Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

View Poll Results: Ar trebui introdusa aceasta lege si in Romania?
Da 57 56.44%
Nu 44 43.56%
Voters: 101. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 05-05-08, 21:12   #16
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

Legea e destul de aberanta in formula spusa de tine ideea e mult mai complexa pentru ca momentan eu conduc masina tatalui meu care e un Ford Focus are mai mult de 50kw ce ar trebuii sa fac sa stau 6 luni fara sa conduc si apoi oricum tot degeaba k nu am acumulat experienta iar dupa cele 6 luni sau un an cat e tot neexperimentat voi fi. Ideea in sine e buna dar trebuie dezvoltata gasita o alta solutie sa nu se poata cumpara masina dar nu sa nu se poata conduce nu stiu.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 00:18   #17
ADY28

Stage 3
 
ADY28's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 156
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

la noi nu cred k o sa fie in cel putin 5 ani legea asta!si daca o sa fie nu o sa o respecte multa lume..
pentru motoare e o astfel de lege...cati au fost intrebati de politisti dak motocicleta lor are mai putin de 24kw?
singuri care trebuie sa avem grija noi suntem.daca tu nu te gandesti la binele tau atunci cine se gandeste?
alta lege fara rost

am votat NU pentru ca este o porkrie
in anu asta am condus si masina de 1.4 si masina de 1.6
si daca as fi incepator as alege 1.6

Last edited by ADY28; 06-05-08 at 00:22.
ADY28 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 14:57   #18
DoDo NSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
DoDo NSL's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,047
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[SEAT]
[AUDI]
[2 Roti]
Talking Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

avand in vedere ca am contacte destul de dese cu asa zisii "examinatori" de la noi ... pot spune ... la fel ca Fabi si Sasha .. mai intai sa se termine cu prostia asta .. "are taticu bani .. am si carnet si masina puternica" .... am facut un sondaj ASCUNS la toate scolile din orasul meu .. ce pot sa va spun ? o minciuna spusa bine ... cativa banuti ... intri in examen cu 2 ore facute de conducere auto .. sau chiar DELOC !!!


pentru lege ... daca ar fi marit numarul orelor de conducere la mai mult si o examinare mult mai severa ... as vota NU!
__________________
'13 Dacia Logan
'09 BMW X6
'08 AUDI S5
'07 Peugeot 307CC
DoDo NSL is offline   Reply With Quote
Old 16-05-08, 09:22   #19
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

E o tampenie gandita de mintea ruginita a unor politicieni trecuti de varsta de pensie (genul care se miorlaie pe forumuri la Click si Cancan despre "tinerii din ziua de azi"). Daca examenul ar fi foarte strict, ca la inceputul anilor '80 (sala, poligon, traseu ziua, traseu noaptea, fiecare cu alt examinator) ar scadea si posibilitatile de spaga, si s-ar asigura ca personajul stie sa conduca inainte de a-i da permisul pe mana. Asa cum e propus, e un fel de a spune: "ai permis, dar tot nu esti bun de sofer" - de parca nea Sile care are permis de 20 de ani si n-a condus altceva decat Dacie s-ar descurca mai bine cand are de-a face cu o masina mai zdravana

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 19-06-08, 15:42   #20
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

eu m`am chinuit sa strang ceva banuti sa`mi iau o masina si acum ce ar trebui sa fac?sa o vand si sa iau o dacie? nu ma intretin ai mei, nu`mi permit o a 2`a masina chiar daca ar fi un harb de dacie veche, ai mei nu sunt magnati.cum a mai spus cineva pe prima pagina, sa dispara fenomenul spaga si atunci sigur se vor reduce drastic accidentele.au reusit unii cu 4 clase sa ia permisul fara spaga,altii cu pretentii si facultati care are taticul grija de ei nu se sinchisec ei sa invete....sa`mi dea guvernul o masina timp de 1 an sa conduc daca nu sa ma c.c pe legea lor
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 19-06-08, 16:59   #21
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

nici eu nu sunt de acord.majoritatea familiilor din romania au o maisna de peste 50kw/t si nu isi permit inca o masina,fie ea si dacie.atunci ce rost are?copilul care acuma si-a luat carnetul nu poate conduce si sta un an aiurea.
si cred ca sunt mai multi in cazul asta decat bogatani.
trebuie sa se respecte valorile morale si nu impuse cu forta,trebuie mai intai sa le intelegem.
__________________
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 02:15   #22
13tsp

Stage 5
 
13tsp's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,496
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

Am votat Da!
Prin simplul fapt ca exista multi inconstienti pe strada cu "bolizi" care omoare oameni nevinovati.
Are mama cu tata bani si imi cumpara dupa ce iau permisul Mercedes CLS sau BMW M5,astia ar trebui sa primeasca masini electrice eventual)
__________________
"Understeer" is when you hit the fence with the front of the car.
"Oversteer" is when you hit the fence with the rear of the car.
"Horsepower" is how fast you hit the fence.
"Torque" is how far you take the fence with you.
13tsp is offline   Reply With Quote
Old 03-07-08, 13:14   #23
Sorela

Stage 3
 
Sorela's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 49
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

nu trebuie sa ai 300 cp sub capota k sa omori pe cineva ........votez nu......asta tzine de fiecare ....adik.....kt te duce capu' ..eu cred k mult mai periculoshi sunt moshi la volan......pur shi simplu nu mai au nici un tip de reactzie ;0 )
Sorela is offline   Reply With Quote
Old 03-07-08, 17:08   #24
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

Mai degraba s-ar face mai strict examenul psihologic.
Prea multi inconstienti care merg pe strazi laturalnice cu 70-80 la ora, iar limita de viteza este de 30 pe strada respectiva. Exemplu: pe langa scoli. Zilele trecute vroiam sa traversez o strada pe langa scoala xx, cand zboara cu cel putin 70 la ora prin fata mea un pustan gaozar cu lamaie in geam si cu BMW, ca i l-a dat taticu'.
Vorba lui Nautilus: sa se dea de permis ca in anii '80, sa vedem cati incompetenti vor lua permisul.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 03-07-08, 17:11   #25
Sorela

Stage 3
 
Sorela's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 49
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

aici ai dreptate
Sorela is offline   Reply With Quote
Old 03-07-08, 17:18   #26
13tsp

Stage 5
 
13tsp's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,496
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

Quote:
Originally Posted by Sorela View Post
nu trebuie sa ai 300 cp sub capota k sa omori pe cineva ........votez nu......asta tzine de fiecare ....adik.....kt te duce capu' ..eu cred k mult mai periculoshi sunt moshi la volan......pur shi simplu nu mai au nici un tip de reactzie ;0 )
Atunci cum imi explici,ca media de varsta a celor care mor in accidente rutiere e de 21 de ani?
13tsp is offline   Reply With Quote
Old 04-07-08, 00:33   #27
DaViD TL
Echipa de sprijin

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 850
Member of:
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

auziti am si eu o intrebare : daca inca fac orele de conducere si am deja 18 ani pot sa imi depun dosaru la politie,si sa ma programeze sau trebuie sa termin orele ?!? multumesc anticipat ps stiu ca nu trebuia pusa intrebarea aicia dar decat sa deschid un topic nou....
DaViD TL is offline   Reply With Quote
Old 04-07-08, 00:41   #28
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

trebuie sa termini scoala de soferi cu tot ceea ce presupune asta
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 04-07-08, 01:20   #29
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

Quote:
Originally Posted by 13tsp View Post
Atunci cum imi explici,ca media de varsta a celor care mor in accidente rutiere e de 21 de ani?
Sublinierea imi apartine media de varsta a celor care mor, nu a celor care fac accidente

Motivul e acelasi pentru care multe soferite care conduc prost si o mai si recunosc nu au avut niciodata un accident, si multi mosuleti care stau prost si cu vederea si cu reflexele au parte cel mult de tamponari minore. Din motive apropiate, politistii (care sunt uneori prosti precum Garcea, dar au logica lor specifica) trec cu vederea incalcarea benzii continue, intrarea pe contrasens(dupa trecerea pe linia de tramvai), oprirea in mijlocul unei interesectii circulate etc dar se fac zmei cand au radarul la indemana.

~Nautilus

PS Din motive ceva mai indepartate se comenteaza in limbajul binecunoscut pe la Click si Cancan despre accidente, viteza si curse
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 25-04-09, 20:16   #30
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

Eu sunt pasionat de masini,abia astept sa iau permisu,trece timpu,mai am cateva luni,dar taticu meu nu e parlamentar,si nu cred ca o sa imi ia din prima masina,deci o sa merg un timp cu masina lui,masina lui are 108 cai,ce fac ? Stai cu permisu in buzunar pana imi cumpara Dacie ? Mi se pare o aberatie,daca e sa mori,mori si cu 50 de cai,ca doar la 50 de cai tot prinde 140. Totul tine de conceptia fiecaruia,conduc scutere de 5-6 ani si n-am cauzat niciun accident,mai mult tre sa ma feresc de soferii care n-au auzit de prioritate si alte cele,asta arata ca pana sa ajungi la nivelu "sa-i dai blana" tre sa urci incetu cu incetu,e viata ta in primus rand,si a altora,asta e parerea mea nu mi-o schimba nimeni. O zi buna.

Last edited by VladM; 25-04-09 at 20:18.
VladM is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -