Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 08-06-07, 11:51   #1
nookie

Stage 3
 
nookie's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 86
Default Ce influenta are dimensiunea jantelor

In principiu ma intereseaza cum influenteaza dimensiunea jantelor, consumul, demarajul, manevrabilitatea, etc.

Toate astea in conditiile in care dimetrul jantei+cauciuc este acelasi cu janta+cauciuc stoc (adica sa nu dea peste cap kilometrajul)

Sunt mai multe opinii asupra acestei probleme, astept si opiniile voastre
nookie is offline   Reply With Quote
Old 08-06-07, 12:10   #2
SUPAPA_Jr

Stage 5
 
SUPAPA_Jr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Ce influenta au dimensiunea jantelor

eu zic ca nu prea exista diferente daca se ajunge la acelasi raport...dar...cauciucurile cu talon mic s-ar putea sa se comporte diferit fata de cele cu talon 60+
__________________
SUPAPA_Jr is offline   Reply With Quote
Old 08-06-07, 12:54   #3
nookie

Stage 3
 
nookie's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 86
Default Re: Ce influenta au dimensiunea jantelor

la asta ma gandeam si eu, daca in final circumferinta cauciucului este aceeasi, nu ar trebui sa fie influentat demarajul, consumul, manevrabilitatea, etc, poate doar comfortul.

Dar vad multe mesaje pe forum de genu, "daca as fi pus jante pe 17 abia mai pleca" sau kestii de genu asta.

Nu ma refer la cei cara isi modifica inconstient si circumferinta cauciucului fara sa se gandeasca ca in functie de aceasta se masoara nr de km parcursi, viteza, etc.
nookie is offline   Reply With Quote
Old 08-06-07, 13:06   #4
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Ce influenta au dimensiunea jantelor

Precizeaza mai multe detali, adica specifica dimensiunile, daca treci de la mari la mici sau de la mici la mari etc..

Daca treci de ex de la 16 la 17 in general se modifica si latimea jeantei implicit si a cauciucului deci o stabilitate putin mai buna pe drum dar si o crestere relativa a greutatii.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 08-06-07, 13:21   #5
nookie

Stage 3
 
nookie's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 86
Default Re: Ce influenta au dimensiunea jantelor

ma refeream in general, dar oricum lumea trece de la janta mica la janta mai mare. auzeam mituri cum ca o janta mai mare duce la un consum mai ridicat, si la un demaraj mai slab.

Stiu ca niste gume mai late cresc stabilitatea, si chiar aderenta, dar ma refeream strict la cazul in care variabila este diametrul jantei.
nookie is offline   Reply With Quote
Old 08-06-07, 14:18   #6
teddyb
Ford Driver

Stage 5
 
teddyb's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 907
Member of:
[FORD]
Default Re: Ce influenta au dimensiunea jantelor

poi,din exeperienta personala iti spun... pana acu 8luni aveam niste cauciucuri cu jenti respectiv 195/50r15 si dupa am akimbat cu altele d 205/40r17 primu lucru care lam observat este stabilitate in curba!!ecceptionala!!la consum park e cam la fel,sa zic cam max juma d litru in plus,fiind mai grele dar nik sa t sperii!demaraju a cam scazut,dar nu drastic!inainte cand dadeam pedala cu alea d 15patinau pana isi lua avant,acu nu prea!toata puterea se trasfer la asfalt,dak nu e ud sau mai stiu eu c...iar viteza maximala sa ma marit cu max 10-15km in plus... dar fiind cauciucu ff subtire,trb sa fiu tare atent la gropi!am strambat d cateva ori jentile...noroc k am ales un cauciuc intarit!!dar nu mas intoarce inapoi la 15 sau mai mik,paote mai mare dak ar intra! repet,singuru lucru care il simti imediat e stabilitatea!cel putin la mine...MONSTROS d lipita d asfalt,si pt faptu k am gume d uscat si sunt nitel mai largi!!in cazu in care maresti doar diametru jantei,presupun k va scadea nitel demaraju,se va ridica putinel consumu fiind mai grele si se va urca cu cativa km in plus viteza maxima...iti recomand dak e sati largesti si cauciucu dak tot iti skimbi jentile,nu cu mult...
teddyb is offline   Reply With Quote
Old 08-06-07, 14:38   #7
VS-99-BYE

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 207
Default Re: Ce influenta au dimensiunea jantelor

Cu cat janta e mai mare in diametru cu atat creste si latimea si deci implicit stabilitatea masinii in curbe, deoarece se mareste suprafata aderenta de contact intre cauciuc si asfalt. Nici gropile nu le mai simti asa rau pentru ca le incaleci fiind cauciucul lat. Si aici nu vorbesc de craterele de la noi, ca pe alea le iei si cu un monster-truck. Eu am 205/50/R17 si masina sta excelent in curbe. Aproape ca iti da impresia ca nu poti pierde controlul niciodata.
VS-99-BYE is offline   Reply With Quote
Old 08-06-07, 14:45   #8
teddyb
Ford Driver

Stage 5
 
teddyb's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 907
Member of:
[FORD]
Default Re: Ce influenta au dimensiunea jantelor

nush...dar eu gropile le simt kam p toate!!( poate unde am si garda joasa,d40, poate unde miam pus si suspensii sport si sunt mai rigide...si momentan stau in ita pt ink 2luni...nici nu vreau sami imaginez in romania!
teddyb is offline   Reply With Quote
Old 08-06-07, 23:59   #9
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Ce influenta au dimensiunea jantelor

Quote:
Originally Posted by teddyb View Post
poi,din exeperienta personala iti spun... pana acu 8luni aveam niste cauciucuri cu jenti respectiv 195/50r15 si dupa am akimbat cu altele d 205/40r17 primu lucru care lam observat este stabilitate in curba!!ecceptionala!!la consum park e cam la fel,sa zic cam max juma d litru in plus,fiind mai grele dar nik sa t sperii!demaraju a cam scazut,dar nu drastic!inainte cand dadeam pedala cu alea d 15patinau pana isi lua avant,acu nu prea!toata puterea se trasfer la asfalt,dak nu e ud sau mai stiu eu c...iar viteza maximala sa ma marit cu max 10-15km in plus... dar fiind cauciucu ff subtire,trb sa fiu tare atent la gropi!am strambat d cateva ori jentile...noroc k am ales un cauciuc intarit!!dar nu mas intoarce inapoi la 15 sau mai mik,paote mai mare dak ar intra! repet,singuru lucru care il simti imediat e stabilitatea!cel putin la mine...MONSTROS d lipita d asfalt,si pt faptu k am gume d uscat si sunt nitel mai largi!!in cazu in care maresti doar diametru jantei,presupun k va scadea nitel demaraju,se va ridica putinel consumu fiind mai grele si se va urca cu cativa km in plus viteza maxima...iti recomand dak e sati largesti si cauciucu dak tot iti skimbi jentile,nu cu mult...

Exemplu tau nu e relevant, adica cel putin din privinta catorva aspecte deoarece nu ai gumele corespunzatoare pt montarea jeantelor pe 17". Prin schimbarea pe care ai facut-o diametrul total al rotilor s-a micsorat 3,45 % iar la 100 km/h pe ceas ar trebuii sa iti arate 96 km/h. Sincer nu stiu cum ti-a urcat viteza maxima cand ea ar trebui la 200 km/h pe ceas, sa fie mai mica cu ~10 km/h
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 09-06-07, 00:01   #10
pankrator

Stage 3
 
pankrator's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 107
Default Re: Ce influenta au dimensiunea jantelor

Eu iti recomand sa nu pui jante mai mari, decat cu maxim 1''.In primul rand pierzi din demaraj pentru ca adaugi cateva kg in plus/ janta.Am facut si eu experimentul asta si iti zica ca se simte mult.Se spune ca 1 kg adaugat la o janta inseamna 4 kg adaugati in alte parti ale masinii.Daca pui jante mai mari trebuie sa pui cauciuc cu un talon mai mic.Precum au mai spus si altii va trebuii sa fii foarte atent cu gropile si din pacate sunt destule pe la noi.Mai este si partea financiara: un cauciuc performant pe 15 costa mult mai putin decat unu pe 17. Intradevar manevrabilitatea va creste un pic pentru ca un cauciuc cu talon mic asigura un control mai bun in curbe.Eu cred ca poti sa obtii acelasi imbunatatire de manevrabilitate daca pui cauciucuri cu talon mai mic fara sa schimbi diametrul jantei.
pankrator is offline   Reply With Quote
Old 09-06-07, 01:24   #11
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Ce influenta au dimensiunea jantelor

Quote:
Originally Posted by pankrator View Post
Eu iti recomand sa nu pui jante mai mari, decat cu maxim 1''.In primul rand pierzi din demaraj pentru ca adaugi cateva kg in plus/ janta....
Nu vad pe nimeni sa spuna ceva despre cel mai important lucru :citi cai putere ai sub capota?
La cauciucuri mai late de 195 discutam de minim 100 CV sub capota.Degeaba ai 70 de mirtoage si pui roti de 205 ,ca singurul avantaj iti ramine atunci cind cobori pe serpentine.
Da, jante/cauciucuri mai late ,maresc stabilitatea.
Da,jante/cauciucuri mai late ,maresc consumul.
Da,cauciucuri cu talon mai jos distrug suspensiile.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 09-06-07, 03:00   #12
Rookie

Stage 5
 
Rookie's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 461
Default Re: Ce influenta au dimensiunea jantelor

Cam aceeasi intrebare o am si eu ... care este diferenta ?!
Eu am auzit ceva de genul ca daca se pun cauciucuri mai mari decat dimensiunile trecute in talon, se duce pompa de servo (cine are) ... e adevarat ?!
__________________

Low is a LifeStyle - StanceWORKS
Sometimes keeping it simple is all we need !!!
Rookie is offline   Reply With Quote
Old 09-06-07, 12:10   #13
GSPI
Honda Driver

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 123
Member of:
[Honda]
Default Re: Ce influenta au dimensiunea jantelor

salut.
eu am trecut de pe jante pe 14 de tabla la jante pe 16 cu niste cauciucuri ff f rare:185/50/16
asta la o ibiza 1.9 tdi de 101 cai
acuma/jante & cauciucuri pe 14: patina ca dreaq la demaraj
in curbe cam naspa
consum 4.5% cu clima(afara)
viteza 220km/h(pe ceas)
jante&cauciucuri pe 16 : nu mai patineaza dar pleaca vizibil mai greu
in curbe superrr tare
consum 5.5%(afara)
viteza 205km/h MAXIM
si la fiecare gropita iti sar plombele din masele si deja am scimbat de doua ori bucsele de la bascule,cam o data pe vara.

Salut
GSPI is offline   Reply With Quote
Old 09-06-07, 15:44   #14
nookie

Stage 3
 
nookie's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 86
Default Re: Ce influenta au dimensiunea jantelor

Sincer, atata timp cat la final circumferinta rotii este aceeasi, eu cred ca nu ar trebui sa se simta nici o diferenta (poate ca stabilitate daca cauciucul este mai lat)

Nu cred ca aree vreo importanta greutatea jantei, atata timp cat asupra ei se sprijina un autovehicul de cel putin o tona, iar legat de modificarea circumferintei rotii, ce pot sa zic, cu siguranta apar anomalii la novelul kilometrajului
nookie is offline   Reply With Quote
Old 09-06-07, 17:25   #15
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Ce influenta au dimensiunea jantelor

Quote:
Originally Posted by nookie View Post
In principiu ma intereseaza cum influenteaza dimensiunea jantelor, consumul, demarajul, manevrabilitatea, etc.

Toate astea in conditiile in care dimetrul jantei+cauciuc este acelasi cu janta+cauciuc stoc (adica sa nu dea peste cap kilometrajul)

Sunt mai multe opinii asupra acestei probleme, astept si opiniile voastre
Daca diamertul este acelasi si latimea cauciucului este acelasi nu este nici o diferenta la demaraj, franare, consum, dar se simte la curbe, nu deformeaza cauciucul din cauza talonului mai mic = mai multa guma ramana pe asfalt = stabilitate mai mare, dar in ecceasi timp apare un disconfort, si afecteaza suspensia...dar poate te scoate o data dintr-o situatie...

Daca latimea e mai mare normal scade demarajul (0-100, in rest creste), franarea devine mai buna si consumul credte (un pic, nu 1 litru).
La cauciuc cu talon mai mic trebue umblat cu presiune mai mare decat la normal +0.2-0.4bar (depinde cu cat e mai mica talonul).
Cred ca e evident ca la curbe devine si mia buna...
Confortul va fi un pic mia buna decat in prima parte...dar nu si cum era cu originalul.

Ps. in general cauciucurile cu talon mai mic sunt de calitate...asta este un plus din start.

Last edited by Eagleee; 09-06-07 at 17:27.
Eagleee is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -