Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 14-01-09, 20:43   #31
nitro_XII

Stage 3
 
nitro_XII's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 112
Member of:
[4Rally]
Default Re: Cum poti lasa garda la masina mai jos???

e clar mai bine sa iti cumperi arcuri sport pentru ca in spatele lor stau niste ingineri care au testat produsul si e conceput pentru asa ceva.. sunt mai rigide, asa taind din ele cine stie ce fisuri pot aparea... poate nu se intampla asa des dar daca:P...

pe dea cealalta parte e mai ieftin, la racing nick erau pe la 5 milioane setul.
Eu personal mi-as cumpara..

Salutare
__________________
<-----VANDUT
nitro_XII is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 11:33   #32
sezione91_blue
Dacia Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 977
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Cum poti lasa garda la masina mai jos???

La asta m-am gadit si eu. Cel mai sigur o sa optez pentru arcuri sport. Mersi.
sezione91_blue is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 17:02   #33
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Cum poti lasa garda la masina mai jos???

Quote:
Originally Posted by BV-06-XPY View Post
Intrebare.Cum pot si eu sa las Masina mea mai jos(dacia 1310) fara sa fac ceva care sa necesite omologari...sau sa bata prea mult la ochi......imi treb cam 3-5cm......aveti sugesti......

Multumesc anticipat......
Mai tai din arcuri , sau cumperi telescoape sport
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 22:29   #34
Dr3adLorD
Daewoo Driver

Stage 5
 
Dr3adLorD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 807
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: Cum poti lasa garda la masina mai jos???

Quote:
Originally Posted by sezione91_blue View Post
Am citit cu atentie acest topic si ma intrebam daca la un Logan pot sa tai din spirele arcului... sau alta medota daca aveti. Este mai bine sa cumpar arcuri sport sau pot sa tai din astea?
in orice caz si indiferent de masina cea ma buna solutie de departe este sa achizitionezi arcuri sport
Dr3adLorD is offline   Reply With Quote
Old 25-01-09, 13:42   #35
al!n

Stage 4
 
al!n's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 253
Default Re: Cum poti lasa garda la masina mai jos???

Merge sa tai si la logan din arcuri daca nu ai un stil de condus prea sportiv.Spun asta deoarece daca ai un stil de condus spotiv si ai arcurile taiate,la un viraj cu denivelari in asfalt abordat mai cu viteza masina o sa inceapa sa tzopaie si va deveni incontrolabila.Sa nu credeti ca,cu arcurile sport nu va tzopai dar nu va face asa de rau cum fac cele taiate.In concluzie poti taia arcurile la logan cu 1spira-1spira jumate max daca conduci mai batraneste.sau solutia cea mai buna arcuri+amortizoare sport
al!n is offline   Reply With Quote
Old 25-01-09, 16:53   #36
lazar

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 233
Default Re: Cum poti lasa garda la masina mai jos???

Daca tai din arc trebuie sa mai scurtezi si tija amortizorului, in felul asta amortizorul nu va "lovi in cap". Orice strungar poate scurta amortizorul si sa-i dea filet dinou. La unele amortizoare tija nu este plina si atunci se face o piesa la cota si se sudeaza pe tija.
Ambele operatiuni le-am facut la unele masini pe care le-am avut. De exemplu la un Opel Rekord i-am pus pe fata amortizoare de Volvo 740.
lazar is offline   Reply With Quote
Old 04-02-09, 05:22   #37
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Cum poti lasa garda la masina mai jos???

Quote:
Originally Posted by al!n View Post
Merge sa tai si la logan din arcuri daca nu ai un stil de condus prea sportiv.Spun asta deoarece daca ai un stil de condus spotiv si ai arcurile taiate,la un viraj cu denivelari in asfalt abordat mai cu viteza masina o sa inceapa sa tzopaie si va deveni incontrolabila.Sa nu credeti ca,cu arcurile sport nu va tzopai dar nu va face asa de rau cum fac cele taiate.In concluzie poti taia arcurile la logan cu 1spira-1spira jumate max daca conduci mai batraneste.sau solutia cea mai buna arcuri+amortizoare sport
Pentru asta sunt facute amortizoarele sport , sa poti conduce intr-un stil mai sportiv ca fara masina sa faca balans(tzopaie) in curbe/denivelari de asfalt.
Intr-adevar daca tai din arcuri , la un stil mai sportiv , e destul de periculos , dar la dacia 1310 ce stil sportiv potzi avea ?!? )))
Cel mai bn e sa cumpere amortizoare sport , nu trebuie neaparat cele mai scumpe , ca nu merita pe Dacie , ceva mai modest.
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 21:45   #38
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Cum poti lasa garda la masina mai jos???

destul de interesant topicul asta...am un citroen xsara vtr 2001 si chiar ma gandeam la cele 2 solutii enumerate de voi mai sus.........problema e ca ...iesi f scump sa cumperi arcuri si amortizoare noi ....o carutza de bani ....iar daca , cumperi decat arcurile sport....o cobori 40 de mm ...o nimik toata...in schimb tai 2, 3 spire....si e alta diferenta....treaba nasoala e ca...pot aparea probleme mai apoi....stie careva cat costa taiatul arcurilor?....ms anticipat
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 21:50   #39
al!n

Stage 4
 
al!n's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 253
Default Re: Cum poti lasa garda la masina mai jos???

nu la orice masina merg taiate arcurile.Vezi intai cum e arcu daca e conic sau are spirele din capete mai mici decat restu nu merge sa tai.in legatura cu pretul depinde....in jur de 150lei-200.
al!n is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 22:29   #40
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Cum poti lasa garda la masina mai jos???

Deci mai bine iti iei amortizoare sport
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 22:31   #41
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Cum poti lasa garda la masina mai jos???

ms mult
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 22:31   #42
al!n

Stage 4
 
al!n's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 253
Default Re: Cum poti lasa garda la masina mai jos???

si daca iti iei amortizoare sport cu arcuri stock ce rezolvi?Pentru a cobora masina tre schimbate arcurile,amortizoarele nu au nici o legatura cu garda la sol.
al!n is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 22:33   #43
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Cum poti lasa garda la masina mai jos???

Da ... dar ma refeream sa le cumperi cu tot cu arcuri sport....
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 22:36   #44
al!n

Stage 4
 
al!n's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 253
Default Re: Cum poti lasa garda la masina mai jos???

aia da...dar in principiu daca vrei garda la sol coborata si stabilitate mai buna e de ajuns sa schimbi arcurile.Se va comporta mult mai bn masina pe viraje.Sincer sa fiu amortizoarele sport nu prea merg pe drumurile noastre deoarece suspensia devine foarte rigida,nu mai lanseaza aproape deloc.
al!n is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 22:41   #45
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Cum poti lasa garda la masina mai jos???

Suspensia ti-o reglezi in functie de felu' in care mergi ... daca mergi pe macadam sau pe drum drept ... incet , sportiv ... sunt mai multe chestii care trebuie setate.
scturoag is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -