14-03-06, 12:04
|
#1
|
Stage 1
Join Date: Jul 2005
Posts: 24
|
Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
Ma intereseaza si pe mine niste opoze cu niste nr romanesti facute in germania.Am nev urgent de aceste poze.plsss
|
|
|
14-03-06, 21:59
|
#2
|
|
2 Roti
 Stage 5
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,062
Member of: [Super Moderators] [Observator 4tuning] [PARTICIPANT CURSE] [DACIA] [Echipa de sprijin] [2 Roti]
|
Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
in teorie sunt legale numerele daca sunt facute pe placutza reflectorizanta cu ro si cu semnul cu ro .. asa ... dar practic .. depinde si d tine si d catt tine buzunaru si ce pile ai
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand
|
|
|
15-03-06, 21:53
|
#3
|
 Stage 4
Join Date: Feb 2006
Posts: 240
Member of: [Honda]
|
Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
psycho, daca nu stii, nu mai sfatui aiurea lumea
NU sunt legale. Orice politai te poate opri si iti poate salta talonul pe loc.
Quote:
|
Originally Posted by Regulamentul de aplicare al OUG 195
Art. 237. - (1) Certificatul de inmatriculare sau de inregistrare al autovehiculelor si tramvaielor se retine in urmatoarele situatii:
............................
r) placutele cu numerele de inmatriculare sau inregistrare nu sunt conforme cu standardul sau au aplicate dispozitive de iluminare, altele decāt cele omologate;
.............................
|
|
|
|
15-03-06, 22:19
|
#4
|
|
2 Roti
 Stage 5
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,062
Member of: [Super Moderators] [Observator 4tuning] [PARTICIPANT CURSE] [DACIA] [Echipa de sprijin] [2 Roti]
|
Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
eu iti arat lume in cosntatza care are si nu zice lumea adik politia nimik ...
sunt batute in germania pe placutze de ro .. urmeaza sa`mi fac si eu ... si iti voi spune daca o sa am sau nu probleme
|
|
|
15-03-06, 22:24
|
#5
|
 Stage 4
Join Date: Feb 2006
Posts: 240
Member of: [Honda]
|
Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
intrebarea e foarte clara: sunt sau nu legale? Raspunsul e la fel de clar: NU sunt legale.
Ca tu, sau altii, va puneti, nu schimba cu nimic legalitatea lor. La fel si foliile, si neoanele, si ledurile albastre puse de mutzufani in faruri...
Pana si pentru abtibildurile cu stema romaniei (foarte la moda sa fie lipite peste partea stanga a numarului), iti poate fi retinut certificatul de inmatriculare.
|
|
|
15-03-06, 22:26
|
#6
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of: [BMW]
|
Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
Ce inseamna "nu sunt conforme cu standardul" ?
Art. 44 - (1) Numarul de inmatriculare, cel provizoriu si de probe se aplica pe placute metalice, avand fondul alb reflectorizant si inscrisul cu litere majuscule si cifre arabe, in relief.
|
|
|
15-03-06, 22:33
|
#7
|
|
2 Roti
 Stage 5
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,062
Member of: [Super Moderators] [Observator 4tuning] [PARTICIPANT CURSE] [DACIA] [Echipa de sprijin] [2 Roti]
|
Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
pai tocmai aia e jmecheria ca nu se specifica standardu ...
pe mine m`au luat odat la pewla k de ce am numar patrat pe fatza .. k cica ala e doar la jeep .. i`am zis sa`mi arate unde scrie k ala e doar ptr jeep .. si dupa aia m`a luat cu folii .. i`am dat de un suc si m`a lasat in pace ..
|
|
|
16-03-06, 06:23
|
#8
|
 Stage 4
Join Date: Feb 2006
Posts: 240
Member of: [Honda]
|
Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
psycho, standardele sunt detinute de catre politie, care si face placutele. Standardele respective nu au de ce sa fie facute publice, deoarece politia este singura autorizata sa le fabrice in Romania. Ele includ material, dimensiuni, format, font, etc. Este suficient ca una din acestea sa difere, pentru a fi declarate ne-conforme cu standardul.
Daca ai indoieli, pune o intrebare pe "Politia va raspunde". Eu unul, nu am.
|
|
|
17-03-06, 06:07
|
#9
|
Stage 3
Join Date: Feb 2006
Posts: 119
|
Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
am eu una. de ceva timp circul cu niste cartoane in loc de numere  ce poate sa-mi faca
|
|
|
17-03-06, 15:07
|
#10
|
 Stage 4
Join Date: Feb 2006
Posts: 240
Member of: [Honda]
|
Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
mai nimic... sa te lase fara talon, atat doar....
|
|
|
17-03-06, 17:11
|
#11
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of: [Observator 4tuning] [PARTICIPANT CURSE] [Hyundai] [AUDI]
|
Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
Quote:
|
Originally Posted by cryo
psycho, standardele sunt detinute de catre politie, care si face placutele. Standardele respective nu au de ce sa fie facute publice, deoarece politia este singura autorizata sa le fabrice in Romania. Ele includ material, dimensiuni, format, font, etc. Este suficient ca una din acestea sa difere, pentru a fi declarate ne-conforme cu standardul.
Daca ai indoieli, pune o intrebare pe "Politia va raspunde". Eu unul, nu am.
|
Asta este adevarat si pot confirma...imi pare rau Psycho...nu ai dreptate.
|
|
|
17-03-06, 19:35
|
#12
|
|
eXtreme USER
 Stage 5
Join Date: Mar 2005
Posts: 773
Member of: [Extreme Racing]
|
Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
Eu am asemenea numere... si merg fara probleme!....deocamdata!
|
|
|
18-03-06, 00:11
|
#13
|
Stage 1
Join Date: Jul 2005
Posts: 24
|
Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
si cine ma poate ajuta si pe mine sa imi fac niste nr din astea???ca breau urgent.plsss help me
|
|
|
18-03-06, 07:19
|
#14
|
|
eXtreme USER
 Stage 5
Join Date: Mar 2005
Posts: 773
Member of: [Extreme Racing]
|
Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
De unde esti?
|
|
|
18-03-06, 09:46
|
#15
|
|
2 Roti
 Stage 5
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,062
Member of: [Super Moderators] [Observator 4tuning] [PARTICIPANT CURSE] [DACIA] [Echipa de sprijin] [2 Roti]
|
Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
Quote:
|
Originally Posted by DJ77VLD
Eu am asemenea numere... si merg fara probleme!....deocamdata!
|
pai tot din astea o sa`mi fac si eu
la bucureshti sunt o gramada cu ele si n`au belele .. e cry`u e hay`u
|
|
|
|
|