Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 15-03-10, 09:55   #496
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Yummi devine si aici circ Ce fain este ca unii catalogheaza un brand prin prisma catorva modele cu probleme (sau mai degraba din auzite gen "am eu doi prieteni" "are vecinu " "are nea Ion").
Pana si masinile premium au probleme ,dar asta nu inseamna ca brandul e prost,nu?

@Luchian .. Apreciez ironia fina ce pot sa zic.. Cand ai dat tu de permis.. Ma simt "net" inferior inchipuie-ti.. Si eu am condus circa 500.000 mii de km dar nu mi-am expus parerile mentionand asta.. SI nici proprietar de Vw nu sunt ( am fost de mult si am renuntat la brand ) . Colac peste pupaza sunt multi in Romanica dintre cei care sunt indoctrinati de "Vag-manie" dar sunt si mai multi care arunca cu pietre gratuit intr-un brand care in ultimii ani s-a ridicat ca si calitate si imagine de marca aproape de gama premium.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 15-03-10, 11:04   #497
MIRCAT

Stage 5
 
MIRCAT's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,235
Member of:
[RENAULT]
[4Rally]
[Toyota]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Daca ploua in masina aia inseamna ca era cu probleme, probleme apar si la Rolls Royce. Ca sa stabilesti daca un brand are masini de calitate sau nu te iei dupa exemplarele normale nu dupa exceptii, intelegi ? Daca tu crezi ca o masina de calitate nu are probleme cu motorul inseamna ca pe planeta asta nu exista masini de calitate. Sau la BMW si Mercedes nu exista probleme la motor ?

Cat despre CC cu materiale de Polo, exista 3 variante.

- nu ai mers cu CC
- nu ai mers cu Polo
- nu ai mers cu niciuna

Si intre un Golf vs Polo exista diferente la materiale, antifonare si alte chestii, cu atat mai mult intre Polo si Passat CC.

Unde vad ca a crescut calitatea ? Fix in masinile lor, vezi noul VW Polo, noul Passat CC, noul Touareg, vechiul Phaeton si asa mai departe. Polo de exemplu este etalon in clasa lui, ma refer la noul model care este excelent.


asta e parerea ta .........!m-am dat cu toate modelele asa ca stai relaxxx!eu nu vorbesc din auzite....culmea este faptul ca stiu o gramada de oameni care vor sa scape de masiniile vw care si le-au luat acum 1-2 ani pt ca s-au saturat cat au stat cu masina in service!!!
apropo...am un prieten care si-a luat in toamna scirocco 1.4....o masina deosebit de frumoasa...dar daca te uiti de aproape iti faci cruce ce lufturi are la aripi,faruri,hayon(masina nu a fost lovita....asa a venit de la maica-sa!!!) si....ca sa se umple paharul.....i-a mai schimbat si ecu care l-a parasit!ti se pare normal ca la o masina pe care ai dat atatia bani sa ai in jumatate de an atatea probleme?
MIRCAT is offline   Reply With Quote
Old 15-03-10, 12:56   #498
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Top cele mai proaste masini

Da, stiu, ai dreptate. Toti avem cate un prieten al carui var are un tata care detine nu stiu ce masina si ori are N probleme si e praf ori a mers 500 000 km si nu a schimbat nici macar cauciucurile. Stim...e plina lumea de povesti si de generalizari, care mai de care mai stupide.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 17-03-10, 09:33   #499
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Da, stiu, ai dreptate. Toti avem cate un prieten al carui var are un tata care detine nu stiu ce masina si ori are N probleme si e praf ori a mers 500 000 km si nu a schimbat nici macar cauciucurile. Stim...e plina lumea de povesti si de generalizari, care mai de care mai stupide.
Sincer, subscriu la ce a zis mai sus MIRCAT. E un baiat din Brasov care a avut problema asta la ECU si a stat masina la VW o gramada de timp.
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 17-03-10, 16:02   #500
MIRCAT

Stage 5
 
MIRCAT's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,235
Member of:
[RENAULT]
[4Rally]
[Toyota]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Da, stiu, ai dreptate. Toti avem cate un prieten al carui var are un tata care detine nu stiu ce masina si ori are N probleme si e praf ori a mers 500 000 km si nu a schimbat nici macar cauciucurile. Stim...e plina lumea de povesti si de generalizari, care mai de care mai stupide.
Stai linistit....nu e masina lu taticu....nu toti de pe aici suntem de meserie fiu.....in fine!daca nu suporti gandul ca masinile vw fabricate in zilele noastre au probleme si sunt mai slab calitativ construite ....... nu se sfarseste lumea!eu doar ti-am spus ce probleme am vazut la masinile fabricate de vw!

ps:tu ai vazut cu ce lufturi vin din fabrica (din pacate!!!) modelele Scirocco?ti se pare normal ca la o masina de talia acesteia si la banii pe care ii dai pe ea sa bagi degetul intre far si aripa?eu unul ma indoiesc!!!
MIRCAT is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 00:41   #501
isidore

Stage 2
 
isidore's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 35
Default Re: Top cele mai proaste masini

frate ce e aci , vad ca se vorbeste enorm de mult despre logan, parerea mea despre aceasta masina este ca este extrem de incomoda de condus, scaune foarte proaste si mult prea inalte, ambreiajul e incomod(cel putin pana te obijnuiesti) si frana extrem de sensibila ..in rest e ok, am condus un timp, pe cand lucram..

cielo stiu de la un amic, mi se par oke, consum nu asa de mare ca la espero, am avut spero 2 ani, m-am indragostit de ea, confortabila, tragea destul de bine motorul de 1.8, foarte spatioasa, pot spune ca dragostea s-a terminat cand mi-a venit prima oara factura de service, piese foarte scumpe..

oricum din punctul meu de vedere cea mai proasta masina din toate punctele este daewoo damas..pur si simplu muci..
isidore is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 19:19   #502
scorpionreptyle

Stage 4
 
scorpionreptyle's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 221
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by DoDo NSL View Post
Toata Lumea Acuza Logan`ul Ca Este Cea Mai Proasta Masina Si Lucruri De Astea ... Dar Nimeni Nu Incearca Sa`i Vada Si Partile Bune ( Exceptand Posesorii Si Cativa Oameni Care Stiu Ceva Despre Industria Auto ) ! Totusi .. Sa Fim Seriosi .. Masina Noua E Masina Noua ... Iar Logan`ul Cred Ca Merita Anumite Lucruri...Are 3* La EuroNcap , Are Si Ceva Dotari Optionale ... Eu Am Dat 8.800 Euro Pe Logan`ul meu ! 1.4 MPI . Nu Cred Ca Mai Exista O Masina Noua , Care In Banii Astia Sa`mi Ofere : Airbag`uri , AC , ABS , 4 Geamuri Electrice , Inchidere Centralizata ... Sa Fim Seriosi ... E O Masina Total Schimbata De " Vechea Dacie " !
Poate ca nu exista noua,dar exista de acum 20 ani,care are tot ce ai tu si multe in plus si are deja 20 ani de fiabilitate,performanta pe care loganul tau nu o sa-l atinga nici dupa 3 intoarceri in timp. Un bmw,un seria 5 ,e39,din 1998 nu cred ca iti permiti sa-l compari vreodata cu cel mai de top logan sau marca "dacia" de la ora actuala. Si sa fim seriosi,se stie de la bun inceput ca loganul tau l-a prins batran,ar cam avea 12 ani acum,dar cu sigurantza acest batran va merge cu lumanari la decesul masinii tale si la al copiilor ei....asta daca ma intelegi. Si ca sa ma intelegi,insuseste-ti un bmw,altfel nu ai cum sa realizezi.
__________________

BMW "ultimate driving machine"
528i e39
cbr954rr
zx6r
zx636
`99 hayabusa
cbr125r
kymco Zing cruiser
scorpionreptyle is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 19:25   #503
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Top cele mai proaste masini

Daca tu chiar crezi ca o masina de 12 ani este mai fiabila ca una noua esti cel putin amuzant. Mai ales ca Loganul este o masina fiabila in general. In timp ce intr-un E39 de 10-13 au intrat o gramada de bani (si o sa mai intre) in reparatii, la o masina noua nu ai niciun stres 3-5 ani, chiar daca s-ar strica ai garantie dar in mod normal nu prea se strica.

PS - dotarile alea existau acum 20 de ani dar pe masini care costau o gramada de bani, masini ajunse astazi cazene care le cumperi cu 1000-4000 euro. Nu prea sunt motiv de lauda, cel putin la un om cerebral.

Last edited by _anaconda_; 23-03-10 at 19:28.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 19:30   #504
scorpionreptyle

Stage 4
 
scorpionreptyle's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 221
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by SirNenea View Post
am logan din decembrie 04 de vreo 4 luni este doar a mea masina si as dori sa zic si eu ceva
- masina are peste 121000 km iar la revizia de 120.000 in afara de ce trebuie normal am mai schimbat un furtunas la stergatoare si un rulment pe partea stanga spate
-masina pana la acesti km nu a schimbat absolut nimic in afara de ulei filtre si ce se mai schimba la o revizie
-nu prezinta absolut deloc rugina desi a mai fost atinsa pe ici pe colo
-suspensia si bucsaraia mi-au zis sa stau linistit ca ma mai tine cel putin vreo 50 mii
-ce ar mai fi de zis ca ma abtin cu greu sa nu va zic ceva de dulce la cei care mancati rahat despre logan dar nu ati incercat nici macar odata sa mergeti cu el sau ca cei care au nu stiu ce masini de zeci de mii de euro o compara cu S classe (a mai ramas sa fie comparat si cu veyronul sau mc laren)
cred ca totusi ar fi mai bine sa ma opresc aici pt ca daca omu e fixat pe o anumita buba nu poti sa il faci sa intealeaga
p.s. daca ati auzit de un caz de rugina sau de apa nu inseamna ca toate sunt la fel . sunt masini facute de roboti si oameni care totusi din cand in cand mai gresesc si ei
Am avut si eu un logan din 2006,cu 28000 km facuti la ocazie,si vreau sa spun si eu ceva,pentru ca nu am fost la fel de norocos ca tine,la 8 luni dupa achizitionare am schimbat distributia pentru ca tata a fost baiat cuminte si nu a omorat motorul schimband treptele pe la 2500~3000 cum era obisnuit de la o alta ragalie de dacie,iar acum 3 luni cand am dat-o la schimb actualul proprietar m-a dus cu ea la mecanic inainte s-o cumpere si mi-a demonstrat live cat de urat putea s bata bucsaraia pe fatza dreapta,..pentru ca vezi tu,s-a mers numai pe asfalt si nu am avut ocazia sa simt ceva decat cand mi s-a demonstrat pe un drum de tara. ...da vorba aia,ce e nou e nou...dar degeaba e nou daca e prost,degeaba am tapiserie curata daca e din carpa,degeaba am ornamente lucioase daca sunt din plastic ABC. Da,nu vreau sa fiu rau,din dacia 1310 in logan e o diferentza,din golf an 1980 in logan la fel e o diferentza,din bmw 1982 in logan..la fel,jos palaria.
scorpionreptyle is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 19:36   #505
scorpionreptyle

Stage 4
 
scorpionreptyle's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 221
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Daca tu chiar crezi ca o masina de 12 ani este mai fiabila ca una noua esti cel putin amuzant. Mai ales ca Loganul este o masina fiabila in general. In timp ce intr-un E39 de 10-13 au intrat o gramada de bani (si o sa mai intre) in reparatii, la o masina noua nu ai niciun stres 3-5 ani, chiar daca s-ar strica ai garantie dar in mod normal nu prea se strica.

PS - dotarile alea existau acum 20 de ani dar pe masini care costau o gramada de bani, masini ajunse astazi cazene care le cumperi cu 1000-4000 euro. Nu prea sunt motiv de lauda, cel putin la un om cerebral.

Intra bani in bmw in general,si in cele noi,pt k proprietarii sunt mult prea "incinsi" si entuziasmati de ce face masina. Intra bani pt ca pe autostrada cant tu circuli cu 140km/h si incerci top speed-ul te spulbera un bmw din `90 cu 200km/h care circula in regim "normal" . Bagi bani pt ca youtube-ul e plin de bmw-uri care se intrec in cerculete,burn-out-uri si drag. Cu tine pot sa fac un pariu: ne intalnim undeva si facem o incercare;iti dau bmw-ul meu,imi dai loganul tau si intr-o ora vedem care dintre noi ii pune capat definitiv masinii. Daca mi-o pui tu pe butuci,ghinionul meu,iti platesc uzura loganului caruia nu am reusit sa-i fac nimic;daca ti-o termin eu,imi platesti tu uzura. Daca te bagi sa imi aduci la cunostinta.
scorpionreptyle is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 19:39   #506
scorpionreptyle

Stage 4
 
scorpionreptyle's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 221
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Daca tu chiar crezi ca o masina de 12 ani este mai fiabila ca una noua esti cel putin amuzant. Mai ales ca Loganul este o masina fiabila in general. In timp ce intr-un E39 de 10-13 au intrat o gramada de bani (si o sa mai intre) in reparatii, la o masina noua nu ai niciun stres 3-5 ani, chiar daca s-ar strica ai garantie dar in mod normal nu prea se strica.

PS - dotarile alea existau acum 20 de ani dar pe masini care costau o gramada de bani, masini ajunse astazi cazene care le cumperi cu 1000-4000 euro. Nu prea sunt motiv de lauda, cel putin la un om cerebral.
Nu am spus neaparat ca este mai fiabila,depinde de masina,am spus ca INCA e fiabila...un ideal pe care loganul nu cred ca-l va atinge in acelasi stadiu. Masina mea de 12 ani este....stai sa aproximez corect....cam de vreo 12 ori mai fiabila decat oricelogan vrei tu.
scorpionreptyle is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 19:50   #507
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Top cele mai proaste masini

Asta doar in conceptia ta, poate nu ti-ai dat seama dar tu nu esti etalon in domeniu. Altii sunt, exemplu aia care fac topuri de fiabilitate unde Loganul a iesit pe #3, peste masini premium de zeci de mii de euro. Cauta pe goagal pentru mai multe detalii.

Intr-o masina de 12 ani, E39-le ala al tau in cazul asta, o sa intre MULT mai multi bani intr-o perioada de 5 ani de exemplu decat intr-un Logan nou, de asta sa fii sigur. Daca tu chiar crezi ca este invers, esti mult prea subiectiv.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 19:54   #508
scorpionreptyle

Stage 4
 
scorpionreptyle's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 221
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Asta doar in conceptia ta, poate nu ti-ai dat seama dar tu nu esti etalon in domeniu. Altii sunt, exemplu aia care fac topuri de fiabilitate unde Loganul a iesit pe #3, peste masini premium de zeci de mii de euro. Cauta pe goagal pentru mai multe detalii.

Intr-o masina de 12 ani, E39-le ala al tau in cazul asta, o sa intre MULT mai multi bani intr-o perioada de 5 ani de exemplu decat intr-un Logan nou, de asta sa fii sigur. Daca tu chiar crezi ca este invers, esti mult prea subiectiv.
La fel de multi ca si pana acum ,pe cauciucuri si ulei. Si nu e o conceptie,pentru ca nu-mi dau cu parerea.

Last edited by scorpionreptyle; 23-03-10 at 19:57.
scorpionreptyle is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 19:58   #509
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Top cele mai proaste masini

Bun, deci in masina ta nu a intrat nimic in afara de consumabile. Tu chiar crezi ca te crede cineva ? In 10 secunde gasesti prima dovada, ai un thread deschis unde cauti nu stiu ce piese pentru E39. De ce le cumperi, preventiv ?

Poti sa ai tu mama BMW-ului sau orice masina vrei tu, in 12 ani si cati km o avea in intervalul asta (120-240000 sau mai mult) o sa pice suficiente de pe ea, stai calm.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 20:02   #510
scorpionreptyle

Stage 4
 
scorpionreptyle's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 221
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Asta doar in conceptia ta, poate nu ti-ai dat seama dar tu nu esti etalon in domeniu. Altii sunt, exemplu aia care fac topuri de fiabilitate unde Loganul a iesit pe #3, peste masini premium de zeci de mii de euro. Cauta pe goagal pentru mai multe detalii.

Intr-o masina de 12 ani, E39-le ala al tau in cazul asta, o sa intre MULT mai multi bani intr-o perioada de 5 ani de exemplu decat intr-un Logan nou, de asta sa fii sigur. Daca tu chiar crezi ca este invers, esti mult prea subiectiv.
...nu stiu ce sa zic,o fi mai fiabil loganul ca o masina de zeci de mii de euro,pentru ca de,..nu se compara motorizarea dacia renault cu mercedes,sau audi etc....astea-s fleacuri ,...elasticitatea loganului e peste,...sigurantza...nu mai vorbesc.,,nu poti compara sistemele ultra moderne ale competitorilor germani cu cele 2 airbag-uri ale loganului sau cu abs-ul acestuia,...look-ul....stabilitatea....nici nu mai incape vorba,sta loganul in curbe ca McLaren F1 si fluiera lumea dupa el cum saliveaza romanii dupa Veyron. Am dreptate......?
scorpionreptyle is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -