Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

View Poll Results: De la cine nu mai cumparam nimic in Februarie
Rompetrol 41 10.68%
Petrom 212 55.21%
OMV 93 24.22%
Lukoil 9 2.34%
Agip 3 0.78%
MOL 26 6.77%
Voters: 384. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 11-01-11, 18:13   #31
mihairadu

Stage 3
 
mihairadu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 154
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

Votat Petrom, desi inainte de treminarea sezonului moto numai de la ei puneam benzina...
O sa fie cu voi pana la capat!!!!!!!!!
mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 19:53   #32
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

Quote:
Originally Posted by dany12epz View Post
Daca tot zici de ieftin...te rog demonstreaz-mi ca e mai ieftin petrom
Ce prezinti tu in atasament este dintr-o sambata sau duminica. Se stie ca si la Lukoil e ieftin doar in weekend. Eu am zis ca la Petrom e mai iefitn in general, ce-i drept cu cativa bani, nu semnificativ, dar ca cifra e mai mic la Petrom ca la Lukoil sau alte benzinarii.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 19:58   #33
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

Quote:
Originally Posted by stelian67 View Post
Daca o diferenta de pret de 5 bani/litru ti se pare multumitoare ,intradevar ai dreptate nu il sabotezi pe cel mai ieftin.
Daca vrei ca intradevar pretul sa scada semnificativ il sabotezi pe cel mai puternic si acesta este OMV- PETROM fara putinta de tagada ,are o cota de 75% din piata romaneasca ,plateste o redeventa de 16dolari/baril in timp ce ceilalti platesc titeiul cu 90dolari/baril, extarge 60 din titei din Romania ,titei care calitativ este mult peste cel din orientul mijlociu si care este aici nu trebuie transportat. Fa un calcul simplu si vezi cam cit ar fi pretul corect pe care ar trebuii sa-l practice OMV- PETROM.
Treaba este identica cu situatia in care 3-4 golani se iau de tine pe strada. Daca o sa-l pocnesi prima data pe cel mai pricajit ceilalti 3 iti sar in cap si te termina. Daca il troznesti insa pe cel mai mare si mai vinjos si il culci la pamint ,garantez ca ceilalti 3 mai pricajiti fug.Cam la asta se traduce treaba.
Asa ca sa realizati cam cum sta treaba ,va spun ca volumul de vinzari al OMV- PETROM a scazut in 2010 cu 12% fata de 2009 ,datorita situatiei economice. Cu toate acestea profitul trimestrial raportat de petrom este identic . De unde acest profit in conditiile scaderii volumului de vinzari? E simplu din pret!!
Habar nu am avut ca Petrom detine 75% din piata de desfacere a combustibilului. In cazul asta imi reviziuiesc afirmatiile.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 20:14   #34
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
Habar nu am avut ca Petrom detine 75% din piata de desfacere a combustibilului. In cazul asta imi reviziuiesc afirmatiile.
Da si Petrom mai ia petrol si din Romania ca are campuri in propietate.
Deci cum s-ar spune are vaca propie de muls aici aproape.
Ailalti cu totii trebuie sa importe dinafara.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 20:24   #35
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

In fine, nu cunosc situatia si pozitia pe piata a fiecarei benzinarii, insa eu personal cred cau totul altceva legat de pretul acesta ridicat al combustibilului.
Eu personal consider ca masoneria a stabilit cu multi ani in urma, daca va amintiti, ca pretul carburantului sa fie acelas cel putin la nivel european iar politica comunitara sa fie aplicata si pe piata carburantilor. Din 2005 (imi amintesc eu), daca nu mai devreme, se tot vorbea de egalizarea preturilor la carbruanti si o politica comuna in normele d epoluare in toata Europa.
Eu asa cred ca tot balamucul asta la carburanti (ca si altele, disponibilizari, fiscalitate excesiva, etc in toata Europa) se trage de la politica de mediu dusa de Uniunea Europeana, care urmareste prin orice mijloace reducerea poluarii si incalzirii globale. Toata indoctrinarea asta cu "generatiile viitoare sa aibe si ele viitor" duce la aceste politici nebunesti. Si va spun eu ca va fi mai rau.
Sa nu imi spuneti mie ca toti smecherii, ca Patriciu si eilalti nu sunt masoni si nu se conformeaza deciziilor venite d emai sus. Parerea mea ca doar daca reducem consumul putem sa ii afectem cat de cat, dar nu prea mult, ca tot mai suntem nevoiti sa ne deplasam.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 20:41   #36
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Exclamation Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

nasol ca la mine in mangalia sunt 3 benzinarii, una no name>nu am incredere in a deloc, pt ca era sa imi omoare 2 masini de la motorina naspa, iar celelalte 2 sunt petrom. trebuie sa merg la eforie sa bag dela lukoil.

TREBUIE SA NU MAI CUMPARAM DE LA CEL PUTN 1 BENZINARIE> PETROM SAU SA ALIMENTAM(sa le falimentam pe celelalte) DOAR DE LA O BENZINARIE(cea mai buna solute) SA ZICEM ROMPETROL!
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 21:55   #37
stelian67

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 39
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

Quote:
Originally Posted by chucky, View Post
am votat petrom pt ca detin monopolul pe piata romaneasca.dar as opta pt rompetrol si mol dintrun motiv simplu,protestand la ori ce statie afecteaza consumatorul mic persoana fizica ,insa adevarati consumatori firme de distributie,lanturi de magazine alimenteaza numai de la acestea doua firme si de obicei se face la sfarsitul lunii in ultima zi lucratoare.
cu toate ca aste greu sa organizezi un protest la aceste statii ar fi o miscare foarte buna daca in aceea dimineata ne-am posta mai multi la pompe blocandui pe acesti consumatorii,exemplu firma mea alimenteaza de la rompetrol ,aveam carduri si intodeauna alimentam la sfarsitul lunii,facand plinul la fiecare masina
scuzati-ma ca am scris prea mult sper sa ca nu vam fi plictisit.

[SIZE="6"]Esti sanatos ? Vesel ? Bine dispus ? Stai linistit! Toate astea o sa treaca
Crede-ma ca si consumul persoanelor fizice reprezinta o cota de piata importanta si ca sa-ti demonstrez asta iti voi spune ce s-a intimplat la baia mare azi fata de ieri cu preturile la motorina ca eu acolo "ma stiu".
Ieri era euro 5 disel (cea inferioara) 4,96 la Petrom 5,02 la OMV 4,92 Lukoil.
Azi: 4,92 Petrom ,4,96 OMV si de la 4,89 la 4,92 Lukoil care pe deasupra avea si un bener cu reduceri in week-end.

Cea mai interesanta miscare este la Petrom -OMV care fiind o companie cu cea mai mare cota de piata ar fi fost normal sa reactioneze mai greu.
Ginditi-va ca directia clara de boicotare a OMV-PETROM este oarecum stabilita doar de ieri in special de Badea la "in gura presei".
Acum decizia este a noastra : ne vom multumi cu o scadere de 4 bani sau nu? parerea ea este ca nu trebuie sa ne multumeasca o astfel de scadere.
Fiti convinsi ca si companiile petroliere au oameni desemnati sa intre pe site-urile pe care se face aceasta campanie cu scopul de a se pregati si reactiona daca companiile lor sunt vizate de campanie. Scopul principal de acum inainte al acestei campanii ,trebuie sa fie in opinia mea constientizarea a cit mai multi consumatori sa NU mai alimenteze din OMV-Petrom o perioada. Pina la urma 4 bani sunt nesemnificativi (la calcul iese ca cu banii de pe 110 litri de motorina ai alimenta 111 litri).
Trebuie bineinteles continuate si protestele asa cum au inceput dar asta cu unicul scop de a tine treaza atentia presei si consumatorilor in principal.
stelian67 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 21:58   #38
stelian67

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 39
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

Poate il mai editeaza cineva pe asta :
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 004.jpg
Views:	198
Size:	1.50 MB
ID:	1818194   Click image for larger version

Name:	Picture 006.jpg
Views:	146
Size:	954.3 KB
ID:	1818195  
stelian67 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 22:03   #39
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

iulian2476: Presupun că ştii, ca orice om care citeşte şi ziare serioase, nu hârtii igienice cum e Cancan, că piaţa cea mai scumpă dintre toate ţările dezvoltate (sau poate chiar cea mai scumpă din lume) este Japonia.

Fiind a doua economie din lume, şi având veniturile populaţiei medii corespunzătoare, nu îi afectează prea mult. Dimpotrivă, sunt cei mai buni clienţi pentru mărfuri de lux şi mari fani ai lui Louis Vuitton

Fiind de asemenea o ţară aglomerată, nu sunt foarte prietenoşi cu automobilismul: aprobări greoaie pentru loc de parcare (fără care înmatricularea e imposibilă), limitări electronice la 180 km/h, ITPuri dificile făcute special să fie picate etc.

Ei bine, în această piaţă extrem de scumpă a unui stat extrem de bogat, preţul benzinei de 95 este de 5,3 RON/litru.

La începutul lui 2010, perioadă mai slabă din punct de vedere al preţurilor, era, ţineţi-vă bine... aproximativ 4,5 RON/litru!

Ce mama dracului, îşi închipuie cineva că suntem mai avuţi decât japonezii, ori motivul e că, spre deosebire de ei, noi suntem gâşte bune de jumulit!?

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 22:08   #40
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Ce mama dracului, îşi închipuie cineva că suntem mai avuţi decât japonezii, ori motivul e că, spre deosebire de ei, noi suntem gâşte bune de jumulit!?

~Nautilus


La noi au vazut ca se poate orice si nu se rascoala nimeni intr-un mod mai violent. Prin ceea ce s-a creat acum cu acest boicot, parca imi pare ca s-au mai unit romanii, acesti putini care boicotam, iar cel mai reusit e ca sunt multi, foarte multi tineri.
Daci is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 22:30   #41
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

interesante lucruri, nu stiam ce pozitie detine petromul pe piata.
imi e rusine sa recunosc faptul ca eram adeptul petromului.
in militari pe strada sibiu, intre timisoara si dr taberei exista un petrom unde indiferent de zi si de ora este o aglomeratie incredibila.
la inceput cand eram nou in zona am crezut ca este vorba de o promotie sau super oferta. cred ca am sa le montez un banner ceva sa le deschid ochii.
pe viitor am sa alimentez de la lukoil, cu toate ca personal motorina mi se pare puturoasa, in comparatie cu ceilalti concurenti, dar macar consuma o idee mai putin.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 13:15   #42
io4free

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

Boicotati benzinariile OMV si Petrom !!!

Chiar putem creste prin bun simt si responsabilitate!

Intra pe: https://www.facebook.com/pages/Boicot...17785431625935
io4free is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 13:28   #43
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

Cred ca deja era o pagina de facebook. Nu stiu daca era nevoie de INCA una...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 13:33   #44
stelian67

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 39
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

Eu asta o sa tin pe masini pina in august cind ma duc in concediu :
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 007.jpg
Views:	196
Size:	1.09 MB
ID:	1819019  
stelian67 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 14:05   #45
chaoz_fullthrottle

Stage 2
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 38
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

problema Petrom-ului si OMV-ului este de un interes major. Cel putin in Piatra Neamt, la aproximativ toate iesirile din oras, exista o benzinarie de acest gen:
1. piatra-neamt->bicaz Petrom Ursuleti
2. piatra-neamt->bacau PetromV ( partener Petrom)
3. piatra-neamt->roman OMV
Nu stiu insa la iesirea spre Targul Neamt daca este, dar oricum, este incredibil ce raspandire au Petrom-urile, cel putin in zona Moldovei. ( in Bicaz, unica benzinarie ce mai functioneaza este Petrom. Mai este una, dar acolo alimenteaza doar GPL ). Vreau sa zic ca cei de acolo nu vor putea merge 20 de kilometri sa alimenteze, dar cei care au alta alternativa, de ce nu ar face'o? Ragaie motorul de la alt combustibil? Am alimentat de la toate benzinariile, si sincer de la Rompetrol mi se pare foarte buna.
Oameni buni, sa ne adunam sa gandim logic. Daca o sa continuie tot asa, o sa ajungem la biciclete.
Vorba lui Mihai Bendeac: "rusine Dinu Patriciu!"
chaoz_fullthrottle is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -