Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 23-07-06, 16:42   #76
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

Quote:
Originally Posted by 59AFA
320 ul probabil avea si vreo 300.000 km la bord k sa stea bara la bara cu opelashul tau sau vreo panarama de sofer....deci chiar tu ai zis k ai avut mare noroc k ai gasit masina.eu nu zic k nu merita mai mult o masina sh decat un logan , dar asta e parerea noastra..pasionatilor de viteza , tuning etc...unui familist convins cu salariu de 10 mil sigur ii convine sa isi ia un logan...btw sa stapanesti sanatos masina
merci pt urari de bine ! si sa stii ca bmwu avea 50 de mii de km ! e un prieten si are 10 ani de condus + ca stie sa se dea! doar ca a mea are sprintu bun si in prima faza il fac.. dar de la a 3-a a 4-a.. ma rupe bmwu ) oricum e o masina super si vad ca ai clio... te intrb ceva: cat i-ai dat .. ca am vazut unu care se ducea de rupea si nu puteam sa ii fac nimic cu golfu
__________________

dolb is offline  
Old 23-07-06, 16:58   #77
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

Quote:
Originally Posted by Xtreme-Razvan
Imi mai place chestia cu are garantie ... asa si??? ... cine ce si-a schimbat pe garantie la masina fara sa plateasca ... toate sunt consumabile la noi in tara ...
corect ! in romania .. te scuipa daca le zici de garantie ) .. cumnatul meu a trebuit sa plateasca bani grei la renault pt caroserie: desi avea garantie 3 ani ! este romania fratilor ! aa si pt cei care zic: e masina noua am o intrebare: cand cumperi o masina SH .. sa zicem dai 10000 de euro pe ea > daca vrei sa o vinzi peste 2-3 ani : o dai cu 9000 - 8000 sa zicem ( eu am dat dupa un an cu ACELASI PRET !) .. dar daca iei o masina NOUA cum ai iesit dupa poarta fabricii pierzi 1000 de euro din start !! .. pe parcurs nu mai zic ( exemplu: cumnatu cu megane> il duce leasing: 25000 .. la vanzare in targ: 10000 .. atata isi ia !
dolb is offline  
Old 23-07-06, 17:08   #78
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

Quote:
Originally Posted by sil4tuning
da mircea ...dar golfu asta din 2000 sau 2001 de care zici tu are deja acuma in 2006 250 000 km ....vezi tu ....bagi cheia in contact si opaa.....6 cifre la km...nasol rau ....

hopa eu din motive financiare am cumparat o masina cu 6 cifre la care nu cred ca mi s-a stricat ceva(pardon s-au stricat vreo 2 ambreiaje dar la curse), mai conteaza si cum alegi masina aia SH sau ce noroc ai, si gasesti si cu 100.000km 150.000 , alea la 250.000 km sunt si maiieftine, si apoi la masina noua la revizia 1 (x km) tre sa te duci la service autorizat unde te jupoaie de banica altfel pierzi garantia, la revizia 2 (la y Km) tre iar sa te duci laservice autorizat unde te jupoaie de bani.

la o masina SH, cand o iei (considerand ca nu ti-ai luat tzeapa) ii schimbi consumabilele (le cumperi singur si te duci la un service sa ti le puna ca sa nu te incarce aia la nota sa te rupa) iar apoi ii bagi/benzina motorina si mergi cu ea.

cata lume si-a adus masina (vb de o suma sub 10.000E cu tot cu inmatriculat schimabt consumabile drum ..... totul) SH din Germania si a avut probleme cu ea?

la o masina noua poti fi mereu victima unui defect de fabricatie/asamblare (si nu stiu cat de bine sta loganul la capitolul controlul calitatii) la una SH n-ai acesta problema pt ca daca era ceva era descoperita de primul propietar.

toate acestea sunt considerate in ipoteza topicului o masina SH buna, excludem tzepele, masinile busite sau alergate

pana o sa am suficienti bani ca sa nu se puna problema decat de modelul de masina care il vreau, o sa aleg mereu o masina SH buna care sigur va oferii in aceiasi bani mult mai multe optiuni/performante decat o masina noua.

caz concret masina SH buna 3800E Nissan 200SX recent adus din Belgia (6 luni) la aceiasi bani puteam sa cumpar o dacie noua zambetul lui iliescu dupa doi ani si ceva de cand am masina, nimeni nu-mi poate spune ca masina noua e masina noua, parerea mea personala e ca nici nu incape vorba de comparatie din orice punct de vedere. ( hai sa nu fiu rau, trebuie sa recunosc: SX-ul consuma cu 2-3% mai mult la mers frumos ecat dacia, piesele la SX sunt mai scumpe, dar calitatea se reflecta in pret)

in topicul de fata vorbim de Logan si cum spuneam intre Logan nou de 8000E as prefera sa-mi aduc un Golf T 1.9 TDI de 90CP.

logan
+ masina noua 0km 2006

golf
- masina SH 100.000 -150.000km 2000-2001

restul de +uri cred ca le pun la Golful 4, de la consum, putere/posibilitati de tuning, optiuni, look

iar la intretinere fara jena din punctul meu de vedere declar egalitate, nu cred ca-s prea ieftine piesele de Logan (aicea ar fi bine sa faca cineva care e incunostiintza de cauza o comparatie de pretz la piese consumabile..)
200SX is offline  
Old 24-07-06, 06:36   #79
sil4tuning

Purtator cuvant SUN RACERS

Stage 5
 
sil4tuning's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,847
Member of:
[Sun Racers]
[Opel]
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

Quote:
Originally Posted by 200SX
golf
- masina SH 100.000 -150.000km 2000-2001
consumabile..)
omule ...tu intelegi ca TDI In km aia nu gasesti 100 in miliard ?
si pot sa pun pariu ca nici pe benzina .... ? ce draq ....neamtu merge distanta pamant soare in 3 ani ...da 6.....out of service .....neamtu face in medie 50 000 km pe an ....rezulta o porcarie .....
si daca tu numeste consumabile la o masina de 150 000 cand tre sa ii schimbi de ex placutele de frana la golf 4 ....scuzama ...ce pret au piesele la logan dar la golf laser frate ...
ia cazut la un amic avea o luna masina adusa din DE ...8000 E 2002 170 000 km 1,9 TDI G4 > caseta de directie .... si asta nu se repara ...se inlocuieste ...nu cred vreti sa aflati pretu ....omu plange de atunci ....ca a luat mare teapa ...deci tine si de noroc ...dar ....toate masinile de la nemti ...poate sa aiba motoare si de 15 L ....neamtu merge cu masina non stop
__________________

CDTI
sil4tuning is offline  
Old 24-07-06, 06:56   #80
59AFA

Stage 5
 
59AFA's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 978
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

Quote:
Originally Posted by dolb
merci pt urari de bine ! si sa stii ca bmwu avea 50 de mii de km ! e un prieten si are 10 ani de condus + ca stie sa se dea! doar ca a mea are sprintu bun si in prima faza il fac.. dar de la a 3-a a 4-a.. ma rupe bmwu ) oricum e o masina super si vad ca ai clio... te intrb ceva: cat i-ai dat .. ca am vazut unu care se ducea de rupea si nu puteam sa ii fac nimic cu golfu
in prima faza il faceai ?! cred totusi k era ceva in neregula cu bmw ul...demarajul bmw ului trebuia clar sa fie mult peste opelului tau...in fine nu stiu.bravo tie cu clio asta am mers 190 pe ceas...am mai avut unul 1.4 16v se ducea frumusel dar top speed tot in jur de 190-200 pe ceas...golful ce motor avea ?
__________________
--------------------------------
Renault Clio 1.5 dci
Renault Megane II 1.9 dci
Renault Clio Sport 2.0 16v

--------------------------------
59AFA is offline  
Old 24-07-06, 09:55   #81
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

Quote:
Originally Posted by sil4tuning
omule ...tu intelegi ca TDI In km aia nu gasesti 100 in miliard ?
site
www.autoscout24.de
cautare dupa:
VW
Golf
5000E-7000E
50.000km 100.000km
2000-2001

bifata optiunea cu cars with pictures only

rezultat = 246 masini
http://eng.autoscout24.com/home/inde...uroto=7000&zip=

uite un exemplu in link-ul de mai sus

sunt si nemti care au serviciul aproape de casa.

ca sa inchei, eu mi-am spus parerea si ce as face eu. fiecare e liber sa faca ce vrea
200SX is offline  
Old 24-07-06, 09:57   #82
sil4tuning

Purtator cuvant SUN RACERS

Stage 5
 
sil4tuning's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,847
Member of:
[Sun Racers]
[Opel]
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

corect ...este liber sa faca ce vrea ....si sa isi probeze norocul cu un sh
sil4tuning is offline  
Old 24-07-06, 10:52   #83
tico_rs
Speed Daemons Member

Stage 5
 
tico_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 513
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Speed Daemons]
[DAEWOO]
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

ce imi place mie: "nu dom'le, logan e masina de familie" vs " cum sa iei dom'le 60 de cai?" pai ce e? masina de familie? o rupe fabia in 13, ca s-au dus vremurile cand aduceam porku de la tara, si 1.2 htp e chiar nervoasa... e masina sport? o rupe in 14 suzuki wagon, care era pe la 7000 plus taxe, deci in jur de 9000 full, masina care scoate suta in ceva sutimi peste 10 si consuma 7% urban, si care are si ditai spatiul interior, avand 1.70 inaltime...
consumabile? bagati un ochi pe augsburg si vedeti cat sunt placutzele de passat sau de astra (lucas si ferodo) si apoi cat sunt alea de logan de origine...
se sta confortabil in logan? a-ti stat vreodata in nishte scaune decente cu retinere laterala?
mentionez ca am condus logan 1.6 si e destul de nervos, dar si compul de bord este cand arata consumul (14% mediu pe 50-60 km) si are tinuta de drum buna, fata de berlina poate...
in final, de cand am fost acum 6 luni la meridian, marea scula a retelei dacia, si am vazut un bosorog carmolit bagat sub bordul unui logan si iese si spune: "asa face toate sefu..." m-am lecuit... cand aveam cielo dadeam spaga 5-10 ron maxim si imi dadeau cartea de vizita, si la dacia la 20-30 se uita stramb la tine si mi-au tinut masina (dsn) in service 3 saptamani "ratacindu-mi" acceptul de plata pt ca nu le-am dat nimik...
__________________
daca singura scula de care dispui e un ciocan tinzi sa vezi orice problema ca pe un cui...
Speed daemon...
tico_rs is offline  
Old 24-07-06, 14:46   #84
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

Quote:
Originally Posted by tico_rs
ce imi place mie: "nu dom'le, logan e masina de familie" vs " cum sa iei dom'le 60 de cai?" pai ce e? masina de familie? o rupe fabia in 13, ca s-au dus vremurile cand aduceam porku de la tara, si 1.2 htp e chiar nervoasa... e masina sport? o rupe in 14 suzuki wagon, care era pe la 7000 plus taxe, deci in jur de 9000 full, masina care scoate suta in ceva sutimi peste 10 si consuma 7% urban, si care are si ditai spatiul interior, avand 1.70 inaltime...
consumabile? bagati un ochi pe augsburg si vedeti cat sunt placutzele de passat sau de astra (lucas si ferodo) si apoi cat sunt alea de logan de origine...
se sta confortabil in logan? a-ti stat vreodata in nishte scaune decente cu retinere laterala?
mentionez ca am condus logan 1.6 si e destul de nervos, dar si compul de bord este cand arata consumul (14% mediu pe 50-60 km) si are tinuta de drum buna, fata de berlina poate...
in final, de cand am fost acum 6 luni la meridian, marea scula a retelei dacia, si am vazut un bosorog carmolit bagat sub bordul unui logan si iese si spune: "asa face toate sefu..." m-am lecuit... cand aveam cielo dadeam spaga 5-10 ron maxim si imi dadeau cartea de vizita, si la dacia la 20-30 se uita stramb la tine si mi-au tinut masina (dsn) in service 3 saptamani "ratacindu-mi" acceptul de plata pt ca nu le-am dat nimik...
Pai din ce spui tu aici, sunt probleme si chestii personale. Nu generaliza.
Hondarul is offline  
Old 24-07-06, 15:15   #85
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

Quote:
o rupe fabia in 13, ca s-au dus vremurile cand aduceam porku de la tara, si 1.2 htp e chiar nervoasa
Sunt de acord ca perceptia fiecaruia despre "rapid" si "lent" e diferita,dar sa fim seriosi ! Chestia aia abia se taraie..."nervoasa" auzi
Daca aveti curiozitatea sa va uitati la curba de putere a Logan-ului o sa vedeti ca sta destul de bine...suficient de bine cat sa accelereze mai bine pana la 4.000 RPM decat un 1.4 de 100 CP.Faptul ca pierde cu ambele masini exploatate la maxim e alta poveste...masina asta nu e facuta sa stai cu ochii pe turometru cat sa urci in ture cat de sus se poate dar sa nu-ti intre limitatorul.Comparatia cu Fabia 1.2 e total deplasata.

Quote:
sta confortabil in logan? a-ti stat vreodata in nishte scaune decente cu retinere laterala?
Se sta confortabil in Logan.Nu in mod absolut,ci comparativ cu hatch-urile de clasa mica pe care le poti lua de aceiasi bani sau ceva mai scumpe.

Problema cu service-ul e aceiasi pentru orice marca in Romania,inclusiv la masini mult mai scumpe.Chiar daca firma nu e romaneasca,angajatii sunt tot romani.Daca te interesezi o sa afli cum se schimba piese uzate cu ale altuia venit la o banala revizie,cum masina pleaca din service in stare mai proasta decat a ajuns,si alte chestii interesante de acest gen.Si asta la VW sau Mercedes,nu la Dacia.

Imi plac preturile puse de voi...7000 pentru Astra aia,8000 pentru SLK 230 Pai in cazul asta renunt la ideea ca viitoarea mea masina sa fie un hot-hatch nou si iau un SL55 AMG de 2-3 ani sub 20.000 EURO la ce preturi ati pus voi
Race is offline  
Old 24-07-06, 16:25   #86
tico_rs
Speed Daemons Member

Stage 5
 
tico_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 513
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Speed Daemons]
[DAEWOO]
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

nu ai inteles, spuneam ca fabia are un pret mai bun, si chiar se STA MAI BINE in fabia decat in logan (eu am stat in ambele, tu ai stat? ) si are un alt brand in spate, si PENTRU O MASINA DE FAMILIE e suficient de nervoasa...
crede-ma logan 1.6 e mult sub suzuki wagon r de dupa 2004 ( 1.3 16v vvti 93hp) cu toate ca suzy e o masina de familie pur-sange, f spatioasa si friendly-looking... oare cum din 1.3 altii scot euro 4 la emisii, 93 hp si 7% urban si unii nu scot astea dintr-un 1.6 la aceeasi clasa de pret? (give or take 15-20%)
tico_rs is offline  
Old 24-07-06, 16:28   #87
alicee

Stage 3
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 124
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

1.3-ul ala e diesel nu? Nu vreau sa ma gandesc in ce copac are centrul de greutate suzuki-ul ala. Ca sa nu mai zic de pret.Cat de fabii de 55 de cp suficient de nervoase ,cele 18 si ceva secunde ca sa ajungi la 100 km/h cred ca nu inseamna nimic, atata timp cat scrie skoda pe capota
alicee is offline  
Old 24-07-06, 16:42   #88
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

dak fabia ajunge la suta in 18 sec ... dacia ajunge in 18 secunde doar la 70 ...
doar asa ...sa fiu rau ...
Spark is offline  
Old 24-07-06, 16:48   #89
tico_rs
Speed Daemons Member

Stage 5
 
tico_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 513
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Speed Daemons]
[DAEWOO]
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

1.3 e benzen, inca nu am vazut diesel 16v pana acum si mai ales 93 hp la cilindreea aia dar deh fetele... si cu toate ca are 1.70 e f stabila si "gandita" nu ca... abs ebd eps standard... iar pretul e de 9000 pt fwd si 11000 pt awd
fabia 1.2 htp nu are 18, tico are 16.5... si nu vad ce importanta au performantele, daca e masina de familie, sau e masina de familie doar cand e comparata cu masini mai tari, hmm? eu vb de confort, consum, fiabilitate si brand, deoarece brandul influenteaza valoarea de revanzare si daca nu ai de gand sa te ingropi cu ea cum fac unii cu berlinele, atunci conteaza si brandul, ceva mai mult decat emblema...
ON-TOPIC:as alege mai bine o masina BUNA sh decat logan dar marea problema este sa o si gasesti... poate pt cunoscatori si descurcareti ar fi usor dar pt omul de rand nu e chiar asa...

Last edited by tico_rs; 24-07-06 at 16:51.
tico_rs is offline  
Old 25-07-06, 22:04   #90
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

N-am idee despre ce Wagon R vorbesti,dar daca te referi la Ignis modelul de baza nu are dotarile Logan-ului Ambition (chestii gen turometru,inchidere cu telecomanda,oglinzi si geamuri electrice,radioCD).Versiunea cu toate astea,adica GLX,costa 11.100 EURO,spre deosebire de 8.800 pentru Logan.O crestere de pret de 26% nu e tocmai neglijabila.Ca sa nu mai vorbim de faptul ca masina e mai mica si are si portbagaj mai mic.Si culmea penibilitatii,la prezentarea masinii:"Portbagajul de 235 l ofera loc suficient si pentru cei mai pretentiosi excursionisti"

Quote:
nu vad ce importanta au performantele, daca e masina de familie, sau e masina de familie doar cand e comparata cu masini mai tari, hmm?
Aberezi.Nu e masina performanta,adica nu trebuie comparata cu harburi de 20 ani.Sau cu masini actuale de 2-3 ori mai scumpe.

Quote:
PENTRU O MASINA DE FAMILIE e suficient de nervoasa
Mai zisese cineva asta,si am fost de acord cu el...doar ca omul vorbea despre o Honda Accord de 190 CP
Hai s-o luam altfel:exista vreo masina NOUA,adica inca in vanzare,mai lenta decat Fabia 1.2 ? Eu nu gasesc nici una.Deci cea mai lenta e suficient de "nervoasa"...
Race is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -