Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 18-10-06, 21:51   #1
ionutzzSS

Stock
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 4
Smile permis de conducere la 16 ani

am aflat k poti da de permis de conducere la 16 ani,dar este naspet k trebuie sa conduci niste masini jaf.se numesk microcar si au 500 cc parka 4.5 kaiputere. si sa nu mai zik ka sunt in jur de 10.000 euro.astept informati si comentari de la voi P.S. daka poate spune daka smart fortwo este in categoria microcar (B1)
ionutzzSS is offline   Reply With Quote
Old 18-10-06, 22:54   #2
jenel

Stage 3
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 86
Default Re: permis de conducere la 16 ani

asa e ori *** ala de masina sau poti obtina pt motociclete A1
jenel is offline   Reply With Quote
Old 19-10-06, 00:20   #3
Andrey`

Stage 5
 
Andrey`'s Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 507
Default Re: permis de conducere la 16 ani

pt microcar care costa aproximativ 12000 de euro versiunea full,nu trebuie permis de conducere,trebuie nishte cursuri de legislatie ( sa stii semnele si regulile de circulatie ) ....si cu a1 poti conduce motociclete usoare maxim 125 cc si putere maxim 11 kw ...am si eu una uite-o la avatar
__________________
in principiu nu as scrie nimic aici,dar vad ca e la moda :P
Andrey` is offline   Reply With Quote
Old 19-10-06, 02:09   #4
DVDValy

Presedinte R volution

Stage 5
 
DVDValy's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 2,305
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[R volution]
[Honda]
[RENAULT]
Default Re: permis de conducere la 16 ani

Quote:
Originally Posted by ionutzzSS View Post
am aflat k poti da de permis de conducere la 16 ani,dar este naspet k trebuie sa conduci niste masini jaf.se numesk microcar si au 500 cc parka 4.5 kaiputere. si sa nu mai zik ka sunt in jur de 10.000 euro.astept informati si comentari de la voi P.S. daka poate spune daka smart fortwo este in categoria microcar (B1)
fara suparare dar eu unu dc as fi politzist la fel as proceda pt sa stiu pe majoritatea din ziua de azi ce va bate pielea de la chiar 14 ani .
__________________

DVDValy is offline   Reply With Quote
Old 20-10-06, 20:36   #5
vlad_Mafiotu
Seat Driver

Stage 5
 
vlad_Mafiotu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 429
Member of:
[SEAT]
Default Re: permis de conducere la 16 ani

mah am shi eu o intrebare daca poti da de permis mai repede de 18 ani si daca da cu cat timp inainte ? unii zic ca poti de la 17 altii de la 18 ... voi ce stiti ?
vlad_Mafiotu is offline   Reply With Quote
Old 20-10-06, 22:41   #6
RicaFlo
Sun Racers Member

Stage 4
 
RicaFlo's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 190
Member of:
[Sun Racers]
Default Re: permis de conducere la 16 ani

din pacate nu se poate mai devreme de 18 ani deoarece atunci cand te sui la volan cu scoala trebe sa semnezi in caz ca se intampla ceva ....si trebe sa fi major ca sa poti raspunde penal(in caz de ceva accident)
__________________
RIK
RicaFlo is offline   Reply With Quote
Old 21-10-06, 11:57   #7
vlad_Mafiotu
Seat Driver

Stage 5
 
vlad_Mafiotu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 429
Member of:
[SEAT]
Default Re: permis de conducere la 16 ani

dar nu se poate nici cu 2 sapt inainte de 18 ani ? sau ceva de genu ?
vlad_Mafiotu is offline   Reply With Quote
Old 21-10-06, 13:05   #8
RicaFlo
Sun Racers Member

Stage 4
 
RicaFlo's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 190
Member of:
[Sun Racers]
Default Re: permis de conducere la 16 ani

asta cred ca merge depinde si de instructorul cu care faci.....cel mai bine te duci u la o scoala auto sa te interesezi in persoana
RicaFlo is offline   Reply With Quote
Old 21-10-06, 19:47   #9
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: permis de conducere la 16 ani

Quote:
Originally Posted by vlad_Mafiotu View Post
dar nu se poate nici cu 2 sapt inainte de 18 ani ? sau ceva de genu ?
din noul decret care se va pune in aplicare din decembrie este sti****t faptul ca demersul in vederea obtinerii permisului de conducere se schimba un pic,si zic eu in bine:se va da examenul de sala(maxim 3 luni inainte de a face 18 ani)daca ai luat sala faci scoala,dupa care dai traseul in ziua in care deja ai implinit fabuloasa varsta de 18 ani
orlando is offline   Reply With Quote
Old 21-10-06, 21:19   #10
devianc3

Stage 3
 
devianc3's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 95
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: permis de conducere la 16 ani

Smartu` nu intra la B1... B1 sunt Quad`urile.. ATW`urile.. cum vrei tu sa le spui.. sunt pana in 700 de kg.. sau.. stai sa ma uit pe carnet... ca-tzi zic.. Nah.. nu scrie.. ma rog.. ceva in genu`.. pana in 750 de kg.. asha e .. shi smartu` are peste.. cu vreo 100-150.. Deci.. nu.. Shi la A1, nusht de cand e 125cc, ca la mine pe carnet, in spate, inca scrie A1- Sub sau egal cu 50cc, shi sub sau egal 50km/h. Shi prostiile alea.. de micro car.. bleah ) Mai bine itzi iei scooter, shi gata.. mai nasol ii cand ploua...

Cu carnetu`, deocamdata.. e asha.. in mod "legal" scoala se incepe la 18 ani, nu mai devreme... dar.. cum traim in Romania, potzi s-o faci cand vrei, pentru ca deocamdata, in caz de accident, instructorul e de vina, shi nu elevul, pe cand dupa legislatzia noua, va fii shi elevul shi instructorul. Parerea mea.. incepi scoala cu o luna inainte de 18 ani.. shi la 18 ani shi 2 sapt, dai carnetu`.. shi gata... Shi las`.. ca shtiu eu cum e.. ca eu de la 17 ani am inceput sa numar invers zilele pana fac 18, sa-mi fac carnetu`.. shi am luat tzapa, ca nu m-or lasat ai mei sa-l fac.. pana prin august.. shi in aprilie am facut 18 .. dar ma rog.. alta poveste :P

EDIT: combina-tzi parintzii sa meretzi prin padure, sau pe camp.. pentru ca deocamdata, nu itzi trebuie carnet sa conduci pe drumurile forestiere, campiere, deluriere shi de orice alt fel de tip de relief in genu`.. .. ai mei ma lasau tot timpu`.. sa mai conduc.. conduceam de pe la 13-14 ani ) .. shi pe drumu` public.. acuma.. daca te-o prins, ai 2 shanse.. Itzi iei muuuultzi bani la tine inainte sa te sui in mashina, sau face tac`tu pushcarie .. shi tu inchisoare de minori..

Last edited by devianc3; 21-10-06 at 21:22.
devianc3 is offline   Reply With Quote
Old 02-11-06, 21:33   #11
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: permis de conducere la 16 ani

subcat. B1 este mai mult ptr quaduri etc...in cartea de legislatie scrie ca este ptr o masina cu 4 sau 3 roti care are o masa propie de cel putin 400kg si max 550kg si un motor cu ardere interna mai mare de 49cc si cu o vit max constructiva mai mare de 50km/h...deci...atceva nu vad care ar putea fi condus cu B1 decat ATV-urile
__________________

Iubiţi-vă BMW-urile vechi, că altele la fel nu se mai fabrică !!!

NU exista viata dupa kitul de M de la BMW !!!
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 05-11-06, 17:54   #12
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: permis de conducere la 16 ani

eu cred ca voi nu ati aflat inca de fiat 500..

deci poti conduce de la 16 nu e problema..in caz ca ti se intapla ceva raspund parintii..

preturiile scolii de soferi sunt la fel ca la B..
__________________
Consiliere achizitie auto
peter is offline   Reply With Quote
Old 07-11-06, 08:21   #13
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: permis de conducere la 16 ani

Quote:
Originally Posted by peter View Post
deci poti conduce de la 16 nu e problema..in caz ca ti se intapla ceva raspund parintii..
tu cunosti cazul ...
din ce stiu eu, in noul cod rutier trebe sa ai 18 ani in momentul cand te sui la volan sa faci scoala ...
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 07-11-06, 14:52   #14
mihai134

Stage 5
 
mihai134's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 847
Member of:
[FOTO]
Default Re: permis de conducere la 16 ani

asta ar mai lipsi ...copii cu atv-uri sau mai stiu io ce microcar-uri pe drumuri. la varsta aia sunt alte kestii care merita traite
mihai134 is offline   Reply With Quote
Old 07-11-06, 17:34   #15
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: permis de conducere la 16 ani

S-a mai discutat... scola acum o poti face legal oricand, dupa 1 decembrie probabil o vei putea incepe cel mai devreme cu 3 luni inainte de 18 ani...
Nu trebuie sa fi major ca sa poti raspunde penal, trebuie sa ai 16 ani pentru asta.
Peter, raspund parintii daca ti-au dat ei masina, altfel tu raspunzi.
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -