Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 19-04-12, 23:19   #76
bogdan100

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,099
Member of:
[Honda]
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

OK, am citit tot pana acum insa sper sa ma lamureasca si pe mine cineva.
Doresc sa cumpar o masina in curand, insa nu din orasul unde am eu domiciliul. Care este procedura? Este prima oara cand sunt in situatia asta si vreau sa ma lamuresc inainte.

Ma intalnesc cu proprietarul, facem un contract de vanzare-cumparare si apoi?

Multumesc anticipat
__________________
Honda Civic EG3
bogdan100 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-12, 20:40   #77
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Quote:
Originally Posted by bogdan100 View Post
OK, am citit tot pana acum insa sper sa ma lamureasca si pe mine cineva.
Doresc sa cumpar o masina in curand, insa nu din orasul unde am eu domiciliul. Care este procedura? Este prima oara cand sunt in situatia asta si vreau sa ma lamuresc inainte.

Ma intalnesc cu proprietarul, facem un contract de vanzare-cumparare si apoi?

Multumesc anticipat
Trebuie sa-ti dea radierea de la financiar , talonu in care e scris intstrainat lui.... (adica tie) si cartea masinii. Toate in original.

Bafta.
Santon is offline   Reply With Quote
Old 20-04-12, 23:22   #78
bogdan100

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,099
Member of:
[Honda]
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Quote:
Originally Posted by Santon View Post
Trebuie sa-ti dea radierea de la financiar , talonu in care e scris intstrainat lui.... (adica tie) si cartea masinii. Toate in original.

Bafta.
Si pe urma trebuie sa merg la rar sa fac ceva autentificare?ca asa am citit pe net ...
Sau dupa ce am toate actele astea ( talon, radierea de la financiar si cartea masinii) merg direct sa platesc taxele pt inmatriculare ( taxa pt numere, impozit, taxa de talon ) ? Asigurarea cand o fac?
bogdan100 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-12, 16:47   #79
stelutal

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Salutare. Anul trecut in august mi-am cumparat un golf 5 nou pe care l-am inmatriculat in Cehia, unde locuiesc acum. Urmeaza sa ma intorc in tara si vreau sa radiez masina de la autoritatile cehe si sa o inmatriculez in Romania. Inteleg ca se considera tot import, desi masina nu isi schimba proprietarul... Poti sa ma ajuti un pic in nebunia asta legislativa? Multumesc!!!
stelutal is offline   Reply With Quote
Old 24-04-12, 17:55   #80
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

o radiezi din cehia, iei numere de export, vii cu ea in romania, faci rar-ul , platesti taxa si o inmatriculezi !!
piti sa inmatriculezi in romania si fara sa o radiezi din cehia - se radiaza de la noi dar dureaza ceva mai mult
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-12, 06:16   #81
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Quote:
Originally Posted by bogdan100 View Post
Si pe urma trebuie sa merg la rar sa fac ceva autentificare?ca asa am citit pe net ...
Sau dupa ce am toate actele astea ( talon, radierea de la financiar si cartea masinii) merg direct sa platesc taxele pt inmatriculare ( taxa pt numere, impozit, taxa de talon ) ? Asigurarea cand o fac?
Primul pas RAR-ul,apoi financiarul,apoi ANAF-ul pentru calculul taxei de poluare, apoi politie pentru numerele permanente.

RCA-ul il faci inainte de a te urca la volan si a misca rotile pe drumurile publice. Daca-ti scoti numere rosii intai, odata cu ele trebuie facut si RCA-ul.
__________________
"Soichiro Honda was turned down by Toyota Motor Corporation for a engineering job. He was jobless for a while and started making his own scooters at home. Encouraged by his neighbours, he later setup his own company – Honda Motor Corporation. "
Santon is offline   Reply With Quote
Old 25-04-12, 13:35   #82
bogdan100

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,099
Member of:
[Honda]
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Quote:
Originally Posted by Santon View Post
Primul pas RAR-ul,apoi financiarul,apoi ANAF-ul pentru calculul taxei de poluare, apoi politie pentru numerele permanente.

RCA-ul il faci inainte de a te urca la volan si a misca rotile pe drumurile publice. Daca-ti scoti numere rosii intai, odata cu ele trebuie facut si RCA-ul.

Nu nu,masina e inmatriculata Era intrebarea doar ce fac dupa ce iau actele de la vanzator .
bogdan100 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-12, 13:38   #83
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

tot ce scrie mai sus numai ca sari de anaf si traducere acte
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 09:09   #84
pacmanxxx

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 3
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Am si eu urmatoarea situatie.... Trebuie sa cumpar o masina NOUA (de provenienta Japan) din Finlanda, si vreau sa o aduc si sa o inscriu in Ro. Stie cineva ce acte imi trebuie pentru vama si pentru finante la noi? Masina va fi achizitionata pe firma. Multumesc.
pacmanxxx is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 11:18   #85
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Quote:
Originally Posted by pacmanxxx View Post
Am si eu urmatoarea situatie.... Trebuie sa cumpar o masina NOUA (de provenienta Japan) din Finlanda, si vreau sa o aduc si sa o inscriu in Ro. Stie cineva ce acte imi trebuie pentru vama si pentru finante la noi? Masina va fi achizitionata pe firma. Multumesc.
Pai daca a fost adusa din Japonia in Finlanda inseamna ca i-a fost facuta vama in Finlanda nu? In cazu asta nu mai ai treaba cu vama noastra.

Intereseaza-te de aspectul asta in legatura cu vama.
Despre restu nu ma bag.
Santon is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 12:27   #86
pacmanxxx

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 3
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Da, si eu astept un raspuns de la dealer in legatura cu taxele vamale. Ideea e ca masina e noua iar eu ar trebui sa o iau cu numere provizorii sa o aduc in tara pe roti si nu sunt sigur daca, intrand cu ea asa, trebuie sa fac cumva dovada la finante ca a fost platita vama in alta tara.
pacmanxxx is offline   Reply With Quote
Old 05-06-12, 08:53   #87
pacmanxxx

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 3
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Mda....se pare ca dealerul e dispus sa mi-o vanda pe firma, dar nu mai sunt eu dispus sa o cumpar pentru ca am aflat ca fiscul nostru mizerabil considera 50% din TVA nedeductibil, adica "parte din pretul de achizitionare", deci nu ma mai incadrez cu finantele. Oricum, cine intentioneaza sa ia o masina noua, sa arunce un ochi si pe site-urile nordice (finlandeze/suedeze) s-ar putea sa aiba o MARE surpriza in ceea ce priveste preturile , atat finale cat si fara TVA.
pacmanxxx is offline   Reply With Quote
Old 21-06-12, 08:16   #88
pejo_cez

Stage 5
 
pejo_cez's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 423
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Salut, am cumparat o masina adusa din Germania. Masina are numere rosii scoase de cel care a adus-o. Actele care le detin:
- brief mare
- brief mic
- factura in original din Germania
- contract de vanzare cumparare intre mine si cel care a adus-o
- fiscalul
- si inca o fisa care seamana cu brieful mare, sunt cam la fel.

Care sunt pasii care trebuie urmati acum?
__________________
http://www.BagStore.ro
pejo_cez is offline   Reply With Quote
Old 21-06-12, 17:07   #89
ms99ass

Stage 5
 
ms99ass's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,584
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Quote:
Originally Posted by pejo_cez View Post
Salut, am cumparat o masina adusa din Germania. Masina are numere rosii scoase de cel care a adus-o. Actele care le detin:
- brief mare
- brief mic
- factura in original din Germania
- contract de vanzare cumparare intre mine si cel care a adus-o
- fiscalul
- si inca o fisa care seamana cu brieful mare, sunt cam la fel.

Care sunt pasii care trebuie urmati acum?
1. mergi la RAR sa ii faci omologarea+certificatul de autenticitate+itp pe 2 ani
2. traduci actele din germana in romana (undeva la 35 ron per document, ai nevoie de brif-uri si de factura)
3. cu actele masinii traduse, te duci la impozite sa o declari
4. cu actele obtinute de la RAR mergi la Finante, completezi o cerere de calcul a taxei, dupa care o platesti (nu uita sa faci o copie dupa chitanta, daca vrei sa recuperezi taxa)
5. inchei un RCA pe 6/12 luni
6. completezi o cerere de inmatriculare adresata comandantului politiei din judet (5-10 ron la un birou de acte) si o fisa de inmatriculare (10 ron) cu stampila de la primarie
7. achiti taxa de inmatriculare (52 ron ) si taxa de talon (47 ron) la CEC sau chiar in incinta centrului de inmatriculari, daca au birou CEC acolo
8. te prezinti la nenea de la ghiseul de inmatriculari cu dosarul complet si achiti taxa pt numere (40 ron cele random sau 85 ron cele preferentiale) si predai atat numerele zoll cat si numerele rosii (nu sunt sigur ca ti le va cere pe astea din urma). in cazul in care masina a fost adusa pe platforma, ai nevoie de o declaratie cum ca asa a fost adusa (10 ron la un birou de acte, sau o poti face de mana, mentionand si nr de inmatriculare ale platformei)
9. astepti 2 ore, apoi te intorci dupa masina. talonul il vei primi prin posta in maxim 15 zile (pana atunci vei primi o dovada inlocuitoare).

Sper sa nu fi uitat ceva. Succes!
ms99ass is offline   Reply With Quote
Old 25-06-12, 09:21   #90
pejo_cez

Stage 5
 
pejo_cez's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 423
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Multumesc pt. ajutor. Acum o problema mai urgenta, masina are nr. rosii de VL cae expira, ca sa iau alt rand de nr rosii mai int
ai trebuie sa depun fiscalul la administratia financiara?
pejo_cez is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -