Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Alte discutii Alfa Romeo

Reply
 
Thread Tools
Old 20-01-06, 16:26   #1
Shoinn

Stock
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1
Default Alfa 147

Salve..m-am hotarat de curand sa-mi iau un second-hand de afara. Am ajuns intr-un punct in care nu stiu ce sa aleg : A3 2002 sau o Alfa Romeo 147 1.9 JTD din acelasi an. Ma intereseaza de fapt, lasand optiunile deoparte, care e mai recomandata pentru drumurile noastre avand in vedere si calitatea motorului la \"147\", despre care stiu prea putin.[img][/img]
Shoinn is offline   Reply With Quote
Old 22-01-06, 16:40   #2
156gta

Stage 1
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 13
Default

depinde cati bani ai, pt ca in general audi-urile sunt mai scumpe......dar 147 JTD ii si ea cam la acelasi pret poate un pic mai mare
cat despre motorul de pe 147 mai ales ca este jtd-u' nu pot spunde ca este slab nici din punct de vedere al puterii(cum trage....nota 9-10 )
si nici nu este \"nefiabil\" din cate stiu eu motoarele de la fiat-alfa JTD-urile sunt bune, printre cele mai bune alaturi de HDI-uri
chestia ii ca un alfa prea rigida pt drumurile noastre si vei avea alte probleme dar cred ca se merita....................deci dak ma intrebi pe mine iti recomand alfa 147 desi nu mi-as lua un JTD ci mai degraba un 1.8Twinspark dar asta nu cred ca te intereseaza
156gta is offline   Reply With Quote
Old 30-01-06, 22:18   #3
ALXutz

Stage 5
 
ALXutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 448
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default

1.8 T Spark nici nu exista pe Alfa147, poate 1.6 sau 2.0 ...
ALXutz is offline   Reply With Quote
Old 30-01-06, 23:08   #4
156gta

Stage 1
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 13
Default

ai dreptate, greseala mea nu am fost atent.......motorul de 1,6 ii oricum bun trage bine, ca sa nu vorbim de cel de 2,0, defapt ce alfa nu trage bine...
156gta is offline   Reply With Quote
Old 31-01-06, 01:43   #5
ALXutz

Stage 5
 
ALXutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 448
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"156gta\"
ai dreptate, greseala mea nu am fost atent.......motorul de 1,6 ii oricum bun trage bine
Pe ce te bazezi cand spui asta?
ALXutz is offline   Reply With Quote
Old 31-01-06, 15:28   #6
156gta

Stage 1
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 13
Default

am vazut, eram cu un astra din 2001 de 1,6 16v si era in fata un alfa 147 1,6TS si l-am depasit odata(nu conduceam eu, dar cine conducea ii sofer bun nu amator) dupa care ne-a depasit el si cand am incercat sa ne apropiem p.... o mai putut ca o luat-o bine inainte, bine o asta ii numai un caz cei drept, dar parerea mea este ca ii un motor bun cel de 1,6 de pe 147. In conditiile in care astra-u' cu pricina are 101 cai si alfa-u' are 105 cai, deci nui o diferenta atat de mare, iar pe sosea diferenta ii ceva, din cate am vazut eu........oricum pt mine nu exista masina mai tare decat alfa oricat m-ar convinge unii cu bmw-urile mie imi place alfa
156gta is offline   Reply With Quote
Old 31-01-06, 17:02   #7
ALXutz

Stage 5
 
ALXutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 448
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"156gta\"
In conditiile in care astra-u' cu pricina are 101 cai si alfa-u' are 105 cai, deci nui o diferenta atat de mare, iar pe sosea diferenta ii ceva, din cate am vazut eu........
Nu vreau sa iti fac eu filozofia motorului de 1.6 T Spark de pe alfa147, dar in principiu e bine de stiut ca exista 2 tipuri de motoare, cel de 76kw(103cp) care deseori este trecut ca fiind de 77kw(105cp) si cel de 88kw(120cp) cu variator de turatie.
Eh, acum ce zici, mai esti asa de sigur de ceea ce ai scris mai sus?
__________________

senza cuore saremmo solo macchine
ALXutz is offline   Reply With Quote
Old 31-01-06, 18:14   #8
156gta

Stage 1
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 13
Default

da ai dreptate nu stiu dak alfa-u' ala avea variator de turatie , da' nu esti de acord cu mine ca motoru' de 1,6 trage bine
din cate vad si tie iti plac alfa-urile, esti proprietar de vreuna?
156gta is offline   Reply With Quote
Old 31-01-06, 21:15   #9
ALXutz

Stage 5
 
ALXutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 448
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default

Da, intamplator chiar alfa 147 1.6 T Spark 105cp :P

Si no offence, e frumos sa fii pasionat de o marca, dar nu cred ca e suficient sa poti sa iti dai cu parerea ca un cunoscator. Prima oara ai spus ceva de motorul de 1.8 care pe 147 nu exista, apoi ai vb de motorul de 1.6 fara macar sa stii ca exista 2 variante. Sa te intreb acum pe ce te-ai bazat cand ai spus ca motorul jtd trage cam de nota 9-10? Sper sa nu ma intelegi gresit, tot ce vreau sa spun este ca ar fi bine sa mergi pe niste argumente atunci cand cineva iti cere o parere, nu pe chestii emotionale. Mai ales cand e vorba de partea tehnica, ca daca vorbesti de design e normal sa fii subiectiv.

Si inca ceva, iarasi no offence fata de tine sau de proprietarii de opel, dar a compara opel cu alfa, cel putin in clasa compactelor, e aberant.
ALXutz is offline   Reply With Quote
Old 31-01-06, 22:00   #10
156gta

Stage 1
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 13
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"ALXutz\"
Da, intamplator chiar alfa 147 1.6 T Spark 105cp :P

Si no offence, e frumos sa fii pasionat de o marca, dar nu cred ca e suficient sa poti sa iti dai cu parerea ca un cunoscator. Prima oara ai spus ceva de motorul de 1.8 care pe 147 nu exista, apoi ai vb de motorul de 1.6 fara macar sa stii ca exista 2 variante. Sa te intreb acum pe ce te-ai bazat cand ai spus ca motorul jtd trage cam de nota 9-10? Sper sa nu ma intelegi gresit, tot ce vreau sa spun este ca ar fi bine sa mergi pe niste argumente atunci cand cineva iti cere o parere, nu pe chestii emotionale. Mai ales cand e vorba de partea tehnica, ca daca vorbesti de design e normal sa fii subiectiv.

Si inca ceva, iarasi no offence fata de tine sau de proprietarii de opel, dar a compara opel cu alfa, cel putin in clasa compactelor, e aberant.

da recunosc ca am gresit cu motorizarea aia, mie imi place in mod special 156, si nu sunt un expert in alfa, dar incerc sa fiu pt ca imi plac la nebunie pt mine nu exista bmw, alfa este zeita....cat despre jtd stiu sigur ca trag bine pt ca taicamio are un jtd pe un fiat care ii acelasi(aproape) motor cu cel de pe alfa si vad cum trage, are un sprint mai bun decat tdi-urile, sau nu?poate gresesc, nu ma supar ca imi mai spui si mie chestii noi, dar eu asa am vazut si au mai zis si unii care le-au probat amandoua.

Stiu ca ii aiurea sa compari un opel cu o alfa, da' am vrut sa spun ca sunt motoare apropiate cele despre care vb si noah....
Tu esti multumit de 1,6 tau nu imi dai si mie niste detalii, consum,costuri intretinere,etc da-mi un PM, dak vrei

Numai bine

P.S.:cred ca suntem off-topic, deci tu ce zici ca merita alfa 1,9JTD sau A3, care nui o masina urata(pt mine dupa alfa).
156gta is offline   Reply With Quote
Old 31-01-06, 23:47   #11
ALXutz

Stage 5
 
ALXutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 448
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"156gta\"
cat despre jtd stiu sigur ca trag bine pt ca taicamio are un jtd pe un fiat care ii acelasi(aproape) motor cu cel de pe alfa si vad cum trage, are un sprint mai bun decat tdi-urile, sau nu?
Nu vreau sa par carcotas, dar si intre alfa si fiat este o diferenta enorma. Iarasi, jtdurile mai bune ca tdiurile mi se pare o afirmatie destul de generala, sper ca stii ca jtd gasesti cu puteri cuprinse intre 100 si 150 cp iar TDI intre 90 si 140 cp, deci ar trebui macar sa iei in discutie doua motoare echivalente, nu poti compara de ex TDIul de 90cp cu Multijetul de pe Alfa.

Quote:
Originally Posted by \"156gta\"
Tu esti multumit de 1,6 tau nu imi dai si mie niste detalii, consum,costuri intretinere,etc da-mi un PM, dak vrei
Pay daca tot suntem pe topic de alfa 147, o sa iti raspund aici. Daca te intereseaza strict partea tehnica, pot sa iti spun 2 lucruri despre motor: consuma nepermis de mult pentru un 1.6 iar ca performante, o sa zic doar ca nu sunt chiar demne de invidiat. Ma rog, asta pe hartie, in realitate masina sta mult mai bine decat lasa datele tehnice sa se inteleaga. Este un motor de turatie asta e clar, pana in 3000-3500rpm sa nu ii ceri nimic. Acest lucru il tradeaza si cutia de viteze, etajata destul de sport, in treapta a 5a la 130km/h ai deja 4000rpm. Oricum, pana la 6500rpm cand se plafoneaza ai tot timpul sa prinzi 210km/h
Partea minunata a acestei masini din punctul meu de vedere este suspensia, care ofera o stabilitate de invidiat. Mai degraba masina sa plece cu totul intr-o curba atacata cu viteza mare decat sa simti ca se inclina sau ca se rastoarna (cum bine zicea cineva aici pe forum, \"stabilitate de kart\"). Beneficiile stabilitatii le platesti insa, masina este cam rigida pentru drumurile noastre si daca esti putin neatent cu ea risti sa distrugi repede articulatiile.


Quote:
Originally Posted by \"156gta\"
P.S.:cred ca suntem off-topic, deci tu ce zici ca merita alfa 1,9JTD sau A3, care nui o masina urata(pt mine dupa alfa).
Ca sa fiu ontopic, ce sa zic, hard choice.
Dau un + pentru interior alfei, ofera un feeling specific latin, este elegant si sport in the same time, pe cand audi confera aerul rece si rigiditatea specific germana. Materialele sunt fo foarte buna calitate pe ambele masini, dar parca la Alfa ofera ceva in plus ca look, ca atingere, ca forme..
Problema consumului ridicat specifica alfelor iese din discutie avand in vedere ca vb de dieseluri. Mai mult despre motoare nu pot spune ca nu sunt in cunostinta de cauza, totusi daca prinzi un Multijet la Alfa cred ca este net superior celui mai performant TDI de la Audi
Problema rigiditatii excesive a suspensiei la Alfa iarasi nu se poate lua in discutie, Audi fiind si ea prin definitie o masina foarte rigida. Nush daca neaparat si la fel de stabila, eu am ramas uimit de felul in care sta Alfa in curbe, pe traseu virajat e de vis !!
Per total cred ca as merge pe mana Alfei, cu atat mai mult cu cat de obicei o gasesti si mai ieftina si mai bine dotata. Eu am pe a mea piele, dublu climatronic, 10 airbaguri, pilot automat etc etc, lucruri pe care la audi le gasesti rar si platesti scump pt ele!
ALXutz is offline   Reply With Quote
Old 01-02-06, 09:21   #12
156gta

Stage 1
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 13
Default

si nu merita atunci un JTD care are consum mic, si pot sa spun din cate stiu eu ca motoarele JTD de pe fiat si de pe alfa sunt aproape identice, cat despre faptul ca sa iau doua motoare tdi si jtd in comparatie, dupa cum ti-am spus nu sunt chiar asa de expert dar sa stii ca se poate compara si un jtd de pe fiat cu un tdi.........cat despre interior intra alfa si aproape orice masina din clasa ei nu este comparatie(luand in considerare variante de masini apropiate ca valoare), mie tot imi spunea cineva ca ce tare interior are un bmw si bla-bla-bla si pe urma s-o urcat intr-o alfa si o zis ca da' ma ii tare alfa la interior.
Si chestia cu tinuta de drum la alfa o stiam si eu si mai toata lumea spune ca ii o masina f stabila, dar pacat ca avem si drumurile astea ca altfel......

Deci esti de acord ca merita omu sa isi ia un 147 1,9 JTD, sau ma contrazici cu ink ceva(nu ma supar) :P
156gta is offline   Reply With Quote
Old 01-02-06, 20:33   #13
ALXutz

Stage 5
 
ALXutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 448
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"156gta\"
Deci esti de acord ca merita omu sa isi ia un 147 1,9 JTD, sau ma contrazici cu ink ceva(nu ma supar) :P
Pai cred ca am fost destul de clar mai sus..
ALXutz is offline   Reply With Quote
Old 01-02-06, 22:21   #14
WannaDie

Stage 5
 
WannaDie's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 330
Default

alexutz scuze de off-topik dar vezi ca 1.9tdi gasesti pana la 150hp nu pana la 140hp (care defapt e 2.0tdi)....iar mai mari ai ca alternativa 2.5tdi de la 150 la 180hp , cum si la alfa ai 2.4jtd care sincer nu stiu exact de ce puteri e....inca odata scuze de off-topik....
__________________
One Mile at a Time!!!!!
WannaDie is offline   Reply With Quote
Old 01-02-06, 23:05   #15
ALXutz

Stage 5
 
ALXutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 448
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default

la TDI ma refeream in jurul cilindreei de 1.9 - 2.0.. 2.5tdi de pe audi are 170cp parca.. la alfa 2.4jtd are 140cp.. si din cate stiam eu 2.0tdi pe Golf 5 are 140cp.. daca gresesc cu ceva, my bad oricum datele tehnice se pot verifica foarte usor pe net, iar eventualele mele erori nu cred ca sunt atat de mari..
ALXutz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -