Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Zona tehnica Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 25-01-08, 00:45   #1
CarteluL

Stage 5
 
CarteluL's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 986
Member of:
[Honda]
Default Ajutor ....

am un crx1 din 87 cu motor de 1.6 16v...si cred ca am o mare problema`...am schimbat uleiul si am turato`...in primul rand...o inceput sa se auda ceva tzacanit in motor dar numai la o anumita turatie pe la 3500 cam asa si cand o tzin turata la maxim nu mai decupleaza`....va rog sa ma ajutati`..un amic.."mecanic" mi`o zis ca cuzinetzii mi`s dusi`...dar cum ? asa dintr`o data..?va rog sa imi raspundetzi ca sunt cam ingrijorat..va multumesc.. sau mai bine dati`mi un bip pe 0767741876 sa stiu ce sa`i fac..va multumesc
CarteluL is offline   Reply With Quote
Old 25-01-08, 17:12   #2
yulasinio
Honda Driver


Stage 5
 
yulasinio's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,101
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: Ajutor ....

Quote:
Originally Posted by CarteluL
am schimbat uleiul si am turato`...si cand o tzin turata la maxim nu mai decupleaza`....
Poate daca ai explica mai bine te-am putea ajuta
yulasinio is offline   Reply With Quote
Old 26-01-08, 09:29   #3
CarteluL

Stage 5
 
CarteluL's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 986
Member of:
[Honda]
Cool iti tzacane sau bate motoru`..?

imi tzacanea motorul si pana la urma l`am dat jos...nu era nici de la tachetzi nici de la nimik altceva...erau cuzinetzii dusi`...asa ca pe viitor la care va mai bate motoru sa nu`l datzi jos..sa desfaceti numai baia si sa datzi jos vibrochenu`..si mai departe stiti voi`...rechtificat si cuzinetzi de cota mai mare`...bafta`...
CarteluL is offline   Reply With Quote
Old 26-01-08, 16:27   #4
CarteluL

Stage 5
 
CarteluL's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 986
Member of:
[Honda]
Default care si`o desfacut motoru` ?

salut..care aveti sau atzi vazut motor de 1.6 16v de crx 1 desfacut..? ca eu nush de ce nu se desface chiuloasa de blocul motor...am desfacut alea 10 suruburi lungi si nu vrea sa`si dea drumu`...am si batut in ea dar nu vrea`...si am si o nedumerire...intre axele cu came are 2 suruburi care sunt cu imbus de 14 stranse...si alea tre sa le desfac de pe chiuloasa ca s`o dau jos ? astept un raspuns`...sau dati`mi un apel pe 0767741876 multumesc..
CarteluL is offline   Reply With Quote
Old 25-04-08, 03:06   #5
geaglesmerles

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 220
Default Re: care si`o desfacut motoru` ?

salut... chiulasa este prinsa doar in alea 10 suruburi, cele de care vb u de sub axele cu came sunt defapt niste doape de la instalatia de racire si nu trebuiesc demontate...intre bloc si chiulasa sunt doua ghidaje metalice si probabil sa intepenit in ele... forteaz-o cumva in sus si se va dezlipi... dar din cate vad eu nu te vei descurca...ca sa scoti vibrochenul in afara de baia de ulei demontezi distributia si pompa de ulei, iar in partea cealalta cutia de viteze, ambreajul si volanta....cand te plictisesti de munca si crezi ca totul a fost in zadar sunt interesat de actele masinii...talon carte numere.. spor la treaba
geaglesmerles is offline   Reply With Quote
Old 27-04-08, 04:14   #6
geaglesmerles

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 220
Default Re: care si`o desfacut motoru` ?

salut... chiulasa este prinsa doar in alea 10 suruburi, cele de care vb u de sub axele cu came sunt defapt niste doape de la instalatia de racire si nu trebuiesc demontate...intre bloc si chiulasa sunt doua ghidaje metalice si probabil sa intepenit in ele... forteaz-o cumva in sus si se va dezlipi... dar din cate vad eu nu te vei descurca...ca sa scoti vibrochenul in afara de baia de ulei demontezi distributia si pompa de ulei, iar in partea cealalta cutia de viteze, ambreajul si volanta....cand te plictisesti de munca si crezi ca totul a fost in zadar sunt interesat de actele masinii...talon carte numere.. spor la treaba
geaglesmerles is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 10:36   #7
doggz
Honda Driver

Stage 5
 
doggz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 396
Member of:
[Honda]
[4 Speed Squad]
Default Re: care si`o desfacut motoru` ?

cartelul, ce-ai facut pana la urma cu motorul, ai rezolvat ? si cum ?
doggz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -