Go Back   Forum 4Tuning > www.4tuning.ro > Despre 4Tuning.ro / Noutati / Sugestii / Reclamatii > Coltul Incepatorului

Coltul Incepatorului Cititi aici despre cum sa postati, inregistrati, cum sa faceti mail, sau intrebati despre orice nu va descurcati.

Reply
 
Thread Tools
Old 02-01-11, 12:31   #31
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Mecanica incepatori.

La multi ani tuturor pe anul asta! Nu stiu ce este acum o sa ma apuc de desfacut sa vedem ce mai poate fi!
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 02-01-11, 20:22   #32
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Mecanica incepatori.

Quote:
Originally Posted by DieselRider View Post
Ca sa nu se mai creeze confuzii, sa va raspund la intrebari. SUnt din bucuresti, lucrez la un parc auto unde ma ocup doar de intrari/iesiri, costuri, si administrarea bazei de date (Cu atestat Oracle) dar sunt angajat ca si inginer auto desii nu fac asta. Suntem in Romania deci ne multumim cu locul de munca pe care il avem. Nu ma refer la mecanica simpla gen schimbat bujii, ulei, filtrul de ulei, filtre de aer, curea de distributie, simeringuri, planera. Cel mai greu este cu diagnosticarea in principal dar si chestii de finete in mecanica auto. De exemplu de cateva zile ma chinui sa stiu ce are un matiz, model 0.8 din 2004. Trage foarte greu, face foarte urat parca ar fi tractor, bujiile sunt bune, fisele... dar problema este ca nu imi dau seama ce are de nu trage deloc. Abia pleaca dupa loc si viteza de varf atinge 70 km/h maxim si aia in aproximativ 3 minute. La prima vedere pare a fi discul de ambreaj dar a fost schimbat acum 7300 de km si nu s-a mers cu masina turata, nu s-a mers in Bucuresti cu el ca sa fie exagerat de folosit, ceea ce am observat, cand pleaca dupa loc caraie ceva foarte urat, si ocazional se aude un carait continuu cred ca undeva pe dreapta jos sau centru jos nu imi dau seama sigur, tind sa cred ca dreapta. Este ceva gen crrrrrrrrrrr si cand calc ambreajul si o turez de cateva ori pe liber incepe sa nu mai caraie dar nu trage. Prima simtoma a fost caraitul, iar lipsa cuplului si a fortei a rezultat dupa circa 3 saptamani. De la ce poate fi?
Ce treaba are discul daca nu trage, daca ar fi discul, n-ai mai avea ambreiaj si n-ai mai putea schimba vitezle si cat despre montare, ma indoiesc ca a fost montat gresit si a rezistat atatia kilometri si chiar n-are treaba daca merge cu ea turata, doar cum foloseste ambreiajul. Acum depinde, daca se aude in dreapta, ar putea fi de la distributie, dar tot tu ai zis ca daca calci ambreiajul nu se mai aude.
Zi-mi mai clar, acele zgomote se aud si cand e pe liber sau doar cand e bagata in viteza si incerci sa pleci cu ea?
__________________
If gas gets any higher, i'm cutting a hole through the floor of my car and Flintstoning this bitch.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 02-01-11, 21:35   #33
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Mecanica incepatori.

Nu. Cand este pe liber nu se aude nimic, daca o accelerez pe liber pana undeva sub 1000 de ture cred ca in jur de 600 cum arata acul de la turometru are un trepidat anormal. Nu se aude mereu caraitul decat uneori. Deobicei cand este masina rece dar si dupa ce se incalzeste dar mult mai rar!
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 00:03   #34
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Mecanica incepatori.

Quote:
Originally Posted by DieselRider View Post
Nu. Cand este pe liber nu se aude nimic, daca o accelerez pe liber pana undeva sub 1000 de ture cred ca in jur de 600 cum arata acul de la turometru are un trepidat anormal. Nu se aude mereu caraitul decat uneori. Deobicei cand este masina rece dar si dupa ce se incalzeste dar mult mai rar!
Dar de crescut in ture, cum creste?
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 17:25   #35
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Mecanica incepatori.

Am rezolvat probleme multumesc mult pentru tot! Eu am desfundat injectoarele dar probleme era de la partea electrica a injectorului 2 (Numarat or din stanga, or din dreapta cum vreti voi ) ) Era ars. L-am schimbat si gata. Caraitul nu stiu de unde vine oricum este o alta problema din cate vad. Or un tampon or compresorul de aer ma gandesc ca ar putea sa fie.
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 19:29   #36
mirellya

Stock
 
mirellya's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1
Post Re: Mecanica incepatori.

Buna tuturor
poate ca nu e locul potrivit pt problema pe care o am si la care as dori un mic ajutor din partea dumneavoastra, stimabililor, dar....sunt noua pe aici si totodata incepatoare in ceea ce priveste utilizarea acestui site.

Cei de la facultate ne-au cerut referate legate de anumite piese, ansable etc ale unor tipuri de masini. Pentru o tema intitulata Ambreajul unui Audi A4 1.9 TDI unde credeti ca as putea gasi ceva date? Defapt ce as mai putea scrie despre ambreajul acestei masini avand in vedere ca toate masinile au cam acelasi fel de ambreaj, rol si functionare. Credeti ca m-ati putea ajuta? Va rog mult!
mirellya is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 23:16   #37
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Mecanica incepatori.

Cred că asta vine în ajutorul tău!
http://www.audidiy.com/a4platform.html
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 25-01-11, 08:09   #38
mirellya

Stock
 
mirellya's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1
Default Re: Mecanica incepatori.

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Cred că asta vine în ajutorul tău!
http://www.audidiy.com/a4platform.html

multumesc frumos pentru ajutor...daca mai stii cateva linck-uri, voi fi incantata sa le accesez.
mirellya is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -