Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-11, 12:40   #16
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

pretul de la care pleca e mai mic undeva la 1.6 lei dar pana la pompe mai are de trecut prin multe dar chiar si asa nu isi justifica imensele majorari
__________________
bertone turbo by ruff ryders
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 12:46   #17
ionutz85zkh

Stage 3
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 126
Member of:
[Suzuki]
Thumbs up Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

Quote:
Originally Posted by ALEX_BZN View Post
Tu trebuie sa te gandesti ca 2500 litrii ai tai pe an nu insemna nimic, o firma de transporturi daca face plinul la 4 camioane intr-o zi aia e cantitatea!!! Nu vreau sa va dezcurajez cu nealimentarea dar nu are nici un efect. Boicotul e foarte bun findca le dai pierderi directe in timpul cat blochezi benzinariile petrom-omv din mai multe orase...eu imi expun parerea, nu vreau sa fiu gica-contra sau sa deranjez!!
Din pacate ai dreptate ... faptul ca nu alimentam noi 3 zile chiar nu o sa se simpta .. cea mai buna idee ramane cea cu boicotatul, daca noi ne intalnim mai des ( odata la 2-3 zile ) sa boicotam, atunci intradevar s-ar simtii ceva acolo sus.
__________________
Suzuki Swift 1.3 - SSC Project ! by MySwift....::::....Suzuki Swift Club Romania
ionutz85zkh is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 13:00   #18
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

S-ar simti... daca romanul ar da dovada de simt civil si ar face asta in semn de solidaritate pentru cei care incearca sa faca ceva pentru tara!!!

Daca toti gandim asa, nu e de mirare ca tara asta e sortita esecului.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 14:10   #19
ionutz85zkh

Stage 3
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 126
Member of:
[Suzuki]
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

@Mustang - Nu ma intelege gresit, sunt total de acord cu protestele de care am vorbit aici ( am participat si voi participa ( sper ) la toate ), doar ca incearca sa fi realist sa intelegi ca nu toti sunt dispusi sa mearga pe jos in frig sau cu ratb-ul si sa-si lase autoturismul acasa. Eu unul de cand au inceput boicoturile am apelat la masina doar cand intradevar a fost nevoie ( cumparaturi si activitati de genu ), dar asta nu o sa-i faca pe oameni sa renunte la masini in detrimentul mijlocului de transport in comun.
Raman la parerea ca cea mai buna forma de "protest" ramane cea cu boicotarea benzinariile pentru ca atunci vor simtii cu adevarat ca protestam impotriva scumpirii abuzive a combustibilului.
ionutz85zkh is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 14:28   #20
Codrut88

Stage 1
 
Codrut88's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 17
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

Quote:
Originally Posted by Dr. Feng Shui View Post
17-18-19 ianuarie masina va sta in parcare


Nici eu nu voi folosi deloc masina in zilele17-19 iar dupa aceeas decat foarte rar , nu voi mai alimenta decat pentru stricta necesitate si niciodata de la PETROM ,pentru ca ei au cea mai mare cota de piata in Romania. Conform unei simple teorii economice "DACA CEREREA PENTRU UN BUN SAU SERVICIU SCADE IMPLICIT SCADE SI PRETUL ACESTUIA". Exemplu real piata imobiliara. Eu propun sa ne reducem toti consumul de combustibil pe cat putem si sa nu mai cumparam de la PETROM astfel ii vom obliga sa reduca pretul. Inca un sfat sa nu ne lasam repede pacaliti daca scad 1, 2 bani/litru pretul ar trebuii sa ajunga undeva la 4lei-4.5lei maxim. Doar impreuna putem fi puternici!
Codrut88 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 14:33   #21
Codrut88

Stage 1
 
Codrut88's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 17
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

[QUOTE=ionutz85zkh;3965400]@Mustang - Nu ma intelege gresit, sunt total de acord cu protestele de care am vorbit aici ( am participat si voi participa ( sper ) la toate ), doar ca incearca sa fi realist sa intelegi ca nu toti sunt dispusi sa mearga pe jos in frig sau cu ratb-ul si sa-si lase autoturismul acasa. Eu unul de cand au inceput boicoturile am apelat la masina doar cand intradevar a fost nevoie ( cumparaturi si activitati de genu ), dar asta nu o sa-i faca pe oameni sa renunte la masini in detrimentul mijlocului de transport in comun.
Raman la parerea ca cea mai buna forma de "protest" ramane cea cu boicotarea benzinariile pentru ca atunci vor simtii cu adevarat ca protestam impotriva scumpirii abuzive a combustibilului.[/QUOTE

Litrul de benzina a ajuns mai scump decat 1 h de munca oare este corect? Cum spui si tu inca nu toti vor sa lase masina acasa pentru ca inca isi permit dar daca nu dau acum dovada de solidaritate fata de cei care incep sa nu-si mai permite vor pierde si ei pentru ca se estimeaza noi cresteri de preturi undeva la 7 lei/ litru la sfarsitul acestui an.
Codrut88 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 14:46   #22
D-FENS

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 486
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

Quote:
Originally Posted by dany12epz View Post
... Motivele pentru care ne-am indreptat atentia catre Petrom omv sunt urmatoarele:
-Reprezinta monopolul din Romania,deci dicteaza piata si preturile
-Sunt singurii care folosesc resurse din Romania(extrag petrolul nostru si care ar acoperii 60% din necesarul pietei) si pentru care platesc cea mai mica redeventa din europa 6$ pe baril.....
....iar noi importam petrol cu sulf ceea ce face ca costul de productie inregistrat in Romania sa fie mai scump.
-Costul fortei de munca in romania si care se regaseste normal in pretul carburantilor este de mai bine de 10 ori mai mic...
...de la cei ce lucreaza la sonda in extragere,cei din rafinarie,sau casierii de la statie
-Romania are acces la mare iar distanta Constanta-Ploiesti este una mica...de exemplu Austria nu are si se adauga mai mult in costul de productie prin transport.
-Transportatorii sunt mult mai ieftini in Romania...0.78-0.85 per km fata de media U.E. 1.25 euro per km.
Si totusi astazi 08.01.2011 datorita cursului de 4.25 lei/1euro avem bezina la 1.20 euro per litru mai mult decat in Austria,unde taxele sunt cu 32 % mai mari ca la noi in tara
A sosit timpul sa boicotam total OMV-Petrom...
...sa ne indreptam atentia catre LUK OIL ,in weekend fac reduceri de 5 bani (500 lei vechi) nu este mult dar poate ai putem incuraja sa mareasca aceste reduceri prin consum de la ei.
...ar mai fi Rompetrol independenti si ei fata de austrieci.
MOl si AGIP cumpara de la omv deci nu reprezinta o solutie viabila.

“Dragi Romani haideti sa nu ne mai lasam calcati in picioare de benzinarii si sa-i facem sa vada ce inseamna sa piarda bani. SA NU INTRE NIMENI IN NICIO BENZINARIE - pe 17-18-19. ianuarie. sa mergem cu RATB, cu bicicletele sau pe jos"
Numai bine


Citind cele de mai sus m-am hatarat sa nu ma alimentez de la PetromV sau Petrom.
Multumesc pt datele expuse.
D-FENS is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 15:18   #23
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

Pentru cei care sunt mai sceptici fata de boicotul17-18-19....la fel am fost cu totii si fata de primul boicot realizat,dar uite unde s-a ajuns
Vreau sa intelegeti ca boicuturile in forma actuala vor continua,nealimetarea din 17-18-19 este inca o forma pa care incercam sa o implementam,vad ca lumea incepe sa vada de ce boicotam Petrom-Omv si lumea renunta la ei.
Fiti alaturi de noi la toate formele de boicot si cu siguranta daca nu incercam nu vom reusii nimic, ideea a prins foarte bine,o sa vedeti pe tot fluxul media acest indemn,toti cei care partcipam la evenimenente,renuntam la petrom si omv,ni se mai adauga cei ce ne-au citit motivatia coroborat cu perioada economica in care ne aflam,bani butini deci cerere mica,suntem in luna ianuarie deci eminamente o luna mai slaba dpdv economic avem toate sansele sa scadem consumul...iar asta e scopul nostru de aia mergem in benzinarii sa alimentam noi de 60 ron toti 30 ca sa nu consume altii mai mult si astfel sa le creem o paguba materiala cat mai mare
Avem 2 forme de Boicotare ambele vor continua.
Va multumesc

Last edited by dany12epz; 08-01-11 at 15:20.
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 18:16   #24
D-FENS

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 486
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

Sper sa gresesc,dar am vazut azi la Lukoil ca benzina de 95 era 5,98.
Chiar acum se discuta pe Realitatea!
D-FENS is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 18:29   #25
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

da asa se pare ca se intampla...se pare ca fac numai sa ne enerveze mai mult..sa speram ca vor face ceva transportatorii sa ni se alature ca nu se mai poate sincer...imi vine sa ma duc sa-i impusc
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 18:34   #26
D-FENS

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 486
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

Cred ca e nevoie de un sprijin din partea transportatorilor,banuiesc ca ei reprezinta "grosul".
D-FENS is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 18:35   #27
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

da iti dai seama ca ei reprezinta "grosul"
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 18:44   #28
D-FENS

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 486
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

Deci,se va renunta pt o zi-doua la benzina si se va merge cu RATB-ul,ati vazut cat are un sofer la RATB?Ma scuzati,intreb si eu ca amaratul...
D-FENS is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 18:48   #29
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

da am vazut circa 4.200 lei...de asta nici nu ii prea intereseaza pe ei de ce se intampla la momentul actual
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 18:52   #30
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

Ce bine era daca era adevarat!
DanSGH is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -