Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-11, 19:53   #31
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

si de unde sti tu ca nu e adevarat?
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 19:57   #32
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

Quote:
Originally Posted by Ruff_Ryders View Post
si de unde sti tu ca nu e adevarat?
Am un frate sofer la RATB, si crede-ma daca avea 4200 de lei salariu ma bagam si eu.
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 19:58   #33
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

inseamna ca si aia mint de ingheata pamantul
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 22:04   #34
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

Quote:
Originally Posted by D-FENS View Post
Sper sa gresesc,dar am vazut azi la Lukoil ca benzina de 95 era 5,98.
Chiar acum se discuta pe Realitatea!
Azi am alimentat de la LUK OIL vis a vis de liberty center rahova pe linia lui 32 cu 4.94La un rezervor mediu de 50 litri un plin facut ar fi mai ieftin cu 9.5 ron fata de 5.13/l la un omv sau petromv...eu zic ca este ceva si ar trebuii sa-i incurajam atasez si bonul ca dovada.
La ce emisiune de la realitatea s-a discutat si la ce ora,sa o caut pe inregistrari.
Multumesc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	CIMG1731.JPG
Views:	97
Size:	2.73 MB
ID:	1814066  
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 22:24   #35
D-FENS

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 486
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

Nu stiu emisiunea cum se numeste,era in jurul orei 19.
Eu trec zilnic,de mai multe ori,pe langa o benzinarie Lukoil(Targoviste).Azi dupa amiaza am vazut 5.98...
Maine cand ma duc la munca ma mai uit odata,poate era afisajul defect...
SPER!

Last edited by D-FENS; 08-01-11 at 22:30.
D-FENS is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 23:10   #36
Fantomel4u
BMW Driver

Stage 4
 
Join Date: May 2009
Posts: 253
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

In data de 14 ianurie 2011,ora 17:00 in orasul Resita din judetul Caras-Severin se va organiza o intalnire in Parcarea Kaufland incercand sa boicotam impotriva majorarii pretului carburantului exagerat de mult!

Rog toti conducatorii auto si toti locuitorii orasului Resita si imprejurimilor sa ia parte la acest miting sa fie alaturi de noi,sa ne sustina!

Ganditi-va ca in primul rand orice crestere a pretului carburantilor creste si... pretul vieti in Romania si nu numai!

Va rugam ca pe data de 14.01.2011 la ora 17:00 sa veniti cu autoturismul personal,scuter,ATW sau chiar cu mijlocul de transport in comun in PARCAREA KAUFLAND-ului!!!Anuntati-va colegii de munca,rudele,prietenii!Incercati sa raspanditi vestea pe internet!!!

Nimeni nu va fi amendat,nu se vor deschide dosare penale!Nici Politia Locala,Politia Rutiera sau Jandarmeria nu au ce sa va faca daca va comportati civilizat!!!

Daca aveti posibilitatea sa afisati si bannere pe masina sau orinde crede-ti ar fi perfect!

EVITATI SA CLAXONATI,SA TIPATI!!!Fara galagie!!!

Rog multa seriozitate si va rog nu uita iti pasa de restul iti pasa de tine!
Fantomel4u is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 23:44   #37
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

Din pacate, la acest boicot nu voi putea participa. Sunt intr-un examen la master si nu exista nicio sansa sa mi-l aman. Insa, stiti replica: va sustin si bravo voua!

Incepand cu 14, pe o perioada nedeterminata, nu mai folosesc masina deloc - deci benzinariile nu vor mai vedea banuti de la mine in viitorul apropiat. Stiu ca-s cantitate neglijabila, dar sper sa fie mai multi romani care sa ia aceeasi decizie ca si mine in viitorul apropiat.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 03:47   #38
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

Am dat de un articol incredibil
Titlul lui este urmatorul
Cum câştigă Petrom de patru ori mai bine decât anul trecut dacă produce şi vinde mai puţin?

http://wall-street.md/view_art.php?view_sub=56189651

"La nivel de piaţă vânzările totale de carburanţi au săzut cu 12%, iar cele din retail s-au contractat cu 6%. Noi am scăzut mai mult pentru că în 2009 am avut multe vânzări de păcură. Oricum, la nivel de piaţă cred că până la sfârşitul anului vom avea pe partea de retail o scădere de 10%, iar pentru 2011 este dificil să fac o predicţie pentru că evoluţia va depinde foarte mult de măsurile de relansare care vor fi luate şi de efectul acestora", a mai precizat Mariana Gheorghe, CEO al Petrom

În contextul în care compania nici nu a produs mai mult şi nici nu a vândut mai multă motorină şi benzină, rezultatele bune sunt explicate în mare parte prin creşterea preţurilor atât la petrol, cât şi la carburanţi.

"Iniţial, concurenţa pe client a dus la o scădere a preţurilor, dar apoi au intervenit mai mulţi factori independenţi de noi care au dus la majorarea acestora cum ar fi creşterea TVA sau creşterea cotaţiilor internaţionale", explică Gheorghe.

Producţia, mina de aur

Pe partea de explorare şi producţie, care reprezintă practic bogăţia Petrom, compania a raportat un profit operaţional (EBIT) de 1,7 miliarde de lei (427 de milioane de euro), aproape dublu comparativ cu perioada similară a anului trecut, chiar şi pe fondul unei scăderi de 3% a producţiei.

Daca cititi printre randuri veti realiza ca astia fac profituri imense si pe timp de criza si toate pe seama noastra...daca lor le scad vanzarile ei cresc preturile pentru ca noi suntem slabi si mergem in continuare sa le cumparam benzina...cand in orice stat civilizat astfel de practici nu isi au locul caci sunt taxate imediat de consumatori prin actinui multiple de protest in care se mobilizeaza toata populatia.
OAMENI BUNI NU LE MAI CALCATI PRAGUL BENZINARIILOR SA AI INVATAM MINTE,REDUCETI CONSUMUL SI MERGETI LA LUK OIL SI ROMPETROLtrebuie sa le reducem vanzarile la maxim astia sunt atat de nesimtiti
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 14:51   #39
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

Am vazut aseara la realitatea declaratia Dl Adrian Vasilescu consilierul guvernatorului Bnr Mugur Isarescu si a deputatului PDL Daniel Oajdea
Datorita acestor boicoturi atragem atentia si unor oameni importanti din viata economica si politica a Romaniei.
Vreau sa va spun ca intr-o discutie neoficiala cu un demnitar din arcul guvernamental,am fost felicitati si mi s-a spus franc ca foarte bine facem si sa continuma sa punem o presiune cat mai mare pe benzinari caci numai atunci guvernul are o justificare pentru a intervenii.
"Cunoaşteti poziţia Băncii Naţionale, care a fost exprimată prin vocea guvernatorului, nu întelegem ce se întamplă pe piaţa carburanţilor şi de unde vin aceste scumpiri. Este de neînţeles această dinamică a preţurilor la benzină şi motorină, în condiţiile în care avem încă extracţii interne şi faţă de anii trecuţi un preţ mai rezonabil pe piaţa internaţională la ţiţei", a declarat Adrian Vasilescu.

"Avem de-a face cu un monopol privat care nu e bine gestionat de stat, de Consiliul Concurenţei. Românii sunt consumatori captivi. Nu putem cere oamenilor să meargă pe bicicletă ca să nu mai crească preţurile. Cei din Consiliul Concurentei ar trebui traşi la răspundere, poate chiar ar trebui să fie trimis la plimbare şi să fie puşi alţii în loc. Categoric nu îşi fac treaba", a declarat Daniel Oajdea, deputat PDL

Ei nu ne pot obliga sa mergem cu bicicleta insa noi ca si consumatori avem dreptul de a o face numai noi putem sa iesim din captivitate....haideti sa facem noi ceva inainte sa asteptam ca altii sa se implice pentru noi.
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 19:48   #40
deyuuu

Stage 3
 
deyuuu's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 59
Member of:
[SEAT]
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

eu alimentez doar de la MOL ...

dar de cand benzina tot creste masina rugineste in garaj
deyuuu is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 15:23   #41
lupalb

Stage 5
 
lupalb's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 3,002
Member of:
[VW]
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

dany, ai vorbit cu cei ce reprezinta transportatorii din Romania? Ca am vazut ca ei reprezinta o gramada din consumul de carburant de la noi.
Sunt curios ce raspunsuri o sa dea ei.
__________________

Cineva zicea ca cercul de prieteni nu il faci cu compasul....
lupalb is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 16:11   #42
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

Quote:
Originally Posted by lupalb View Post
dany, ai vorbit cu cei ce reprezinta transportatorii din Romania? Ca am vazut ca ei reprezinta o gramada din consumul de carburant de la noi.
Sunt curios ce raspunsuri o sa dea ei.
Tocmai ce am ajuns acasa de la UNTRR unde am avut o discutie cu secretarul general Radu Dinescu si am cazut de comun acord ca preturile sunt nejustificate la carburant datorita monopolului instaurat de Petrom...maine vor avea o conferinta de presa in care vor comunica mai multe detalii.

http://www.untrr.ro/userfiles1/Invit...CARESCU_60.pdf

Au redat acest comunicat din partea noastra

http://www.untrr.ro/index.php?page=b...12011_ora_1700

Pe langa acestea de mai sus au intervenit la toate institutiile abilitate:
Presedentia,Primul Ministru,Minsterul de Finante,Ministerul Transporturilor

http://www.untrr.ro/index.php?menu=i...rr_la_autoriti
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 16:13   #43
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

bun foarte bun dany sa speram ca vom face ceva mare pe 14 ianuarie 2011..bafta tuturor
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 16:24   #44
lupalb

Stage 5
 
lupalb's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 3,002
Member of:
[VW]
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

ai observat ca nu se cere decat "stoparea cresterii pretului benzinei" si nu "scaderea pretului benzinei" asa cum a fost cerut de noi?
lupalb is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 16:26   #45
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

Quote:
Originally Posted by lupalb View Post
ai observat ca nu se cere decat "stoparea cresterii pretului benzinei" si nu "scaderea pretului benzinei" asa cum a fost cerut de noi?
Usor usor se poate si scaderea...dar nu e importanta stoparea??? cand vor sa sara de 6 LEI !!!!
dany12epz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -