Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > 4Tuning International

Reply
 
Thread Tools
Old 24-01-07, 19:32   #16
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Ne intoarcem acasa?

eu vreau sa imbatranesc linistit pe o plaja in Hawaii mai bine, cu un Aston in parcarea plajii si doua gagici de 25 de ani langa mine
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 19:49   #17
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Ne intoarcem acasa?

Quote:
Originally Posted by AlexXx-25 View Post
Eu am scris sincer ceea ce am in suf.poate alti au alte päreri dar poate au si motive nu mai au pe nimeni in tarä rude, prieteni si normal cä atunci apare acel de ce sä mä intorc in tarä.
Alt mod de a vedea si träi viata nu poate insträina pe nimeni de locul natal.
Fie piinea cit de rea ,tot mai bunä-n tara ta cä-i sarmaua lingä ea.
cred ca toti am scris ce avem in suflet. Suntem diferiti pur si simplu.
Da, am inca familie si prieteni in Ro numai ca viata mea nu e definita de ei. Poate e un fel egoist de a vedea lucrurile dar eu ma pun pe mine pe primul plan si pe restul pe plan secund. Fac intai ce ma face pe mine fericit, ce cred ca e mai bine pt mine pe termen scurt si lung.
Eu de cand sunt in Canada am fost de foarte multe ori in Romania si am cheltuit enorm de multi bani cu chestia asta. Pt cei din europa e mult mai simplu, dar pt noi, numai biletul de avion e peste 1000$. Pe mine, din punct de vedere financiar, toata legatura cu Romania (excursii, pachete trimise etc) m-a dat inapoi foarte foarte tare. Si pur si simplu cred ca e cazulk sa se termine, sa ma pun si eu pe primul plan de acum incolo.

Fie painea cat de rea...tot mai bine-n Canada
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 21:49   #18
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Ne intoarcem acasa?

Quote:
Originally Posted by pimp_lex View Post
.... Pe mine, din punct de vedere financiar, toata legatura cu Romania (excursii, pachete trimise etc) m-a dat inapoi foarte foarte tare. Si pur si simplu cred ca e cazulk sa se termine, sa ma pun si eu pe primul plan de acum incolo...

Un caz tipic pentru un roman plecat.Cheltuielile auxiliare pur si simplu ne darima uneori si din pacate de cele mai multe ori nu merita.
Cind plec acasa umplu masina pina in plafon cu de toate,iar dupa distributia lor tot nu e bine.Pare incredibil ca nu ajung 10 kg de cafea la sfert.Nu-i poti multumi pe toti si multi asteapta sa vii cu daruri grase ,ca doar esti in strainatate si ai de unde.Poate este mai bine sa fi mai indiferent si rece.In fond si la urma urmei viata ta conteaza mai mult.
Fie painea cit de rea,tot ti-o fura cineva,chiar aici in tara ta... by Spitalul de Urgenta.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 22:29   #19
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Ne intoarcem acasa?

haha VIO

.. acuma am realizat ca mai bine de jumate de bagaj il ocupa cadourile ! ARE ROST ? ma intreb ! chiar asa toti se asteapta de la tine la multe ca DE DOAR IN STRAINATATE UMBLA CAINII CU COLACII IN COADA SI BANII I GASESTI PE JOS ! ..

DUPA ATATA VREME DEPARTE DE CASA SI PE MII DE EUR PE telefoane / pakete interneturi si altele .. e inevitabil ca trebuie sa ne gandim la noi in primul rand !
__________________

Fresh Touring Origination
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 25-01-07, 02:13   #20
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Ne intoarcem acasa?

Quote:
Originally Posted by CJ-01-WOB View Post
...
DUPA ATATA VREME DEPARTE DE CASA SI PE MII DE EUR PE telefoane / pakete interneturi si altele .. e inevitabil ca trebuie sa ne gandim la noi in primul rand !


Mi-am promis ca anul asta sa plec acasa cu mainile in buzunare.Nici macar hainele mele nu-mi duc,imi iau altele de acolo.Asa las si boxele ,iar masina va fi mai sprintena pe drumurile ungariei.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 25-01-07, 04:21   #21
BogdanNZ
Toyota Driver


Stage 5
 
BogdanNZ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: Ne intoarcem acasa?

Eu ce sa mai zic...25000km...1000-1500Eu bilet de avion...bagaje mai nimik nu poti duce...drumul dureaza in cel mai scurt caz o zi jumate(depinde de ruta si de legaturile facute)dar mi s-a intamplat ultima data sa fiu blocat in Singapore 2 zile din cauza "avioanelor foarte perfortmante" Lufthansa care s-a stricat inainte de a decola...stat prin hoteluri si aerogari...oboseala de nedescris...
Ma jur ca urmatoarea data cand merg in Europa ma duc si eu ca Vio cu mainile in buzunar, nu iau numa carduri la mine si o pereche de sosete de schimb
__________________
"I drift not because it is a quicker way around a corner, but it is the most exciting way"
Keiichi Tsuchiya (土屋圭市, Tsuchiya Kei'ichi) Dori-Kin (DRIFT KING)
BogdanNZ is offline   Reply With Quote
Old 25-01-07, 04:55   #22
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Ne intoarcem acasa?

eu chestia cu cadourile de vreo 3 ani am pastrato f simpla - cel mai bun prieten, tata si bunicii. In rest, poate o cinste cu o bere la terasa. Deja cat ma costa simplu biletul de avion, statul acolo, pierderea de ore de munca neplatite samd.....eu sincer nu regret ca sincer ma bucur sa fac un cadou frumos tatalui meu si ma bucura nespas bucuria lui dar pt altii sincer....asta e, nici eu n-am. De acum insa sper sa poate cei dragi sa vina aici, pt ca si pt ei e mai bine (isi fac o vacanta frumoasa peste hotare), pot sa-si cumpere direct de la sursa ce vor si nici eu nu trebuie sa ma deplasez....cu bunica va fi mai greu dar sper sa mearga.

De cei care au impresia ca in strainatate esti automat bogat, eu n-am avut ghinionul sa ma lovesc prea tare,probabil din cauza ca sunt tineri care inteleg mai mult ca afara nu e paradisul pe pamant, insa rudele mai in varsta si din provincie, de care se loveste mama cand merge in tzara, au aceasta impresie si e foarte nasol.....sunt foarte multi si asteapta, si chiar iti zic la obraz sa le aduci una alta ....pana la urma, nu mai e ca acum 20 de ani, in Ro s-a marit mult nivelul de trai si se gaseste aproape orice in magazine!
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 25-01-07, 22:26   #23
alex_g
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: Ne intoarcem acasa?

Quote:
Originally Posted by pimp_lex View Post

De cei care au impresia ca in strainatate esti automat bogat, eu n-am avut ghinionul sa ma lovesc prea tare,probabil din cauza ca sunt tineri care inteleg mai mult ca afara nu e paradisul pe pamant, insa rudele mai in varsta si din provincie, de care se loveste mama cand merge in tzara, au aceasta impresie si e foarte nasol.....sunt foarte multi si asteapta, si chiar iti zic la obraz sa le aduci una alta ....pana la urma, nu mai e ca acum 20 de ani, in Ro s-a marit mult nivelul de trai si se gaseste aproape orice in magazine!
Pana acum am fost de 2 ori in tara si am cheltuit o gramada de bani pe drumuri si distractii.Anul acesta am decis ca banii de vacanta in Ro sa ii investesc in achizitionarea unei masini.Se duc prea multi bani pe vacantele in Ro dar nu regret niciodata...acum ma mai gandesc si la mine,imi iau masina si dupa ma duc in tara 2 luni Cu cadourile am dat prima data cand am fost in tara pe la prieteni si familie,acum usor usor numai la familie ca nu cresc banii in copac nici aici
  Reply With Quote
Old 26-01-07, 04:09   #24
f1anatic

Stage 3
 
f1anatic's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 132
Default Re: Ne intoarcem acasa?

He he...fratilor ma speriati. Vroiam si eu sa merg in Romania anul asta - prima data in 11 ani...dar cred ca ma lipsesc. Oricum urma sa petrec marea majoritate a vacantei ~20 zile in Franta iar in RO sa dau doar o fuga de 1 sapt. In RO, dupa cum spuneam, nu am mai fost de cind am venit in State. In Europa am mai fost de citeva ori, in Canada 1-2 ori pe an.

Om vedea ce va mai fii...dar eu acolo nu ma duc cu nici un cadou. Citeva haine de schimb - ma doar fix in pix de ce cred ei despre mine, ca nu duc cadouri ca nu m-am imbracat la 14 ace etc. Eu aici muncesc banii nu ii fur si nici nu ii culeg din copacul din gradina. Prietenii cei mai buni din copilarie ? La restaurant cu ei...o data...de doua ori etc...dar am si eu planurile mele si vreu sa vad niste locuri...Nu ma duc pe capul nimanui ca sa zic ca imi fac obligatii.
__________________
Schumi drive it like you stole it !
Think.Feel.Drive.
f1anatic is offline   Reply With Quote
Old 26-01-07, 17:12   #25
AlexXx-4ti


Stage 5
 
AlexXx-4ti's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 606
Member of:
[4Tuning International]
[Fiat]
Default Re: Ne intoarcem acasa?

Fiecare dintre noi are motive pentru care sä se intoarcä acasä si binenteles apar si motive pentru care nu vrea sä se intoarcä acasä
Legat de cadouri renunt la acest subiect o atentie imi pot permite la cei care meritä dar nu inseamnä cä voi umple si podul.
Mä pot numära printre norocosi cu 60 € un tanc full plus 3 vigniete At,H,Ro 30€ tempo 100-140km/h sunt acasä in 7 ore ,apropo de asta cit face-ti voi si costurile la care ajunge-ti
__________________

Last edited by AlexXx-4ti; 26-01-07 at 17:16.
AlexXx-4ti is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 22:23   #26
Florin_Tei


Stage 5
 
Florin_Tei's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 426
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Ne intoarcem acasa?

Eu pana acum vreo 2 ani incarcam masina cu cadouri pt. neamuri,prieteni etc ... Pana cand facusem un calcul de curiozitate ca sa vad cat am cheltuit pe cadouri,carburant,roviniete,spaga la vama, etc (DOAR LA UN DRUM) ... suma era destul de maricica , cu banii aia puteam sa fac altceva => un termopan sau o mobila etc (investitii in casa) . Si de atunci ma duc lejer , iau cateva cadouri la ai mei , la niste rude de suflet si cam atat => de atunci totu' e mai bine ! Nu cred ca voi mai sta mult , sau stricat treburile aci ! Va urez bafta in continuaressi sa aveti cat mai multi $/€/£ ! Cu respect !

P.S : care merge dintre voi in tara in august ?? ... daca patronul imi da liber vin in tara si poate ne intalnim
Florin_Tei is offline   Reply With Quote
Old 09-07-07, 05:10   #27
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: Ne intoarcem acasa?

Acum cativa ani chiar aveam dor de casa....vroiam sa merg in vacanta in Romania. Dar cand am strans banii si am facut o socoteala cam cat ma costa.....si apoi m-am gandit cu ce ma aleg.....prefer sa stau aici. Si decat sa ma duc eu acolo mai bine dau bani rudelor de avion si vin ei aici.....Cu aceiasi bani de aici mergi frumos in Fiji sau Golden Coast in OZ si dupa ce petreci o saptamana super tare mai ramai si cu bani.
Poate ca eu pun problema asa pt ca nu am decat cateva rude in Romania care sa fie de suflet...in rest...care este rostul? Ca nu mi-e dor nici de tara si nici de oameni si nici de limba.
Deci in concluzie.....nu eu nu am planuri sa ma intorc in Romania. Fiecare cu ce simnte si depinde de cat de legat este de tara-mama. Ei bine eu nu sunt prea legat si nici patriot in excess. Patriot da mai de la distanta.
__________________
"WARNING!!!! Objects seen in the mirror appear to be losing!"

"Let's try it again from a roll"

Honda Prelude H22A JDM Spec
https://forum.4tuning.ro/127-masina-mea-honda-acura/56205-93-prelude-type-jdm-2-2i-vtec-h22a.html
Nicknamed_13 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-07, 05:15   #28
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: Ne intoarcem acasa?

Quote:
Originally Posted by pimp_lex View Post
....cu bunica va fi mai greu dar sper sa mearga.
A zburat bunica mea care era cu un "NU" categoric.....si bunicul meu era cam bolnav....si nu au avut probleme.....Totul a fost super. Si asta cu o escala in plus fata de cum ar fi drumul inspre tine acolo.
Nicknamed_13 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-07, 17:13   #29
cls21b_EVO

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,266
Default Re: Ne intoarcem acasa?

Imi pare rau de tot sa vad asa idei despre intoarcerea in RO, chiar pacat sa vezi ce lipsa de patriotism ca sa zic asa, chiar nu inteleg ce aveti cu tara?Oamenii sunt de cacat, nu tara, tara este superba, de ce nu veniti sa o vedeti macar, sunt sigur ca este mai frumoasa ca si multe alte locuri din lume...pacat.
Cat despre cadouri, eu cand m am intors acum...sincer nu am prea adus nimic, in state muncesc, banii nu au crescut pe nicaieri(cel putin unde stau eu )
cls21b_EVO is offline   Reply With Quote
Old 20-07-07, 04:10   #30
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Ne intoarcem acasa?

pe mine ultima excursie in jegu de romanie mo costat 10.000$ asa ca pentru adio nu mai trec pe acolo degraba ! apropo mi-am tras v12 bmw 850csi
draculas is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -