Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 16-10-09, 19:23   #1
motorulro

Stage 3
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 126
Default Incepator .. ce recomandati ?

in curand o sa fac 18 ani si doresc sa achizitionez un bmw .. posibil cat mai nou .. adica dupa 2000 .. si am o intrebare

ce masina cu ce motor imi recomandati ? vreau seria 3.
nu sunt omul care sa merg cu 60 .. am experienta de 2 ani pe moto .. si merg cu merg. Ma intereseaza o masina cu un cosum decent pana in 7 la drum lung.
motorulro is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 23:56   #2
motorulro

Stage 3
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 126
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

am gasit in germania cate masini interesante de prin 96-98
deci .. de la 316 pana la 320 .. toate erau cu i unele erau is .. una dintre ele avea M pack ..
la banuti .. cam 4000-4500 .. km .. pana in 100 000 .. mi-a placut una din 98 .. 80 000 km .. m pack .. 318 is .. cam full .. tapiterie textil cu piele pe margini, climatronic .. etc .. 140 caluti.

acum vreau sa va intreb .. ii ok pentru un incepator ? tractiunea e spate ? te fura in curbe ? sau e ok?
motorulro is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 21:33   #3
Ciocolata

Stage 3
 
Ciocolata's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 139
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

Din punctul meu de vedere ca si incepator iti recomand sa o iei usor, daca ai bani si ti neaparat sa-ti iei BMW i-ati ceva maxim 320 si neaparat x drive, tractiunea spate nu e pt incepatori fie ei si asa zis experimentati in diferite cazuri, fie ca au mers fara permis, fie ca au mers cu motocicleta sau orice altceva, e mai greu cu tractiunea spate mai ales in coditii meteorologice deosebite cum ar fi ploaie, ninsoare etc.
Tractiunea spate in coditii de drum ud sau cu zapada ar fi o problema mare chiar si pentru un sofer cu ceva ani de experienta in spate daca nu a fost coducator de masina cu tractiune spate. Mai multe ar putea sa-ti spuna posesorii de masini cu tractiune spate...
Ciocolata is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 21:40   #4
Bmw_Rulllzzz

Stage 5
 
Bmw_Rulllzzz's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 7,772
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[MERCEDES]
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

motorulro..ce inseamna curand? peste 2 ani ? ca vad ca ai 16 ani. si..parca ziceai ca vrei masina dupa 2000 dar ai vorbit numai de masini mai vechi de 2000. sa stii ca ciocolata cam are dreptate. de ce nu te orientezi spre ceva FWD mai usor de intretinut si dupa ceva timp sa treci la un bmw ? in fine...e alegerea ta, banii tai...viata ta. bafta !
__________________
ex car - e46
Parbrize - Lunete - Geamuri laterale
0751.08.34.33/0769.18.26.99 pymautoglass@yahoo.com sau office@parbrizeonline.ro
www.parbrizeonline.ro
Vanzari/Montaj/Garantie 24 de luni.
Bmw_Rulllzzz is offline   Reply With Quote
Old 12-11-09, 04:24   #5
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

Ciocolata tu cam din ce experienta vorbesti mai sus ? perfect de acord cu motor pana in 2000 cmc pentru incepatori, dar X Drive? ce x drive visezi tu pe motor pana in 2000 cmc la o masina de maxim 5000E (ca vad ca pe acolo s a orientat baiatu si mai mult nici nu cred ca ii da tac'su, dar ma rog e problema lui aici), ceva cu ASC works fine si daca nu are ASC trebuie doar sa te duca putin de tot capu sa nu ii dai blana unde nu trebuie (gheata/polei/umezeala in curbe)

Iar tu frate,daca zici ca ai 2 ani experienta pe motor, unde chiar trebuie sa fi cumpatat si sa mergi cu creier ca sa nu te faci jeleu, daca iti iei un bmw pana in 150/170 de cai nu o sa ai probleme, o incerci treptat sa ii inveti limitele in locuri cat mai sigure ca sa nu ai surprize pe drum. Eu pana nu i am rupt gura la masina mea nu am invatat o... si tot ca incepator am avut tractiune spate, de la bun inceput... iar acum nu as mai da o pe nimic in lume. Daca faci pe teribilistu si pe marele sofer stai linistit ca te duci in primu gard mai ales daca nu ai experienta... dar in gard poti sa te duci si cu tractiunea fata, asa ca nu e relevant... depinde numai si numai de tine!

@bmw_rulllzzz: Nu o avea varsta setata cum trebuie, sau e declarat in acte mai tarziu ca la faurei se cam practica ))))))))
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 12-11-09, 17:01   #6
motorulro

Stage 3
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 126
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

in ianuarie fac 17 .. deci varsta e bine setata .. masina va veni prin primavara .. nu e chestia ca "atatia bani imi da tata" daca e.. imi dai si 20 000 dar nu asta e ideea .. vreau o masina ieftina pe care sa merg 1 an sa invat sa conduc bine .. (condus bine .. nu ma refer la cerculete sau altele ). in primul an exista o posibilitate mare sa ating masina .. daca dau 20 000 euro .. plang langa ea. vreau o masina pe la 5 000 euro .. ca daca pateste ceva sa nu-mi para rau.
conduc motor .. de 1-2 ani .. si nu-s prea cumpatat .. m-am dus si pe jos .. norocul meu e ca merg mereu cu echipament super bun. taicamiu .. totusi nu prea vrea sa-mi ia bmw .. cica is prea periculoase .. si prea puternice .. /.vcfpoi
motorulro is offline   Reply With Quote
Old 12-11-09, 19:26   #7
Ciocolata

Stage 3
 
Ciocolata's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 139
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
Ciocolata tu cam din ce experienta vorbesti mai sus ? perfect de acord cu motor pana in 2000 cmc pentru incepatori, dar X Drive? ce x drive visezi tu pe motor pana in 2000 cmc la o masina de maxim 5000E (ca vad ca pe acolo s a orientat baiatu si mai mult nici nu cred ca ii da tac'su, dar ma rog e problema lui aici), ceva cu ASC works fine si daca nu are ASC trebuie doar sa te duca putin de tot capu sa nu ii dai blana unde nu trebuie (gheata/polei/umezeala in curbe)
Frate experienta prea mare nu am ca dupa cum vezi am 18 ani am permis de putin timp dar am condus si masini cu traciune fata (ceea ce conduc zi de zi) si am condus si masini cu tracitiune spate, si sincer mi-a placut dar am constientizat ca e periculoasa, nu i-am dat un sfat ca si cum as fi un mare cunoscator i-am dat un sfat din atat cat stiu si eu, deaia am si precizat la sfarsit ca un sfat in masura i-ar putea da posesorii de masini cu tractiune spate iar in cazul de fata, posesorii de BMW. Numai bine
Ciocolata is offline   Reply With Quote
Old 13-11-09, 01:47   #8
ynp_46
Dacia Driver

Stage 5
 
ynp_46's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

Quote:
Originally Posted by motorulro View Post
in ianuarie fac 17 .. deci varsta e bine setata .. masina va veni prin primavara .. nu e chestia ca "atatia bani imi da tata" daca e.. imi dai si 20 000 dar nu asta e ideea .. vreau o masina ieftina pe care sa merg 1 an sa invat sa conduc bine .. (condus bine .. nu ma refer la cerculete sau altele ). in primul an exista o posibilitate mare sa ating masina .. daca dau 20 000 euro .. plang langa ea. vreau o masina pe la 5 000 euro .. ca daca pateste ceva sa nu-mi para rau.
conduc motor .. de 1-2 ani .. si nu-s prea cumpatat .. m-am dus si pe jos .. norocul meu e ca merg mereu cu echipament super bun. taicamiu .. totusi nu prea vrea sa-mi ia bmw .. cica is prea periculoase .. si prea puternice .. /.vcfpoi
Are drepate tactu`, oricum copilu tu vrei masina pe la 5000 de euro(dupa parerea mea, sunt bani....care nu ii faci usor).cumpara o dacie. o lovesti, nu`i nimic cu 2-3 milioane ai facut-o.
ynp_46 is offline   Reply With Quote
Old 13-11-09, 04:00   #9
JUST-DO-IT

Stage 5
 
JUST-DO-IT's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 657
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

sa treci de la scuter(ar trebui sa bage permis pt orice fel de scuter) la auto,mai ales tractiune spate e o mare prostie!!!e o cale rapida de a ajunge la protv la stirile de ora 17:00 ...aveam peste 8 ani de B si cand m-am suit intr-un bmw nu reuseam sa-l tin pe strada,si nu pricepeam dc...
cum zicea si cineva mai sus....ia-ti o dacie ca oricum o dai de toate bordurile pana inveti sa conduci cat de cat...reparatiile nu costa prea mult,sau ceva tractiune fata cu un motor mic(doar ziceai de consum),iar cand ti-ai format reflexele si ai invatat sa conduci poti sa-ti iei ce-ti doreste inimioara....parerea mea...drive safe
Ps: ar trebui bagata o lege care sa interzica celor sub 1-2 ani de posesie a categoriei B sa aiba masini peste xxx cp ...ceva in genu Marea Britanie ....s-ar reduce simtitor numaru accidentelor provocate de incepatori cu bolizi superputernici...
__________________

-----Cumpar Gotti R17------
Cumpar 2 gume 195 50 15--Urgent !!!
Bmw 318 i---------Own
Dacia 1310---------Own
_________________________
-Driving sideways ,is a way of life !
JUST-DO-IT is offline   Reply With Quote
Old 13-11-09, 09:47   #10
ovidiums
Freehand Design Team Member

Stage 5
 
ovidiums's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 480
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

sper sa nu-mi sara lumea in cap...
eu m-am urcat dupa cateva luni de soferie direct in bmw si nu m-a incomodat tractiunea pe spate din simplul motiv ca nu aveam experienta anterioara pe altfel de masina. practic, mi-am dezvoltat abilitatile de condus pe tractiune spate. probabil e dificil sa te adaptezi de la un fel de tractiune la altul atunci cand exista "obisnuintza" cu unul dintre ele. dar atata timp cat nu ai de ce te dezvatza, nu cred ca-ti va fi greu sa conduci un bmw.
ovidiums is offline   Reply With Quote
Old 13-11-09, 20:53   #11
V1RuS
4Tuning International Member


Stage 5
 
V1RuS's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 391
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[BMW]
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

Pt inceput si eu iti recomand tot o Dacie si pe viitor daca chiar vrei un bmw,iti recomand un 318...

(Eu cand am luat permisul mi-am cumparat o Dacie SuperNova (aproape 3000 E) si dupa o luna si ceva am facuto pachet intr-o curba...am duso la dezmembrari si mi-a dat pe ea 12 milioane ... peurma am luat o Dacie din 2001 care nici nu am zgariato...un opel Astra din 2001 si la ora actuala un bmw care momentan e intreg ) ... )
__________________
Eu cat traiesc,Nu mor
Te ai nascut original!Nu muri o copie!


V1RuS is offline   Reply With Quote
Old 13-11-09, 21:16   #12
motorulro

Stage 3
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 126
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

mai ... de dacie .. nu se pune problema .. parintii vor sa aibe ceva ++ la siguranta .. ei vor sa-mi ia un golf 4.. sau alt ceva .. vor foarte mult golf 4 pentru ca tata are tot golf 4 si spune ... ca vw ramane totusi o firma buna. sincer .. incep sa fie de acord cu el .. si ma gandesc foarte serios sa las in primii 2-3 ani bmw .. si sa incep pe o masina .. gen opel astra .. vw golf .. ford focus ..
motorulro is offline   Reply With Quote
Old 13-11-09, 21:28   #13
Bmw_Rulllzzz

Stage 5
 
Bmw_Rulllzzz's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 7,772
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[MERCEDES]
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

in loc sa-ti faci de pe acum probleme despre masina pe care sa o achizitionezi, nu crezi ca ar fi mai indicat sa-ti pui la punct limba romana ? fara suparare, cred ca este o idee mai buna, oricum parintii nu-ti vor lua masina pe care o alegem noi aici pe forum. nu cred ca-ti vor lua nici macar masina pe care ti-o doresti tu. o dacie cu rollbar (pt siguranta) ar fi chiar o alegere buna glumesc.... . de ce nu te-ai gandit la un logan sh ?
Bmw_Rulllzzz is offline   Reply With Quote
Old 13-11-09, 21:31   #14
bmw_motorsport

Stage 5
 
bmw_motorsport's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,320
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

http://stirileprotv.ro/stiri/evenime...a-vitezei.html

uite aici ce face un bmw pe mana unui neavizat.....asa ca ...THINK AGAIN
__________________
new cali in town
bmw_motorsport is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 02:05   #15
ynp_46
Dacia Driver

Stage 5
 
ynp_46's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: Incepator .. ce recomandati ?

copilu, mai intai sa faci tu 18 ani, poate da dumnezeu sa iti vina mai multa minte la cap si te gandesti mai bine la viata ta si a celor din jur!stai linistit ca + la siguranta are orice masina daca sti sa mergi cu ea. tipul care s-a facut praf cu masina la romana(vezi postul de mai sus de la colega bmw motorsport)era un inconstient, a omorat o fata si una e grav ranita.cumpara-ti BMW dupa ce ai si tu vreo 2 ani de experienta de condus, ca degeaba ai permis de 2 ani si ai facut 500 de km.
ynp_46 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -