Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

View Poll Results: De la cine nu mai cumparam nimic in Februarie
Rompetrol 41 10.68%
Petrom 212 55.21%
OMV 93 24.22%
Lukoil 9 2.34%
Agip 3 0.78%
MOL 26 6.77%
Voters: 384. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 11-01-11, 02:49   #16
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
Eu am votat Mol. Am vazut pollul si mi se pare total negandita treaba sa boicotezi tot pe ala care vinde cel mai ieftin, conform voturilor din poll. Pai nu o sa vanda si mai ieftin iar boicotul nu isi va atinge scopul. Orice copil isi poate da seama ca cel cu pretul cel mai mic nu va duce lipsa de clienti oricat de boicotat va fi.
Presiunea pe Petrom care vinde cel mai "ieftin", vorba vine, trebuie sa vina indirect de la concurenta. Deci sa boicotam pe rand pe cei mai scumpi dintre bezniarii.
Eu alimentez doar de la Petrom pentru ca e cel mai ieftin. Daca ar alimenta toti ca mine, ceilalti ar da faliment teoretic. Bineinteles ca nici monopolul nu ar fi avantajos.
Votati pentru cine vreti sa fie boicotat, dar trebuie sa fii naiv sa crezi ca daca nu mai cumperi de la cel mai ieftin, vei obtine pe viitor ceva. De bagat in rezervor tot trebuie sa bagi. Ce faci, iei de la cel mai scump si speri ca pretul sa scada??????
Daca tot zici de ieftin...te rog demonstreaz-mi ca e mai ieftin petrom
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	CIMG1731.JPG
Views:	210
Size:	2.73 MB
ID:	1817198  
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 03:00   #17
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

nu conteaza care-i ieftin sau nu
toti au un pret supraexagerat
pret benzina
si toti trebuie sa scada pretul succesiv
cangri is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 08:51   #18
stelian67

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 39
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
Eu am votat Mol. Am vazut pollul si mi se pare total negandita treaba sa boicotezi tot pe ala care vinde cel mai ieftin, conform voturilor din poll. Pai nu o sa vanda si mai ieftin iar boicotul nu isi va atinge scopul. Orice copil isi poate da seama ca cel cu pretul cel mai mic nu va duce lipsa de clienti oricat de boicotat va fi.
Presiunea pe Petrom care vinde cel mai "ieftin", vorba vine, trebuie sa vina indirect de la concurenta. Deci sa boicotam pe rand pe cei mai scumpi dintre bezniarii.
Eu alimentez doar de la Petrom pentru ca e cel mai ieftin. Daca ar alimenta toti ca mine, ceilalti ar da faliment teoretic. Bineinteles ca nici monopolul nu ar fi avantajos.
Votati pentru cine vreti sa fie boicotat, dar trebuie sa fii naiv sa crezi ca daca nu mai cumperi de la cel mai ieftin, vei obtine pe viitor ceva. De bagat in rezervor tot trebuie sa bagi. Ce faci, iei de la cel mai scump si speri ca pretul sa scada??????
Daca o diferenta de pret de 5 bani/litru ti se pare multumitoare ,intradevar ai dreptate nu il sabotezi pe cel mai ieftin.
Daca vrei ca intradevar pretul sa scada semnificativ il sabotezi pe cel mai puternic si acesta este OMV- PETROM fara putinta de tagada ,are o cota de 75% din piata romaneasca ,plateste o redeventa de 16dolari/baril in timp ce ceilalti platesc titeiul cu 90dolari/baril, extarge 60 din titei din Romania ,titei care calitativ este mult peste cel din orientul mijlociu si care este aici nu trebuie transportat. Fa un calcul simplu si vezi cam cit ar fi pretul corect pe care ar trebuii sa-l practice OMV- PETROM.
Treaba este identica cu situatia in care 3-4 golani se iau de tine pe strada. Daca o sa-l pocnesi prima data pe cel mai pricajit ceilalti 3 iti sar in cap si te termina. Daca il troznesti insa pe cel mai mare si mai vinjos si il culci la pamint ,garantez ca ceilalti 3 mai pricajiti fug.Cam la asta se traduce treaba.
Asa ca sa realizati cam cum sta treaba ,va spun ca volumul de vinzari al OMV- PETROM a scazut in 2010 cu 12% fata de 2009 ,datorita situatiei economice. Cu toate acestea profitul trimestrial raportat de petrom este identic . De unde acest profit in conditiile scaderii volumului de vinzari? E simplu din pret!!
stelian67 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 09:02   #19
stelian67

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 39
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
Propun ca toata luna Ianuarie sa votam si sa decidem de la care producator nu vom mai cumpara nimic toata luna Februarie.
Si apoi continuam tot asa.In Februarie votam pentru Martie.
Pana cand vom reusi sa schimbam ceva.
Laudabila initiativa ,fiti siguri ca si cei de la companiile petroliere se uita inclusiv pe acest forum pentru a mai vedea ce li se pregateste ,mai ales acum dupa ce Marinarul si Boc-Poc au deschis subiectul in emisiuni televizate. Se pare ca acest boicot nu a fost in zadar.
Asa cum am mai spus in poatarile anterioare poate nu ar fi rau sa se imparta niste fluturasi (chiar si in parcarile de la supermarket) in care soferii sa fie informati de ce ar trebui sa ocoleasca benzinariile celor doi grei OMV si PETROM si mai ales care este scopul urmarit. Mi-e greu sa cred ca exista cineva care nu-si doreste scaderea pretului la carburanti.
stelian67 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 09:20   #20
chucky,

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 3
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

petrom omv votez eu cu toate ca as avea o idee mai buna
chucky, is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 09:26   #21
Dooku

Stage 4
 
Dooku's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 209
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

votat pETROM.
ce idee ai chucky, ?
Dooku is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 10:03   #22
chucky,

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 3
Angry Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

am votat petrom pt ca detin monopolul pe piata romaneasca.dar as opta pt rompetrol si mol dintrun motiv simplu,protestand la ori ce statie afecteaza consumatorul mic persoana fizica ,insa adevarati consumatori firme de distributie,lanturi de magazine alimenteaza numai de la acestea doua firme si de obicei se face la sfarsitul lunii in ultima zi lucratoare.
cu toate ca aste greu sa organizezi un protest la aceste statii ar fi o miscare foarte buna daca in aceea dimineata ne-am posta mai multi la pompe blocandui pe acesti consumatorii,exemplu firma mea alimenteaza de la rompetrol ,aveam carduri si intodeauna alimentam la sfarsitul lunii,facand plinul la fiecare masina
scuzati-ma ca am scris prea mult sper sa ca nu vam fi plictisit.

[SIZE="6"]Esti sanatos ? Vesel ? Bine dispus ? Stai linistit! Toate astea o sa treaca
chucky, is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 10:18   #23
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

Boicotarea Rompetrolului are efecte slabe fiindcă ei acţionează conform cu regulile clasice ale profitabilităţii, în limite practice. Importă petrol la un preţ relativ redus, dar mai mare decât al celui extras din solul nostru, vorba lui Patriciu, "petrol greu bogat în sulf" (ghici de unde provine), îl rafinează, produc carburant de calitate bună şi foarte bună şi îl aduc la pompă.

Fiindcă nu au zăcăminte proprii, nu au posibilitatea de a extrage un profit nemeritat exploatând petrol ieftin şi băgându-l pe gâtul consumatorului la preţ de lux, nici posibilitatea de a impune un monopol.

Din acest motiv, noi trebuie să boicotăm OMV şi clienţii lor (MOL, Agip şi alţii) şi să folosim ca alternativă Rompetrol. Sau Lukoil.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 11:08   #24
PuFuL3T3
4Tuning International Member

 
PuFuL3T3's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 214
Member of:
[VW]
[4Tuning International]
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

Vot Petrom... sa simta pierderi sa mai scada din preturi ca sunt deja exagerate...
PuFuL3T3 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 13:44   #25
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

trebuia OMV-PETROM sa le aleg pe amandoua, am votat OMV...dar cu siguranta as vota si PETROM daca as putea...oricum nu prea bag de le ei, bag numai de la LukOil si merge destul de bine masina.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 14:03   #26
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

Pentru cine n-a inteles ce s-a scris pana acum.


Mesajul este foarte simplu.




In luna februarie, alimentati DOAR de la ROMPETROL sau LUKOIL.

In luna februarie NU PASITI in : OMV , PETROM , MOL , AGIP !



atat.
e atat de simplu.
__________________
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 15:35   #27
deyuuu

Stage 3
 
deyuuu's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 59
Member of:
[SEAT]
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

votat petrom ... dar nici de la lukoil nu alimentez pt ca mi`am fost alimentat odata de la ei si mi s`a "julit" sonda lambda ... si de atunci nu mai alimentez de la ei ... merg pe MOL ... singura benzinarie unde mai alimentez in caz de nevoie ... altfel tin masina in garaj
__________________
Seat Cordoba 1,4 16v MS 92 DEY

Ford Mondeo 1,8 MS 12 GLY
deyuuu is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 17:44   #28
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

Quote:
Originally Posted by deyuuu View Post
nici de la lukoil nu alimentez pt ca mi`am fost alimentat odata de la ei si mi s`a "julit" sonda lambda
Si esti sigur ca asta a fost cauza?
eMH is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 18:35   #29
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

Quote:
Originally Posted by deyuuu View Post
votat petrom ... dar nici de la lukoil nu alimentez pt ca mi`am fost alimentat odata de la ei si mi s`a "julit" sonda lambda ... si de atunci nu mai alimentez de la ei ... merg pe MOL ... singura benzinarie unde mai alimentez in caz de nevoie ... altfel tin masina in garaj
ma bucur ca ai inteles ce-am scris.

se poate comunica sau ?
chiar exista bariere din astea atat de mari ?
adica, am scris complex? era greu de inteles care-i scopul boicotului asta DESTEPT in morTzii lui ?
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 19:13   #30
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Strategie de boicot vanzatori de carburanti.

Quote:
Originally Posted by deyuuu View Post
votat petrom ... dar nici de la lukoil nu alimentez pt ca mi`am fost alimentat odata de la ei si mi s`a "julit" sonda lambda ... si de atunci nu mai alimentez de la ei ... merg pe MOL ... singura benzinarie unde mai alimentez in caz de nevoie ... altfel tin masina in garaj
mai baiete aici nu se face clasificari de preferinte statii Peco
aici boicotam, intelegi?

NIMENI NU ALIMENTEAZA DE LA OMV/PETROM, MOL, AGIP TOATA LUNA, alimentezi de la concurenta LUKOIL, ROMPETROL, dar nu de la ai lui patriciu
ai inteles acuma? sau mai trebe sa repete in ca altii 15...nu ne intereseaza ce ai patit tu la masina ta..nu stiu daca aia a fost cauza, atatia alimenteaza si eu la fel din Lukoil si nu avem probleme..deci nu mai postati comentarii inutile...eu nu alimentez de acolo ca...am nu stiu ce la masina....voteaza OMV sau Petrom pentru a nu mai alimenta de la ei cat de curand si sa folosesti concurenta fie ele pe care le preferi din cele 2.

Last edited by Thomas Everywhere; 11-01-11 at 19:26.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -