Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 24-08-12, 07:11   #31
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Filtrele de aer sport - K&N, HP etc vs paper filter

Eu sincer nu folosesc nici K&N nici pippercross , nici greenfilter etc...
Folosesc un filtru conic no-name dar caruia i-am cumparat un kit de ungere/curatare de la greenfilters.

Consider ca intre un K&N(de ex.) si un no-name nu este o asa mare diferenta. Tehnologia este aceeasi; ca nu brandurile consacrate au inventat roata. Ci doar au promovat-o suficient de mult

Cat despre cresterea de cp ai motorului poti sa crezi ca ai cresteri de 2-5-10-100cp. Degeaba.

Singura si repet, singura modalitate de a afla daca si cu cat creste puterea motorului este pe un tester Dyno (1 rulare inainte de modificare si 1 rulare dupa modificare).
Stiu ca ne place sa credem ca ne creste puterea motorului si de la un sticker in plus pe masina
__________________
"Soichiro Honda was turned down by Toyota Motor Corporation for a engineering job. He was jobless for a while and started making his own scooters at home. Encouraged by his neighbours, he later setup his own company – Honda Motor Corporation. "

Last edited by Santon; 24-08-12 at 07:15.
Santon is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 08:49   #32
ionut_x

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 75
Smile Re: Filtrele de aer sport - K&N, HP etc vs paper filter

Quote:
Originally Posted by Santon View Post
Eu sincer nu folosesc nici K&N nici pippercross , nici greenfilter etc...
Folosesc un filtru conic no-name dar caruia i-am cumparat un kit de ungere/curatare de la greenfilters.

Consider ca intre un K&N(de ex.) si un no-name nu este o asa mare diferenta. Tehnologia este aceeasi; ca nu brandurile consacrate au inventat roata. Ci doar au promovat-o suficient de mult

Cat despre cresterea de cp ai motorului poti sa crezi ca ai cresteri de 2-5-10-100cp. Degeaba.

Singura si repet, singura modalitate de a afla daca si cu cat creste puterea motorului este pe un tester Dyno (1 rulare inainte de modificare si 1 rulare dupa modificare).
Stiu ca ne place sa credem ca ne creste puterea motorului si de la un sticker in plus pe masina
Ce am spus eu in legatura cu acel bmw e36 316 este testat pe tester , si inainte avea 105 cp si acum are 110 cp deci castigul de putere este real si se simte , asa ca te sfatuiesc si pe tine sa iti cumperi filtru de calitape pentru ca nu il ei in fiecare zi , sau poate tu il tii acolo doar de sunet oricum eu te sfatuiesc sa iti pui k&n sunt foarte bune :P
ionut_x is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 11:03   #33
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Filtrele de aer sport - K&N, HP etc vs paper filter

Pe tester? Ma indoiesc... testul de putere/cuplu se face pe dyno, in nici un caz un tester nu iti arata puterea.
Calitatea se reflecta in pret, de asta marcile consacrate sunt mai scumpe. Vezi materialul unui K&N si cel al unui "no-name"... nu mai zic de durabilitatea lor in timp.
Folosesc K&N (panel, conic si kit de curatare) de cativa ani buni si isi merita banii. Privind filtrarea, daca e curatat si uns asa cum trebuie (nici prea putin ulei, nici exagerat de mult), filtreaza mai bine decat unul de carton. Este mai permisiv la trecerea aerului, dar uleiul retine marea majoritate a particulelor de praf. Evident ca nu toate, nu cred ca s-a inventat filtrul auto care sa faca asta...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 16:43   #34
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Filtrele de aer sport - K&N, HP etc vs paper filter

Imi mentin parerea ca unele branduri ridicate in slavi de voi pe aici sunt pur si simplu over-rated.


P.S: Cu mentiunea ca nu consider filtrele de branduri cunoscute proaste.
Santon is offline   Reply With Quote
Old 29-09-20, 21:47   #35
ionut_x

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 75
Default Re: Filtrele de aer sport - K&N, HP etc vs paper filter

Deci pana la urma in 2020 cum a ramas ? Strica sau nu motoarele ? Intra particule de praf mai mari sau nu ?
ionut_x is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -