Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SKODA > Masina mea Skoda

Reply
 
Thread Tools
Old 13-05-12, 22:29   #1
kim99ab

Stage 4
 
kim99ab's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 268
Default Skoda Fabia - ALBINA

Salut colegi,m-am hotarat sa-mi prezint si eu masina pe forum , impreuna cu o mica povestioara ).
Este vorba despre o Skoda Fabia,model confort,motor 1,4 16v AUB 101 cp,anul 2002,cu dotari :ABS,4 airbaguri,geamuri electrice,trapa electrica,computer de bord care arata consumu instantaneu,media ,ora,etc,si cam atat imi aduc aminte,nu e foarte dotata,dar e ok.Un singur prorietar pe brief,o femeie.


Totul a inceput cand mi-am vandut ford focusul,masina mergea perfect,am intretinut-o exemplar,dar pur si simplu m-am plictisit de diesel, si mi-a picat cu tronc pe bmw e46 1.6 sau 1.8 benzina,NICI INTR-UN CAZ SKODA FABIA,nu m-am gandit o clipa
Bun,in ziua cand am vandut-o,am inceput sa-mi caut pe net,in germania,un e46 ,notam adrese ,numere de telefoan pentru ca a 2-a zi urma sa plec in germania...se face seara,aveam notat cateva exemplare,totul era clar,dar inainte sa ma pun sa dorm,am inceput sa rasfoiesc pe siteurile de romania,ma uitam asa plictisit,fara sa ma gandesc o clipa ca totul se va intoarce la 180 de grade.
In timp ce ma uitam asa in trecere la diferite marci de masini , mi-a sarit in ochi culoarea galbena(care imi place la nebunie),ma uit la titlul anuntului "SKODA FABIA 1.4 16V ADUS DE 5 ZILE",zic in gandul meu "eeh,masina mica , motor mic si puturos.."
Intru pe anunt,in principiu sa o admir,dupa primele poze,parca ceva in suflletul meu se intampla,citesc anuntul complet , vad 1.4 16v 101 cp... cred ca o ora,m-am uitat la poze,erau multe din toate unghiurile,pur si simplu nu i gaseam defect din poza,era gata , ma indragostisem,decizia mi s-a schimbat radical,intr-o ora....parca nu mai aveam rabdare pana maine,eram nerabdator sa o vad in realitate.
A 2-a zi dimineata , la ora 8 , l-am trezit pe om din somn,in 2 ore eram la el la acasa.
In realitate arata mai bine,ma innebunise complet,am iesit la proba cu ea,mergea perfect,nu batea absolut nimic la ea , motorul se auzea foarte bine,totul functionabil,masina era fix cu mi-a descris-o omu la telefon.
Am plecat cu ea,eram tot un zambet,imi placea la nebunie , cum trage pentru un motor de 1.4,cum se auzea toba(REMUS)...
Am facut targu , inainte sa ajung acasa,am oprit la reprezentanta VW,sa i fac un test complet.
Dupa 2 ore,rezultatul:stergatoare uzate,lipsa duza stropire spate,EGR nu functiona in parametrii normali, senzor pedala de frana,si 2 bucsi pe fata.
A 2-a zi am schimbat bucsile,uleiul,filtru de benzina,filtrul de aer,distributia,EGR NOU,nu m-am complicat cu curatirea lui,,senzorul de la pedala,stergatoare,TOT.Masina este 100% sanatoasa


Mai urmeaza unele mici modificari,dupa ce o inmatriculez,dupa cum urmeaza:

-folii fata-spate
-jante polishate
-faruri polishate
-xenon
-statia+subwooferul care mi-au ramas
Cam atat imi vine in minte,astept si unele sugestii.
Scuzele pentru eventualele greseli gramaticale,sunt foarte obosit

POZE:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	285
Size:	765.7 KB
ID:	2431316   Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	241
Size:	823.4 KB
ID:	2431317   Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	145
Size:	771.8 KB
ID:	2431318  

Click image for larger version

Name:	4.jpg
Views:	114
Size:	674.4 KB
ID:	2431319   Click image for larger version

Name:	5.jpg
Views:	108
Size:	666.7 KB
ID:	2431320   Click image for larger version

Name:	6.jpg
Views:	141
Size:	756.0 KB
ID:	2431321  

Click image for larger version

Name:	7.jpg
Views:	301
Size:	841.6 KB
ID:	2431322   Click image for larger version

Name:	9.jpg
Views:	267
Size:	134.6 KB
ID:	2431323  
__________________
e46

Last edited by kim99ab; 13-05-12 at 22:55.
kim99ab is offline   Reply With Quote
Old 14-05-12, 15:47   #2
ccipy007

Stage 5
 
ccipy007's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 555
Default Re: Skoda Fabia - ALBINA

Foarte frumoasa albinutza ta, cat mai multi km fara probleme!
ccipy007 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 20:09   #3
Laurwentiu_91
Skoda Driver

Stage 3
 
Laurwentiu_91's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 129
Member of:
[SKODA]
Default Re: Skoda Fabia - ALBINA

Foarte frumoasa masina.Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea
Laurwentiu_91 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 20:36   #4
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Skoda Fabia - ALBINA

Quote:
Originally Posted by kim99ab View Post
Salut colegi,m-am hotarat sa-mi prezint si eu masina pe forum , impreuna cu o mica povestioara ).
Este vorba despre o Skoda Fabia,model confort,motor 1,4 16v AUB 101 cp,anul 2002,cu dotari :ABS,4 airbaguri,geamuri electrice,trapa electrica,computer de bord care arata consumu instantaneu,media ,ora,etc,si cam atat imi aduc aminte,nu e foarte dotata,dar e ok.Un singur prorietar pe brief,o femeie.


Totul a inceput cand mi-am vandut ford focusul,masina mergea perfect,am intretinut-o exemplar,dar pur si simplu m-am plictisit de diesel, si mi-a picat cu tronc pe bmw e46 1.6 sau 1.8 benzina,NICI INTR-UN CAZ SKODA FABIA,nu m-am gandit o clipa
Bun,in ziua cand am vandut-o,am inceput sa-mi caut pe net,in germania,un e46 ,notam adrese ,numere de telefoan pentru ca a 2-a zi urma sa plec in germania...se face seara,aveam notat cateva exemplare,totul era clar,dar inainte sa ma pun sa dorm,am inceput sa rasfoiesc pe siteurile de romania,ma uitam asa plictisit,fara sa ma gandesc o clipa ca totul se va intoarce la 180 de grade.
In timp ce ma uitam asa in trecere la diferite marci de masini , mi-a sarit in ochi culoarea galbena(care imi place la nebunie),ma uit la titlul anuntului "SKODA FABIA 1.4 16V ADUS DE 5 ZILE",zic in gandul meu "eeh,masina mica , motor mic si puturos.."
Intru pe anunt,in principiu sa o admir,dupa primele poze,parca ceva in suflletul meu se intampla,citesc anuntul complet , vad 1.4 16v 101 cp... cred ca o ora,m-am uitat la poze,erau multe din toate unghiurile,pur si simplu nu i gaseam defect din poza,era gata , ma indragostisem,decizia mi s-a schimbat radical,intr-o ora....parca nu mai aveam rabdare pana maine,eram nerabdator sa o vad in realitate.
A 2-a zi dimineata , la ora 8 , l-am trezit pe om din somn,in 2 ore eram la el la acasa.
In realitate arata mai bine,ma innebunise complet,am iesit la proba cu ea,mergea perfect,nu batea absolut nimic la ea , motorul se auzea foarte bine,totul functionabil,masina era fix cu mi-a descris-o omu la telefon.
Am plecat cu ea,eram tot un zambet,imi placea la nebunie , cum trage pentru un motor de 1.4,cum se auzea toba(REMUS)...
Am facut targu , inainte sa ajung acasa,am oprit la reprezentanta VW,sa i fac un test complet.
Dupa 2 ore,rezultatul:stergatoare uzate,lipsa duza stropire spate,EGR nu functiona in parametrii normali, senzor pedala de frana,si 2 bucsi pe fata.
A 2-a zi am schimbat bucsile,uleiul,filtru de benzina,filtrul de aer,distributia,EGR NOU,nu m-am complicat cu curatirea lui,,senzorul de la pedala,stergatoare,TOT.Masina este 100% sanatoasa


Mai urmeaza unele mici modificari,dupa ce o inmatriculez,dupa cum urmeaza:

-folii fata-spate
-jante polishate
-faruri polishate
-xenon
-statia+subwooferul care mi-au ramas
Cam atat imi vine in minte,astept si unele sugestii.
Scuzele pentru eventualele greseli gramaticale,sunt foarte obosit

POZE:

Ma bucur ca ai prezentat-o, confirm cele spuse de prietenul meu...
Masina se afla intr-o stare impecabila, merge superb, dotata tot ce vrei.
Sa mai zic de cum suna masina cu toba? pfff exact ce trebuie !!!
Unde mergi sa montezi statia+subu?
Sa vi sa facem jantele alea ma cand ii vreme buna chem pe HELL sa ne faca o sedinta foto?
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 22:10   #5
kim99ab

Stage 4
 
kim99ab's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 268
Default Re: Skoda Fabia - ALBINA

Multumesc frumos colegii.

-vineri am programare la rar, saptamana viitoare urmeaza inmatricularea,dupa care incep micile modificari..


Ruffy RUF - subwooferu si jantele la tine normal ,nu stricam traditia ),prima data sa o inmatriculez,dupa care tot putinul timp liber,ma ocup de ea.

Last edited by kim99ab; 15-05-12 at 22:14.
kim99ab is offline   Reply With Quote
Old 18-05-12, 02:54   #6
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Skoda Fabia - ALBINA

ffoarte frumoasa albinuta ta!s-o stapanesti sanatos cat mai mult timp!
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-12, 18:34   #7
kim99ab

Stage 4
 
kim99ab's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 268
Default Re: Skoda Fabia - ALBINA

Din putinul timp care-l am , am reusit sa fac 2 pasi importanti:
-inmatriculat
-folii spate.pe fata inca sunt in dubii daca sa mai pun,ca e cam mare amenda .. 600 ron
saptamana viitoare urmeaza -polishat jantele+montat muzica...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	162
Size:	599.4 KB
ID:	2444376   Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	256
Size:	661.9 KB
ID:	2444377  

Last edited by kim99ab; 25-05-12 at 18:39.
kim99ab is offline   Reply With Quote
Old 25-05-12, 20:23   #8
ccipy007

Stage 5
 
ccipy007's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 555
Default Re: Skoda Fabia - ALBINA

nu are rost folie pe geamurile de fata am avut eu si amenda m-a linistit, arata bine masina ta, cu o bara fata de RS+CupraLip ar arata si mai bine
ccipy007 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-12, 09:13   #9
kim99ab

Stage 4
 
kim99ab's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 268
Default Re: Skoda Fabia - ALBINA

Nu am mai dat pe aici,deoarece nu am mai facut mare lucru,din cauza vremii rea care nu se mai termina...
Luna asta sper sa achizitionez bara fata de RS.
-am montat subwooferu+statia,se aude neasteptat de bine.
urmeaza jantele si sunt intr-o mare dilema...buzele vin polishate,dar miezu , sa-l vopsesc in vreo culoare sau sa-l las asa?


-niste poze cu mesteru Ruffy Ruff in actiune
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	140
Size:	549.2 KB
ID:	2458624   Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	172
Size:	572.8 KB
ID:	2458625   Click image for larger version

Name:	4.jpg
Views:	136
Size:	669.5 KB
ID:	2458626  


Last edited by kim99ab; 07-06-12 at 09:18.
kim99ab is offline   Reply With Quote
Old 07-06-12, 14:11   #10
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Skoda Fabia - ALBINA

He heeee ia uite ce poza ) bine ca nu mi se vedea burta)

Chiar suna bine muzica

Miezu eu l-as vopsi, ti-am spus, te mai hotarasti pana facem jantele
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 08-06-12, 19:47   #11
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Skoda Fabia - ALBINA

daca ne spui ce jante pui pe ea ti-am putea sugera cate cv sau te pot ajuta chiar si cu o photoshop-are!
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-12, 19:58   #12
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Skoda Fabia - ALBINA

Quote:
Originally Posted by marius3030 View Post
daca ne spui ce jante pui pe ea ti-am putea sugera cate cv sau te pot ajuta chiar si cu o photoshop-are!
Jantele de pe masina vor ramane, Rial pe 15" de 7j daca nu ma insel...
Vor avea buzele polishate de noi si sa vedem in ce culoare se hotaraste sa le faca!
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 23-06-12, 09:18   #13
sorin_maican20

Stage 5
 
sorin_maican20's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 726
Member of:
[SKODA]
Default Re: Skoda Fabia - ALBINA

Salut,

Foarte frumoasa masina si foarte frumoasa povestea.

Jantele, eu le-as face polish pe buza si miezul gri antracit.

Sper sa nu te superi dar ar ar arata foarte bine tipsul taiat drept (este doar parerea mea - stiu ca asa e modelul asta de toba, dar mai bine arata taiat drept)

In rest, spor la modificari, si inca o data iti spun ca masina e superba cu jantele respective (poata 1-2 cm mai jos).
sorin_maican20 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-12, 16:30   #14
cipi_SKG

Stage 5
 
cipi_SKG's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 320
Default Re: Skoda Fabia - ALBINA

ce se mai aude despre masinuta ?
cipi_SKG is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -