Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Zona tehnica Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 12-08-08, 16:04   #16
myro

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 9
Smile Re: Honda inmatriculare + norma poluare

mar interesa si pe mine cum e cu taxa asta,tot o Honda del sol vtec de 1,6 am si am auzit de povestile astea cu euro 1 si non-euro,mi se pare o prostie.un prieten a patit-o,a ajuns acolo si i-a zis cal cost 1000 si ceva de euro.acum au scos faza cu prima inmatriculare si nu mai stiu pe ce sa i-a banii si incearca si ei altfel.am incercat linkul tau dar nu imi merge.as vrea sa stiu macar din ce an era a ta,sau cum au calculat,ca in zabuneala asta cu rar-ul nu mai inteleg nimic.multumesc.pt hoinar

Last edited by myro; 12-08-08 at 16:06.
myro is offline   Reply With Quote
Old 12-08-08, 16:29   #17
hoinar

Stage 5
 
hoinar's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 638
Member of:
[Honda]
Default Re: Honda inmatriculare + norma poluare

am corectat link-ul. merci de atentionare. nu vazusem
hoinar is offline   Reply With Quote
Old 12-08-08, 16:51   #18
doggz
Honda Driver

Stage 5
 
doggz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 396
Member of:
[Honda]
[4 Speed Squad]
Default Re: Honda inmatriculare + norma poluare

deci, cum am zis si ma devreme...pt cei care vor sa inscrie masina, si sunt trecuti la rar ca non-euro, desi in actele originale sunt trecute alte norme, luati legatura cu honda trading din buc (care e reprezentantul Honda legal pe Romania), si cereti-le un certificat de conformitate al modelului vostru, de la reprezentanta honda in europa (cred ca din germania), din care sa reiasa nivelul noxelor. Cu el mergeti la RAR pe grivitei, si aveti toate sansele sa va treaca macar euro 1.
Si dupa ce faceti asta, puteti sa si postati aici cu ce probleme, dificultati a-ti mai intampinat...bafta, si sa le-o dam la nas, ca m-am saturat de ei...
__________________
Honda Type-R FN2, 2.0 DOHC VTEC
EX. Honda Civic Crx Del Sol, 1.6 VTEC Esi, Milano Red
EX. Honda Civic Hatchback 1.5 Lsi, Milano Red
doggz is offline   Reply With Quote
Old 16-08-08, 18:11   #19
myro

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 9
Default Re: Honda inmatriculare + norma poluare

bine spus doggz,eu am auzit ca astiade la RAR ar avea ordine "de sus" sa creasca taxa,adica sa bage masinile la euro cat mai putin ca nu mai au bani sa dea la cei care trebuie sa-si primeasca banii inapoi.deci pe undeva dreptatea e mai mult de partea noastra decat a lor...chiar sant curios ce o sa-mi zica cand merg la RAR cu masina.,oricum nu ma las pana nu o inscriu.
myro is offline   Reply With Quote
Old 23-08-08, 14:07   #20
MS83WOW
Honda Driver

Stage 5
 
MS83WOW's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 323
Member of:
[Honda]
Default Re: Honda inmatriculare + norma poluare

da, tara tuturor posibilitatilor (pentru unii, iar pentru altii nimic)
si a mea e bagata non-euro iar la testele de fum iesea euro 3, da asta este
(pe asta scotem testele de fum la loganuri etc. :P )
MS83WOW is offline   Reply With Quote
Old 15-09-08, 16:33   #21
vivosro

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2
Default Re: Honda inmatriculare + norma poluare

Buna! sunt un nou posesor al unui Del Sol si veau sa va impartasesc ultima mea experienta la RAR!
Model: HONDA CRX COUPE, 1,6 V-TEC, (E2) - FABR. 1994.
Rezultat: noxe --- Euro 4 (probabil modificat)
Probleme: mi s-a raspuns de la rar ca desi au iesit noxele acestea nu poate fi trecuta la aceasta norma datorita anului
Intrebare catre cititori: este corect, daca nu ce trebuie sa fac?
Multumesc!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo-0054S.JPG
Views:	226
Size:	251.4 KB
ID:	643256  

Last edited by vivosro; 15-09-08 at 16:36.
vivosro is offline   Reply With Quote
Old 15-09-08, 17:06   #22
hoinar

Stage 5
 
hoinar's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 638
Member of:
[Honda]
Default Re: Honda inmatriculare + norma poluare

felicitari pentru masina. arata extraordinar de bine. bafta cu ea. o sa-ti treaca euro 2 in carte, pt ca in baza de date a rar, tipul tau de motor e recunoscut ca euro 2. cand vom avea taxa de poluare ca in germania, atunci va face si rar-ul proceduri de omologare de upgrade de norma euro
__________________
CHALLENGE TURNS AVERAGE INTO GREAT

1. '93 CRX DelSol 1.6 VTEC ESI 125 CP
2. '08 Civic 5D Sport 1.8 VTEC 140 CP
hoinar is offline   Reply With Quote
Old 15-09-08, 19:53   #23
maharvey

Stage 3
 
maharvey's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 155
Default Re: Honda inmatriculare + norma poluare

cf datelor pe care le au despre masina/motor iese E2.
ei nu recunosc instalatiile ulterioare ce au fost montate pe masina pt ca aceasta sa fie incadrata in alta norma euro. daca vrei sa incerci poti sa faci un test de noxe la RAR bucuresti pt a-ti recunoaste E4 (asta daca ea chiar iese E4, desi eu na cam indoiesc) dar te costa peste 600 euro.
bucura-te daca iti da si E2 din prima.
frumoasa masina. felicitari
maharvey is offline   Reply With Quote
Old 16-09-08, 10:17   #24
vivosro

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2
Default Re: Honda inmatriculare + norma poluare

Va multumesc pt complimente!
Asta e. Oricum singurul motiv care l-as avea sa-mi obtin acea atestare de la Bucuresti ar fi micsorarea taxei de prima inmatriculare ori cheltuielile sunt mai mari decat diferenta de taxa in sine. Referitor la taxele care se vor introduce anii urmatori "vom trai si vom vedea" - de s-ar scoate odata taxa asta afurisita!
vivosro is offline   Reply With Quote
Old 16-09-08, 10:21   #25
hoinar

Stage 5
 
hoinar's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 638
Member of:
[Honda]
Default Re: Honda inmatriculare + norma poluare

prin natura activitatii zilnice vorbesc cu o gramada de oameni si 99% din ei injura taxa asta si se bucura ca se va scoate. insa NICI UNUL nu a stat sa se gandeasca la ce va veni, la viitoarea taxa de poluare care se va introduce si de care e clar ca nu vom scapa si care se va calcula pe principiile pe care le aplica si tarile vestice... da' asta e cu totul alta poveste. stilul romanului: acuma sa se scoata, azi sa-mi fie bine, maine nu conteaza ce va fi, le rezolvam noi cumva...
hoinar is offline   Reply With Quote
Old 16-09-08, 20:07   #26
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: Honda inmatriculare + norma poluare

Quote:
Originally Posted by vivosro View Post
Va multumesc pt complimente!
Asta e. Oricum singurul motiv care l-as avea sa-mi obtin acea atestare de la Bucuresti ar fi micsorarea taxei de prima inmatriculare ori cheltuielile sunt mai mari decat diferenta de taxa in sine. Referitor la taxele care se vor introduce anii urmatori "vom trai si vom vedea" - de s-ar scoate odata taxa asta afurisita!
pai u dai 200 de oiro maxim la taxa daca e euro 2 asa omologarile te costa mai mult
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 26-09-08, 17:18   #27
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Honda inmatriculare + norma poluare

da cam 300 si ceva de euro pentru ca e din 94. a mea e din 95 si dau aprox 450 de euro. sa vedem ce imi iese si mie la rar luna viitoare....
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 28-09-08, 15:31   #28
doggz
Honda Driver

Stage 5
 
doggz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 396
Member of:
[Honda]
[4 Speed Squad]
Default Re: Honda inmatriculare + norma poluare

SI baiatu' si-a inmatriculat pe Romania masinutza vinerea asta, Honda del sol '93, d16z6, 1.6 VTEC 125 cp, Euro 2---200 de Euro taxa de inmatriculare...in sfarsit...pfiuuuuu
doggz is offline   Reply With Quote
Old 19-10-08, 22:48   #29
mv11b1
Honda Driver

Stage 3
 
mv11b1's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 146
Member of:
[Honda]
Default Re: Honda inmatriculare + norma poluare

Vreau sa cumpar un Civic '95 cu motor 1.3 D13B2 pe carburator. Aveti idee in ce norme de poluare il incadreaza astia? Am sa merg la RAR personal sa intreb, dar vroiam sa ma linistesc putin, ca din ce am vazut p-aici sunt probleme cu Hondele la RAR din punctu asta de vedere

Merci anticipat
mv11b1 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-08, 23:46   #30
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: Honda inmatriculare + norma poluare

Quote:
Originally Posted by mv11b1 View Post
Vreau sa cumpar un Civic '95 cu motor 1.3 D13B2 pe carburator. Aveti idee in ce norme de poluare il incadreaza astia? Am sa merg la RAR personal sa intreb, dar vroiam sa ma linistesc putin, ca din ce am vazut p-aici sunt probleme cu Hondele la RAR din punctu asta de vedere

Merci anticipat
euro 2! Mie asa mi l`a scos
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -