Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > 4Tuning International

Reply
 
Thread Tools
Old 28-03-08, 15:19   #31
amg_0001

Stage 3
 
amg_0001's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 115
Default Re: de ce uitam sa vorbim romaneste?

Sint afara de 22 de ani dar nu miam uitat limba materna de acasa . Am intilnit foarte multi care poate nu li sa uscat tusul de pe pasaportul Rominesc si se dau marii occidentali care au si uitat limba romina cu care au crescut poate jumatate de viata lor.Pacat ca exista asemenea specimene MIORITICE
amg_0001 is offline   Reply With Quote
Old 19-07-08, 02:56   #32
AlexXx-4ti


Stage 5
 
AlexXx-4ti's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 606
Member of:
[4Tuning International]
[Fiat]
Default Re: de ce uitam sa vorbim romaneste?

Nu poti uita sä vorbesti romäneste atäta timp cät esti romän , sin..le apä nu se face si chiar si cei care se fac cä nu mai stiu romäneste ,cänd aud pe altcineva vorbind sunt sigur cä-si ciulesc urechile precum elefantul Dumbo sä asculte despre ce se vorbeste.
Intämplarea face cä am mers la un service in Linz si la un momendat m-am trezit cu cätiva romäni pe lingä mine care mai de care pe romäneste vorbeau färä nici o jenä ,pe moment am si uitat cä sunt in sträinätate.
Dar mai este si vorba aia "pädure färä uscäturi nu existä
__________________

Last edited by AlexXx-4ti; 19-07-08 at 03:00.
AlexXx-4ti is offline   Reply With Quote
Old 19-07-08, 03:43   #33
manolica76

Stage 5
 
manolica76's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 451
Default Re: de ce uitam sa vorbim romaneste?

eu de ceva vreme daca aud ca se vb romaneste merg pe burta....stau langa ei si ascult ce debiteaza...)..mai ales la restaurantul unde lucrez mai vin si romani, rar chiar foarte rar, in 6 luni am intalnit de 3 ori romani...nu prea vin ca e scumpa mancarea, dar ma rog..si o cotoharla intr-o seara era tare simandicoasa ca a venit salata cu ceva intarziere si tot comenta..la felul principal cand le-a venit mancarea le-am zis si eu ""pofta buna''...pana atunci vb cu ei numa in engleza...
sa le cada plombele nu altceva...
hi hi hi...ce-mi place!!!
__________________
amarat, da' o duc bine!!!
ex. mnl69
manolica76 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 17:13   #34
NONE
4Tuning International Member


Stage 5
 
NONE's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 837
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: de ce uitam sa vorbim romaneste?

eu de ce nu am uitat româna ?
cand mä incurca vre-un "african" in trafic...ii umplu frigideru pe romaneste cum stiu eu...si am cunoscut multi români aici...am vorbit ca intre romani...era un baiat care a venit sa isi cumpere masina dar nu stia germana stia engleza...primu' lucru care l-a spus baiatu' cand m-a vazut a fost :
"Baga-mi-as ****salut frate "
chiar a fost o învatare de minte ptr el...dar vorba aia stim multi...
când te chinui sa iti cumperi o masina si ai banii in mâna te duci si pe jos sa ti-o cumperi...
__________________
Hobby: Fotografiile mele
NONE is offline   Reply With Quote
Old 03-10-09, 01:37   #35
spahiudrifter19
BMW Driver

 
spahiudrifter19's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 105
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: de ce uitam sa vorbim romaneste?

stiu ca deschid un topic mort de 1 an de zile da vreau sa zic si io ceva cu uitatul limbii romanesti,tata e de 7-8 ani aici in u.k. si acum vreo 2-3 ani de zile cand am venit eu aici,taicamiu nu mai stia sa vorbeasca asa bine romaneste,de vorbit vorbea romaneste dar erau multe cuvinte care mi le zicea in engleza si taicamiu nu e unu dala cu figuri in cap,in fine el a stat 7 ani de zile singur intre englezi,ce mai vorbea romaneste era la telefon cand ma suna
spahiudrifter19 is offline   Reply With Quote
Old 25-10-09, 23:00   #36
oancea_cristiano_95

 
oancea_cristiano_95's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 108
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: de ce uitam sa vorbim romaneste?

eu... sincer nu pot sa inteleg cu tot ca mi sa mai intamplat de cateva ori ( chiar le pot numara pe degete.... ) sa mai gresec un pic niste cuvinte ... dar numa la cuvinte care seamana mult si nu le mai folosisem de mult timp nici in romaneste... dar in rest chiar de loc...
Intr-o zii cand am fost la un gratar in afara orasului ( cum stam la bloc (( fara balcon )) .... ) si la vreo 30 de metri se auzea o italiana............... de nici nu pot sa explic... si se ridica de la masa si trec pe langa noi si am incercat sa ascult sa vad... sa incerc sa inteleg ce natie is ... si auzeam 5 cuvinte in italiana 1 in romana ( dialect moldovenesc ) ( o pronuntie groaznica ... si la italiana nu prea trebuie sa te chinui sa pronunti ca nu ii nici o regula ) si nu mi sa intamplat sa aud chestii de genul asta numai o data....
Deci mie mi sa intamplat sa pocesc UN PIC cuvintele cand m am intors dintr o excursie ( insula Elba sa ma laud ... nu ca ar fii .. o insula din Haway... dar na ) si acolo am stat 3 zile numa printre italieni si cand am venit acasa... mi se mai intampla ... acuma asta nu inseamna sa ii ardem de vii pe aia care vorbesc asha........ sa ii ardem de vii pe aia care nu accepta sa fie corectati........... zic eu :P
oancea_cristiano_95 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -