Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-11, 01:52   #1
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

Am reusit sa iau legatura cu marea majoritate a oraselor care au iesit sa BOICOTEZE benzinariile OMV-PETROM pentru a stabili o legatura mai stransa intre noi si de a ne corela actiunile ca si timp si data precum si a ne stabilli clar obiectivele,asta deorece numai impreuna,toti o singura voce vom reusii sa ne facem auziti.
Cu toti ne-am ales ziua de 14.01.2011 si ora 17.00 si va asteptam in numar cat mai mare
In decursul a 2 saptamani am reusit sa plecam de la 30 de persoane cu simt civic la 1000 poate 2000 de voci,am reusit sa atragem atentia media si sa aducem de partea noastra opinia publica,in tara lumea s-a mobilizat si a receptat mesajul nostru mult mai bine,Bucurestiul ramane tributar unor mentalitati gresite,insa speram ca pana pe data de 14.01.2011 sa le schimbam gandirea si sa ni se alture,nu prin injuraturi sau jigniri,ci prin argumente.
Zeci de ani am fost mintiti de producatori de combustibili si de diferite persoane cu interese in aceasta sfera ca taxele in Romania sunt imense,odata cu aceste proteste multi au aflat ca in data de 1 ianuarie Romania a intrat la nivelul de accizare minim din U.E 359 euro /1000 litri de benzina mult mai mic decat in state in care benzina este ori mai ieftina sau acelasi pret ca la noi.
La motorina inca nu s-a ajuns la acciza minima,mai sunt 30 euro/1000 litri ce ne despart de aceasta.
Motivele pentru care ne-am indreptat atentia catre Petrom omv sunt urmatoarele:
-Reprezinta monopolul din Romania,deci dicteaza piata si preturile
-Sunt singurii care folosesc resurse din Romania(extrag petrolul nostru si care ar acoperii 60% din necesarul pietei) si pentru care platesc cea mai mica redeventa din europa 6$ pe baril,desi in pretul de la pompa ni-l calculeaza la cotatia zilei azi 90$...si daca asta nu ar fi de ajuns titeiul din romania foarte bun si mult mai scump pe piata il exporta in rafinariile din Austria deoarece costul rafinarii este mult mai mic datorita calitatii sale,iar noi importam petrol cu sulf ceea ce face ca costul de productie inregistrat in Romania sa fie mai scump.
-Costul fortei de munca in romania si care se regaseste normal in pretul carburantilor este de mai bine de 10 ori mai mic la noi in tara fata de alte tari europene,stiti cu totii ca avem mana de lucru ieftina,de la cei ce lucreaza la sonda in extragere,cei din rafinarie,sau casierii de la statie
-Romania are acces la mare iar distanta Constanta-Ploiesti este una mica...de exemplu Austria nu are si se adauga mai mult in costul de productie prin transport.
-Transportatorii sunt mult mai ieftini in Romania...0.78-0.85 per km fata de media U.E. 1.25 euro per km.
Si totusi astazi 08.01.2011 datorita cursului de 4.25 lei/1euro avem bezina la 1.20 euro per litru mai mult decat in Austria,unde taxele sunt cu 32 % mai mari ca la noi in tara
A sosit timpul sa boicotam total OMV-Petrom si sa nu mai alimentam in nici un fel de la ei decat atunci cand ai boicotam si atunci cu maxim 10 ronplatiti de preferinta in monede de 1 ban
Trebuie sa ne schimbam obiceiurile de cumparare si sa gasim alte benzinarii.
Ideal ar fi sa alimentam din Ungaria,Bulgaria,Moldova,Ukraina.
Nu toata lumea poate asa ca ar trebuii sa ne indreptam atentia catre LUK OIL ,in weekend fac reduceri de 5 bani (500 lei vechi) nu este mult dar poate ai putem incuraja sa mareasca aceste reduceri prin consum de la ei.
Mai au inca o oferta in fiecare zi la 6 benzinarii di tara vand benzina de 98 la pret de 95...ar mai fi Rompetrol independenti si ei fata de austrieci.
MOl si AGIP cumpara de la omv deci nu reprezinta o solutie viabila.
Icercati sa convingeti cat mai muta lume sa renunte la benzinariile austriecilor,folosind argumente,un om rational va intelege, insa nu va consumati energia cu altfel de oameni care nu pricep o iota si o tin pe a lor.
Legat de actiunea 17-19 ianuarie toata lumea trebuie sa preia acest mesaj in forma aceasta
“Dragi Romani haideti sa nu ne mai lasam calcati in picioare de benzinarii si sa-i facem sa vada ce inseamna sa piarda bani. SA NU INTRE NIMENI IN NICIO BENZINARIE - pe 17-18-19. ianuarie. sa mergem cu RATB, cu bicicletele sau pe jos"
Cineva mai adaugase un "sau alimentati inainte" pai ne furam caciula singuri atunci ce rost ar mai avea acest protest.
Cuvantul ce trebuie sa ne defineasca in aceste zile este economie maxima de carburant.
Am vazut ca foarte multa lume baga foarte putina benzina deoarece li se blocheaza pompa...la fiecare 30 de secunde trecute de la ultima apasare pompa se inchide automat ca masura de siguranta....scopul nostru este sa numere cat mai multe monede deci la 20-25 de secunde mai apasati usor cate o data.
Ideea cu bani mari nu este prea buna caci vor avea rest sa va dea.
Ei cumpara monede de la bnr si seful de tura are in seif zeci de fisicuri cu marunt.
Evitati pe viitor afisele pe masina putem fi interpretati ca protestatari si nu ceea ce suntem CLIENTI,scartaitul rotilor si alte bravuri,respectati codul rutier si nu mergeti cu avarii,claxoane etc...nu vrem sa fim discreditati,in 10 secunde media ne poate face 0
Numai bine

Last edited by dany12epz; 08-01-11 at 01:57.
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 02:21   #2
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

sa speram ca ceea ce ai spus tu se va realiza in toata tara si nu va alimenta nimeni si vom face boicot in continuare...Bafta multa tuturor
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 02:27   #3
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

Treaba cu boicotatul e buna, dar cea cu nealimentarea pe 3 zile nici nu o sa se simta, findca o sa fim maxim 2000 membri 4 tuning cu priteni si familie cu toti care nu alimenteaza....ar trebuii sa nu alimenteze marile companii de transport, dar lor nu le convine ca si asa pe picior de faliment multe prefera sa mai produca un ban in urma serviciilor lor de trasport marfuri si calatori decat sa tina masinile pe drepta 3 zile si poate nici sa nu rezolve nimic..eu unu va zic sincer ca daca am nevoie sa alimentez nu ma dau inapoi sa o fac indiferent de zi...am participat in ploiesti la toate 3 boicotarile de 29.12. 2010 si apoi in ianurie pe 3 si pe 7 dar la asta nu va sustin findca chiar nu are rost, nu baga nimeni de seama ca am alimentat noi sau nu, cine a fost cu ideea asta cu nealimentarea pe 3 zile nu a fost gandita in profunzime, intradevar era bine gandita daca se alinia toti cetatenii si firmele de transport, dar la noi catia chiar nu tine!!!
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 02:28   #4
rizik

Stage 1
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 13
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

sper sa ia amploare protestul dany si pe 14 sa iasa ceva frumos,deja primesc in fiecare zi mass-uri de la lume in legatura cu protestul,este foarte bine sa informezi lumea de ce facem treaba asta si sa o faci cat mai des posibil pe toate caile pentru ca toti cei ce sunt la protest sa stie de ce sunt acolo.ROMANIA TREZESTE-TE

Last edited by rizik; 08-01-11 at 02:35.
rizik is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 02:45   #5
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

Quote:
Originally Posted by ALEX_BZN View Post
Treaba cu boicotatul e buna, dar cea cu nealimentarea pe 3 zile nici nu o sa se simta, findca o sa fim maxim 2000 membri 4 tuning cu priteni si familie cu toti care nu alimenteaza....ar trebuii sa nu alimenteze marile companii de transport, dar lor nu le convine ca si asa pe picior de faliment multe prefera sa mai produca un ban in urma serviciilor lor de trasport marfuri si calatori decat sa tina masinile pe drepta 3 zile si poate nici sa nu rezolve nimic..eu unu va zic sincer ca daca am nevoie sa alimentez nu ma dau inapoi sa o fac indiferent de zi...am participat in ploiesti la toate 3 boicotarile de 29.12. 2010 si apoi in ianurie pe 3 si pe 7 dar la asta nu va sustin findca chiar nu are rost, nu baga nimeni de seama ca am alimentat noi sau nu, cine a fost cu ideea asta cu nealimentarea pe 3 zile nu a fost gandita in profunzime, intradevar era bine gandita daca se alinia toti cetatenii si firmele de transport, dar la noi catia chiar nu tine!!!
Aplicarea boicotului de catre noi coroborata si cu refuzul nostru de a mai alimenta din statiile OMV-Petrom pot produce un efect destul de mare.
Eu am renunat la acest grup am fost la Rompetrol de la inceputul anului si o sa incerc Luk oil iar consumul meu anual este de 2500 litri.
Va trebuii sa asteptam si sa analizam dupa data de 19,oricum avem destul sprijin media pentru acest event si sper in reusita lui suntem intr-o luna ianuarie in care consumul este mai mic,este o perioada de criza,anul trecut consumul de carburant a a scazut cu 10 % avem toate premisele pentru o luna proasta in lumea carburantilor.
Hai sa nu fim carcaotasi si sa incercam sprijinirea acestei noi forme de boicot...daca tu ai o idee de protest chiar astept astfel de propuneri sa le discutam cu totii si sa vedem ce plusuri putem aduce.
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 02:47   #6
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

Quote:
Originally Posted by rizik View Post
sper sa ia amploare protestul dany si pe 14 sa iasa ceva frumos,deja primesc in fiecare zi mass-uri de la lume in legatura cu protestul,este foarte bine sa informezi lumea de ce facem treaba asta si sa o faci cat mai des posibil pe toate caile pentru ca toti cei ce sunt la protest sa stie de ce sunt acolo.ROMANIA TREZESTE-TE
te salut,mersi
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 05:35   #7
Dr. Feng Shui

Stage 4
 
Dr. Feng Shui's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 254
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

17-18-19 ianuarie masina va sta in parcare
Dr. Feng Shui is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 07:17   #8
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

Va rog schimbati RATB cu "transportul in comun" in mesajul general pentru 17-19. Mersi.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 09:04   #9
dadydoris

Stage 5
 
dadydoris's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 409
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

dany12epz pe data de 14 la 17:00 ne stingem undeva?
dadydoris is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 09:10   #10
B.81.WGX
Dacia Driver

Stage 4
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 215
Member of:
[DACIA]
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

de aproape o luna de zile sunt calator cu RATB-ul(bucuresti) de cand mi s-a stricat masina.
B.81.WGX is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 11:39   #11
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

Quote:
Originally Posted by dany12epz View Post
Aplicarea boicotului de catre noi coroborata si cu refuzul nostru de a mai alimenta din statiile OMV-Petrom pot produce un efect destul de mare.
Eu am renunat la acest grup am fost la Rompetrol de la inceputul anului si o sa incerc Luk oil iar consumul meu anual este de 2500 litri.
Va trebuii sa asteptam si sa analizam dupa data de 19,oricum avem destul sprijin media pentru acest event si sper in reusita lui suntem intr-o luna ianuarie in care consumul este mai mic,este o perioada de criza,anul trecut consumul de carburant a a scazut cu 10 % avem toate premisele pentru o luna proasta in lumea carburantilor.
Hai sa nu fim carcaotasi si sa incercam sprijinirea acestei noi forme de boicot...daca tu ai o idee de protest chiar astept astfel de propuneri sa le discutam cu totii si sa vedem ce plusuri putem aduce.
Tu trebuie sa te gandesti ca 2500 litrii ai tai pe an nu insemna nimic, o firma de transporturi daca face plinul la 4 camioane intr-o zi aia e cantitatea!!! Nu vreau sa va dezcurajez cu nealimentarea dar nu are nici un efect. Boicotul e foarte bun findca le dai pierderi directe in timpul cat blochezi benzinariile petrom-omv din mai multe orase...eu imi expun parerea, nu vreau sa fiu gica-contra sau sa deranjez!!
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 12:00   #12
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

alex bzn sa speram ca in curand si cei de la transporturi ni se vor alatura si vom face ceva de amploare..trebuie sa asteptam sa vedem ce se intampla
__________________
bertone turbo by ruff ryders
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 12:07   #13
carm3n87

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

Sper sa fim macar o data uniti sa putem schimba ceva in tara asta...salariile sunt cum sunt, locuri de munca tot mai putine,nu cred ca am avea nevoie de scumpiri zilnice!!
carm3n87 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 12:08   #14
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

Quote:
Originally Posted by dadydoris View Post
dany12epz pe data de 14 la 17:00 ne stingem undeva?
Da, la fantana Miorita. de acolo stabilim care cum incotro...
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 12:38   #15
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00

Toti isi trag benzina,motorina de la noi..
Aral,Petrom,Omv,Rompetrol,Lukoil,dar absolut toti.
Ganditi-va..
nu e mai ieftin sa o iei din tara si sa o transporti ? Decat sa o aduci din Austria,Ucraina ?
De la Petromidia pleaca benzina cu 2.10 lei la pompe ajunge cu pretul actual.
Am auzit de la taximetristi...daca ei m-au mintit pe mine..asta e.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -