Go Back   Forum 4Tuning > www.4tuning.ro > Despre 4Tuning.ro / Noutati / Sugestii / Reclamatii > Coltul Incepatorului

Coltul Incepatorului Cititi aici despre cum sa postati, inregistrati, cum sa faceti mail, sau intrebati despre orice nu va descurcati.

Reply
 
Thread Tools
Old 29-12-10, 21:59   #1
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Mecanica incepatori.

In ultimele saptamani constat cu tristete ca in facultate (Autovehicule rutiere) nu prea se face mare lucru legat de mecanica, asa ca m-ar interesa ceva cursuri de perfectionare. Ce imi recomandati pentru a putea invata mecanica atat cat sa ma descurc acasa (Mici modificari aduse masinii si remedierea defectiunilor). Locul de munca cere decat administratie, cu toate ca sunt angajat ca inginer auto, deci nu imi trebuie la servici nimic. Unde imi recomandati sa fac cursurile? Este de ajuns doar un curs sau o calificare de mecanic? Stiu ca experienta este esentiala aici dar totusi cam in cat timp considerati ca s-ar putea invata mecanica auto?
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 30-12-10, 09:58   #2
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Mecanica incepatori.

eu as vrea sa continui dupa liceu cu aceasta facultate dar am vorbit cu parinti mei si au zis ca daca vreau sa ma fac inginer mi-ar trebuie mai mult studii economice si am o nedumerire
__________________
Vw Golf mk2 1.6TD 70 CP 1991.
Vw Golf mk3 1.9D 64 CP 1993.
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 30-12-10, 11:00   #3
gbry_el_05-RSG
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
gbry_el_05-RSG's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Mecanica incepatori.

fiecare facultate are un contract cu o anumita uzina sau anumit service. de exemplu facultatea din craiova are contract cu fabrica ford.
gbry_el_05-RSG is offline   Reply With Quote
Old 30-12-10, 11:44   #4
MiTzA-

Stage 5
 
MiTzA-'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 2,033
Default Re: Mecanica incepatori.

Quote:
Originally Posted by gbry_el_05-RSG View Post
fiecare facultate are un contract cu o anumita uzina sau anumit service. de exemplu facultatea din craiova are contract cu fabrica ford.
facultatea din pitesti are contract cu ....nimeni
MiTzA- is offline   Reply With Quote
Old 30-12-10, 16:20   #5
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Mecanica incepatori.

Nu stiu in alte orase dar eu personal am terminat cu 8,73 si nu stiu mecanica deloc, dar nici cei cu medii mult mai mari deci nu la mine este problema si la facultate. Nu se invata mecanica si as vrea sa stiu in cat timp pot invata ceva folositor si unde? Un curs de calificare facut cum trebuie este suficient?
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 30-12-10, 16:23   #6
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Mecanica incepatori.

Quote:
Originally Posted by DieselRider View Post
Nu stiu in alte orase dar eu personal am terminat cu 8,73 si nu stiu mecanica deloc, dar nici cei cu medii mult mai mari deci nu la mine este problema si la facultate. Nu se invata mecanica si as vrea sa stiu in cat timp pot invata ceva folositor si unde? Un curs de calificare facut cum trebuie este suficient?
vreau sa te intreb ceva tu acum lucrezi ca inginer si ti-au cerut doar studii de administratie?
Si nu inteleg cum nu sti chiar nimic nimic si din ce oras esti.O bujie tot sti sa o schimbi
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 30-12-10, 16:29   #7
78KLM

Stage 5
 
78KLM's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 350
Default Re: Mecanica incepatori.

Quote:
Originally Posted by DieselRider View Post
Nu stiu in alte orase dar eu personal am terminat cu 8,73 si nu stiu mecanica deloc, dar nici cei cu medii mult mai mari deci nu la mine este problema si la facultate. Nu se invata mecanica si as vrea sa stiu in cat timp pot invata ceva folositor si unde? Un curs de calificare facut cum trebuie este suficient?
Timpul le rezolva pe toate..nu poti bate din palme(sa termini o facultate) si sa ai pretentia ca sti o meserie.Da ! sti unde sa cauti in carti sa te documentezi ..meseria se fura si se practica ..daca iti place ! .De aici un sfat - nu te grabi ...si in primul rand PUNE mana sa faci treaba ca altfel...o sa inveti la primavara

P.S cu prima ocazie fa un schimb de ulei ...cu grija sa nu te murdaresti
78KLM is offline   Reply With Quote
Old 30-12-10, 16:31   #8
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Mecanica incepatori.

Quote:
Originally Posted by 78KLM View Post
Timpul le rezolva pe toate..nu poti bate din palme(sa termini o facultate) si sa ai pretentia ca sti o meserie.Da ! sti unde sa cauti in carti sa te documentezi ..meseria se fura si se practica ..daca iti place ! .De aici un sfat - nu te grabi ...si in primul rand PUNE mana sa faci treaba ca altfel...o sa inveti la primavara

P.S cu prima ocazie fa un schimb de ulei ...cu grija sa nu te murdaresti
un schimb de ulei e usor de facut ala stiu sa il fac si eu )
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 30-12-10, 16:32   #9
78KLM

Stage 5
 
78KLM's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 350
Default Re: Mecanica incepatori.

Quote:
Originally Posted by cata_golf View Post
un schimb de ulei e usor de facut ala stiu sa il fac si eu )
...asta ai inteles tu? din tot ce i-am spus?....
78KLM is offline   Reply With Quote
Old 30-12-10, 16:34   #10
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Mecanica incepatori.

Quote:
Originally Posted by 78KLM View Post
...asta ai inteles tu? din tot ce i-am spus?....
nu ma am inteles ca daca omul asta vrea sa invete mecanica trebuie sa se uite prin carti cum fac si eu cand nu am ce face ma uit prin manuale de intretinere auto si mai inteleg de pe acolo lucruri ma rog cum zici tu mai bine se invata mecanica furand ca altfel vezi atunci cand repara cineva masina si tu te uiti la el
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 30-12-10, 16:41   #11
78KLM

Stage 5
 
78KLM's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 350
Default Re: Mecanica incepatori.

Quote:
Originally Posted by cata_golf View Post
nu ma am inteles ca daca omul asta vrea sa invete mecanica trebuie sa se uite prin carti cum fac si eu cand nu am ce face ma uit prin manuale de intretinere auto si mai inteleg de pe acolo lucruri ma rog cum zici tu mai bine se invata mecanica furand ca altfel vezi atunci cand repara cineva masina si tu te uiti la el
Ma teoria fara practica = zero !

P.S inmulteste varsta ta cu doi +2 si atunci ne tutuim !
78KLM is offline   Reply With Quote
Old 30-12-10, 16:44   #12
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Mecanica incepatori.

Quote:
Originally Posted by 78KLM View Post
Ma teoria fara practica = zero !

P.S inmulteste varsta ta cu doi +2 si atunci ne tutuim !
ma rog am 15 ani cat ai vrea sa stiu am mai facut si eu mecanica ajutandu-l pe un prieten de al meu sa reconditioneze un buggy dar ma rog nu prea stiu nu inteleg de ce te porti asa ca nu te-am jignit da in fine...
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 30-12-10, 16:50   #13
78KLM

Stage 5
 
78KLM's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 350
Default Re: Mecanica incepatori.

Quote:
Originally Posted by cata_golf View Post
ma rog am 15 ani cat ai vrea sa stiu am mai facut si eu mecanica ajutandu-l pe un prieten de al meu sa reconditioneze un buggy dar ma rog nu prea stiu nu inteleg de ce te porti asa ca nu te-am jignit da in fine...
Stai calm .. nu m-ai ofensat dar m-am simtit luat prea din scurt

P.S imi place ca la varsta ta impartasim o pasiune comuna , dar mai ales imi place ca incerci sa ajuti prin ceea ce sti(ai invatat)
78KLM is offline   Reply With Quote
Old 30-12-10, 16:53   #14
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Mecanica incepatori.

Quote:
Originally Posted by 78KLM View Post
Stai calm .. nu m-ai ofensat dar m-am simtit luat prea din scurt

P.S imi place ca la varsta ta impartasim o pasiune comuna , dar mai ales imi place ca incerci sa ajuti prin ceea ce sti(ai invatat)
nu stiu prea multe iti zic sigur dar sunt inebuni de masini de cand sunt mic si as vrea sa continui o facultate in domeniul asta dar multi spun ca daca te duci la facultatea de mecanica nu te angajeaza nimeni ca inginer mecanic si ca iti trebuie studii economice.Pana la urma DieselRide cauta un mecanic si roaga-l sa iti explice mai multe ca asa intelegi sigur
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 30-12-10, 17:06   #15
78KLM

Stage 5
 
78KLM's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 350
Default Re: Mecanica incepatori.

Quote:
Originally Posted by cata_golf View Post
nu stiu prea multe iti zic sigur dar sunt inebuni de masini de cand sunt mic si as vrea sa continui o facultate in domeniul asta dar multi spun ca daca te duci la facultatea de mecanica nu te angajeaza nimeni ca inginer mecanic si ca iti trebuie studii economice.Pana la urma DieselRide cauta un mecanic si roaga-l sa iti explice mai multe ca asa intelegi sigur
La ce mama lu` proces verbal iti trebuiesc studii economice ???!

Spune-le parintilor tai sa nu se mai uite asa des pe Discovery !

Daca vrei inginer auto atunci mergi la inginerie auto -nu la A.S.E
78KLM is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -