Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

View Poll Results: Ar trebui introdusa aceasta lege si in Romania?
Da 57 56.44%
Nu 44 43.56%
Voters: 101. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 03-05-08, 12:07   #1
°SFC°

Stage 4
 
°SFC°'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 179
Default Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

In Italia, de la 1 Iulie 2008 toti incepatori nu vor mai conduce masini care depasesc 50kW/t timp de un an. Guvernul a luat aceasta decizie in urma unor grave accidente cauzate de incepatori cu bolizi de peste 300 de cai putere.

Ce parere aveti? Ar trebui si la noi introdusa aceasta lege?

Va rog specificati raspunsurile.
°SFC° is offline   Reply With Quote
Old 03-05-08, 17:16   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

Mi se pare o idee excelenta, dar eu as scadea la 40 kw/tona. Nu vreau sa mor din cauza unor inconstienti cu 400 cp sub capota.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-05-08, 17:19   #3
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

Pana sa se introduca o asemenea lege, ar fi bine sa se combata fenomenu' spaga la sala/oras. Ar scadea cu mult numaru' inconstientilor de pe strada.

Revenind la subiect... da, n-ar fi rau sa se faca si la noi asa.
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 03-05-08, 17:26   #4
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

super tare legea dar la noi nu va exista ,sunt prea multi in functii mari care isi doresc ca al lor copil sa aiba o masina buna si puternica.ei nu sunt constienta ca le fac cadou o doamna cu coasa
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 03-05-08, 18:41   #5
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

Quote:
Originally Posted by SLV3 View Post
Ce spui tu este valabil doar atunci cand in acele 6 luni de zile viitorul 'raicer' parcurge ceva km atat urban cat si extra urban. Poti sa ai carnet de 5 ani daca ai parcursi nici macar 1000 ..tot un sofer neexperimentat se poate numi..in fine....
da, dar cu 400cai care te baga intr-o depasire instantaneu poti sa capeti prea multa incredere si sa ai impresia ca esti nemuritor si poti sa depasesti orice indiferent de distanta. mi se pare mai potrivit sa inveti cu 70cai la drum lung, sa stii sa aproximezi si dupa aceea sa treci mai departe. oricum, multi cred ca si masinile lor de 70cai pot sa depaseasca orice.
am votat NU, pentru ca ar trebui s-o urce putin mai sus, la 80-90cp pentru ce depaseste 1 tona. pana la urma, daca esti prost si nu stii, mori si cu dacie de 45 cai (sunt destui). 68cai sunt suficienti sa te duca la o viteza de 140km/h fara sa te chinui prea mult (ai sa vezi SFC la acea corsa de 60cp), viteza la care in 60-70% sa zicem din cazuri esti mort sau omori pe altcineva
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 03-05-08, 19:56   #6
°SFC°

Stage 4
 
°SFC°'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 179
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

Cu cateva luni in urma limita era 95 de cai, ceea ce mi se parea foarte bine, dar din cauza accidentelor au scazut-o iarasi.

Oricum si 68 sunt de ajuns, vorba lui amphetamine pana la urma si cu 45 de cai mori.


Votez DA
°SFC° is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 15:07   #7
vn-08-nen

Stage 5
 
vn-08-nen's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,495
Member of:
[VW]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

Pentru mine e indiferent ) mai am 3 luni si fac anu ... dar oricum nu prea sunt de accord , cum spunea cineva mai sus , aceasta lege nu va fi pusa in aplicatie ... cel putin nu acum ... peste 2-3 ani ... cine stie ... Oricum ideea e buna ... dar nu inteleg , benefiicile ... daca pustii bogati cum au luat permisu ... tati vreau masina tare cu multi caii decapotabila sa agat fete ... etc . Si peste cateva zile ii vezi la stirii ... deci nu copii sunt cauza , ci parintii ca nu constientizeaza ce fac ... [ nu fac referire la nimeni de pe forum , nu vreau raul nimanui , dar adevarul doare ] Conduceti incet si cu prudenta !
vn-08-nen is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 15:17   #8
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

perfect de acord !
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 15:19   #9
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

o mare prostie.

daca tot le interzicem incepatorilor sa conduca anumite masini, hai sa nu i mai lasam deloc sa iasa pe drumurile publice. daca nu au mana libera la masini, cum sa capete experienta si indemanare. la urma urmei depinde doar de discernamantul fiecaruia...

un inconstient te omoara si cu bicicleta, nu doar cu o masina puternica.
am 3 luni de carnet si conduc o masina de 150cai. zic NU pt aceasta lege.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 15:23   #10
vn-08-nen

Stage 5
 
vn-08-nen's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,495
Member of:
[VW]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

La noi nu se baga ... ca italienii sunt mai prosti ca noi
Am auzit ca acolo se conduce in prostie , scutere , motoare , masini fara permis , sau cu permis fals !
vn-08-nen is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 16:23   #11
°SFC°

Stage 4
 
°SFC°'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 179
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

Quote:
Originally Posted by vn-08-nen View Post
La noi nu se baga ... ca italienii sunt mai prosti ca noi
Am auzit ca acolo se conduce in prostie , scutere , motoare , masini fara permis , sau cu permis fals !

Aici pentru a conduce un scuter ai nevoie de un mini-permis, nu e greu eu cand eram pusti l-am luat si mi s-a parut usor.

Dar de ce sa dai 300€ si sa mai inveti cand cu 100€ poti sa te duci linistit la baietii destepti si in 3 zile il ai?!

Cunosc foarte multe persoane care au acest mini-permis fals si cand ia oprit politia doar s-au uitat la el si nu au controlat daca e fals ca pana la urma e obositor frate sa stai vreo 20 minute sa controlezi.

In rest cu permis fals nu prea am auzit. Fara permis is putini, dar sunt si dintr-astia.
°SFC° is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 23:33   #12
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
daca nu au mana libera la masini, cum sa capete experienta si indemanare
am 3 luni de carnet si conduc o masina de 150cai
experienta si indemanare inseamna aprecierea distantei, gandirea si anticiparea miscarilor nu doar a masinii din fata ci pe o raza mare, mai ales pe autostrada, micsorarea timpului de reactie la franare, atentie permanenta in oglinzi, nu doar la cel din fata ta, sa stii sa "maturi" strada cu privirea in oras dupa pietoni ce-ti pot sari in fata (am ajuns sa ma uit si sub masini dupa picioarele pietonilor la trecerile cu masini parcate pe o parte si pe alta si pe stradute prin cartiere) si multe alte lucruri ce se invata cu timpul. nu trebuie sa ai 150cai pentru asta. experienta si indemanare nu inseamna sa stii sa accelerezi controlat 150cai, inseamna mult mai mult.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 23:45   #13
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

Legea exista de ceva ani dar nu prea a fost pusa in vigoare la sange!
Tin sa precizez ca eu nu am vazut nici macar un tanar la volanul unui Porsche ..marea problema in italia sunt drogurile, au fost legalizate si e teroare Sambata seara/noaptea autostrazile sunt blocate din cauza accidentelor...apoi si bautura la fel etc
Pe scurt, nu e puterea masinii pericolul, sunt EI !
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 05-05-08, 14:19   #14
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

Quote:
Originally Posted by EaGle View Post
Pe scurt, nu e puterea masinii pericolul, sunt EI !
punct.
asta e concluzia. deci nu trebuie impusa nici o lege
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 05-05-08, 14:30   #15
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Lege pentru incepatori - Ce parere aveti?

Inainte de a impune legea asta ar trebui sa aiba in vedere examenul auto, cum a spus cineva mai sus...
Total de acord cu afirmatia lui Fabi !
Sasha is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -