Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 05-12-09, 08:41   #31
sprancenatu

Stage 2
 
sprancenatu's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 35
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

Quote:
Originally Posted by celino View Post
DAca eu am jante pe 15 , cat de late pot sa pun cauciucurile ? am acum 195 , pot sa pun 205 ? sau care e treaba?
Ce spui tu acolo depinde de latimea jantelor.

Iar legat de coborarea talonului (in cazul pastrarii aceleiasi marimi de janta si latime a cauciucului), singurul avantaj ar fi nu imbunatatirea stabilitatii (sau depinde ce intelege fiecare prin stabilitate), ci raspunsul mai rapid al directiei din cauza ca anvelopa nu va mai "rula" inainte de a schimba directia deoarece talonul va fi mai rigid. Viteza pe viraj va ramane aproape aceeasi fiindca este direct proportionala cu latimea benzii de rulare.
Cea mai buna solutie este cea prezentata de Gargamel, adica adoptand in acelasi timp o marime mai mare a jantelor pt. a compensa scaderea circumferintei. Va pot spune ca eu am adoptat aceeasi solutie (de la 195/60 r14 toate 4 - la 215/40 r17 fata + 255/40 r17 spate) si din punctul meu de vedere ce am castigat la capitolul dinamica este mult mai important decat orice dezavantaj dobandit.

P.S. Daca va ingrijoreaza consumul, pretul cauciucurilor sau parerea RAR-ului va sfatuiesc sa pastrati rotile OEM, fiindca nu exista economii in tuning!
sprancenatu is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 09:06   #32
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

Quote:
Originally Posted by shantzu View Post
Pe asta chiar nu am mai auzit-o ... sa stie cum sa traga cel mai bine
Atatea intrebari si nimicuri degeaba.
Cu ce te deranjeaza daca iti arata kilometrajul cu plus/minus 5-10 km/h in bord ? Oricum nu mergi la limita impusa pe segmentul acela de drum
Si da , chiar e o problema faptul ca masina va frana mai repede si nu vor mai scartaii rotile cand mergeti reising pa curbe

Intradevar, nu conteaza cat arata vitezometrul, dar e bine de stiut cat este acel +/- pe contorul de km pt a putea stabili mai corect care e consumul/100km si cand trebuie schimbate ulei, filtre, curele, etc. Si eu cred ca sunt mai avantajoase cauciucurile late, iar daca se tine cont de compatibilitatea dimensiunilor ca sa corespunda cu diametrul initial nu mai apare problema cu eroare +/- la bord.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 10:44   #33
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

Recomandat e ca dimensiunile anvelope noi sa nu depaseasca circumferinta celei vechi cu mai mult de 3%, din cauza fenomenului de "brake failure". Nu intotdeauna conteaza asa mult pt consum dim anvelopei cat conteaza greutatea jantei. Am avut personal pe Supernova 195/45/15, Brock B2, care impreuna ajungeau la aprox. 19kg bucata, fata de 12,5 cata vea roata initiala pe 13 cu cauciuc. Intr-o luna de zile am mancat un set de placute, nu mai zic ce super demaraj aveam (parca aveam remorca) si consum cu cca 2l in plus(cu toate ca 195/45/15 e putin mai mic in diametru). In schimb am castigat f mult la stabilitate, uitam sa ating frana la drum lung. Acum am 175/55/15, cu ATS Cup 5,5J, impreuna 11,5kg, adica putin mai jos decat cele originale. Inca nu am apucat sa testez cum trebuie masina (pt ca umblu cu rotile de iarna acum) dar sunt sigur ca se va comporta mult mai bine decat cu cele stock.
In concluzie, trebuie tinut cont de f multi factori cand se aleg jantele si anvelopele: dim vechi, dim noi, greutatea jantei, ET, J, puterea masinii, cuplul masinii...

Pt cei ce vor sa puna anvelope mai late si sa isi faca o idee cum se vor aseza pe masina fata de dimensiunile care le au acum (distante fata de aripi si suspensie) pot folosi cu incredere calculatorul din link: http://www.rims-n-tires.com/rt_specs...&text1=&text2=
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 21:31   #34
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Smile Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
... cand trebuie schimbate ulei, filtre, curele...
aici te contrazic pt ca, kilometrajul inregistrat este cel corect pt revizie ... tu potzi sa faci pe asfalt 5 km si masina sa itzi indice 3 sau sa faci 2 si sa iti indice tot 3 .... tu vei face revizia la ceea ce scrie pe kilometraj (3 -ul din exemplu)...de ce? pt ca indiferent de marimea cauciucurilor si a gentilor kilometrajul afisat pe bord inregistreaza ca si cum roata ar avea cauciuc normal .... ei acum e alta poveste daca inainte de revizie ... tu vrei sa faci un drum de 500 Km dus intors ...dupa ceea ce scrie pe harta sau gps ... si cand ajungi inapoi bordul iti indica in plus sau in minus. ..in functie de cauciucuri mai mari sau mai mici la talon ma refer
lancer is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 08:26   #35
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

Quote:
Originally Posted by lancer View Post
aici te contrazic pt ca, kilometrajul inregistrat este cel corect pt revizie ... tu potzi sa faci pe asfalt 5 km si masina sa itzi indice 3 sau sa faci 2 si sa iti indice tot 3 .... tu vei face revizia la ceea ce scrie pe kilometraj (3 -ul din exemplu)...de ce? pt ca indiferent de marimea cauciucurilor si a gentilor kilometrajul afisat pe bord inregistreaza ca si cum roata ar avea cauciuc normal .... ei acum e alta poveste daca inainte de revizie ... tu vrei sa faci un drum de 500 Km dus intors ...dupa ceea ce scrie pe harta sau gps ... si cand ajungi inapoi bordul iti indica in plus sau in minus. ..in functie de cauciucuri mai mari sau mai mici la talon ma refer
Daca verifici contorul de km dupa bornele de pe marginea drumului sau dupa GPS, poti afla care este eroarea aparuta din cauza difererentei de diametru a cauciucurilor. In cazul meu, din cauza ca mai am si alte modificari facute la masina eroarea a fost de 18% cand am avut 205/60/15, 13% cu 205/55/15 sau 9% cu 195/55/15. Asa ca la km indicati la bord adaug 9%, 13% sau 18% si aflu km reali. Chestie de aritmetica de care foarte multi nu tin cont, dar nici nu sufera enorm in lipsa calculelor...

PS: in cazul meu fiind vorba de o masina veche , contorul este mecanic...: :
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 22-01-10, 09:37   #36
alex_b95rzl

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

salut.
alex_b95rzl is offline   Reply With Quote
Old 24-01-10, 13:40   #37
B 31 BRE

Stage 4
 
B 31 BRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 239
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

Quote:
Originally Posted by alex_b95rzl View Post
salut.
...salut
IN fine...
Eu mi-am luat un set de jante pe 16" cu 9j cu anvelope 205/50 si 225/50 si vreau sa le montez pe un vectra b cu suspensie stock...credeti ca ar fi sanse sa atinga pe undeva?ms
__________________
Vectra B2 2.5 v6
B 31 BRE is offline   Reply With Quote
Old 24-01-10, 16:55   #38
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

Dimensiunia cauciucurilor este ok, dar conteaza mult ce ET au jantele. Intereseaza-te la altii care au Vectra ca a ta ce ET este indicat...
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 26-01-10, 18:08   #39
macoveiciuc gabriel

Stage 5
 
macoveiciuc gabriel's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 443
Member of:
[VW]
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

salut baieti
am citit tot topicul dar degeaba
nu pre am inteles mare lucru.va rog sa imi spuneti
ce dimensiune maxima pot folosii pentru urmatoarele jante 6jx14h2 et 35?
va multumesc anticipat
jantele sunt pe 14
macoveiciuc gabriel is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 13:35   #40
cozmin23
Old School Cars


Stage 5
 
cozmin23's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 868
Member of:
[4Tuning International]
[Old School Cars]
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

daca am avut jenti pe 14 si acum am pe 15 cum imi afecteaza performantele?
astept si eu un raspuns
cozmin23 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 09:46   #41
boost_ionut

Stage 2
 
boost_ionut's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 27
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

Quote:
Originally Posted by cozmin23 View Post
daca am avut jenti pe 14 si acum am pe 15 cum imi afecteaza performantele?
astept si eu un raspuns
Fiind mai grele jantele....
boost_ionut is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 10:32   #42
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

In general schimbarea rotilor de la 14'' la 15'' sau chiar mai mult, NU afecteaza performantele masinii, din contra: le poate inbunatati Trebuie avut grija in primul rand ca sa nu se schimbe diametrul rotii , iar asta este posibil utilizand cauciucuri cu talon mai mic pe jantele mai mari. Trebuie avut grija si de ET-ul jantelor, alfel pot apare unele probleme:
-fie pot freca rotile la partea interioara (in telescop)
-fie pot freca spre exterior (in bordura aripilor)

Daca vreti sa stiti cat sunt de compatibile ''rotile noi'' cu cele initiale (care le aveti pe masina din fabrica) trebuie tinut cont de 3 dimensiuni :
-ex : 185/70/13 sunt compatibile cu 205/50/15. Se pot pune si mai late dar atunci trebuie sa fie talon mai mic (225/45/15)
Exemplul de mai sus este de la masina mea, si pot sa garantez ca performantele masinii n-au scazut deloc , din contra am castigat in stabilitate in viraje rapide si aderenta la demaraje si franare. Si nici consumul de combustibil nu s-a schimbat.

Exista pe net site-uri unde puteti afla cat sunt de compatibile dimensiunile rotilor in functie de latimea si diametrul jantelor (6j x 13; 6,5j x 15; 7j x 15; 8j x16, etc) , precum si echivalenta cauciucurilor in functie de cele 3 dimensiuni (latime, talon, diametru)

Incercati sa accesati ''Calculator jante si cauciucuri'' tastati in tabel cotele actuale, pe urma cotele care vreti sa le puneti, si aflati daca sunt echivalente sau diferite...

Last edited by capricosti; 21-02-10 at 10:35.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 10:36   #43
cozmin23
Old School Cars


Stage 5
 
cozmin23's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 868
Member of:
[4Tuning International]
[Old School Cars]
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
In general schimbarea rotilor de la 14'' la 15'' sau chiar mai mult, NU afecteaza performantele masinii, din contra: le poate inbunatati Trebuie avut grija in primul rand ca sa nu se schimbe diametrul rotii , iar asta este posibil utilizand cauciucuri cu talon mai mic pe jantele mai mari. Trebuie avut grija si de ET-ul jantelor, alfel pot apare unele probleme:
-fie pot freca rotile la partea interioara (in telescop)
-fie pot freca spre exterior (in bordura aripilor)

Daca vreti sa stiti cat sunt de compatibile ''rotile noi'' cu cele initiale (care le aveti pe masina din fabrica) trebuie tinut cont de 3 dimensiuni :
-ex : 185/70/13 sunt compatibile cu 205/50/15. Se pot pune si mai late dar atunci trebuie sa fie talon mai mic (225/45/15)
Exemplul de mai sus este de la masina mea, si pot sa garantez ca performantele masinii n-au scazut deloc , din contra am castigat in stabilitate in viraje rapide si aderenta la demaraje si franare. Si nici consumul de combustibil nu s-a schimbat.

Exista pe net site-uri unde puteti afla cat sunt de compatibile dimensiunile rotilor in functie de latimea si diametrul jantelor (6j x 13; 6,5j x 15; 7j x 15; 8j x16, etc) , precum si echivalenta cauciucurilor in functie de cele 3 dimensiuni (latime, talon, diametru)

Incercati sa accesati ''Calculator jante si cauciucuri'' tastati in tabel cotele actuale, pe urma cotele care vreti sa le puneti, si aflati daca sunt echivalente sau diferite...
multumesc de raspuns
cozmin23 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-10, 22:16   #44
valy91

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 134
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

Am vazut si eu diferenta in "comportament" a masinii la schimbarea jantelor. De la 216/60/r16 la 255/45/18. e o diferenta mare la tinuta de drum. Cat despre consum nu e asa mare diferenta
__________________
Rapin' on...
valy91 is offline   Reply With Quote
Old 03-12-10, 22:00   #45
Alex_pitesti

Stage 5
 
Alex_pitesti's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 611
Member of:
[SKODA]
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

pot pune 225/50/17 daca am 225/45/17?afecteaza cu ceva masina din punct de vedere tehnic?
Alex_pitesti is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -