Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 23-03-10, 20:04   #511
scorpionreptyle

Stage 4
 
scorpionreptyle's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 221
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Bun, deci in masina ta nu a intrat nimic in afara de consumabile. Tu chiar crezi ca te crede cineva ? In 10 secunde gasesti prima dovada, ai un thread deschis unde cauti nu stiu ce piese pentru E39. De ce le cumperi, preventiv ?

Poti sa ai tu mama BMW-ului sau orice masina vrei tu, in 12 ani si cati km o avea in intervalul asta (120-240000 sau mai mult) o sa pice suficiente de pe ea, stai calm.
Cumpar piese pentru ca ma ocup de asa ceva,scot si eu cate un ban in plus de la unii care prefera sa li seaduca la bot decat sa pun mana sa caute De fel nu am asteptat niciodata o piesa sa cedeze dupa care sa o cumpar,am fiare si am vandut date jos de la mine luate de bune de catre altii. ...Da,ai dreptate,nu doar atat am schimbat la masina,am cumparat de curand 4 jante cu 20 mil pentru ca am spart 2 intr-o groapa in asfalt....asta inseamna ca nu e fiabila masina ? Am 242 mii km cu ea,fa si tu cu loganul jumate
__________________

BMW "ultimate driving machine"
528i e39
cbr954rr
zx6r
zx636
`99 hayabusa
cbr125r
kymco Zing cruiser

Last edited by scorpionreptyle; 23-03-10 at 20:08.
scorpionreptyle is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 20:10   #512
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Top cele mai proaste masini

Vad ca detii un pachet impresionant de cunostinte. La tine fiabilitate = stabilitate, dotari si/sau motorizare.

Unu la mana, fiabilitatea nu are nicio treaba cu stabilitatea/dotarile iar in general, nu motorul/cutia ti se strica, apar probleme la trenul de rulare, partea electrica si asa mai departe dar ce conteaza....detalii, detalii. Cat despre motorizarile Renault, da, sunt fiabile, mai ales cele pe benzina.

PS - vezi ca sunt Loganuri pe taxi cu 200-300k km si merg bine.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 20:17   #513
scorpionreptyle

Stage 4
 
scorpionreptyle's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 221
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Vad ca detii un pachet impresionant de cunostinte. La tine fiabilitate = stabilitate, dotari si/sau motorizare.

Unu la mana, fiabilitatea nu are nicio treaba cu stabilitatea/dotarile iar in general, nu motorul/cutia ti se strica, apar probleme la trenul de rulare, partea electrica si asa mai departe dar ce conteaza....detalii, detalii. Cat despre motorizarile Renault, da, sunt fiabile, mai ales cele pe benzina.

PS - vezi ca sunt Loganuri pe taxi cu 200-300k km si merg bine.
Ai dreptate,dar daca dupa 50k km iti bate motorul pentru ca ai cam stresat-o prin bucuresti tot grabindu-te sa ajungi la serviciu asta nu tinede fiabilitate? ...sau,hai sa fie cum zici tu.loganul e mai fiabil ca o masina de zeci d mii de euro,dar nu e longeviv. La ce bun...ar contrazice zicala : "dai un ban,dar stii ca face" . Asteapta sa vorbesti cu persoane care si-au schimbat loganul nou cu o masina sh,vezi si parerile lor. Vecinu si-a dat loganul 1.4 mpi,ce-i drept fara dotari + 4000E pe un bmw e39 520d din 2000 de care e indragostit si pasionat de aproape 1 an.
scorpionreptyle is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 21:30   #514
SirNenea

Stage 5
 
SirNenea's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,079
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[DACIA]
Default Re: Top cele mai proaste masini

scorpionreptyle hai ca comparam bmw e39 cu RR ai curaj??? pentru ca tu cam asa ceva faci. cam cine crezi ca va castiga??? incearca sa fii mai subiectiv in ce tine de marca bmw ca nu primesti nimic de la ei inafara de o factura de plata (asta daca iti permiti piese noi) cand ai nevoie de ceva si fi mai realist
asa ar trebui sa fac si eu acum dupa ce am avut logan si acum am un avensis sa le laud daca eu nu am avut deloc probleme cu cele 2 masini??? gandeste ca mai sunt alte mii de posesori de aceasi marca sau model care poate au avut probleme sau poate noi suntem buricul pamantului!!??
__________________
NU FURAȚI, GUVERNUL URĂȘTE COMPETIȚIA!!!


SirNenea is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 22:18   #515
scorpionreptyle

Stage 4
 
scorpionreptyle's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 221
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by SirNenea View Post
scorpionreptyle hai ca comparam bmw e39 cu RR ai curaj??? pentru ca tu cam asa ceva faci. cam cine crezi ca va castiga??? incearca sa fii mai subiectiv in ce tine de marca bmw ca nu primesti nimic de la ei inafara de o factura de plata (asta daca iti permiti piese noi) cand ai nevoie de ceva si fi mai realist
asa ar trebui sa fac si eu acum dupa ce am avut logan si acum am un avensis sa le laud daca eu nu am avut deloc probleme cu cele 2 masini??? gandeste ca mai sunt alte mii de posesori de aceasi marca sau model care poate au avut probleme sau poate noi suntem buricul pamantului!!??
Sunt impotriva ideii batranesti "ce e nou e nou" ,in mintea multora se creaza iluzia ca inotdeauna noul e mai bun ca vechiul,si nu e tocmai asa.Sunt impotriva celor care atunci cand cumpara o masina de marca,buna la bani destul de buni pentru ceea ce e,prima intrebare e cati kilometrii are si ce consum. Persoanele astea sunt dezorientate total si trebuiesc daca nu orientate,macar indrumate catre realitate. Nu am atacat pe nimeni,sincer putin imi pasa ce vrea fiecare in materie de masini,dar masina asta romaneasca,care sa fim seriosi a fost o moarte de masina si o sa ramana pe aproape,se poate intercala vreodata intr-o comparatie cu bmw,mb,audi,vw,opel etc,masini care au ramas masini si in ziua de azi. Afirmatii de genul : "o masina de 12 ani nu poate fi mai fiabila decat un logan " sau " ce masina la 8000E iti poate oferi AC,airbag ",prostii care se gasesc pe masini de 1000E de 20 ani vechime. Un logan nou il iei cu 7000E sa zicem,vrei sa-l vinzi intr-un an il dai daca ai noroc cu 3000E,sa fim realisti acum!! Cum dracu se face ca o vechitura din `89 e la fel de scumpa ca un logan din 2007 ?! Unele afirmatii nu te pot indupleca sa nu day "reply" .
scorpionreptyle is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 23:02   #516
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Un logan nou il iei cu 7000E sa zicem,vrei sa-l vinzi intr-un an il dai daca ai noroc cu 3000E,sa fim realisti acum!!
Si dupaia zici "hai sa fim realisti". Tu macar vezi ce postezi ? Dai un preview post, poate iti ridica niste semne de intrebare. Numai faptul ca tu compari cazane sh cu masini noi ar trebui sa te faca sa te intrebi daca nu cumva esti pe langa subiect.

http://economie.hotnews.ro/stiri-aut...din-franta.htm

Quote:
masini noi, ieftin de intretinut si ai sanse minime sa iti pice ceva de pe ea iar daca pica oricum ai garantie. Asta vor foarte multi oameni care au trecut de stadiul de NFS, ma gandesc ca nu or fi toti prosti.

Eu am mai zis - cei care sunteti fani SH, ar trebui sa pupati si picioarele celor care cumpara masini noi. Daca primul proprietar la 5-arul ala ar fi gandit la fel (de ce sa imi iau un seria 5 nou cand gasesc la banii astia un seria 7 sh care e mai bun cam la orice) tu nu iti mai luai 5-ar (ca nu mai aveai de unde) si mergeai cu bicicleta.

Tot timpul la banii unei masini noi o sa gasesti una sh dintr-o clasa superioara dar la sh chestiunea se complica din motive bine cunoscute. Asa de ce sa iti cumperi un A8 W12 full cand la banii aia gasesti Bentley SH ? Sau de ce sa iti cumperi Bentley nou cand la banii aia ai Maybach SH ? Concluzia - numai masini SH in afara de Maybach, problema este ca daca doar Maybach se vinde nou, de unde mai cumperi masini sh ? Concluzia #2 - fiti recunoscatori ca sunt oameni care nu vor toate cazanele sh ci masini noi ca sa aveti voi ce cumpara peste 10 ani cand e la mana a 5-a, ca sa aveti cu ce suferi pe forum.
Apropo, se referea la masina noua care sa ofere acelasi pret/dotari/spatiu nu la cazane sh, nu ma mira ca nu te-ai prins. Dacia e moarte de masina, de aia o cumpara toata europa in draci, inclusiv nemtii (cumpara mai multe decat romanii). Ei isi vand cazanele de 12 ani pe nimic, isi cumpara Logan nou iar noi ne ducem sa luam toate cazaturile de la ei pe post de masini bune, apoi venim pe forum sa aratam ce afacere am facut, cu 1/2 din banii unui Logan decent echipat ne-am luat o racheta, cand de fapt tu nu iti permiteai nici macar un Logan standard la 6000 euro, ca deh, cazanul a costat 4000, full fara piele, trapa, xenon.

Last edited by _anaconda_; 23-03-10 at 23:11.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 23:10   #517
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Voi nu intelegeti ca exista mai multe categorii de masini ?
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 24-03-10, 09:51   #518
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Top cele mai proaste masini

de ce sa iti iei ori o vechitura din 90 rupta de altu, ori un logan nou....cand poti sa iti iei un seria 5 nou sau un audi a6?
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 24-03-10, 10:02   #519
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by b01uxd View Post
de ce sa iti iei ori o vechitura din 90 rupta de altu, ori un logan nou....cand poti sa iti iei un seria 5 nou sau un audi a6?
si ... logica?
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 24-03-10, 10:06   #520
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by Sasha View Post
si ... logica?
daca citesti ce au scris colegii de forum mai sus o sa vezi ca se cearta care e mai buna...ori un bmw care era bmw acu 12 ani ori un logan care e o masina ieftina din fabricatie. din pc meu de vedere daca tot faci un efort si iti achizitionezi o masina iti iei ceva calumea, nu te incurci cu pocnitori dastea
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 24-03-10, 10:20   #521
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by b01uxd View Post
daca citesti ce au scris colegii de forum mai sus o sa vezi ca se cearta care e mai buna...ori un bmw care era bmw acu 12 ani ori un logan care e o masina ieftina din fabricatie. din pc meu de vedere daca tot faci un efort si iti achizitionezi o masina iti iei ceva calumea, nu te incurci cu pocnitori dastea
eu am citit discutia, ideea este ca postul tau neavand niciun fel de logica (ca si discutia in sine) nu ajuti cu nimic..sa-i lamuresti sau ceva gen.
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 24-03-10, 10:33   #522
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Top cele mai proaste masini

O familie cu venituri de 3000 lei / luna de exemplu, cam ce efort ai vrea sa faca sa isi cumpere o masina de 30.000-40.000 euro ? Rate pe 20-40 de ani ?
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 24-03-10, 11:08   #523
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Nu cred ca Loganul este cea mai proasta masina dar pana acum nu stiu nici un producator care sa vanda masini cu probleme pe care nici ei nu stiu sa le remedieze. Se intampla foarte des sa vad cate un logan la care stopurile se aprind cum vor ele. Ce te faci daca ti se ridica talonul la masina sau omori pe cineva din cauza incompetentilor de la Dacia?

Last edited by xxdadixx; 24-03-10 at 11:11.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 24-03-10, 11:14   #524
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Top cele mai proaste masini

Alte masini cu probleme electrice nu mai stii ? Nu mai exista ? Plus ca pana acum am vazut doar 2 loganuri la care pe frana se mai aprindea un bec aiurea pe dreapta. La cate zeci de mii sunt pe strazi...rezonabil.

Au fost cazuri la masini de zeci de mii de euro unde nu s-au deschis airbag-urile (inclusiv la BMW). Daca mureai saracii oameni din cauza incompetentilor de la BMW ? Nu exista masina fara defecte, asta este sigur.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 24-03-10, 14:31   #525
Geko

Stage 4
 
Geko's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 242
Default Re: Top cele mai proaste masini

scorpionreptyle , nu toti s-au nascut in bmw ca tine . Tu esti unul dintre fericitii care au simtit parfum de bmw de la tinerete , chiar dinainte sa te nasti(daca intelegi ironia). Legat de loganuri cu 242.000km , te invit prin parcurile de taxi si ai sa fii surprins sa vezi loganuri si cu 350.000km(cum zicea si anaconda). b01uxd este usor sa dai din gura , si sa zici ca ia-ti o masina noua buna , decat o pocnitoare . Dar daca e asa de usor sa iti iei o masina de 20.000 de euro (nu pocnitoare, ) , te invit sa numeri din 10 in 10 pana la 20.000 ... (20.000 fiind un pret relativ , poti sa iti iei si cu 18.000 si cu 17.000 )...

Last edited by Geko; 24-03-10 at 14:36.
Geko is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -