Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: Esti de acord cu inmatricularea masinilor pe Bulgaria?
DA 631 78.39%
NU 174 21.61%
Voters: 805. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 17-02-13, 14:01   #496
R1s3

Stage 5
 
R1s3's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 747
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by ursy View Post
Mersi Bogdane! Ce stii de Petrov, e serios plateste darile sau ma trezesc cu masina radiata?
E foarte serios Petrov, vorbeste si romana cat de cat. Eu am inmatriculat doua masini cu el. Pretul corect pt inmatriculare la o masina cu motor de maxim 2000 cm3 este 350 de euro. Cine cere mai mult este intermediar si diferenta ii ramane lui. De 4 ani am avut numai masini pe Bg si nu am intampinat nici cea mai mica problema. Bafta
__________________
Ex: Opel Astra GSi
Ex: BMW 325i M Pack
Ex: Alfa Romeo 156 Sportwagon
Ex: Bmw 323iA :X
Bmw 320i - Under construction

R1s3 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-13, 14:14   #497
Bogdan_BMC

Stage 2
 
Bogdan_BMC's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 35
Member of:
[VW]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Deci URSY, Ai confirmare de la R1s3, eu nu stiu nimic. Nu am masina inmatriculata cu el. Dar din toate firmele/siteurile pe care am cautat, pare cel mai serios. Cel mai bine, mergi, vorbesti personal cu el, iti explica toate chestiile care vrei sa le lamuresti, si decizi ce faci.
Eu sunt PRO inmatricularii pe BG. Desi am luat masina inscrisa deja pe BG, dar stiu ca nu au fost probleme. + Ca am fost oprit de RAR, singurul lucru care mi l-a zis, AGENTUL DE CIRCULATIE, actele pe folie, care lipsesc cu desavarsire, deh.. nu pot elibera acte pe folia pusa la mine in curte .
In rest, totul ok. Si am fost luat si in baza de date pe care o fac astia acum.

Cred ca stiti despre ce e vb, o sa opreasca toate masiniile inmatriculate in alte tari, pentru a face o baza de date.
Sper ca ti-am fost de ajutor atat eu, cat si colegii de pe forum. Astept sa ne spui ce-ai mai facut cu inmatricularea.
Bogdan_BMC is offline   Reply With Quote
Old 17-02-13, 16:30   #498
ursy

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 9
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

R1S3 spune-mi in 350 Eur sunt incluse toate (asig + KAT+ecotaxa+impozit+procuri) pentru ca mi se pare prea putin. Va multumesc la amandoi pentru ajutor!
ursy is offline   Reply With Quote
Old 17-02-13, 16:35   #499
Ciumpy94

Stage 2
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 67
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by ursy View Post
R1S3 spune-mi in 350 Eur sunt incluse toate (asig + KAT+ecotaxa+impozit+procuri) pentru ca mi se pare prea putin. Va multumesc la amandoi pentru ajutor!
Nu. Procura se plateste separat si costa 20 euro (eu atat am dat).Cu toate actele ajungi undeva pe la 700 ca s-a scumpit.
Ciumpy94 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-13, 17:18   #500
R1s3

Stage 5
 
R1s3's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 747
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by ursy View Post
R1S3 spune-mi in 350 Eur sunt incluse toate (asig + KAT+ecotaxa+impozit+procuri) pentru ca mi se pare prea putin. Va multumesc la amandoi pentru ajutor!
Eu la un Bmw 325 am dat 370 de euro pentru ca are motor peste 2000 cm3. In acesti bani este inclusa inmatricularea, asig + carte verde pe 1 an, itp, contract vanzare-cumparare si procura. O sa apara si numele tau pe carte ca utilizator.

Eu am mai dat 30 de euro pe platforma de la Giurgiu pana la Kat pentru ca aveam nr rosii. Daca ai nevoie de platforma te ajuta asociatul lui din Giurgiu, Ionut il cheama, care este si preot, deci daca esti cu religia poate asta iti da mai multa incredere ).

Aproape mereu vin si intermediari la KAT care de fapt inmatriculeaza tot pe firma lui Petrov masinile dar ei cer 500-600 de euro ca sa manance si ei ceva Deci din cauza asta sunt diferentele astea de pret.

Deci in total 400 de euro cu tot cu platforma.

http://www.inmatricularetaxabulgaria.ro/preturi.html

Suna-l si tu pe Petrov si vb cu el 0786 863 439
R1s3 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-13, 19:21   #501
ursy

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 9
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Ceva nu suna bine aici, din calculele mele Petrov nu ramane cu mare lucru... toate cheltuielile insumate dau poate chiar mai mult de 350 eur.
ursy is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 11:20   #502
hellker

Stage 5
 
Join Date: May 2004
Posts: 929
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by ursy View Post
Ceva nu suna bine aici, din calculele mele Petrov nu ramane cu mare lucru... toate cheltuielile insumate dau poate chiar mai mult de 350 eur.
si eu am inscris la Petrov in decursul a 3 ani 4 masini...este un om foarte serios! si ieftin...vezi tu, el merge pe volum extrem de mare de inscrieri..de asta are si preturi mici (gandeste-te ca el castiga mult DOAR din procentul pe care il ia la asigurarile facute la masinile inscrise de el..) CU TOATE ASTEA te poti reorienta catre anumiti intermediari si poti sa platesti 450-550-650 euro..asta ca sa fii tu mai linistit ca nu ai platit prea putin (350 se pare ca e prea putin pt tine ,dupa tine pretul reflecta seriozitatea)
__________________
Ex opel calibra& borbet A 16" 9j 215/40r16
EX vauxhall vectra& irmscher star sport 17" 225/45 zr17
ford mondeo 2006& OEM alloy 17'' 205/50r17
dacia 1300'71 ...&tablE
Ex e39 528i ..&style 42
latest...E38 728iA oxford green... running on...coming soon AEZ MITA 20 inchx9j ET10 +245/35ZR goodyear F1 asymmetric
hellker is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 18:25   #503
ddorin

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 3
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

sunt putin confuz ,
si a facut cineva de aici itp -ul la rar ? cum se procedeaza acolo ? o verifica la "sange" ??

eu am la asta a mea pe fata am discurile putin ovalizate cand pun frana mai usor imi trepideaza putin volanul .. este un motiv sa mi o respinga ??

iar pentru asigurare am gasit pe net o firma din romania care se ocupa si de asigurarea masinilor pe bulgaria asigur.com , dar n am luat contact cu ei sa mi supuna cat ma costa.
ddorin is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 21:57   #504
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by ddorin View Post
sunt putin confuz ,
si a facut cineva de aici itp -ul la rar ? cum se procedeaza acolo ? o verifica la "sange" ??

eu am la asta a mea pe fata am discurile putin ovalizate cand pun frana mai usor imi trepideaza putin volanul .. este un motiv sa mi o respinga ??

iar pentru asigurare am gasit pe net o firma din romania care se ocupa si de asigurarea masinilor pe bulgaria asigur.com , dar n am luat contact cu ei sa mi supuna cat ma costa.
Nu prea are cum să ţi-o descopere la discuri. pentru că nu rulează cu ea şi pe tamburii ăia, cred că îţi ţin frânele chiar dacă îţi sunt ovalizate discurile.

Când întrebi cum sunt ăia de la RAR, ar trebui să-ţi analizezi şi tu un pic maşina. Nu te gândi că ăia nu-s oameni...

Pentru oraşul meu (Călăraşi), am exemple în care au trecut ITP-ul, maşini cu un aspect ceva mai urât dar care la partea tehnică erau ok.

Dacă la tine doar discurile ar fi problema cea mai mare, eu zic să te duci cu încredere că o să-l iei.

În legătură cu asigurarea pe BG, vezi că sunt foarte mulţi useri pe aici care au cunoştiinţe în materie de asigurări pe BG şi te pot îndruma. Numa' pe thread-ul ăsta dacă vei căuta câteva postări, îţi vei da seama singur.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 22:31   #505
Bogdan_BMC

Stage 2
 
Bogdan_BMC's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 35
Member of:
[VW]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by ddorin View Post
sunt putin confuz ,
si a facut cineva de aici itp -ul la rar ? cum se procedeaza acolo ? o verifica la "sange" ??

eu am la asta a mea pe fata am discurile putin ovalizate cand pun frana mai usor imi trepideaza putin volanul .. este un motiv sa mi o respinga ??

iar pentru asigurare am gasit pe net o firma din romania care se ocupa si de asigurarea masinilor pe bulgaria asigur.com , dar n am luat contact cu ei sa mi supuna cat ma costa.
Ai grija sa nu uiti de impozit. Daca faci toate astea aici in tara, fa cumva sa platesti impozitul la bulgari. Ca te trezesti ca masina e cautata de statul bulgar pentru neplata impozitului. Mie in Mai mi se duc toate actele, si cred ca o sa platesc totul in BG. E mult mai bine. Platesc acolo, dau 3 milioane, imi traduc actele, si nu am treaba cu ea.
Vreau sa aflu si parerea altor useri. Ce ziceti baieti?
Bogdan_BMC is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 12:27   #506
R1s3

Stage 5
 
R1s3's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 747
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by Bogdan_BMC View Post
Ai grija sa nu uiti de impozit. Daca faci toate astea aici in tara, fa cumva sa platesti impozitul la bulgari. Ca te trezesti ca masina e cautata de statul bulgar pentru neplata impozitului. Mie in Mai mi se duc toate actele, si cred ca o sa platesc totul in BG. E mult mai bine. Platesc acolo, dau 3 milioane, imi traduc actele, si nu am treaba cu ea.
Vreau sa aflu si parerea altor useri. Ce ziceti baieti?
Cu impozitu e o mare teapa. Un bulgar de exemplu are 200 de masini pe numele lui. Nu se poate plati impozitu pentru o singura masina de exemplu, ca nu iti dau cei de la fisc chitanta doar pt masina cu nr xxx. Cei care iti zic ca iti platesc impozitu iti aduc o chitanta falsa ca sa-ti ia banii pe ea. Si sunt mai mult decat sigur ca 99% din masinile de BG sunt radiate fiscal. Mi se pare si normal pana la urma. Si poti sa stai linistit ca nu iti face nimic politita pentru chestia asta pt ca nu au de unde sa stie. Sunt foarte multe masini radiate fiscal cu numere de Romania si nu au nici o problema. Deci sfatul meu ar fi sa uiti de impozit. Iti treb asigurare si itp si mergi fara probleme.
R1s3 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 13:42   #507
sstilo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 301
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

o masina radiata de la fisc va fi radiata automat si din baza de date a politiei,dupa 30 de zile, in romania. nu induce lumea in eroare. multi km cu masina ta `inmatriculata` pe bulgaria
sstilo is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 17:59   #508
R1s3

Stage 5
 
R1s3's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 747
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by sstilo View Post
o masina radiata de la fisc va fi radiata automat si din baza de date a politiei,dupa 30 de zile, in romania. nu induce lumea in eroare. multi km cu masina ta `inmatriculata` pe bulgaria
Sincer nu cred ca e asa. Eu am tovarasi cu motoare peste 2000 cm3, pe Romania, care si le-au radiat fiscal din cauza impozitului foarte mare si merg asa de peste un an. Nu au avut niciodata probleme cu politia, la itp, asigurare etc. Din cauza asta eu cred ca masinile pe Bg sunt radiate de la fisc. Nu cred ca bulgarului ii convine sa ii adauge impozit pentru atatea masini. Numai bine
R1s3 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 18:51   #509
hellker

Stage 5
 
Join Date: May 2004
Posts: 929
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by sstilo View Post
o masina radiata de la fisc va fi radiata automat si din baza de date a politiei,dupa 30 de zile, in romania. nu induce lumea in eroare. multi km cu masina ta `inmatriculata` pe bulgaria
o masina nu se poate radia de la politie decat in baza unui certificat de la un centru remat de predare a masinii sau expres la cerere pt diferite motive invocate de proprietar...nu exista radiere automata de la politie)) o masina se poate radia de la fisc(de la primarie) chiar in baza unui contract de vanzare cumparare fictiv facut intre tine si un prieten binevoitor,de preferinta cu domiciliul in alt judet/localitate,,,,,NU EXISTA BAZA DE DATE COMUNA INTRE POLITIA RUTIERA DIRECTIA PERMISE SI INMATRICULARI --- SI DIRECTIA FINANTE A FIECAREI PRIMARII DIN ROMANIA...si nici nu va exista prea curand

Last edited by hellker; 22-02-13 at 18:55.
hellker is offline   Reply With Quote
Old 23-02-13, 19:19   #510
ionut_x

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 75
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by hellker View Post
o masina nu se poate radia de la politie decat in baza unui certificat de la un centru remat de predare a masinii sau expres la cerere pt diferite motive invocate de proprietar...nu exista radiere automata de la politie)) o masina se poate radia de la fisc(de la primarie) chiar in baza unui contract de vanzare cumparare fictiv facut intre tine si un prieten binevoitor,de preferinta cu domiciliul in alt judet/localitate,,,,,NU EXISTA BAZA DE DATE COMUNA INTRE POLITIA RUTIERA DIRECTIA PERMISE SI INMATRICULARI --- SI DIRECTIA FINANTE A FIECAREI PRIMARII DIN ROMANIA...si nici nu va exista prea curand
Pai si nu este nimic ilegal in asta , exista vre`o sansa sa te descopere ? Banuiesc ca daca ar fi mers treaba asa multi ar fi facut asta si ar fi scapat de impozitul exagerat nu ?
ionut_x is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -