Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 25-12-07, 21:18   #1
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Post C A S C O

AM un Cielo din 96` coreea,55kw, si as vrea sai fac casco...toti zic parerile lor,ba ca se poate ,ba k nu k are peste 10 ani, fiecare cu parerea lor...akm as vrea sami raspundeti,dar sa stiti sigur,adika daca stiti pe cineva care a mai facut ,cu masina mai veke de 10ani....si daca pot,pot face asigurare totala? multumesc
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 25-12-07, 21:36   #2
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: C A S C O

cu siguranta ca poti face atat timp cit platesti asigurarea .
fara indoiala, nu te mai lua du pe nimeni
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 26-12-07, 14:11   #3
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: C A S C O

Quote:
Originally Posted by FIGHET View Post
cu siguranta ca poti face atat timp cit platesti asigurarea .
fara indoiala, nu te mai lua du pe nimeni
pai si cam cat ar fi asigurarea casco pe un an?pun acum o poza sa vedeti cum arata masina,trebuie s afie opsita ,aranjata cand faci masina?k din cate am auzit iti face poze?si ce trebuie sa fac sa fac asigurarea,?totala pot? am toate taxele la zi,RCA ITP .mai am sa platesc rovinieta,dar o sa o bag in service sa`i fac motorul si o segmentare,si pana in aprilie nu o sa circul deci...acum poza.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Dsco015.jpg
Views:	105
Size:	271.1 KB
ID:	413831  
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 26-12-07, 14:53   #4
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: C A S C O

Si eu am auzit la fel, nu poti face Casco la o masina mai veche de 10 ani .Ca sa fii sigur mai bine da un tel pe la diverse firme.
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 26-12-07, 16:37   #5
B11EAU

Stage 5
 
B11EAU's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 448
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: C A S C O

Iti recomand sa te duci la un agent asigurator de la tine din oras si te va lamuri el! Asigurarea ( pe an ) este de obicei 6% din valoarea masinii, adica se ia pretul de catalog ( valoarea masinii noua ) si se calculeaza dupa un coeficient de vechime!
B11EAU is offline   Reply With Quote
Old 26-12-07, 16:45   #6
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: C A S C O

pai aici nu prea stiu,k la mine in oras..nu stiu la cine sa ma mduc k e mic orasul..si am decat sirom aici..
astia fac casco,?as da si 10 milioane pe an ..numai sai fac casco (
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 00:49   #7
stefanb

Stage 4
 
stefanb's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 246
Default Re: C A S C O

mi`e ca dai 20, nu 10. eu zilele astea trebuie sa ma duc sa fac casco`u full la un logan mcv, am inteles ca e undeva la 22 mil.. voi vedea exact ce si cum la fata locului.
edit: poate ma interesez si pt un cielo `96 55kw (dupa anul nou cred ca se va intampla cel mai probabil.)
__________________
Forums are to help, inform and share ideas. Not to satisfy problems with egos.
stefanb is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 15:50   #8
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: C A S C O

ok,ms mult. sunt si eu mic si am nevoie de ajutor:P
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 01-01-08, 08:15   #9
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: C A S C O

ti-ai pus cumva pe aripi v6 sau v8? parca asa vad din poze...mare taranime in romania asta... "tuling" domne
zGb is offline   Reply With Quote
Old 01-01-08, 10:26   #10
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: C A S C O

Quote:
Originally Posted by zGb View Post
ti-ai pus cumva pe aripi v6 sau v8? parca asa vad din poze...mare taranime in romania asta... "tuling" domne
nu mai comentez nimic k sa nu se devieze de la topic
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Dsco004.jpg
Views:	87
Size:	156.9 KB
ID:	416933  
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 01-01-08, 10:33   #11
BC-20-LET
Audi Driver

Stage 5
 
BC-20-LET's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,386
Member of:
[AUDI]
Default Re: C A S C O

Marile companii de asigurari nu incheie polite de asigurare Casco pentru autovehicule mai vechi de 10 ani .
M-am izbit de aceeasi problema cu ambele masini care sunt din 1996 si am vrut sa le fac asigurare .

Eu gasisem sa fac la cei de la Astra Asigurari, insa masinile erau asigurate pentru niste suma infime iar asigurarea pe an ma costa undeva la 400 de euro de masina .

Eu m-am lasat pagubas cu Casco, cei 800-1000 euro care ar trebui sa zicem sa-i fi platit la Casco, ii pun deoparte si in caz de ceva apelez la ei .

Cauta si tu pe "google", face minuni sa stii, si vezi ca sunt diferite firme de brokeraj , pe site-ul carora poti completa formulare in care sa specifici ce te intereseaza si ei iti vor trimite oferte de asigurari, daca e cazul .
__________________
BC-20-LET is offline   Reply With Quote
Old 01-01-08, 10:54   #12
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: C A S C O

pai io nu prea am incredere in companii dastea....necunoscute...k daca o am lovita nu am kef sa stau 6-7 luni cu ea in service
..orikm cred k renunt si eu la casco...
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 24-05-08, 12:27   #13
kosfunny

Stage 3
 
kosfunny's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 124
Default Re: C A S C O

Quote:
Originally Posted by BC-20-LET View Post
Marile companii de asigurari nu incheie polite de asigurare Casco pentru autovehicule mai vechi de 10 ani .
M-am izbit de aceeasi problema cu ambele masini care sunt din 1996 si am vrut sa le fac asigurare .

Eu gasisem sa fac la cei de la Astra Asigurari, insa masinile erau asigurate pentru niste suma infime iar asigurarea pe an ma costa undeva la 400 de euro de masina .

.
Pai normal ca iti asigura masina pe preturi infime.Ei iti calculeaza valoarea reala dupa niste norme si coeficienti , nu dupa pretul din Autovit.
kosfunny is offline   Reply With Quote
Old 24-05-08, 12:36   #14
kosfunny

Stage 3
 
kosfunny's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 124
Default Re: C A S C O

Quote:
Originally Posted by BC-20-LET View Post
Marile companii de asigurari nu incheie polite de asigurare Casco pentru autovehicule mai vechi de 10 ani .
M-am izbit de aceeasi problema cu ambele masini care sunt din 1996 si am vrut sa le fac asigurare .

Eu gasisem sa fac la cei de la Astra Asigurari, insa masinile erau asigurate pentru niste suma infime iar asigurarea pe an ma costa undeva la 400 de euro de masina .

.
Pai normal ca iti asigura masina pe preturi infime.Ei iti calculeaza valoarea reala dupa niste norme si coeficienti , nu dupa pretul din Autovit.
kosfunny is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 00:46   #15
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: C A S C O

Se poate face casco la o masina mai veche de 10 ani. Un amic are casco la un ursulet din 1989. Nu am cerut multe detalii, dar am inteles ca a fost nevoit sa plateasca la inceput un soi de asigurare de 1200 de euro, apoi are undeva la 6 milioane pe an. Oricum, o sa ii cer detalii si iti spun concret ce si cum. Si estimativ, eu la un clio din 2001 platesc ~11 mil pe an casco full la allianz, care sunt cei mai buni dupa parerea multora..nu te tin in service mult, nu fac fitze. Si nu trebuie sa aranjezi masina inainte sa o pozeze, ei fac asta ca in cazul unui accident sa stie ce pagube erau inainte de casco si ce pagube s-au produs dupa.
Dripci is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -