Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

View Poll Results: Ar trebui introdusa aceasta lege si in Romania?
Da 57 56.44%
Nu 44 43.56%
Voters: 101. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 25-04-09, 20:46   #31
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

poi cand o sa se bage poligonu..o sa ia mai putine permise ..e aiurea legea..eu am un prieten cu golf 4 101 cai...si merge chiar calm..nu depaseste 60 in localitate SERIOS...eu dau mai tare doar seara asa pe la 12 nus multe masini drum liber...sanse mai mici de accident ...dar nu in oras prin periferie ...si cel mai tare iam dat suta...ca is constient ca nu am experienta
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 26-04-09, 21:23   #32
nos2techno

Stage 3
 
nos2techno's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 108
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

Pai depinde si pe ce faci scoala. Normal ca daca faci scoala pe o masina de 50-60 de cai si dupa te urci intr-una de 150-200, ti se pare bomba si e greu s-o stapanesti.
Eu per ansamblu sunt de acord.
__________________
The OFFICE is for the hardworking people
nos2techno is offline   Reply With Quote
Old 26-04-09, 21:24   #33
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

eu am facut scoala pe masina lu tata ..e instructor...si tot cu ea merg....deci o stapanesc destul de bn ..
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 08:06   #34
Marius

Stage 5
 
Marius's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 378
Member of:
[VW]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

Eu cred ca ar fi utile cateva restrictii in plus pt soferii incepatori.
Marius is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 21:39   #35
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

Quote:
Originally Posted by aleyx_oltcit View Post
eu am facut scoala pe masina lu tata ..e instructor...si tot cu ea merg....deci o stapanesc destul de bn ..

Si tu acum mergi pe masina de scoala,cu dubla-comanda,si alte alea ??

On-Topic : Eu am votat da. Sunt foarte de acord cu legea asta. Eu inca nu am permis,dar am condus de mai multe ori. Am condus un Logan de 75 de cai,si tot imi venea sa dau tare in el. Am condus si Honda Civic 2.2 Diesel. Si i-am dat tare. Parca nu pot sa ma abtin. Am condus si Dacia 1300 si parca nu aveam acelasi chef sa dau blana. Cand vezi cutia imprecisa,care de-abia intra in viteza,parca iti piere tot cheful. Cel putin asa e la mine.

Mai pe scurt...eu zic ca e buna legea,dar pusa undeva la ~100 bhp. Pentru ca cei care sunt incepatori sunt tentati sa mearga tare. Cei cu experienta sunt deja plictisiti de mers tare (unii).
eMH is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 22:42   #36
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

merg mai mult in weekend ...am si o dacie a mea..da e in service..si o folosesc pe a lu tata...dak are dubla comanda..nu am deranjeaza cu nimic.da si pe dacie 1410 stiu sa merg de la 14 ani pe aia am invatat si o stapanesc binisor...ma tentat si pe mine viteza intro curba...unde nu am stiut sa tin masina si am intrat pe contrasens unde era un logan...a franat omu mia dat claxoane...am recunoscut ca am gresit si am mers mai departe...de atunci mam potolit de viteza in curbe
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 29-06-09, 14:32   #37
tigermotorsport
Cluj Street Racing Member

Stage 5
 
tigermotorsport's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 567
Member of:
[Opel]
[CSR]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

Eu conduc un ascona de 75 de cai, si cred ca e mai mult decat suficient pana acumulez mai multa experienta. Oricum, teoria mea e ca accidentele nu se intampla cand mergi repede, ci atunci cand depasesti unde nu se poate. Am confirmat-o cu propriul accident...
tigermotorsport is offline   Reply With Quote
Old 29-06-09, 14:37   #38
TRX

Stage 5
 
TRX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 669
Member of:
[SEAT]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

Sincer, e relativ stupid pusa problema.
Exemplu fictiv.
Andrei e un proaspat posesor de permis de conducere. Legea ii interzice sa conduca o masina puternica pentru un an de la data obtinerii permisului.
Andrei, nu are posibilitatea de a isi lua o masina acum. Peste un an, cand, din pct de vedere legislativ nu e incepator, isi ia o masina puternica.
Dupa un an in care a stat pe tusa, nu mai stie nici jumate din ce stia la examen, dar acum ar dreptul sa conduca o masina cu mai mult de 50kW/tona.

Trageti singuri concluziile.
__________________
Inconjurat de prosti si tarani ce fara scuza
Au caractere de cacat, ca o tastatura`n limba rusa

TRX is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 11:04   #39
no limits design


Stage 5
 
no limits design's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 4,037
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[AirBrush]
[4Rally]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

nu stiu ce sa zic avand in vedere ca inca sunt incepator......si sunt linistit de obicei ....dar am momente in care nu imi sta nici o masina in fata.....totusi eu zic ca ma pot abtine inca 5 luni......asa ca votez da.....ar fi o idee buna sa ai experienta si abia apoi sa prinzi "curaj" cu masini mai puternice.....eu am facut abia 10.000km si sunt constient ca mai am foarte multe de invatat dar in acelasi timp m-am obisnuit f bine cu masina
__________________

like my fb page
no limits design is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 20:42   #40
Pacalici

Stage 1
 
Pacalici's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 12
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

Complet impotriva ! precum sa spus mai sus; stai un an de zile pe tusa degeaba si dupaia tot conduci ! Eu ma gandesc la mine; strang bani 2 ani de zile sa imi iau masina viselor mele trag din greu sa strang suma de bani si trebuie sa imi iau o masina slabuta? si cine imi pune mi-e napoi banii cand vreau sa imi iau masina dupa un an de zile, la asta va-ti gandit? masinile dupa un an de zile se vand in pierdere nu in castig fratilor, e DEVALORIZARE. o iau cu 3000 o dau cu 2000 (exemplu). Pentru unii nu sunt multi bani dar pentru mine sunt!

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Si tu acum mergi pe masina de scoala,cu dubla-comanda,si alte alea ??

On-Topic : Eu am votat da. Sunt foarte de acord cu legea asta. Eu inca nu am permis,dar am condus de mai multe ori. Am condus un Logan de 75 de cai,si tot imi venea sa dau tare in el. Am condus si Honda Civic 2.2 Diesel. Si i-am dat tare. Parca nu pot sa ma abtin. Am condus si Dacia 1300 si parca nu aveam acelasi chef sa dau blana. Cand vezi cutia imprecisa,care de-abia intra in viteza,parca iti piere tot cheful. Cel putin asa e la mine.

Mai pe scurt...eu zic ca e buna legea,dar pusa undeva la ~100 bhp. Pentru ca cei care sunt incepatori sunt tentati sa mearga tare. Cei cu experienta sunt deja plictisiti de mers tare (unii).
Eu zic sa te gandesti de 2 ori inainte sa vorbesti. cheful de a "tot da in el" tine de pasiune; asa cum participantii de curse la 30 de ani dau in el lafel vor face si cei de 18 ani. Eu mai repede zic ca soferii cu experienta o sa deie talpa mai repede; eu tin minte la inceput mergeam extrem de incet pentru ca nu eram comfortabil la volan si sa nu derapez. Dupa ceva vreme cand ma simteam ca pot controla masina i-am dat talpa, si pot zice ca am avut parte de masini puterince, momentan sunt in toronto unde motorul mediu este de 3 litri benzina si talpa i dau lafel si la o masina de 100 de cai si de 200.
Pacalici is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 11:57   #41
yo_tipu

Stage 3
 
yo_tipu's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 96
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

eu propun sa facem o cerere la guvern pentru o asa lege
sa strangem 10-20-30-...50.000 de semnaturi si sa o prezentam la guvern
voi ce spuneti?

le: sau cel mai bine sa fie limitata masina la 90kmh in primul an, apoi dupa o retestare cu politist sa se poata debloca limitatorul.
__________________
m-am saturat....

Last edited by yo_tipu; 08-08-09 at 11:59.
yo_tipu is offline   Reply With Quote
Old 09-08-09, 18:31   #42
Gaby_Slo

Stage 4
 
Gaby_Slo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

in ziua de azi nu toata lumea isi permite o a doua masina in familie, asa ca majoritatea masinilor sunt conduse de 2+ persoane. si daca una din cele doua persoane ar fi incepatoare, acea limitare de care zici tu n`ar face decat sa o incomodeze pe cea de`a doua.
Gaby_Slo is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 12:32   #43
yo_tipu

Stage 3
 
yo_tipu's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 96
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

da, stiu chestia cu limitarea nu e buna..cred ca cel mai bine ar fi sa-ti confiste masina daca ai depasit cu 50kmh limita legala de viteza.
yo_tipu is offline   Reply With Quote
Old 30-08-09, 16:58   #44
Bogdan.IS
Audi Driver

Stage 5
 
Bogdan.IS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 990
Member of:
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

accidente poti faci si cu o masina cu motor de drujba . dar daca scot vreo lege cu masini de pana in50 kw , nu-mi tai venele , caci masina care ma asteapta are 40 kw ...
de parca tot nu vedem accidente la TV cu rable de dacii , in care mor oameni ...
__________________
Urasc cocalarul si taranul marca Romania !
Bogdan.IS is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -