Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Documente inmatriculare vehicule provenite din import (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/61852-documente-inmatriculare-vehicule-provenite-import.html)

Psycho 05-01-08 00:25

Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Documente inmatriculare vehicule provenite din import
• Carte de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare original si copie xerox
• Fisa de inmatriculare cu viza directiei fiscale de pe raza localitatii de domiciliu semnata de proprietar (si stampilata in cazul persoanelor juridice)
• Cerere de inmatriculare (cu indicarea delegatului in cazul persoanelor juridice)
• Document de proprietate (factura, contract de vanzare cumparare) original si copie xerox
• Chitanta sau declaratie vamala de import definitiv original sau copie xerox legalizata
• Document de provenienta
• Document de identitate solicitant sau delegat (B.I. sau C.I.) original si copie xerox
• Tichetul de asigurare obligatorie original si copie xerox
• Tichetul de verificare tehnica
• Dovada de plata a taxei de inmatriculare (Trezorerie sau Directia Taxe si Impozite a localitatii de domiciliu)
• Dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare (CEC sau BCR)
• Codul fiscal si certificatul de inmatriculare la Registrul Comertului, copie xerox in cazul in care solicitantul este persoana juridica
• Contravaloarea placilor cu numere de inmatriculare

Lymbutza 16-09-08 13:11

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
FISA DE INMATRICULARE unde se elibereaza ????

SAX1987 14-11-08 20:02

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
O initiativa foarte buna cu acest topic.

aokimare 01-03-09 20:23

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
intrebare

am o masina adusa din italia, am luat-o de la unu din romania..si am primit TARGA dar am intrebat si ziceau unii ca mai am nevoie de inca o hartie..

stie carva ce e aia si de unde s-ar putea obtine

Marius 27-04-09 08:13

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Quote:

Originally Posted by Lymbutza (Post 1756875)
FISA DE INMATRICULARE unde se elibereaza ????

Fisa de inmatriculare se obtine de la un birou de copiat acte.

danigrecu 03-06-09 13:52

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
aokimare mai ai nevoie de passagio di propieta si contract

nutzuXXL 27-09-09 15:48

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
va salut , mi-am cumparat si eu o masina de la un parc auto si am cateva nelamuriri . sa va explic ce si cum :) masina respectiva a fost cumparata de la un site de licitatii din belgia . masina are nr permanente de belgia ( cred ) cand am cumparat-o , el mi-a dat cartea aceea roz-portocalie , certificatul de conformitate al masinii si act vanzare-cumparare , nr de belgia ale masinii . el mi-a zis ca o pot inmatricula in romania direct , adica nu e nevoie de radiere din belgia , doar cu aceste acte . asa este ? mentionez ca am venit cu masina pe rotile ei , cu nr provizorii de 5 zile de germania . mersi anticipat pt un eventual

Marius 28-09-09 10:57

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Poate te ajuta asta:
Documente necesare la importul unei masini din Germania
Gasesti acolo poze cu documentele necesare, ca sa ai idee cum arata fiecare.

nutzuXXL 29-09-09 11:06

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
mersi ,dar nu ma ajuta cu nimic . eu vreau sa stiu ce acte trebuie din belgia pt a inmatricula masina in ro . daca trebuie radiata din belgia . eu am cartea aceea roz-portocalie , certificatul de conformitate al masinii si act vanzare-cumparare , nr de belgia ale masinii . vreau sa stiu daca sunt deajuns aceste acte pt inmatricularea in romania . mersi

ionut_cluj 01-10-09 07:42

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
sunt deajuns, iti radiaza politia masina, daca nu e radiata.

nutzuXXL 01-10-09 19:50

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
mersi pt raspunsuri , asa e

sony_cristi 20-11-09 14:46

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
amsi eu o nelamurire: am cumparat o masina adusa din germania... de la un roman care ii luase deja primul rand de nr rosii. ce acte trebuia sa iau de la el.... eu am doar brifu mare/mic + un contract de vanzare cumparare facut atunci cand am luato. +chtanta nr rosii asigurare si autorizatie de circulatie. e posibil sa nu reusesc sa o inmatriculez.?

el spusese ca masina a luato de la o matusa de-a lui din germania si ca masina este radiata.

LordCaddy 20-11-09 15:47

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Quote:

Originally Posted by sony_cristi (Post 2823301)
amsi eu o nelamurire: am cumparat o masina adusa din germania... de la un roman care ii luase deja primul rand de nr rosii. ce acte trebuia sa iau de la el.... eu am doar brifu mare/mic + un contract de vanzare cumparare facut atunci cand am luato. +chtanta nr rosii asigurare si autorizatie de circulatie. e posibil sa nu reusesc sa o inmatriculez.?

el spusese ca masina a luato de la o matusa de-a lui din germania si ca masina este radiata.

ai nevoie doar de brief mic/mare si contract de vanzare cumparare pt inmatriculare.

sony_cristi 20-11-09 16:09

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
Quote:

Originally Posted by LordCaddy (Post 2823395)
ai nevoie doar de brief mic/mare si contract de vanzare cumparare pt inmatriculare.

am contract de vanzare cumoparare dar e facut aici in tara... o foaie cu 2 semnaturi... faranici o stampila... nu trebuie contractu din germania?

GAby645 22-11-09 21:19

Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import
 
daca e intre cel din brief si cel de la care ai luat masina , nu iti mai trebuie contractu din germania !


All times are GMT +2. The time now is 06:11.

- Copyright 2024 4Tuning