Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: Esti de acord cu inmatricularea masinilor pe Bulgaria?
DA 631 78.39%
NU 174 21.61%
Voters: 805. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 08-07-11, 08:23   #241
B-09-YIN

Stage 2
 
B-09-YIN's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 41
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

EU SUNT PRO CLAR!! DAR AM SI EU O INTREBARE ADRESATA CELOR CARE SE OCUPA CU INMATRICULARI ,AM O PISICA 2.5 BENZINA PE ITALIA ,AM NUMERELE NOI ,AM LA MASINA DOAR TARGA MARE NU AM CERTIFICAT DE PROPRIETATE .POT SA O INMATRICULEZ ?????????????????? ROG DOAR PE CEI CE CUNOSC SITUATIA SA-MI RASPUNDA SCUT SI LA OBIECT SI CAT MA COSTA DACA DA!
B-09-YIN is offline   Reply With Quote
Old 14-07-11, 08:42   #242
mit78

Stage 1
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 13
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

eu unul nu sunt deacord,in tarile civilizate,toate masinile circula,dar cele vechi platesc taxe de se indoaie,aici la noi taxele sunt mai mici,doar ca cea de prima inmatriculare e mare,asta este,nu toti trebuie sa avem masini,si in orice conditii,majoritatea masinilor de bulgaria,sunt rable,nu corespund tehnic,este vorba de vw vento,passat,golf 3,bmw ursulet,pisicuta,audi 80,b4,b5,masini de peste 15 ani,care is ruginite,cu suspensii si sisteme de frinare obosite,dar care pentru romanul prapadit sunt bune.
Dar acel roman ,nu se gindeste la omul de linga el,care ii este partener in trafic ca il poate ucide sau vatama,si ca rabla lui polueaza la greu,asta ce mai conteaza,sa avem masini si sa asculatam salamu florin,ca e eftina ruda,minca tot cu mat.
am ajuns rau de tot,mentalitatea noastra este sub orice critica,vrem sa avem si noi masini ca neamtu,dar nu ne permitem,si luam ce apucam,adica ce arunca ei,noi luam de bun,montam boxe in ele,dam drumu la manele si ne-am scos,exista si autobuze,tramvaie,biciclete,si alte mijloace,nu ne-am nascut in masina toti.
Stam in romania,deci trebuie sa ne supunem rigorilor legii,nu sa luam table cu restrictii de viteza de pe stalpi si sa inmatriculam masini in bulgaria.
Cica noi e bazati si fentam legea,romanul in general se descurca,adica nu munceste nu plateste taxe,si cica vrea beneficiii de la stat.
Nu fac parte din nici un partid,dar nu mai suport cocalarii care fac fente cu statul,au masinii de sute de mii,si alea inmatriculate in bulgaria,sau alte tari,nu lucreaza si au bani,si sar cu gura la tv ,cad au ocazia,la un interviu pe strada,ca nu au avantaje din partea statului,pai in tarile de afara,toate taxele sunt mai mari,asigurari,impozite si alte cele,de acolo vin avantajele care se intorc spre populatie,nu pica din cer nimic.
mit78 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-11, 09:14   #243
bogdan_kwx

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,389
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Cred ca te pripesti sau nu stii sa iti expui punctul de vedere.Romanii sint puturosi si nu muncesc , evita taxele si alte chestii numai aici in Ro.Ia fi atent, un cetatean si-a luat acum4-5 ani un 5-ar cu un V8 de 4.4 l.Masina euro 2 dar omul a fost atras de ea.Frine incomparabile cu alternativa Logan , suspensii , siguranta , confort.La achizitie era un impozit de aprozimativ 180 euro , iar el facindu-si calculele si-a dat seama ca poate sa suporte.Vine statul acum 2 ani si spune , frate tu pt masina asta acum trebuie sa platesti un impozit de 50 mil.Ce faci atunci cind vine si te pune in fata acestui fapt?acest impozit nu este asa mare nici in Germania.
Spre exemplu acolo exista Oldteimer , deci ai o pasiune pt un model vechi de peste 25 ani (cred) ai taxe reduse, poti sa il inmatriculezi provizoriu si alte avantaje.Benzina la noi era 1,3 euro si in germania 1,47 asta in conditiile in care jumatate din productie este din extractie proprie.Ministerul Mediului nu e in stare sa faca o lege clara privind aceasta taxa de poluare sau cum o fi.Cind vezi atitea nedreptati cum crezi ca iti vine sa fii corect?
Cum crezi tu ca au acumulat toti actualii si fostii demnitari si directorii de mari intreprinderi duse voit la faliment averi incomensurabile?fratii Aldi i germania au avere comparabila cu cei mai bogati oameni de la noi si au acumulat in 60 ani.Deci tine minte , banii de la ei sunt banii mai , ai tai si ai altor 20 mil de prostanaci.Atita timp cit Boc isi plimba copii si nepotii cu elicopterul , cind Udrea dispune de bani dupa bunl ei plac, cind Nastase nu raspunde penal si alte mii si mii de chestii nu se vor intimpla oamenii trebuie sa faca orice ca sa supravietuiasca.masina nu e un moft, daca nu stii sintem in secolul 21
si cred ca da, trebuie sa gaseasca ce e mai avantajos pentru ei.Sunt f multe argumente ce ti-as putea scrie dar cred ca e o pierdere de timp.
Si ca sa inchei , in Germania muschiul de porc e 3,99 euro/kg si litrul de ulei de gatit 1,49.Stii cit costa a noi?Hai ca deja ma enervez....

Quote:
Originally Posted by mit78 View Post
eu unul nu sunt deacord,in tarile civilizate,toate masinile circula,dar cele vechi platesc taxe de se indoaie,aici la noi taxele sunt mai mici,doar ca cea de prima inmatriculare e mare,asta este,nu toti trebuie sa avem masini,si in orice conditii,majoritatea masinilor de bulgaria,sunt rable,nu corespund tehnic,este vorba de vw vento,passat,golf 3,bmw ursulet,pisicuta,audi 80,b4,b5,masini de peste 15 ani,care is ruginite,cu suspensii si sisteme de frinare obosite,dar care pentru romanul prapadit sunt bune.
Dar acel roman ,nu se gindeste la omul de linga el,care ii este partener in trafic ca il poate ucide sau vatama,si ca rabla lui polueaza la greu,asta ce mai conteaza,sa avem masini si sa asculatam salamu florin,ca e eftina ruda,minca tot cu mat.
am ajuns rau de tot,mentalitatea noastra este sub orice critica,vrem sa avem si noi masini ca neamtu,dar nu ne permitem,si luam ce apucam,adica ce arunca ei,noi luam de bun,montam boxe in ele,dam drumu la manele si ne-am scos,exista si autobuze,tramvaie,biciclete,si alte mijloace,nu ne-am nascut in masina toti.
Stam in romania,deci trebuie sa ne supunem rigorilor legii,nu sa luam table cu restrictii de viteza de pe stalpi si sa inmatriculam masini in bulgaria.
Cica noi e bazati si fentam legea,romanul in general se descurca,adica nu munceste nu plateste taxe,si cica vrea beneficiii de la stat.
Nu fac parte din nici un partid,dar nu mai suport cocalarii care fac fente cu statul,au masinii de sute de mii,si alea inmatriculate in bulgaria,sau alte tari,nu lucreaza si au bani,si sar cu gura la tv ,cad au ocazia,la un interviu pe strada,ca nu au avantaje din partea statului,pai in tarile de afara,toate taxele sunt mai mari,asigurari,impozite si alte cele,de acolo vin avantajele care se intorc spre populatie,nu pica din cer nimic.

Last edited by bogdan_kwx; 14-07-11 at 09:16.
bogdan_kwx is offline   Reply With Quote
Old 14-07-11, 12:55   #244
mit78

Stage 1
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 13
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

ba da,este un moft,ce sa faci cu un v8 de 5000,cand tu ai salar 500 euro sau mai putin,nu ai banii sa ii schimbi uleiul sau sa faci revizia,dar ai masina de jdemii de euro,in bucuresti o gramada de manelisti stau la bloc ,si se dau cu touareg si alte masini de lux,cica e baieti de valoare si se descurca,la un moment dat vin si cer de la aia saraci ,bani de motorina,ca nu mai au nici sa treaca strada.
Asta e romanu,nu compara cu germania,pe romani,ca aia nu sunt snobi ca noi,cumparam tel de 500 euro,si stam doar pe wirelles pe net,ca nu avem bani de net prin gsm,pina o sa revenim cu picioarele pe pamint mai este mult,sa ii lasam pe cei care ne conduc deoparte,ca tot din popor vin si sunt tot gunoaie,baieti descurcareti,cu scoala vietii,masina trebuie sa corespunda tehnic permanent,nu sa o lase asa cum a luat-o sau cum o distruge,gume ca ,chelia lui kojak,pivoti si bucse cu joc de glezna,telescoape praf si placute uzate pina la fier.
Am vazut discutii pe alte forumuri,ca cica politia in alte tari,opreste masinile din patria muma,sa verifice pina si gumele,pivoti,acte,tot,ca suntem discriminati;gresit,indiferent de situatia ta finaciara,masina trebuie sa aibe tot la ea,inclusiv reviizii facute ca la carte,nu labareli.
Cum am zis mai sus,cine nu are bani sa tina o masina,sa se dea cu mijloacele de transport in comun sau cu bicicleta ca este bio.
mit78 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-11, 13:39   #245
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Unii oameni sunt spalati pe creier si voiosi sa fie asa.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 14-07-11, 15:01   #246
bogdan_kwx

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,389
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

daca tu crezi ca un 5-ar v8 euro 2 e zeci de mii de euro ma intreb ce pana mea faci tu pe acest site de pasionati auto.


Quote:
Originally Posted by mit78 View Post
ba da,este un moft,ce sa faci cu un v8 de 5000,cand tu ai salar 500 euro sau mai putin,nu ai banii sa ii schimbi uleiul sau sa faci revizia,dar ai masina de jdemii de euro,in bucuresti o gramada de manelisti stau la bloc ,si se dau cu touareg si alte masini de lux,cica e baieti de valoare si se descurca,la un moment dat vin si cer de la aia saraci ,bani de motorina,ca nu mai au nici sa treaca strada.
Asta e romanu,nu compara cu germania,pe romani,ca aia nu sunt snobi ca noi,cumparam tel de 500 euro,si stam doar pe wirelles pe net,ca nu avem bani de net prin gsm,pina o sa revenim cu picioarele pe pamint mai este mult,sa ii lasam pe cei care ne conduc deoparte,ca tot din popor vin si sunt tot gunoaie,baieti descurcareti,cu scoala vietii,masina trebuie sa corespunda tehnic permanent,nu sa o lase asa cum a luat-o sau cum o distruge,gume ca ,chelia lui kojak,pivoti si bucse cu joc de glezna,telescoape praf si placute uzate pina la fier.
Am vazut discutii pe alte forumuri,ca cica politia in alte tari,opreste masinile din patria muma,sa verifice pina si gumele,pivoti,acte,tot,ca suntem discriminati;gresit,indiferent de situatia ta finaciara,masina trebuie sa aibe tot la ea,inclusiv reviizii facute ca la carte,nu labareli.
Cum am zis mai sus,cine nu are bani sa tina o masina,sa se dea cu mijloacele de transport in comun sau cu bicicleta ca este bio.
bogdan_kwx is offline   Reply With Quote
Old 14-07-11, 15:23   #247
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by mit78 View Post
ba da,este un moft,ce sa faci cu un v8 de 5000,cand tu ai salar 500 euro sau mai putin,nu ai banii sa ii schimbi uleiul sau sa faci revizia,dar ai masina de jdemii de euro,in bucuresti o gramada de manelisti stau la bloc ,si se dau cu touareg si alte masini de lux,cica e baieti de valoare si se descurca,la un moment dat vin si cer de la aia saraci ,bani de motorina,ca nu mai au nici sa treaca strada.
Asta e romanu,nu compara cu germania,pe romani,ca aia nu sunt snobi ca noi,cumparam tel de 500 euro,si stam doar pe wirelles pe net,ca nu avem bani de net prin gsm,pina o sa revenim cu picioarele pe pamint mai este mult,sa ii lasam pe cei care ne conduc deoparte,ca tot din popor vin si sunt tot gunoaie,baieti descurcareti,cu scoala vietii,masina trebuie sa corespunda tehnic permanent,nu sa o lase asa cum a luat-o sau cum o distruge,gume ca ,chelia lui kojak,pivoti si bucse cu joc de glezna,telescoape praf si placute uzate pina la fier.
Eu nu inteleg ce te f**e pe tine grija ce masini isi cumpara altii, sau cum si unde traiesc.

Si ca o mica paranteza, acum 2 saptamani am luat un BMW 318i din Germania, si, discutand cu vanzatorul, m-a intrebat aleatoriu cat costa sa o inmatriculez la noi. Cand i-am spus ca e vreo 1300 de euro, m-a intrebat foarte sincer si senin: dar ce salarii aveti acolo in Romania?
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 14-07-11, 16:31   #248
mit78

Stage 1
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 13
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

era un exemplu,si de ce nu recunosti ca o gramada de blochisti se dau cu masini scumpe,si la un moment dat ramin fara ea,sau nu au bani de luat motorina la ea,sau benzina dupa caz.
domnu din cluj,bmw-ul 318i e ursulet sau pisicuta?
si mai o chestie,pe forumul asta,gindirea mea nu se prea aplica,pentru ca aici sunt pasionati,dar in general se aplica,mai ales la fomisti si manelisti pe cale de afirmare,pe soselele patriei,si in spatele blocului.

Last edited by mit78; 14-07-11 at 16:39.
mit78 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-11, 19:11   #249
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Ceea ce vor ei sa faca privind noua lege este fix frectie la picior de lemn...ca mai toate legile date in ultimul timp dealtfel.Nu vor rezolva nimic altceva decat sa-i imbogateasca putin mai mult pe cei care fac inmatriculari in BG si pe unii dintre bulgari.

Adica pe statul Roman il doare nu ca masina are numere de BG si ca acolo este ieftin,il doare ca nu poate demonstra cine a fost la volan la un moment dat.In concluzie,ca si rezolvare cei care avem masini inm. in BG vom fi nevoiti sa ne luam rezidenta in BG iar masinile sa fie inmatriculate pe numele fiecaruia...pff...mare scofala.

Decat sa dau jdemii de E taxa de jmecher a lui base,plus 8000ron impozit+asig....mai dau cateva sute de E,am rezidenta in BG...masina pe numele meu...si ...si se mai imbogatesc aceeasi oameni inca putin in timp ce noi strigam de foame.
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 14-07-11, 19:33   #250
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by mit78 View Post
era un exemplu,si de ce nu recunosti ca o gramada de blochisti se dau cu masini scumpe,si la un moment dat ramin fara ea,sau nu au bani de luat motorina la ea,sau benzina dupa caz.
domnu din cluj,bmw-ul 318i e ursulet sau pisicuta?
si mai o chestie,pe forumul asta,gindirea mea nu se prea aplica,pentru ca aici sunt pasionati,dar in general se aplica,mai ales la fomisti si manelisti pe cale de afirmare,pe soselele patriei,si in spatele blocului.
Nu era vorba de recunoscut sau nu, pur si simplu nu inteleg de ce romanii trebuie sa foloseasca in mod constant ca exemplu alti romani in subiectul asta de discutie. Mancatoria asta devine foarte deranjanta de la un punct, mai ales cand nimeni nu e capabil sa demonstreze CU CE anume ii incomodeaza o taxa/lege pe ei insisi, decat folosind astfel de exemple.
BMW-ul era E46, 2004.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 14-07-11, 23:51   #251
mit78

Stage 1
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 13
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

da,faina masina.
mit78 is offline   Reply With Quote
Old 17-07-11, 10:59   #252
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Arrow ne certăm degeaba

şi alţii îşi fac mofturile.

acum îmi pare rău că am dat 1000 euroi la statul român pentru că aveam NEVOIE de o maşină a familiei, am renunţat la dacia veche, care mergea binişor, pentru o maşină cu abs, euro3, climă.

Iar acum vine statul, îmi taie din salar dacă sunt bugetar, sau mă dă afară patronul că nu are unde să vândă producţia şi eu rămân cu rate la o maşină (cumpărată second) şi fără bani de benzină şi piese de schimb!

De ce trebuie eu să îi îmbogăţesc pe câte unii, când S-AR PUTEA aplica legea PENTRU TOŢI!

Dacă în câţiva ani îmi voi reveni financiar şi mi-oi dori o altă maşină, aceasta nu va fi nici înmatriculată în rRomânia şi nici nu va fi nouă!
demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 31-07-11, 16:57   #253
yneedlove

Stage 5
 
yneedlove's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 770
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Sunt la a3a masina pe BG , din pacate sunt de acord cu inmatricularea in BG pt ca statul roman nu face altceva decat sa ne jupoaie fara sa ofere absolut NIMIC in schimb !!!

DE ACORD !!!
__________________
Desteptul cedeaza primul , are ceva mai bun de facut....

Nu te pune cu mintea prostului pt ca te va rapune , el are mintea odihnita !!!
yneedlove is offline   Reply With Quote
Old 04-08-11, 15:18   #254
chyryCRY

Stage 5
 
chyryCRY's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 1,646
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Salut ! vreau sa merg la ruse sa imi cumpar o masina ... tocmai am vandut un opel corsa b pe foarte putini bani .. ce am mai strans ,m-am hotarat sa merg la ruse sa imi cumpar ori un clio sport ori un citroen saxo vts ori un peujo 106 ... ideea este urmatoarea sunt putin indecis din pricina faptului ca ar putea intra in vigoare o noua lege care nu permite circulatia cu o masina inmatriculata in alt stat decat in romania mai mt de 90 de zile [ sunt convins ca ati auzit ] ar fi prima mea masina inmatriculata pe Bg. voi ce ma sfatuiti !? ce ati auzit ce ati vazut etc

Multumesc anticipat
chyryCRY is offline   Reply With Quote
Old 04-08-11, 21:00   #255
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Am vazut reclama pe un forum, inmatriculare bulgaria pe numele tau, care e faza?
a3ds is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -