Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Zona tehnica Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 29-04-08, 01:50   #16
geaglesmerles

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 220
Default Re: GPL pe masinile Honda?

trebui sa te contrazic bitza.... pompa de benzina merge atunci cand pui contactul cateva secunde pt a face presiune in rampa, se opreste si baga din nou cand dai la automat si bine inteles cand motorul functioneaza....singurul senzor din rezervor este sonda litrometrica, iar aia nu itzi decupleaza pompa cand nu ai benzina... iti aprinde becul si atat....poop.. imi este dor de tine
geaglesmerles is offline   Reply With Quote
Old 30-04-08, 23:17   #17
tavizzzz

Stage 1
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 17
Default Re: GPL pe masinile Honda?

draga geaglesmerles,e prima oara cind aud ca benzina are functie de ungere.pe acoord am mers DOAR CU GAZsi merge masina si acum.ungerea se face cu uleiul din baie.ce arde in capul pistonului mai putin conteaza.si daca mercedes si volvo pun gaz in fabrica,nu vad de ce nu ar merge si la masina mea.....in orice caz,la 7000 de ture nu se cunoaste diferenta...
tavizzzz is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 00:29   #18
geaglesmerles

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 220
Default Re: GPL pe masinile Honda?

este o mica mare diferentza intre a avea masina performantze si a se invarti roata(cazul cu gaz)...iar tavizzz afla de la mine ca in timpul functionarii motorului supapele se rotesc iar singurul lucru care le ung este benzina... ce batzi tu campii cu uleiul..uleiul ajunge in capul pistonului doar cand ai segmentzii uzati sau cand sunt imbatranite semeringurile de supape(atunci cand motorul este praf)..inca ceva nou tp tine..uleiul are si rolul de a raci.. ia si mai citeste si cand aflii poate le explici si altor expertzi ca tine
geaglesmerles is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 22:09   #19
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: GPL pe masinile Honda?

Daca era asa bun GPL-ul il punea Honda din fabrica
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 22:14   #20
bitza_zmz

Stage 5
 
bitza_zmz's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,383
Member of:
[Honda]
Default Re: GPL pe masinile Honda?

este foarte bun GPL-ul dar nu pe masina mea)))))) uni ar fi instare sa spuna ca au fost si la curse cu instalatie de GPL pe masina)) sa fim seriosi ce dreaq
__________________
Id de mes: Draganstefanzen
Nr de tel: 0727 545 706
0767 350 914
bitza_zmz is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 22:54   #21
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: GPL pe masinile Honda?

Mie mia zis unu ca e mai bun Gpl`ul ca el umbla la debit si ii da gaz si o supraalimenteaza si imi face mucii hatzuri ))))))))))))))))))))))))
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 23:03   #22
bitza_zmz

Stage 5
 
bitza_zmz's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,383
Member of:
[Honda]
Default Re: GPL pe masinile Honda?

)))))))))))))))))))))))))))) cand am citi ce ai scris radeam singur in fata calculatorului ; esti nebun ii mai dadea vreo 30cp din busonu de la gaz )))))))))))))))))
bitza_zmz is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 01:04   #23
joe_infect
Honda Driver

Stage 5
 
joe_infect's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 450
Member of:
[Honda]
Default Re: GPL pe masinile Honda?

in Ungaria si Italia sunt foarte multe honda pe gaz , eu acolo imi aduc masia la verificat si am vazut mai multe si am si intrebat de mecanic ce influenteaza instalatia gaz la motor si a zis ca se foloseste ulei special sau ulei de motor sintetic 0wX ( in loc de 10Wx ) din care consuma motorul vreo 0,5 litri la 8-9000 km si ii face ungerea , in rest mere la fel ca si cu benzina.... sunt masini care au 350-400000 km si au instalatie de gaz dincolo si numai la schimb de ulei merg la service .....
bineinteles daca as avea type R nu m as gandi la instalatie de gaz dar asa si eu o sa imi pun ca merita clar ....

treaba cu pompa de benzina nu inteleg de mai sus ...
joe_infect is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 01:22   #24
bitza_zmz

Stage 5
 
bitza_zmz's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,383
Member of:
[Honda]
Default Re: GPL pe masinile Honda?

ce nu intelegeti ca acolo unde ajunge gaz-ul nu ajunge uleiul nu are nici o treaba uleiul ce e scuter sa ii bagi ulei in benzina si intradevar duce motoru dar l-ai intrebat pe ala care a facut cu masina 400 de mii de km de cate ori a umblat la motor si sa fim seriosi nici unu pe benzina nu prea ajunge in toate mintile la 400 de mii.Aici in thread-ul asta se pune altfel problema; cam asa romanu nostru fiind foarte retardat, inapoiat si cu foamea in burta da 2000E din toata saracia pe un prelude 2000 16v spre exemplu trage,alearga toate bune si frumoase dar consuma si se cam duc bani din imprumut si gaseste el rezolvarea prin ai pune gaz si din zgarcenia asta vin toate problemele ca nu are bani sa ii puna o instalatie de gaz de care ai vazut tu adica sa isi puna ceva bun la vreo 800-1000 de euro pune un jeg de instalatie la maxim 6-7-8 mil si ii trage iar in ture si hopa in cateva luni ce are domne de nu prea mai merge cum mergea odata?Da corect faci o investitie pui o instalatie de gaz bune dar -- IN MOMENTUL ALA NU TE MAI DUCI CU MASINA LA LINIUTE SI II DAI PANA IN 8000 numele thread-ului trebuia sa se numeasca asa ca multi nu inteleg POTI SA PUI GAZ PE O HONDA SI DUPA SA TE DUCI CU EA LA CURSE?(ma refer la motorele de honda cu ceva cai) offfffffffffffffffffff
greu greu clar-- MAI GREU SI CAI MULTI SI CONSUM DE 7-8% PRACTIC IMPOSIBIL DOAMNE SI CE BINE IMI PARE SA SE FACA BENZINA 50 DE MII/L
scz pt greselile de ortografie dar m-am grabit

Last edited by bitza_zmz; 02-05-08 at 01:27.
bitza_zmz is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 09:31   #25
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: GPL pe masinile Honda?

Esti ruda cu Patriciu de te`ai bucura sa se faca benzina 5 lei !? ) Sau esti masokist !?
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 10:18   #26
joe_infect
Honda Driver

Stage 5
 
joe_infect's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 450
Member of:
[Honda]
Default Re: GPL pe masinile Honda?

bitza zmz tre sa te contrazic ... am vazut honda in germania care a depasit 500000km fara sa se atinga de motor ... si personal si masina mea mai are vreo 2000 pana ajunge la nr de 300000 la km si nici asta nu a fost atins .... eu am bagat 40000 km intrun an in ea si chair daca nu ma duc la liniute deseori nu ma abtin sa bag pedala de acceleratie pana mere ...
joe_infect is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 13:50   #27
bitza_zmz

Stage 5
 
bitza_zmz's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,383
Member of:
[Honda]
Default Re: GPL pe masinile Honda?

Joe_infect mai exact despre ce modele de honda vorbesti si ce motor avea aia care a depasit 500 de mii? a ta ce motor are?Rog si pe alti care au habar de mecanaica cat de cat si care stiu ce face gaz-ul in motor sa isi dea cu parerea?
bitza_zmz is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 19:05   #28
geaglesmerles

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 220
Default Re: GPL pe masinile Honda?

joe_infect nu ai luat in calcul ca in germania combustibilul de orice natzie ar fi nu se compara cu cel de la noi, si nu numai, ulei, aprindere, aditivi, orice. aceeasi masina in germania va consuma mai putzin si va merge mai bine decat in romania...spre ex o bistrib la nemtzi este garantata 90mii iar la noi 60...un filtru de aer il schimbi pt ca scrie la carte.. nu ca este plin de pamant.....sunt multe aspecte care trebuiesc luate in calcul...sa nu uitam ca acei 500mii sunt facutzi pe autostrazi in general, nu in buc unde se circula cum stim totzi
geaglesmerles is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 19:08   #29
geaglesmerles

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 220
Default Re: GPL pe masinile Honda?

sunt masini care au gaz stok...ex cielo, nubira(injectie directa de gaz),au incercat si p matiz dar din cate stiu au renuntzat...si lista continua...iar motorul merge in primul rand diferit... este mai puturos,nu se ridica atat de sus si repede in ture....va prinde viteza dar....cand se termina parcela)
geaglesmerles is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 19:30   #30
joe_infect
Honda Driver

Stage 5
 
joe_infect's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 450
Member of:
[Honda]
Default Re: GPL pe masinile Honda?

inteleg baieti .. eu am motor de 1.4 IS pe a mea ... pe cel nemtesc nu stiu ce motor a avut ...
joe_infect is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -