Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > GPS - Navigatie - Multimedia - Comunicatii - Auto Gadgets

Reply
 
Thread Tools
Old 10-07-08, 00:14   #151
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

IGO 2008 merge si pe win32 si poate fi folosit si un GPS dar eu acum multi ani vazusem asa ceva pe Autoroute
dolb is offline   Reply With Quote
Old 10-07-08, 13:06   #152
SCDB

Stage 3
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 81
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

ANUNŢ IMPORTANT:

Începând de astăzi sunt disponibile actualizări de camere şi pentru MioMap 2008 (Mio Moov), le puteţi descărca de pe site, fie din arhiva generală, fie din arhiva pentru MioMap.

Vor fi trimise la noapte şi prin e-mail.
SCDB is offline   Reply With Quote
Old 13-07-08, 00:16   #153
Hori
VW Driver

Stage 5
 
Hori's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 507
Member of:
[VW]
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

Salut ! Vreau sa mentionez ca, s-au montat camere fixe radar in judetul Bihor, la intrare si iesire din Sanmartin, vecin cu Baile Felix, deci mare atentie!
Hori is offline   Reply With Quote
Old 13-07-08, 08:55   #154
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

Tocmai ce am facut o cursa pana la craiova, si am observat pe parcurs, in niste curbe si in stanga si dreapta padure, deci no civilizatie, ... pe gps imi indicau camere de viteza si imi spuneau sa ma limitez la 50 la ora! .. n-am inteles de ce!
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 15-07-08, 17:23   #155
SCDB

Stage 3
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 81
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

Quote:
Originally Posted by Hori View Post
Salut ! Vreau sa mentionez ca, s-au montat camere fixe radar in judetul Bihor, la intrare si iesire din Sanmartin, vecin cu Baile Felix, deci mare atentie!
Camerele din Sânmartin au fost introduse în baza de date!

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Tocmai ce am facut o cursa pana la craiova, si am observat pe parcurs, in niste curbe si in stanga si dreapta padure, deci no civilizatie, ... pe gps imi indicau camere de viteza si imi spuneau sa ma limitez la 50 la ora! .. n-am inteles de ce!
Poţi să precizezi mai exact unde anume ai primit aceste alerte?
SCDB is offline   Reply With Quote
Old 16-07-08, 17:36   #156
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

am mai fost si azi, aceleasi locuri aceleasi camere! nu stiu cum sa iti explic... inainte de Slatina, pe la Scornicesti pe acolo sunt niste curbe f f f largi ... si chiar in curba imi arata ca e camera, dar m-am uitat bou si nu vedeam absolut nimic! nici un stalp! era numai vegetatie, nu era localitate, si ma punea sa stau in 50 la ora mi s-a parut ciudat
dolb is offline   Reply With Quote
Old 16-07-08, 18:26   #157
SCDB

Stage 3
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 81
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

În acea zonă sunt doar radare mobile, cu care sunt încadrate localităţile Jitaru şi Coloneşti.
Acele radare mobile pot fi sau nu pot fi acolo. Noi le numim LSRM:

"- LSRM - Localitate Supravegheată cu Radar Mobil - implică marcarea pe hartă a cel puţin 2 locaţii de tip radar mobil la intrările în localitatea în care este des întâlnită o maşină cu radar sau un radar pe trepied. Marcarea se face de obicei pe drumul principal ce străbate localitatea respectivă. Cele 2 intrări sunt setate de obicei ca fiind unidirecţionale şi cu unghiul corect pentru a declanşa alerta doar la intrarea în localitate şi nu şi la ieşirea din ea."

Dacă primeşti alertă de radar mobil la 50Km/h şi tu eşti cu mult în afara localităţii atunci reţine locaţia respectivă şi noi vom corecta coordonatele la camera, pentru a corespunde realităţii.
SCDB is offline   Reply With Quote
Old 16-07-08, 19:09   #158
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

am inteles! merci mult! in rest.. numai cuvinte de lauda
dolb is offline   Reply With Quote
Old 19-07-08, 13:04   #159
Ionut 46

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 4
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

Foarte frumos din partea autorilor speed cams functioneaza perfect!!! daca stie careva de unde pot downloada harta pt Tiruri camioane..?!?! am un mio c 720 are optiunea camioane dar te tot baga prin orash pe interzis cine ma poate ajuta si pe mine?!?! sa intre pe id alecsandruu_16 multumesc anticipat!!!
Ionut 46 is offline   Reply With Quote
Old 19-07-08, 16:56   #160
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

Quote:
Originally Posted by Ionut 46 View Post
Foarte frumos din partea autorilor speed cams functioneaza perfect!!! daca stie careva de unde pot downloada harta pt Tiruri camioane..?!?! am un mio c 720 are optiunea camioane dar te tot baga prin orash pe interzis cine ma poate ajuta si pe mine?!?! sa intre pe id alecsandruu_16 multumesc anticipat!!!
in meniu , la parametri traseu, trebuie sa alegi mijlocul de transport: camion , bicicleta, pe jos, masina etc
dolb is offline   Reply With Quote
Old 21-07-08, 12:36   #161
Ionut 46

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 4
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
in meniu , la parametri traseu, trebuie sa alegi mijlocul de transport: camion , bicicleta, pe jos, masina etc
da stiu de chestia aia...e pus pe camion....dar tot te baga pe interzis si plm mie imi trebue harta pt camion! care te duce pe drumuri de camioane :P dak ma poti ajuta.. multumesc anticipat!
Ionut 46 is offline   Reply With Quote
Old 21-07-08, 12:39   #162
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

Din pacate am sa trec la iGO 2006 plus pentru ca iGO 2008 imi face o fita urata rau! nu mi se incarca dispozitivul! si este incercata treaba, daca nu intru in igo dispozitivul se incarca fara nici o problema! cum intru in programel refuza sa mai incarce bateria. Am mai descoperit si alte buguri : nu imi tasteaza P sau alte litere cred ca o sa mai astept pt o versiune imbunatatita
dolb is offline   Reply With Quote
Old 21-07-08, 14:56   #163
SCDB

Stage 3
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 81
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

Ionut 46, hărţi pentru trafic greu probabil că există, dar nu pe aparatele GPS comerciale, care sunt în comerţ. Astea nici pentru autoturisme nu funcţionează cum trebuie, te bagă pe interzis oricum...

Probabil există soluţii profesionale dedicate pentru transport de marfă, dar va trebui să le cauţi şi să fii pregătit să plăteşti!
SCDB is offline   Reply With Quote
Old 25-07-08, 23:21   #164
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

ca sa-mi fie si mie clar....cand actualizez ma duc aici: http://speedcams.tehnoplus.net/descarca.htm

si dau download la versiunea pe care o am eu??(miomap v3 am eu...) am mai luat si de pe pdi romania acum o versiune este updatata sau cum sa fac care e mai la curent???
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 28-07-08, 18:17   #165
SCDB

Stage 3
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 81
Default Re: Camere/Radare fixe şi mobile din România, speedcams pentru iGO/MioMap/Garmin/etc.

Da, descarci de acolo arhiva ZIP pentru MioMap. În ea vei găsi un director cu fişierul pentru MioMap v3, pe care îl copii conform cu instrucţiunile din arhivă.

PDI România foloseşte baza mea de date pentru a-şi actualiza baza lui de date cu camere pentru România.
Momentele în care fiecare din noi îşi actualizează fişierele cu camere pot diferi, de aceea e greu să spui "care e mai la curent".
SCDB is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -