Forum 4Tuning

Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Femei

Femei Rele, bune, guralive, tacute, etc. Cum ar arata masinile si motoarele daca nu ar fi scoase in evidenta de femei?

View Poll Results: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?
Prudent 90 22.44%
Prin eleganta si stil 17 4.24%
Mai putin haotic 25 6.23%
Mai putin sportiv 49 12.22%
Conduc mai bine 19 4.74%
Ceva mai neindemanatice 308 76.81%
Multiple Choice Poll. Voters: 401. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 03-01-09, 20:46   #16
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

Trecand peste toate epitetele pe care le adaugam cand vedem o doamna sau o sdomnisoara la volan, asupra unui lucru ar trebui sa fim cu totii deacord: marea majoritate a soferitelor conduc mult mai prudent decat barbatii, oricat de mult ne-ar enerva asta pe noi, atotcunoscatorii, pilotii si reisării ce suntem
aleks is offline   Reply With Quote
Old 03-01-09, 21:43   #17
Trixi
Swift Driver

Stage 5
 
Trixi's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 557
Member of:
[Suzuki]
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

.....in clipa asta am ajuns acasa de la un drum de 600 de km din tara,singura la volan. evident eram nevoita sa ma opresc la benzinarii...si am fost si chiar intrebata daca vin de departe....la cat de jegoasa e masina nu era greu de ghicit...si nu puteam sa nu observ privirile interesate de "ciudatenie".
scurt pe doi....sunt sigura ca sunt femei care conduc preventiv, sportiv, mai putin haotic.....etc....insa marea majoritate nici macar nu isi poate imagina sa iasa pe drumuri mai multi km pe zapada sau vreme urata, singure....

Last edited by aleks; 03-01-09 at 21:55.
Trixi is offline   Reply With Quote
Old 03-01-09, 22:25   #18
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

te-ai gandit ca poate motivul pentru care privirile interesate indreptate spre tine nu erau din cauza masinii?
apache is offline   Reply With Quote
Old 04-01-09, 02:08   #19
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

Pana la urma diferenta asta se observa in statistici. Si ele spun ca femeile au cu mult mai putine evenimente rutiere,conduc mai prudent, incaseaza mai putine amenzi, mai putine permise suspendante etc.....Prin tarile astea mai civilizate(nu ca noi nu am fii) , nu mi sa parut vreo diferenta intre soferi si "soferite" pt ca toti merg la fel si regulile de circulatie sunt pt toata lumea.
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 04-01-09, 10:59   #20
Trixi
Swift Driver

Stage 5
 
Trixi's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 557
Member of:
[Suzuki]
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

domnilor,pana ce ajungem si noi la randul tarilor civilizate,unde un domn este in stare sa se comporte rational si in cazul in care este depasit de o buburuza condusa de o femeie in loc sa intre in depasire riscanta doar sa isi demonstreze superioritatea...sau cind politaiul care soseste la locul accidentului nu incepe cu textul "ce ati facut domnisoara?" pentru ca este haios sa o faci de rusine si pana la urma sa fie ea aia nevinovata fata de aia doi idioti implicati si ei in accident....sau cind om ajunge si noi ca domnisoarele,cel putin alea care au pe numele lor o masina,cand ajung la benzinarie sa isi puna singure benzina fara sa fie ele ofticate ca nu sare nici un barbat in ajutorul lor,ca vezi doamne au si ei treaba ...si as mai putea sa zic pana maine,dar nu prea are rost.
lumea se schimba si pe la noi,dar tare incet.poate peste 50 de ani ajungem si noi ca oamenii sa nu mai fie catalogati dupa sex ci dupa ceea ce au in cap.

apache,nu am vrut sa zic ca am o masina atat de deosebita incit atrage privirile.sper ca nu asta ai inteles.asfaltul e plin de noroi peste tot in tara si se vede clar care masina a facut multi km si care se plimba in oras.eu una trebuia sa ma opresc sa imi spal farurile ca era un strat gros de noroi si nu am mai vazut nimica.
daca ai vrut sa zici ca poate pur si simplu barbatii s-au uitat la o femeie,trebuie sa te dezamagesc.mai degraba aratam ca o copila de la leaganul de copii decit o femeie dupa vreo 6 ore de drum fara oprire...
asta este insa realitatea.o femeie,singura la volanul unei masini,la drum lung in Romania,iarna,in conditii nefavorabile ESTE NEOBISNUIT!punct.
in asa conditii iara nu cred ca are rost sa aberam despre egalitate.abia suntem pe punctul de a nu fi impinse de pe asfalt.
Trixi is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 14:19   #21
Bytzu
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Bytzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 810
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

conduc in toate ipostazele votate mai sus, ba chiar de multe ori aceeasi femeie poate conduce in toate situatiile votate mai sus...depinde de multe lucruri..stare de spirit, fortata de imprejurari, grabita, nebuneala pur si simplu...

acelasi poll si aceleasi raspunsuri sunt valabile si pentru BARBATI

Trixi, te contrazic in afirmatia potrivit careia femeile la drum lung sunt raritate( am facut cateva mii de km cu sarbatorile in perioada asta), mai degraba din descrierea ta sunt raritate unde ai oprit tu

acum,vis-a-vis de postul tau, nu cred ca e vorba de discriminare pe baza de sex, ci pur si simplu mai toti sunt invatati, lucru observabil mai ales in procentul voturilor date ultimei descrieri, ca atunci cand se produce un eveniment, cu o domnisoara implicata, vina sa fie a acesteia, lucru care asa si reiese din statistici, pe care le-am consultat nu de mult intr-un loc acreditat

salutari cordiale doamnelor si domnisoarelor ce se implica in aceste discutii aici, care intr-adevar, in majoritatea timpului, conduc bine, atentia o ofer eu ( suc, ceai, cafea..etc), cadou de an nou

La multi ani! si un an asa cum va doriti
Bytzu is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 14:28   #22
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

Quote:
Originally Posted by Bytzu View Post
Trixi, te contrazic in afirmatia potrivit careia femeile la drum lung sunt raritate( am facut cateva mii de km cu sarbatorile in perioada asta), mai degraba din descrierea ta sunt raritate unde ai oprit tu
raritatea era: femeie singura la drum lung, de sarbatori, nu femeie la volan, sua femeie singura la volan pur si simplu
aleks is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 14:31   #23
tune_AKj

Stage 5
 
tune_AKj's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 442
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

Quote:
Originally Posted by Bytzu View Post
conduc in toate ipostazele votate mai sus, ba chiar de multe ori aceeasi femeie poate conduce in toate situatiile votate mai sus...depinde de multe lucruri..stare de spirit, fortata de imprejurari, grabita, nebuneala pur si simplu...
adevarat..
tune_AKj is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 15:34   #24
Trixi
Swift Driver

Stage 5
 
Trixi's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 557
Member of:
[Suzuki]
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

bytzu,adevarul este ca am umblat intr-o zona unde pana acum nu prea am umblat (la noi in tara) si sustin cu tarie ceea ce am observat.
pe de alta parte,iti dau si dreptate.pe la karlsruhe nu se da nici un scuipat pe mine nici daca bag benzina in costum de baie.
Trixi is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 16:14   #25
Bytzu
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Bytzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 810
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

alex, eu mai sus am afirmat ceva intr-o paranteza...faptul ca in acea zona nu prea erau, sau n-au fost observate mai bine zis femei singure la volan in periada asta, nu inseamna ca n-au fost, chiar si acolo sau oriunde altundeva
Bytzu is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 16:36   #26
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

ok, hai sa revenim la subiect ca ne pierdem in semantică
aleks is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 16:54   #27
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
ok, hai sa revenim la subiect ca ne pierdem in semantică
Da şi eu sunt primul care mă supăr
Bytzu , altă era ideea acestui topic, pe deoparte ai dreptate .. şi anume că toate femeile conduc conform tuturor ipostazelor puse sper vot , doar că... şi aici accentuez , trebuie sa existe o preferinţa care se transpune dorinţelor atunci când ele sunt în spatele volanului.., eu unu cred că prin prudenţa lor şi gândirea lor matură îşi pot alege ceva prin care să nu fie puse în situaţii stânjenitoare.

Last edited by bodyspeed; 06-01-09 at 17:01.
bodyspeed is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 21:22   #28
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

Din ce vazusem eu mai demult, in foarte multe accidente din 2008, au fost implicate foarte multe femei si nu in tamponari usoare, in accidente mortale, grave. Intradevar, unele femei nu se vor baga niciodata in depasire chiar daca sunt claxonate, flash-uite pur si simplu isi vad de drumul lor, merg cu viteza legala. Nu pot sa nu observ, in ultimul timp, amabilitatea soferilor vis-a vis de femei, cand vor sa se bage, sau sa intre intr-o coloana, uneori chiar cu invitatii, iar daca vin si io sa ma bag usor usor, mai stau sa ma mai si cert cu taranii.

Sunt alfel de femei, care vor sa conduca sportiv, vezi domne sa nu fie mai superioare barbatilor. Mi s-a intamplat in drum spre pitesti ca o domnisoara pur si simplu sa accelereze pana la 190+, atat aveam eu, ea nu stiu, numai sa nu o depasesc, ca aproape de dealu negru sa o vad agatata de fundu unui tir.

Zic eu sunt tot felul de femei la volan, nu se pot compara cu barbatii din simplul motiv, asta e din ce am observat eu, ca barbatii conduc dupa cultura si educatia care o au din cei 7 ani de acasa.

P.S.: Daca examenul psihologic nu s-ar mai da asa usor, cred ca pe sosele ar mai fi poate 30-40% din cei care conduc acum.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 21:41   #29
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

Cum conduc femeile ? PRAF frate, numai azi am intalnit vreo 4 care m`au enervat peste masura..nu zic ca toate sunt la fel ca deh, n`are cum ..dar o mare majoritate n`au treaba
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 23:05   #30
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
Zic eu sunt tot felul de femei la volan, nu se pot compara cu barbatii din simplul motiv, asta e din ce am observat eu, ca barbatii conduc dupa cultura si educatia care o au din cei 7 ani de acasa.
vrei te rog sa detaliezi putin fraza asta? ca nu inteleg exact unde bati...
aleks is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is On
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off



All times are GMT +2. The time now is 00:19.


- Copyright 2024 4Tuning