Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 28-11-09, 08:54   #16
Armandot

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,637
Member of:
[Oltcit]
[VW]
[Fiat]
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

trebuie sa stii ce J are janta, J= latimea care poti sa o pui , ET= cat de mult iti iese janta in exterior sau in interior
Armandot is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 13:04   #17
celino
VW Driver

Stage 4
 
celino's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 281
Member of:
[VW]
[MERCEDES]
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

si de unde stiu asta man ? Stiu ca sunt BBS pe 15" in 4 prezoane atat...
Unde pot sa caut asta , pe net ? cat suporta Janta?
celino is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 13:36   #18
Armandot

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,637
Member of:
[Oltcit]
[VW]
[Fiat]
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

pai vezi ca scrie pe janta J si ET, ori intre prezoane , ori pe interiorul jantei,daca is 7j , 195 sunt numai bune.
Armandot is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 21:06   #19
gargamel

Stage 1
 
gargamel's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 13
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

este o mica greseala in postul meu anterior, am uitat sa pun /2 diametrul jentii, dar calculele au fost facute corect.
Quote:
ideea e urmatoarea:
tu ai acum 195/65/15 deci raza rotii in ansablu este 15 inches/2 + 195*65%(in mm)= 317.25 mm adica o circumferinta de 2*pi*Raza = 1993.34

daca pui 195/50/15 o sa ai o raza de 15 inches/2 + 195*50%(mm) = 288 mm
adica o circumferinta de 1809.56 mm
gargamel is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 22:38   #20
gargamel

Stage 1
 
gargamel's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 13
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

Asa cum ti-a zis si Armandot trebui sa vezi ce scrie pe janta. undeva pe ea o sa gasesti ceva ca in poza asta:


https://forum.4tuning.ro/picture.php?...ictureid=24104

6J*14 reprezinta o janta cu latimea de 6 inch si diamterul de 14.

6 inch = 152.4 millimeters deci iti trebuie un cauciuc mai lat decat valoarea asta

acum cat de lat?

Aspect Ratio si lăţime janta.

aspect ratio este raportul dintre īnălţimea secţiunii anvelopei si lăţimea sa. Raportul de aspect este uneori denumit "serie" de anvelope. Deci, seria 50 īnseamnă orice anvelopa cu un raport de aspect de 50%. Matematic este destul de simplu, iar cifra rezultată este ştanţată pe toate anvelopele, ca parte a informaţiilor de calibrare:
Aspect ratio = Īnălţimea secţiunii/Lăţimea secţiunea
225 50 R16.

Daca latimea jantei e prost dimensionata fata de latimea avelopei poate duce ori la balonarea excesiva (si explozie) ori la sarirea cauciucului de pe janta la viteze mari, ca in imaginea de mai jos:



https://forum.4tuning.ro/album.php?al...ictureid=24107


Pentru seria 50 şi de mai sus, lăţimea jantei este de 70% din lăţimea secţiunii de anvelopei, rotunjita la cea mai apropiată valoare de 0.5.

De exemplu pentru o anvelopa cu caracteristicile 255/50R16 , transformam in inch 255 mm => 10,04 inch. 70% din 10,04 inch = 7.028 inch rotunjit la cel mai apropiat 0.5 => alegem 7 inch(cealalta valoare fiind 7,5 inch pe care am fi putut-o alege) . Deci pt cauciucul asta trebuie sa luam o janta 7Jx16.

Pentru seria 45 si mai jos, latimea jantei este 85% din latimea anvelopei, rotunjita la cea mai apropiata valoare de 0,5.

luam ca exemplu un cauciuc de 255 45 R17, latimea e tot de 10,04 inch dar 85% din 10,04= 8,534 inch deci rotunjim la 8,5 => alegem niste jante de 8½Jx17

acum te-ai lamurit cm trebuie calculata latimea anvelopei fata de latimea jentii. NU uita indicatiile din postul meu anterior legat de raza totala a rotii cand faci schimbari. In afara de eroarea la viteza se da peste cap si kilometrajul, intervalele de service le vei face aiurea si tot asa... in caz ca diferenta va fi mare intre ce vine din fabrica si intre ce dimensionezi tu.

Mai sunt inca 2 notatii in prima figura. H2 si ET45.

H2 este prrofilul jentii in acest caz este double hump(daca te ai uitat vreodata in interiorul unei jenti ai vazut ca nu e perfect plata ci are niste jgheaburi)

ET45 semnifica faptul ca janta are un inset de 45 mm, adica nu se prinde chiar in mijlocul jentii ci cu 45 de mm mai inspre exterior(sosea, sau partea care o vezi din janta). E foarte important si aspectul asta, dar despre asta in episodul urmator ca am obossit scriind

Last edited by gargamel; 28-11-09 at 22:44. Reason: nu se vad imaginile
gargamel is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 01:02   #21
makess
Banned

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 122
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

daca eu imi pun cauciucuri mai scunde, face ca demarajul la vit mici sa creasca si cel la vit. mari sa creasca + top speed mai mic?
nu crede-am ca demarajul la vit. mari creste + consumul!
makess is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 13:10   #22
seliuc daniel

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 138
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

salut, orice auto, mai putin comunistele, au pe stalpul stanga(sofer) dimensiunile recomandate de producator jane, cauciucuri. dupa caz nerespectarea dimensiunilor recomandate atrage de la sine erori km, bucse uzate prematur, pompa servo la fel iar in cel mai grav caz cutia de viteza are de suportat. consumul e oarecum neglijabil dar restul nu prea...
seliuc daniel is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 15:51   #23
celino
VW Driver

Stage 4
 
celino's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 281
Member of:
[VW]
[MERCEDES]
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

Sunt perfecte detaliile date . (MULTUMESC )
O sa ma uit exact , pe Jante ce scrie ... miercuri ma duc acasa in vrancea sa imi iau masina si sa o aranjez putin!
celino is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 16:27   #24
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

Quote:
Originally Posted by celino View Post
DAca eu am jante pe 15 , cat de late pot sa pun cauciucurile ? am acum 195 , pot sa pun 205 ? sau care e treaba?
Probabil jantele pe 15 care le ai sunt cu latime de 6,5 sau 7 j. Putin probabil sa fie mai inguste de 6,5j -dar si daca sunt numai de 6j- poti pune linistit cauciuc de 205, insa trebuie sa ai grija la inaltimea talonului: la latime mai mare trebuie talon ceva mai mic pt a pastra echivalenta cu cauciucul original. Eu am avut 195/50/15 si am pus 205/55/15 (pe jante 7*15) pt ca am vrut un aspect de 'muscle car' am preferat talon mai inalt si e super ok, atata doar ca indicatorul de viteza si contorul de km indica la bord mai putin decat in realitate (dimensiunea din fabrica era 185/70/13). Eroarea se poate stabili dupa bornele kilometrice de pe marginea drumului vs contor km bord (in cazul meu cam 13 %). Daca vrei ca masina ta sa fie mai joasa va trebui sa pui 205/50/15 -putin probabil sa gasesti 205/40-45/15...In cazul meu n-am constatat consum mai mare sau sa fie afectat demarajul, chiar daca sunt diferente ele sunt insesizabile.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 19:00   #25
celino
VW Driver

Stage 4
 
celino's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 281
Member of:
[VW]
[MERCEDES]
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

capricosti , fain ceea ce zici tu ..
Abia astept sa vad ce jante am si ce cauciucuri pot sa pun! oricum stiu ca sunt BBS , in floare asa , ceva de genul jantele ..adica nu au 3-5-7 spite ...daca ma intelege cineva ce vreau sa zic
celino is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 21:40   #26
Armandot

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,637
Member of:
[Oltcit]
[VW]
[Fiat]
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
Probabil jantele pe 15 care le ai sunt cu latime de 6,5 sau 7 j. Putin probabil sa fie mai inguste de 6,5j -dar si daca sunt numai de 6j- poti pune linistit cauciuc de 205, insa trebuie sa ai grija la inaltimea talonului: la latime mai mare trebuie talon ceva mai mic pt a pastra echivalenta cu cauciucul original. Eu am avut 195/50/15 si am pus 205/55/15 (pe jante 7*15) pt ca am vrut un aspect de 'muscle car' am preferat talon mai inalt si e super ok, atata doar ca indicatorul de viteza si contorul de km indica la bord mai putin decat in realitate (dimensiunea din fabrica era 185/70/13). Eroarea se poate stabili dupa bornele kilometrice de pe marginea drumului vs contor km bord (in cazul meu cam 13 %). Daca vrei ca masina ta sa fie mai joasa va trebui sa pui 205/50/15 -putin probabil sa gasesti 205/40-45/15...In cazul meu n-am constatat consum mai mare sau sa fie afectat demarajul, chiar daca sunt diferente ele sunt insesizabile.
205 pe 6j??? o sa ii stea inafara jantei cu mult decat este bine,si la viteze mari riscul de a sari cauciucul de pe janta este destul de mare la un 6j- maximul admis este de 185.
Armandot is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 23:03   #27
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

Quote:
Originally Posted by Armandot View Post
205 pe 6j??? o sa ii stea inafara jantei cu mult decat este bine,si la viteze mari riscul de a sari cauciucul de pe janta este destul de mare la un 6j- maximul admis este de 185.
Vezi Calculator cauciucuri si jante. Poti monta cauciucuri 205 pe jante de la 5,5j pana la 7j. Problema este ca pe janta ingusta de 5,5j cauciucul va arata si el mai ingust decat pe cea de 7j. Eu am 2 seturi de jante, unul 6.5 si altul 7. Cauciucurile de 195 care sunt pe 6,5 j sunt cu aproape 2 cm mai inguste decat 195 dupa 7j (am 195/50/15 fata, si 205/55/15 spate).
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 30-11-09, 11:51   #28
vectra22dti

Stage 3
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 167
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

la masinile noi, atunci cand schimbi pneurile, trebuie setat din calculator pt ca masina sa stie cu ce cauciucuri este incaltata. astfel stie cum sa traga cel mai bine, cel putin asa stiu eu!
vectra22dti is offline   Reply With Quote
Old 30-11-09, 14:36   #29
celino
VW Driver

Stage 4
 
celino's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 281
Member of:
[VW]
[MERCEDES]
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

da si ce setez eu pe un golf III ? se poate?
celino is offline   Reply With Quote
Old 01-12-09, 10:37   #30
shantzu

Stage 5
 
shantzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 6,372
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: marime anvelope, cum afecteaza performantele?

Quote:
Originally Posted by vectra22dti View Post
astfel stie cum sa traga cel mai bine,
Pe asta chiar nu am mai auzit-o ... sa stie cum sa traga cel mai bine
Atatea intrebari si nimicuri degeaba.
Cu ce te deranjeaza daca iti arata kilometrajul cu plus/minus 5-10 km/h in bord ? Oricum nu mergi la limita impusa pe segmentul acela de drum
Si da , chiar e o problema faptul ca masina va frana mai repede si nu vor mai scartaii rotile cand mergeti reising pa curbe

Last edited by shantzu; 01-12-09 at 10:42.
shantzu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -