Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > 4Tuning International

Reply
 
Thread Tools
Old 26-07-07, 23:38   #1
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default de ce uitam sa vorbim romaneste?

mereu ma intreb cum familii care toata viata lor au vorbit romaneste, ajung in america sau canada si deodata vorbesc numai engleza acasa.... pt mine si ai mei, chiar ni se pare ciudat, si e un chin sa vorbin intre noi in engleza, cand trebuie pt ca sunt altii in jur... dar cam 80% din romanii care ii stim aici vorbesc numai engleza acasa... vorbesc ei romana cand suntem noi acolo, dar altfel vorbesc numai in engleza... daca ai copii mici fie, vrei sa invete limba, dar altfel??

nu stiu, dar pe mine ma oftica cand unii se muta si deodata magic au uitat sa vorbeasca romaneste... m-am intalnit cu unu roman aici, de 20 de ani, care e venit de 2 ani aici, si vorbeste numai in engleza ca cica a uitat sa vorbeasca romaneste... mi-a venit sa-l iau la pumni de figurant imputit... nu-mi plac oameni ca astia, care cred ca a fi roman e rusine... poate in europa, dar aici romanii sunt foarte apreciati, ca majoritatea alora care au venit s-au tinut de munca, si s-au stabilit bine, si le dau astora de aici numai exemple bune despre romani.... in 10 ani de a fi aici, nici macar o singura data nu m-am simtit cu ceva mai inferior altora de aici pe baza faptului ca sunt roman, din contra...

nu m-as mira sa aflu ca exemple deastea are toata lumea, si ma tot face sa ma intreb... ce-i face pe unii sa devina niste labagii?
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 27-07-07, 01:12   #2
Criste

Stage 2
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 61
Member of:
[2 Roti]
Default Re: de ce uitam sa vorbim romaneste?

Aia sunt numai niste figuranti de toata jena care merita caftitzi.
Criste is offline   Reply With Quote
Old 27-07-07, 02:50   #3
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: de ce uitam sa vorbim romaneste?

majoritatea romanilor pe care ii cunosc aici vorbesc romaneste intre ei si am intalnit prea putini care sa o dea pe engleza intre ei probabil ca depinde de ''zone ''
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 29-07-07, 00:04   #4
alex_g
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: de ce uitam sa vorbim romaneste?

Nici eu nu ii am la suflet pe astia.Noi acasa vorbim numai in romaneste exceptie fiind cand e cineva strain printre noi si din respect pentru el vorbim sa inteleaga si el.
  Reply With Quote
Old 30-07-07, 00:04   #5
Florin_Tei


Stage 5
 
Florin_Tei's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 426
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: de ce uitam sa vorbim romaneste?

Sunt satul de figuranti dintr-astia care au 1/2 ani de strainatate si brusc au uitat frate sa vorbeasca in romana =)) , cand imi mai vine un prieten italian vb. cu nevastamea in italiana (aceasi treaba ca la alex_g , din respect pt. persoana respectiva) ... in rest in romaneste . Cu respect !
Florin_Tei is offline   Reply With Quote
Old 30-07-07, 02:22   #6
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: de ce uitam sa vorbim romaneste?

Ai mei vroiau sa vorbim engleza acasa pt ca o ajuta pe mama. Dar dupa 2-3 zile de engleza ne-am saturat.
Eu vorbesc numai in romana cu fratele meu dar mai aruncam 2-3 fraze in engleza din cand in cand. De altfel asa am observat ca fac multe familii venite din strainatate care sunt stabilite de cativa ani. Vorbesc limba lor da mai scapa si engleza. Fara sa vrea.

Cat despre romana mea.....am plecat din Ro la 15 ani. Si in momentul asta simnt ca ma o romaneasca la nivelul unuia de 14 sau poate 13 ani. Deci se degradeaza constant. Asa ca daca ma vede-ti incurcand cuvinte sau dezacorduri ...... SCUZE!!!!!!
Dar asa e.... multi se umfla in figuri si mai dau si din maini intr-un mod "F.A.G." .... cica sa para mai culti! Ma tavalesc de ras cand ii vad asa seriosi.


Cine mai injura in romaneste cand sunt cu straini (american/englez/italian..etc) ?
__________________
"WARNING!!!! Objects seen in the mirror appear to be losing!"

"Let's try it again from a roll"

Honda Prelude H22A JDM Spec
https://forum.4tuning.ro/127-masina-mea-honda-acura/56205-93-prelude-type-jdm-2-2i-vtec-h22a.html
Nicknamed_13 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-07, 05:15   #7
BogdanNZ
Toyota Driver


Stage 5
 
BogdanNZ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: de ce uitam sa vorbim romaneste?

Injuriile in romaneste sunt cele mai satisfacatoare...si de departe cele mai colorate(comparativ cu engleza)...Cat despre topic la fel ca si voi...cu romani pe romaneste...doar cand e cineva de alta natie in discutie o dau pe english...Ceea ce as dori sa precizez totusi e ca, cateodata e mai usor sa explic o chestie in engleza daca am auzit-o in engleza...decat sa o traduc in ro...acelea ar fi singurele dati cand as vb in engleza cu un roman...
__________________
"I drift not because it is a quicker way around a corner, but it is the most exciting way"
Keiichi Tsuchiya (土屋圭市, Tsuchiya Kei'ichi) Dori-Kin (DRIFT KING)
BogdanNZ is offline   Reply With Quote
Old 08-08-07, 16:53   #8
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: de ce uitam sa vorbim romaneste?

rar injur romaneste , de fapt mi-am dat seama ca nu prea ii injur pe astia in romaneste (decat la volan). daca e ceva le zic pe limba lor sa ma inteleaga.


exista multe cuvinte pe care imi e mai rapid , usor , comod sa le spun in engleza chiar daca vorbesc cu cineva de aceasi natie ca si mine , nu stiu de ce , intra in reflex cred .
__________________

Fresh Touring Origination
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 02:24   #9
yulasinio
Honda Driver


Stage 5
 
yulasinio's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,101
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: de ce uitam sa vorbim romaneste?

Quote:
Originally Posted by CJ-01-WOB View Post
rar injur romaneste , de fapt mi-am dat seama ca nu prea ii injur pe astia in romaneste (decat la volan). daca e ceva le zic pe limba lor sa ma inteleaga.


exista multe cuvinte pe care imi e mai rapid , usor , comod sa le spun in engleza chiar daca vorbesc cu cineva de aceasi natie ca si mine , nu stiu de ce , intra in reflex cred .
Dute mah englezoiule ce dreaq ii injuri in engleza? fuck off u bollox?
pai astea sunt injuraturi? Pai eu daca nu ii zic una din aia sanatoasa in romaneste parca nu sunt eu

on topic...am fost in concediu in romania de la inceputul lui august pana pe la sfarsit si am prins valurile tsunami din italia/spania pai sa fi auzit acolo limbi straine frate de parca eram intr-o alta tara pai multi dintre ei pana ce sa plece nici nu stiau pe harta unde sunt tarile astea si acum au uitat sa vorbeasca romaneste....niste "tarani"
Sa va dau un mic exemplu.
Stateam la un URSUS Premium(stiu si mie mi-e dor de unul ) cu cel mai bun prieten al meu si povesteam despre o cunostinta care a plecat in state pe perioda de vara cu scoala sau asa ceva si care a uitat sa vorbeasca romaneste baram in timpul asta
Cica statea cu el de povesti despre cum a fost acolo si despre diferenta de preturi si zicea: "Cum se zice aici la voi in romania, aici totul este...expensive"
CUNT(as spune si in rom dar mie frica ca ma baneaza woby asta ) nu am fost si eu acolo ca-i spargeam mufa.
Deci exemple sunt multe, eu cred ca totul depinde de educatia ta si de unde ai plecat, daca ma intelegeti.
Sper ca nu am jignit pe nimeni
__________________
yulasinio is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 04:11   #10
dj05dpx
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: de ce uitam sa vorbim romaneste?

O doamna imbracata la 4 ace in avion, vorbea numai in franceza,vorbeste ea cu stewardesa sa-i aduca ceva,ii aduce asta cafeaua,incepe ea sa soarba ,vorbeste in franceza,bombane numai in franceza pe acolo,mari impresii de frantuzoaica,nu stiu cum face de rastoarna cafeaua pe ea si striga in romaneste: sa-mi bag *** in ea de cafea,mi-am stricat costumul!


Unul langa mine la Munchen,asteptam avionul cu intarziere pentru Bucuresti,un tip cu burta,partial chelios,vorbea intr-o engleza americana pe acolo,suparat tot ca nu ajunsese avionul,fuck in sus,fuck in jos pana s-a saturat si a dat-o pe romaneste))
  Reply With Quote
Old 14-09-07, 11:33   #11
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: de ce uitam sa vorbim romaneste?

aeropoartele sunt cele mai haioase, mie imi place la nebunie cand ajung pe bucata frankfurt-bucuresti mai ales dupa 10 ore de zbor si inca 2-9 ore de asteptat conectia, terminalul roman, si mai ales zborul efectiv sunt o binecuvantare numai faze deastea de sa te caci pe tine de ras... vezi de toate, smecheri plini de faze, taranii care au zburat pentru prima data dar tot vorbesc si se comporta ca la tara, si fazele mai mici, la care trebuie sa fi atent...

de exemplu, data viitoare cand zburati, ascultati raspunsurile oamenilor cand vine stewardesa si intreaba pe fiecare ce fel de sandwich for... pe pariu, daca nu la primul zbor spre romania, atunci probabil la intoarcere sau data urmatoare, dar o sa auziti pana la urma cate unu care zice "BOTH" prima data aproape ca mi-am varsat tava de pe masuta, ca tipu era cu doua randuri mai sus de mine si am prins toata faza ... a doua oara cu alt zbor, mi s-a parut ca am auzit ceva asemanator dar am zis ca nu se poate, dar nitel dupa o vad pe aia cum explica ca trebuie sa alegi una dintre ele mortal

sau alta chestie care am observato... in primul rand, imi place la nebunie ca in europa inca se mai serveste bere si alcol gratis in zbor strainii, stau pe bere si pe vin... romanii, VODKA! nu toti, si nu chiar multi, dar imi place mereu cand aud de mai sus sau jos de pe rand " VODKA please" cand aud asta, stiu ca aproape am ajuns acasa


altfel cum ati zis, sunt o tona de maimutoi si smecheri umflati in pene... dar e hazliu mereu, pentru ca ei se cred mari shmenari, si da, la standardele din Romania poate or fi, dar la standardele de afara sunt muci sau in cel mai bun caz average, deci nu dau nimic de invidiat Dar e ok, cel putin mie imi da un motiv in plus sa am ceva de care sa pot sa rad cat incerc sa omor timpul
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 11:40   #12
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: de ce uitam sa vorbim romaneste?

Quote:
Originally Posted by yulasinio View Post
Dute mah englezoiule ce dreaq ii injuri in engleza? fuck off u bollox?
pai astea sunt injuraturi? Pai eu daca nu ii zic una din aia sanatoasa in romaneste parca nu sunt eu

aia din UK au cele mai varza injuraturi de pe planeta... bollox bloody bastard woooooooooo

cred ca asta se deriva de la faptul ca englezii sunt un popor educat, spre deosebire de baietii de cartier din america care viata de strada e tot ce stiu... deci dupa mine injuraturile americane/canadiene sunt mai dezvoltate decat ale baietilor de pe insula

la romaneste imi place ca sunt mai inflorite, dar sunt si chestii care suna mai bine in engleza... dar chestii ca " te *** prin gat in cur", nu cred ca se pot traduce in orice alta limba cu la fel de mult sentiment

Last edited by AlliedComposites; 14-09-07 at 11:43.
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 21-09-07, 23:40   #13
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: de ce uitam sa vorbim romaneste?

pe deasupra k dupa cateva luni deja se fac k uita limba...romanasii nostri...dupa c ii ajuti, dai sufletu din tine pentru ei..cand vede k se umple portofelu deja nu ne mai cunoaste..se duce in romania si zice: "aa, k yo am muncit, i-am tinut pe toti pe spinarea mea, le-am luat masina si casa..."! ...asta e...uitati c face strainateatea si banii dintr-un var sau un bun prieten!
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 22-09-07, 03:27   #14
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: de ce uitam sa vorbim romaneste?

Quote:
Originally Posted by PhUbEe View Post
pe deasupra k dupa cateva luni deja se fac k uita limba...romanasii nostri...dupa c ii ajuti, dai sufletu din tine pentru ei..cand vede k se umple portofelu deja nu ne mai cunoaste..se duce in romania si zice: "aa, k yo am muncit, i-am tinut pe toti pe spinarea mea, le-am luat masina si casa..."! ...asta e...uitati c face strainateatea si banii dintr-un var sau un bun prieten!
Asa este.....din pacate.
Ii ajuti si dupa aia nu mai stiu de tine. Cand ceri si tu ajutor (se intoarce roata....toti avem nevoie de ajutor din cand in cand).....se fac ca nu te cunosc sau sunt cu nasul pe sus.
Si atunci cand incerci sa faci ceva pt tine, te zbati sa iti pui propria ta treaba pe picioare se trezesc vorbind si parca ar face tot posibilul sa te descurajeze. Am primit-o si eu asa. Chiar daca nu te pricepi la un anumit lucru dar incerci sa inveti....te descurajeaza. Si nu ca ti se spune "Nu cred ca va merge" sau "Incearca daca vrei.....ca doar sunt banii si timpul tau" ......nu frate sar direct la faze de genul "Du-te ba de aici! Varza. Nici o sansa ...... ca uite la mine!"
Nicknamed_13 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-07, 09:42   #15
Adgii

Stage 1
 
Adgii's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 14
Default Re: de ce uitam sa vorbim romaneste?

Quote:
Originally Posted by Nicknamed_13 View Post
Asa este.....din pacate.
Ii ajuti si dupa aia nu mai stiu de tine. Cand ceri si tu ajutor (se intoarce roata....toti avem nevoie de ajutor din cand in cand).....se fac ca nu te cunosc sau sunt cu nasul pe sus.
Si atunci cand incerci sa faci ceva pt tine, te zbati sa iti pui propria ta treaba pe picioare se trezesc vorbind si parca ar face tot posibilul sa te descurajeze. Am primit-o si eu asa. Chiar daca nu te pricepi la un anumit lucru dar incerci sa inveti....te descurajeaza. Si nu ca ti se spune "Nu cred ca va merge" sau "Incearca daca vrei.....ca doar sunt banii si timpul tau" ......nu frate sar direct la faze de genul "Du-te ba de aici! Varza. Nici o sansa ...... ca uite la mine!"
Nu e adevarat ce zicetzi..nu ca se dau jmekeri romanii de 3-4 anii ca sunt in america...e din cauza romaniilor nascutzi in america. de exemplu: cand am venit in america a trebui sa ma alaturi si eu unui grup de romanii nu ?? 70% din romanii din grup erau nascutzi akolo deci ca sa vorbesti cu ei trebuia sa vb numai in eng chiar daca cand vorbeau cu tine in eng te faceai ca ploua afara ca nu aveai habar ce zice....faza diferita este alta....ca vine altul fresh din romania..si intra si el in grup cu tine..tu ce faci vb cu el romaneste si cu ceilaltzi eng? da dar te`ai invatza sa vb numai eng cu ceilaltzi prieteni si dc nu si engleza cu noul amic...daca mie mi`ar zice sa vb romaneste cu el vorbesc..nu e problema..DAR ASA ITZI VINE LA INDEMANA SA VB ENGLEZA...credetzima..nu e nici un fapt de jmekerie..poate la altzi DA care au venit de 1-2 ani in america sii numai in eng dau...dar astia de mai mult timp..4 ani in sus..credetzii....va zic eu si adevarat ca , cand ii vezi pe astia de 1-2 ca vb numai in engleza stalcita si eu i`as bate de ias rupe )CEA MAI TARE faza intalnita in amerca e cand un amic sau un var nascut aici in america vb cu tine in eng cand tu debea ai venit din romania ( si nu stii eng deloc) si te uitzi asa la el de parca tu il intelegi ce vorbeste..si apoi te intreba ceva si tu ramai mut ?)))))))) si apoi el iti zice in romaneste caca dece nu i`ai spus ca tu nu stii engleza) mie mi sa intamplat lol
Sanatate la totzi romanii !
Attached Images
 

Last edited by Adgii; 30-12-07 at 09:46.
Adgii is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -