Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: Loganul pe roti sau pe capota?
Pe roti! 37 42.53%
Pe capota! Pe lateral! 50 57.47%
Voters: 87. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 30-08-05, 10:30   #61
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

ce sa mai.... au facut mare tam tam k scot masina ieftina si buna pt roman.... ieftina pe drac...la 8000 de euro... mie nu prea mi se pare... iar buna nu prea s-a demonstrat ( a avut, are si va avea f multe pb... vezi formu dacia lo... )
la 8000 prefer sa imi iau un bmw cu 5000 si 3000 sa ii bag in el
__________________
'06 Skoda Octavia 2 vRS 2.0TFSI 250CP++ >ex '04 Renault Megane Sedan 1.9DCI Privilege >ex '04 Smart Fortwo 0.7 Turbo
'02 Renault Laguna 2 GrandTour 1.9dCi >ex '79 Dacia 1300 Old School
'99 Daewoo Nubira 1 1.6 16v Automata + GPL >ex '12 First Bike Curier >ex '10 Moto Bike 48cc
BASU is offline   Reply With Quote
Old 30-08-05, 22:57   #62
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"BASU\"
ce sa mai.... au facut mare tam tam k scot masina ieftina si buna pt roman.... ieftina pe drac...la 8000 de euro... mie nu prea mi se pare... iar buna nu prea s-a demonstrat ( a avut, are si va avea f multe pb... vezi formu dacia lo... )
la 8000 prefer sa imi iau un bmw cu 5000 si 3000 sa ii bag in el
Din pacate asta e un mod de a rationa la care Renault ne obliga.
Vrem o masina la bani aia!
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 02-09-05, 19:30   #63
MagnuM

Stage 2
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 41
Default DACIA LOGAN....

Intradevar nici eu nu ma asteptam la o astfel de masina kre nu-mi place deloc asa de serie cum vine din fabrica...dar am o intrebare pt Sebastian:dk te-ai apuk de un tuning greu pe logan(adik cu absolut tot tacamul!!!!) ar iesi ceva frumos dintr-o dacie golan?Eu deja am n minte un tuning pt logan dar vreau sa mai intreb pe cineva kre are experienta... Si cine cumpara Logan se uita mai degraba la capacitatea portbagajului si la spatiul interior dekt la veleitatile sportive ale masinii(care sincer nus) Ar putea fi considerata ca o alternativa la km vechiul cielo.... nu va uitati la varsta pt k asta nu insemna k nu stiu si eu destule despre masini...am stat mult la cutie si am invatat....
MagnuM is offline   Reply With Quote
Old 02-09-05, 21:18   #64
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: DACIA LOGAN....

Quote:
Originally Posted by \"MagnuM\"
Intradevar nici eu nu ma asteptam la o astfel de masina kre nu-mi place deloc asa de serie cum vine din fabrica...dar am o intrebare pt Sebastian:dk te-ai apuk de un tuning greu pe logan(adik cu absolut tot tacamul!!!!) ar iesi ceva frumos dintr-o dacie golan?Eu deja am n minte un tuning pt logan dar vreau sa mai intreb pe cineva kre are experienta... Si cine cumpara Logan se uita mai degraba la capacitatea portbagajului si la spatiul interior dekt la veleitatile sportive ale masinii(care sincer nus) Ar putea fi considerata ca o alternativa la km vechiul cielo.... nu va uitati la varsta pt k asta nu insemna k nu stiu si eu destule despre masini...am stat mult la cutie si am invatat....

Chiar si o Lada 1200 ar fi un proiect misto.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 03-09-05, 07:08   #65
MagnuM

Stage 2
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 41
Default

Sa compari lada 1200 cu logan...deja nu mi se pare chiar corect...Nu k sunt proLOGAN dar ... nu ti se pare k e km veche Lada 1200? Insa Lada 1200 poate o fi mai sigura din punct de vedere al stabilitatii insa nu mi-a zis nimeni nimik despre asta Eu chiar intrebam serios pt k am vazut un topic tot p 4tuning in kre un posesor de logan vroia sa-si modifice masina...insa nu complet...mai mult de forma....
MagnuM is offline   Reply With Quote
Old 03-09-05, 07:58   #66
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"MagnuM\"
Sa compari lada 1200 cu logan...deja nu mi se pare chiar corect...Nu k sunt proLOGAN dar ... nu ti se pare k e km veche Lada 1200? Insa Lada 1200 poate o fi mai sigura din punct de vedere al stabilitatii insa nu mi-a zis nimeni nimik despre asta Eu chiar intrebam serios pt k am vazut un topic tot p 4tuning in kre un posesor de logan vroia sa-si modifice masina...insa nu complet...mai mult de forma....
Am preparat o Dacia 1310, un Cielo din clasa asta a masinilor modeste de ce nu s-ar face si Loganul?
Se poate dar e prea scump sa faci ceva calumea, iar eu sincer as alege o alta platforma.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 06-09-05, 18:11   #67
sil4tuning

Purtator cuvant SUN RACERS

Stage 5
 
sil4tuning's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,847
Member of:
[Sun Racers]
[Opel]
Default

nu prea are legatura dar l-am pus sa il vada si cei care nu au apucat ...
Attached Files
File Type: avi logan_crash_test_715.avi (114.0 KB, 26 views)
sil4tuning is offline   Reply With Quote
Old 07-09-05, 14:13   #68
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

apare si varianta diesel, si varianta break, sunt curios daca o sa fie vre-o schimbare in bine a stabilitatii... https://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?t=10806
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-09-05, 14:15   #69
sil4tuning

Purtator cuvant SUN RACERS

Stage 5
 
sil4tuning's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,847
Member of:
[Sun Racers]
[Opel]
Default

pai caroserie ramane identica la diesel ce modificare a stabilitatii vrei ? :P
sil4tuning is offline   Reply With Quote
Old 07-09-05, 14:17   #70
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"sil4tuning\"
pai caroserie ramane identica ce modificare a stabilitatii vrei ? :P
la varianta diesel motorul este mai greu, deci o sa opereze ceva modificari ( sper ), iar varianta break este deasemeni mai grea, dar si cu centrul de greutate mai sus, deci ar trebui si aici operate ceva modificari
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-09-05, 14:51   #71
@tt@ck

Stage 2
 
@tt@ck's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 49
Default

Eu sunt \"fericitul\" posesor al unui renault megane2 hatchback 1,6 16V pe care pot sa spun ca l-am testat la limite! Dupa cum majoritatea celor de aici stiu masina este mai joasa si mai lata decat logan-ul dar pot sa spun ca la 80 km/h se rasuceste fara cea mai mica jena si ca nu doar odata la viteze de 80-90km/h cand am fortat putin pe curbe cu asfalt curat masina a inceput sa topaie pe 2 roti!
Din toate modelele produse de renault pe care le-am condus pana acum, sincer, cred ca doar 2 aveau articulatii care sa permita manevre bruste si un condus sportiv!
Si acum, roman fiind, imi pare rau ca s-a rasturnat, dar ii cred pe nemti! Daca testul ar fi fost facut de englezi atunci as fi fost sceptic...
@tt@ck is offline   Reply With Quote
Old 12-09-05, 09:32   #72
radubucu

Stage 1
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 15
Default

Salutare...am si eu un jaf de Logan..sunteti multumiti nu ?

Am niste comentarii la cei care injura Loganul, multi dintre ei fara sa-l conduca.
1. In primul rand nu mi se pare normal ca la o comparatie intre 2 masini sa spui aia e naspa, aia e oribila, aia e tot Dacie, etc... mi se pare normal sa spui aia are atatia cai, aia are suspensie nu stiu de care, evacuare..etc

2.Cati dintre cei care injurati Loganul ati mers cu el ? Cred ca dupa ce veti merge cu el o sa va schimbati parerea.

3. Voi cand injurati Loganul...ca e masina romaneasca va injurati singuri...adica natia asta nu e buna de nimic...adica nici voi...parerea mea este ca ar trebui sa incurajam economia nationala (uitati-va la nemti)

4. Am dat 7300 euro pe o masina cu aer conditionat, ogllinzi incalzite, geamuri electrice, spatiu cacalau, consum mediu 7.5, viteza maxima 160km/h (mi-a fost frica sa dau mai mult desi se putea...si apropo, nu vibra nimic)...3 ani garantie...pentru mine si familia e mea e extraordinara...

5. Sunt un om corect si recunosc ca i-am gasit defecte, am postat si pe daciaclub.ro....dar intrati pe vwforum.ro, forum.pejo.ro, forum.reno.ro si veti vedea multi nemultumiti si acolo...cu defecte din cele mai nebanuite...

6. Masinile sunt facute sa le conduci, si placerea e ceva subiectiv, tine de fiecare...si cred ca ideile preconcepute nu ar trebui sa existe...cred ca ar trebui sa existe discutii constructive, nu efectul de turma.

Sunt multe lucruri de indreptat in tara asta, eu personal incerc in fiecare zi la locul de munca si in famile...as fi multumit daca nu ne-am mai certa si am incerca sa facem ceva pentru tara asta amarata...

P.S. Cate Loganuri s-au rasturnat in afara de cel de la nemti ? (s-au vandut peste 100.000 buc)
radubucu is offline   Reply With Quote
Old 12-09-05, 13:22   #73
@tt@ck

Stage 2
 
@tt@ck's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 49
Default

Trebuie sa fiu perfect de acord cu tine in tot ceea ce ai spus mai sus! Insa... trebuie sa existe si un insa, aici, cred eu, ca se punea problema altfel: cum se comporta Logan-ul la un mers la limita? Am condus Logan, si pot sa spun ca este ok la mers normal ca si restul de 97% de auto de pe piata, dar cand te apropii de limita masina tinde sa se rasuceasca si sa se incline peste limita sigurantei daca totusi pastreaza aderenta!
Dar repet la mers normal este ok! Si da ca orice alt bun de larg consum (asta insemnand orice masina sub 100000E) are hibe, si va avea intotdeauna!
@tt@ck is offline   Reply With Quote
Old 12-09-05, 13:38   #74
radubucu

Stage 1
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 15
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"@tt@ck\"
Trebuie sa fiu perfect de acord cu tine in tot ceea ce ai spus mai sus! Insa... trebuie sa existe si un insa, aici, cred eu, ca se punea problema altfel: cum se comporta Logan-ul la un mers la limita? Am condus Logan, si pot sa spun ca este ok la mers normal ca si restul de 97% de auto de pe piata, dar cand te apropii de limita masina tinde sa se rasuceasca si sa se incline peste limita sigurantei daca totusi pastreaza aderenta!
Dar repet la mers normal este ok! Si da ca orice alt bun de larg consum (asta insemnand orice masina sub 100000E) are hibe, si va avea intotdeauna!
De acord.
radubucu is offline   Reply With Quote
Old 12-09-05, 15:08   #75
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

nu e vorba de injurat Loganul e vorba ca la banii aia multi considera ca pot sa-si ia ceva mai bun. iar cum multi de aicea viseaza sute de CP normal ca loganul n-o sa-i satisfaca

iar faza cu masina de familie eu nu o prea inteleg si un coupe poate fi o masina foarte buna de familie eu la volan sotia in dreapta si in spate e loc de 2 copii sau un copil si un catel + porbagaj spatios + consum acceptabil la drum intins 8% (sau poate uniiii vor sa care si porcul si soacra in cazul asta le recomanda cu caldura dacia papuc )

singurul avantaj al loganului este garantia de 3 ani, inafara de asta nimika, sunt 99.9999% sigur ca daca vroiai la banii aia puteai sa iei o masina si mai spatioasa si mai confortabila si mai sigura si cu un consum mai mic si mai puternica decat loganul doar ca nu avea cei 3 ani de garantie avea numai 6 luni sau un an.

e masina e a nostra (dacia logan) dar sunt altele mai bune

PS: pana acuma am condus si dacia 1410 si supernova si solentza si logan si sincer mie cel mai mult mi-a placut solentza (cu exceptia suspensiei care mi-a placut mai mult la supernova - un pic cam barca solentza pt gusturile mele si prea inalt loganul)
200SX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -