuperNova (aproape 3000 E) si dupa o luna si ceva am facuto pachet intr-o curba...am duso la dezmembrari si mi-a dat pe ea 12 milioane ... peurma am luat o Dacie din 2001 care nici nu am zgariato...un opel Astra din 2001 si la ora actuala un bmw care momentan e intreg ) ... )
de ce? tu ai impresia ca aum esti experimentat la 19 ani?
car despre supernova, mareeeee teapa) 3000? poate 300.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 11:57   #32
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

ba frate da nu inteleg de ce vi se pare bmw-ul dificil in conditii meteo mai deosebite da-o in mortii ei de masina ca nu e o bestie incontrolabila. trebuie sa fi prea prost ca sa ti se para greu de condus las-o naibi de treaba daca cu 8 ani de permis te sui in bmw si nu poti sa il ti drept si nici nu intelegi de ce, du-te prietene si preda permisul sau nu te mai urca in la volan niciodata in viata asta ca din cauza la handicapati ca tine mor oamenii nevinovati in accidente rutiere.
__________________

Iubiţi-vă BMW-urile vechi, că altele la fel nu se mai fabrică !!!

NU exista viata dupa kitul de M de la BMW !!!
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 12:07   #33
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

Quote:
Originally Posted by 69WRX View Post
ba frate da nu inteleg de ce vi se pare bmw-ul dificil in conditii meteo mai deosebite da-o in mortii ei de masina ca nu e o bestie incontrolabila. trebuie sa fi prea prost ca sa ti se para greu de condus las-o naibi de treaba daca cu 8 ani de permis te sui in bmw si nu poti sa il ti drept si nici nu intelegi de ce, du-te prietene si preda permisul sau nu te mai urca in la volan niciodata in viata asta ca din cauza la handicapati ca tine mor oamenii nevinovati in accidente rutiere.
Amin brother... dar degeaba iti bati capu, sincer..
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 17:16   #34
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

la asta ma gandeam si eu dupa ce am postat...
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 00:00   #35
18sba

Stage 2
 
18sba's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 35
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

Nu stiu ce sa spun despre toate comenturle astea. Si eu am 18 ani ca si el am visat la bmw...de cand eram mai mic,acum am un 320i an mai vechi.Si mi-am luat masina dupa o luna dupa ce aveam carnet. Sincer da am mai condus inafara Ro.
E adevarat ca trebuie sa ai simt, daca nu ai simt sti ce se intampla?stirile protv( trist
18sba is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 00:23   #36
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

daca nu ai simt ti se intampla cu orice fel de masina fie ea AWD FWD sau RWD...

bine, este adevarat ca iarna este putin de tot mai dificil decat cu o masina FWD, dar foarte putin. asta pentru ca are un dezavantaj si anume este mai usoara de spate...masina cu tractiune este mai grea din cauza motorului...
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 09:10   #37
18sba

Stage 2
 
18sba's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 35
Arrow Re: Incepator .. ce recomandati ?

Iarna dupa 2000-2500 de turefara cauciucuri de iarna esti in derapaj...fie el controlat sau ne controlat
18sba is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 09:15   #38
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

da poti sa accelerezi usor si pana la 4000 fara sa iti patineze...
in postul de mai sus voiam sa zic ca masina fwd este mai grea de fata din cauza motorului si de-aia se descurca mai bine iarna
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 11:31   #39
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

La fwd daca ati pierdut tractiunea pe un viraj sau pe suprafate alunecoase rau v ati dus sanie si va opriti pe camp / in stalp / in alta masina / s.a.m.d. .... pentru ca se duce unde o trage inertia....
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 12:22   #40
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

foarte bine punctat. la fwd ii mai tragi cate o frana de mana in gura daca iti fuge fata asta daca sti cum e cu frana de mana pe zapada
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 12:37   #41
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

Si tragi frana de mana ca sa ce... sa iti arunce spatele si sa SPERI ca o redresezi... asa la tractiune spate ori ii dai inferioare in dushmanie daca o stapanesti ori ii dai treapta superioara (4/5/6) si o calmezi in maxim 1 metru pentru ca nu mai are acelasi cuplu la roata.. Da e greu domnle cu tractiunea spate... Majoritatea din voi vorbiti din povesti auzite de la bunici si de la bajetii de carier mari cursanti, tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 16:42   #42
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
asta trebuie scris ingrosat si cu rosu
eu am zis ce fac eu cu opelu daca imi fuge fata pe polei de exemplu pentru ca iarna asta a fost polei la greu cu frana de mana mi s-a parut cel mai rapid sa indrept masina...in fine, sa lasam asta de-o parte...sa nu uitam ca mai sunt si batraneii aia care toata viata au suflat in jiglere si care sunt mai periculosi la volan decat teribilistii...astia sunt primii care au zis ca e periculos spatele..
cum am auzit eu de la un nene cand am luat bmw-ul: "asculta la un om cu 40 de ani experienta, vinde bmw-u ca e cu tractiune spate si e posibil sa mori"
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 22:29   #43
aalecutzu

Stage 1
 
aalecutzu's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 22
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

eu de abia astept sa vina iarna sa derapez cu ursul,pt mn e cea mai mare placere sa derapez,circul zilnic cu el si nu am probleme,intr-adevar e periculoasa tractiunea spate dak nu ai nimic in cap,nu as da tractiunea spate pt nimic in lume.
aalecutzu is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 01:48   #44
plictisit

Stage 5
 
plictisit's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,135
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Inferno Motorsport]
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

pai de ce ? nu a venit ? mai are putin si trece ..
plictisit is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 01:50   #45
limited69

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 10
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

nush cumva cu, s shterge contu asta?
limited69 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -